• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,463
4,643
Да, после Јули пристигна уште една закрпа, сабајлево стаса кај мене при рачна проверка.

Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Kade moze da se najde screen protector so koj kje raboti fingerprintot na s21 ultra?
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,147
3,665
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Kade moze da se najde screen protector so koj kje raboti fingerprintot na s21 ultra?
Кај мене на ултрата е обичниот силиконски протектор шо си идеше со телефонот, нема никакви проблеми за фингерпринт. За стаклена фолија не сум пробал (tempered glass)
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Кај мене на ултрата е обичниот силиконски протектор шо си идеше со телефонот, нема никакви проблеми за фингерпринт. За стаклена фолија не сум пробал (tempered glass)
Fabrickiot si e super, no sum go zaborail tel vo dzeb i vlegov more, ali fabrickiot stana mat od solta i morase da go otkornam.
Edino nekoja tenka folija kako fabrickata da najdam
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,055
785
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Едно прашање до корисниците S20FE со Exy.990 процесор. Како сте задоволни од телефонот?. Некако ми пага на око ама на интернет многу негативини коментари читам, особено дека грее како греалка. Па ме интересира ваше мислење!?
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,365
1,494
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
Monitor
DELL S2419H
OS
Windows 10 Pro
Има начин да се користи Samsung Health Monitor во Македонија?
Најдов на редит некој workaround комплициран. Работеше некој ден ЕКГ преку Samsung Watch Active 2 ама после се зезна. Сега читам не функционирало после најновиот апдејт на саатот.
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,463
4,643
Се уште нема кај мене. Мада досега никогаш не сум добил апдејт навечер,секогаш сабајле. :)

Sent from my Samsung S20 FE
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,825
6,864
www.mikrotikmacedonia.net
Мора нешто радикално да сменат во нивната продажна тактика, инаку Шаоми ке ги згази во Европа со конкурентни модели со достапни цени. Заврши времето кога Самсунг газеше. • Galaxy S10: 25.5 million units
 • Galaxy S20: 17 million units
 • Galaxy S21: 13.5 million units
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Мора нешто радикално да сменат во нивната продажна тактика, инаку Шаоми ке ги згази во Европа со конкурентни модели со достапни цени. Заврши времето кога Самсунг газеше. • Galaxy S10: 25.5 million units
 • Galaxy S20: 17 million units
 • Galaxy S21: 13.5 million units
Exynos е проблемот тука, да има SD у европа па и остали региони многу боље ќе се продаваат.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,825
6,864
www.mikrotikmacedonia.net
Exynos е проблемот тука, да има SD у европа па и остали региони многу боље ќе се продаваат.
Не е само ексиносот проблем. За одреден регион го продаваа со 5G за одреден осакатена аверзија со LTE. Цената за Европа и Америка не е усогласена. Америте секогаш добиваат подобра цена од Европјаните.
 

DarthJe5us

Practice makes perfect
2 јануари 2012
2,253
1,712
Мора нешто радикално да сменат во нивната продажна тактика, инаку Шаоми ке ги згази во Европа со конкурентни модели со достапни цени. Заврши времето кога Самсунг газеше. • Galaxy S10: 25.5 million units
 • Galaxy S20: 17 million units
 • Galaxy S21: 13.5 million units
Реалноста е дека не нудат ништо посебно.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,323
2,995
Ресен
Exynos е проблемот тука, да има SD у европа па и остали региони многу боље ќе се продаваат.
Ексинос е проблем за 5% од купувачите а од нив пола ќе замижат и ќе го земат, нешто друго им е маката.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,911
Gaston's setup  
Audio
AR
Ексинос е проблем за 5% од купувачите а од нив пола ќе замижат и ќе го земат, нешто друго им е маката.
Нема пуњач, нема џек за слушалки, мислам дека и слот за картица нема, с21 обичниот е пластичен, резолуцијата ја спуштија, рабовите не им се више заоблени него е обичен рамен екран, цената висока итн.
Пустите... им се собрало.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,323
2,995
Ресен
Освен на 15-20 мин разгледано, немам работено Самсунг од високата класа 4 генерации наназад.
И зедов А52 на сопругата и сум изненаден колку е ок телефонот за парите и ги исполнува сите мои критериуми за нормален уред, да не правам муабет за брзина и камера споредено со Ноте 8.

Сакам да кажам, ако не ти треба задњи крик технологије, С класата за обични смртници е преценета.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,240
29,332
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Причината се ниските цени на Xiaomi, ни Exynos, ни пластика, ни резолуции.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,544
708
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Нема пуњач, нема џек за слушалки, мислам дека и слот за картица нема, с21 обичниот е пластичен, резолуцијата ја спуштија, рабовите не им се више заоблени него е обичен рамен екран, цената висока итн.
Пустите... им се собрало.
Кога го купив S10+ ок беше, после апдејти апликации крашуваат денес почна да прегрева само што пуштив игра стара 15 години.

Заборави и сензор за пулс, лоша политика тргнаа од безплатни бежични + жичени слушалки до никакви.
Цените изгор, нема нови корисни камери се опуштија што пропадна Хуавеи и коронава ги удри во глава.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,147
3,665
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Кога го купив S10+ ок беше, после апдејти апликации крашуваат денес почна да прегрева само што пуштив игра стара 15 години.

Заборави и сензор за пулс, лоша политика тргнаа од безплатни бежични + жичени слушалки до никакви.
Цените изгор, нема нови корисни камери се опуштија што пропадна Хуавеи и коронава ги удри во глава.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
Како си уклучил игра стара 15 години кога андроид официјалниот рилис под гугл е од 2008ма?
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
506
638
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
 • Galaxy S10: 25.5 million units
 • Galaxy S20: 17 million units
 • Galaxy S21: 13.5 million units
S10 беше прав flagship телефон кој имаше буквално се. После тој модел почнаа да продаваат Ultra и да ја осакатуваат S серијата додека во исто време А серијата доби значително подобрување. Требаше 2-3 поста некој да го спомне А52, така да до некаде е очекувана намалената продажба на S21.
Дополнително, да не заборавиме дека уште не е излезен S22 и дека допрва доаѓа сезоната на празници и попусти, така да мислам дека S21 нема да има голема разлика во продажба во споредба со S20.
Згора на се, S10 кога се продаваше имаше дотогаш (и сеуште) невидена понуда со гратис слушалки, картички, 2 телефони за 1 (во Америка ова беше неверојатно добра понуда, еден колега купи 6 телефони за сите во фамилијата за испод 2000 долари).
Знае Samsung што прави и има далеку по подобар план за одржлив развој од Xiaomi.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,055
785
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Цените само ќе растат. Не очекувајте пад на цени за мобилни. И од каде дека шаоми е поевтин?.Кога Мi11 и S21 во цена се тука негде.:unsure:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,055
Мислења
861,103
Членови
29,913
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно