• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
238
234
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Стига редовно првата недела од месецот. Купен од А1.


Sent from my SM-G780F using Tapatalk
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,299
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,644
3,003
Ne e toa reshenieto.
Kako mozhat apple u ist den da pushtat update za cel svet, taka mozhat i samsung.
Баш тоа е решението. Инаку кога ќе прават Ејп тилку модели, и различни за толку пазари, и со додатоци за толку оператори, и за 2~3 генерации од оперативниот тогаш споредувај ги. Вака е пресмешно.
Но да не идеме офтопик, праша како да добиеш навремени апдејти, ти одговорив.

п.с. знаеш како се добива Ејп апдејт на телефон купен во УСА додека си во МК да речеме? АјТјунс само, поготово ако е оператор локнат.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Баш тоа е решението. Инаку кога ќе прават Ејп тилку модели, и различни за толку пазари, и со додатоци за толку оператори, и за 2~3 генерации од оперативниот тогаш споредувај ги. Вака е пресмешно.
Но да не идеме офтопик, праша како да добиеш навремени апдејти, ти одговорив.

п.с. знаеш како се добива Ејп апдејт на телефон купен во УСА додека си во МК да речеме? АјТјунс само, поготово ако е оператор локнат.

Sent from Телефон using Tapatalk
Nemozhe taka da si spijat samsung i koga kje im tekne da pustat update, nekade kje pustat update odma a negde kje kasni 2+ meseca, i da se vadat na vakvi finti.
Poleka stanuvaat kako intel u telefonski biznis,
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,719
2,984
Не, али немав користено од 2017 и мислев сменети се работите, но не ќее да е така
Сменети се работите, и тоа многу. Телефони стари по 2-3 генерации уште добиваат monthly апдејти, и тоа не само Galaxy S серијата, туку и пониските класи. Ова го немаше кај Samsung до пред некоја година, многу се подобрени во тој поглед. Чисто за пример, Galaxy S8, телефон кој излезе во 2017, уште добива редовни месечни апдејти.

Тоа што очекуваш да се како Apple е нереално за компанија која има мнооогу повеќе модели, во многу повеќе варијации и за различни пазари. Бара многу повеќе manpower отколку кај Apple.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,644
3,003
Сменети се работите, и тоа многу. Телефони стари по 2-3 генерации уште добиваат monthly апдејти, и тоа не само Galaxy S серијата, туку и пониските класи.
Добро сега да не претеруеме. А, Ј а тек М серии не баш дека добиваат месечни. Повеќе би рекол,а и според Самсунг, се на квартерли план, после 1вата година, а богами од искуство и во неа.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,719
2,984
Добро сега да не претеруеме. А, Ј а тек М серии не баш дека добиваат месечни. Повеќе би рекол,а и според Самсунг, се на квартерли план, после 1вата година, а богами од искуство и во неа.

Sent from Телефон using Tapatalk
I stand corrected, и според листата од Samsung, добиваат quarterly апдејти. Сепак е огромно подобрување споредено со пред некоја година.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,299
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Сменети се работите, и тоа многу. Телефони стари по 2-3 генерации уште добиваат monthly апдејти, и тоа не само Galaxy S серијата, туку и пониските класи. Ова го немаше кај Samsung до пред некоја година, многу се подобрени во тој поглед. Чисто за пример, Galaxy S8, телефон кој излезе во 2017, уште добива редовни месечни апдејти.

Тоа што очекуваш да се како Apple е нереално за компанија која има мнооогу повеќе модели, во многу повеќе варијации и за различни пазари. Бара многу повеќе manpower отколку кај Apple.
2год апдејти и тоа на С серија беше причината зошто се префрлив на иос, али еве после малце зафрканции ќе да се подопраи телефонов.
Му напраив ресет(иако бев голем противник да праам ресет на флагшип телефон од 1200еу) и се подопраи батеријата и не се претвора телефонот у решо после 2 мин користење.
 

fliper23

Intern
29 јануари 2021
4
3
Здраво дечки,

моментално сум на одмор во Грција, и преѓеска од нигде-никаде ми се појави проблем со телефонот (S21). Имено, одеднаш се појави black screen, пробав со се меѓутоа не ми функционира. Пробувам force restart, дрма телефонот како да се рестартира, меѓутоа не се појавува Samsung иконата и останува black screen. Го полнев, пак пробав, пак истото - кога ќе го задржам, дрма како да се уклучува, меѓутоа black screen-от останува. Чаре некое? Денес не бев на плажа цел ден, така да ја отфрлам варијантата да сум го натопил со морска вода или така нешто. Тука сум до понеделник, нема теорија без телефон да седам до тогаш..
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,905
1,408
Неготино
Мене на S20 FE ми се случи тоа 2 саати од коа го купив, само што на полнач кога го ставив, не се случи ништо. Пробав да ѕвонам од кај татко ми, ѕвонеше ама кај мене не покажа ништо.
На крај го држев едно 30тина секунди, па проработе. Од тогаш такво нешто се нема случено.
Проба да го задржиш малце повеќе? Ти дава знаци на живот кога го ставаш на полнач?
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,056
789
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Здраво дечки,

моментално сум на одмор во Грција, и преѓеска од нигде-никаде ми се појави проблем со телефонот (S21). Имено, одеднаш се појави black screen, пробав со се меѓутоа не ми функционира. Пробувам force restart, дрма телефонот како да се рестартира, меѓутоа не се појавува Samsung иконата и останува black screen. Го полнев, пак пробав, пак истото - кога ќе го задржам, дрма како да се уклучува, меѓутоа black screen-от останува. Чаре некое? Денес не бев на плажа цел ден, така да ја отфрлам варијантата да сум го натопил со морска вода или така нешто. Тука сум до понеделник, нема теорија без телефон да седам до тогаш..
Екранот ти е отиден! Чаре сервис само!
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,056
789
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Како дојде до тој заклучок? :unsure:
Па ти вика се пробал што е клучно за black screen за да проработи и неска. Му врибрира што значи дека е во некоја жива состојба но нема слика. Што на некој начин се знаци дека е екранот отиден. Од вода не верувам дека му е нешто ,а бидејки е на одмор изгледа го заборавил на сонце па се има прегреано. Едиствено да го стави на полнач па да му направи со - и power да го ресетира. Ако и тоа нејке тогаш чорба македонче!
 

fliper23

Intern
29 јануари 2021
4
3
Фала ви на сите за одговорите, проработе сам магично.

Цела вечер се полнеше, пробав утринава да го уклучам пак, немаше ништо. Пред околу пола саат(изваден ми беше од полнач) пробав пак само да го вклучам(без forced restart) и одма се уклучи.
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
509
646
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Фала ви на сите за одговорите, проработе сам магично.

Цела вечер се полнеше, пробав утринава да го уклучам пак, немаше ништо. Пред околу пола саат(изваден ми беше од полнач) пробав пак само да го вклучам(без forced restart) и одма се уклучи.
Си требало малце
View: https://www.youtube.com/watch?v=F5CZ4kRbpQ0
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,544
708
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
S10+ 12gb ram 1tb storage.

Проблем: 2-3 пати во денот ми крашуваат апликации. На ит форумот апликација како да стиска некој back 2 - 3 пати.

Еднаш ми крашна дур снимам видео ми вика немам меморија а 750гб слободни.

Со меморија проблрм или софтверски баг?

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,534
Мислења
858,860
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно