• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,909
Gaston's setup  
Audio
AR
Ноуп. Провајдер праи само дистрибуција. Касни Самсунг Адриа из Београд, пошто треба да кастмизира за 10тина различни оператори и 5-6 јазици.

Sent from Телефон using Tapatalk
Па нема ова баш некоја логика, ако малце заследиш како искачаат ромовите (на пример на саммобиле).
Т-мобиле Европа ги исфрла ромовите за сите држави во еден-два дена, од Германија до Македонија и сегде во Европа кај што има Т-мобиле.
А провајдерскиот да касни значајно зад небрендиран Германски Самсунг.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,644
3,003
Па нема ова баш некоја логика, ако малце заследиш како искачаат ромовите (на пример на саммобиле).
Т-мобиле Европа ги исфрла ромовите за сите држави во еден-два дена, од Германија до Македонија и сегде во Европа кај што има Т-мобиле.
А провајдерскиот да касни значајно зад небрендиран Германски Самсунг.
Не постои провајдерски. Т.е. поточно самите провајдери не ги прават. Имаат Самсунг овластени фирми за секој регион, кои ги прават ленгуиџ и кериер специфик измените. На пример, за А50, ОнеУИ 3 за МКД, Срб и слично излезе цели 2 месеци после Аустрија или Германија. Се зависи од модел до модел, застапеност за тој пазар, желботеки на провајдери, итн.
Значи никој во Т.мк не седи и чепка Самсунг, или уат со евер ромови. Они викаат дајте побрзо за тој и тој модел, начукајте внатре тој и тој блоат, еве ви превод и дајте да пуштам ОТА кога ќе сте готови.
На пример последниот апдејт т.мк го доби на 17.06. у ФРА на 04.07.

Sent from Телефон using Tapatalk
 
Последна промена:

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,909
Gaston's setup  
Audio
AR
Не постои провајдерски. Т.е. поточно самите провајдери не ги прават. Имаат Самсунг овластени фирми за секој регион, кои ги прават ленгуиџ и кериер специфик измените. На пример, за А50, ОнеУИ 3 за МКД, Срб и слично излезе цели 2 месеци после Аустрија или Германија. Се зависи од модел до модел, застапеност за тој пазар, желботеки на провајдери, итн.
Значи никој во Т.мк не седи и чепка Самсунг, или уат со евер ромови. Они викаат дајте побрзо за тој и тој модел, начукајте внатре тој и тој блоат, еве ви превод и дајте да пуштам ОТА кога ќе сте готови.
На пример последниот апдејт т.мк го доби на 17.06. у ФРА на 04.07.

Sent from Телефон using Tapatalk
Арно де, нека е така, ама во пракса не е.
Само нешто не се разбираме очигледно. Сакам да ти кажам дека Самсунг Белград нема врска со ромот на Т-мобиле Македонија.

На пример искача ром, некој си таму XYZ123 итн.
Тој ром искача у Германија на 01.07.2021.
Во истата таа Германија, на Т-мобиле Германија, XYZ123 не го добиваат.
Туку го добиваат најчесто 2 недели подоцна, да речеме на 14.07.2021. И она што се случува секогаш во мојот случај е истиот ден или наредниот ромот XYZ123 да искочи на Т-мобиле Македонија.

И еве да не биде само со хипотетизиран пример, еве пример од реалноста:

Тие во Германија што земале S10+ од Saturn го добиле на 06.06.2021:

Germany (DBT)
2021-06-06
G975FXXSBFUE6
G975FOXMBFUE6

Но, тие што купиле од Т-мобиле Германија, а не од Сатурн, го добиле на 21.06.2021:

Germany (T-Mobile) (DTM)
2021-06-21
G975FXXSBFUE6
G975FODXBFUE6

А еве ги и другите:

Austria (T-Mobile) (MAX)
2021-06-21
G975FXXSBFUE6
G975FODXBFUE6

Croatia (T-Mobile) (CRO)
2021-06-21
G975FXXSBFUE6
G975FODXBFUE6

Hungary (T-mobile) (TMH)
2021-06-21
G975FXXSBFUE6
G975FODXBFUE6

Poland (T-mobile) (TPL)
2021-06-21
G975FXXSBFUE6
G975FODXBFUE6

Macedonia (T-Mobile) (MBM)
2021-06-21
G975FXXSBFUE6
G975FODXBFUE6

Во исти ден Германија добива и Македонија добива.

Сакаш да ми кажеш дека овој рилис има везе со Самсунг Белград Адриа Западен Балкан ватевер?
Како тоа?
Демек Т-мобиле Германија ги чека Србиве да им испратат македонска адаптација и у меѓувреме не им пуштаат ни на шбавиве на т-мобиле, него ги чекаат србендиве док се влечат за да напраат рилис?
Не ми иде во глава муабетов...
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,644
3,003
Арно де, нека е така, ама во пракса не е.
Само нешто не се разбираме очигледно. Сакам да ти кажам дека Самсунг Белград нема врска со ромот на Т-мобиле Македонија.

На пример искача ром, некој си таму XYZ123 итн.
Тој ром искача у Германија на 01.07.2021.
Во истата таа Германија, на Т-мобиле Германија, XYZ123 не го добиваат.
Туку го добиваат најчесто 2 недели подоцна, да речеме на 14.07.2021. И она што се случува секогаш во мојот случај е истиот ден или наредниот ромот XYZ123 да искочи на Т-мобиле Македонија.

И еве да не биде само со хипотетизиран пример, еве пример од реалноста:

Тие во Германија што земале S10+ од Saturn го добиле на 06.06.2021:

Germany (DBT)
2021-06-06
G975FXXSBFUE6
G975FOXMBFUE6

Но, тие што купиле од Т-мобиле Германија, а не од Сатурн, го добиле на 21.06.2021:

Germany (T-Mobile) (DTM)
2021-06-21
G975FXXSBFUE6
G975FODXBFUE6

А еве ги и другите:

Austria (T-Mobile) (MAX)
2021-06-21
G975FXXSBFUE6
G975FODXBFUE6

Croatia (T-Mobile) (CRO)
2021-06-21
G975FXXSBFUE6
G975FODXBFUE6

Hungary (T-mobile) (TMH)
2021-06-21
G975FXXSBFUE6
G975FODXBFUE6

Poland (T-mobile) (TPL)
2021-06-21
G975FXXSBFUE6
G975FODXBFUE6

Macedonia (T-Mobile) (MBM)
2021-06-21
G975FXXSBFUE6
G975FODXBFUE6

Во исти ден Германија добива и Македонија добива.

Сакаш да ми кажеш дека овој рилис има везе со Самсунг Белград Адриа Западен Балкан ватевер?
Како тоа?
Демек Т-мобиле Германија ги чека Србиве да им испратат македонска адаптација и у меѓувреме не им пуштаат ни на шбавиве на т-мобиле, него ги чекаат србендиве док се влечат за да напраат рилис?
Не ми иде во глава муабетов...
А ти мислиш дека дента се дистрибуира ромот? Ако е на ниво на групација се ускладува сѐ, меѓу операторот и Самсунг. И да, за СЕЕ централата на Самсунг за софтвер е во Белград, може земале и за пошироко работа. Кажав погоре пример колку каснеше Балканскиот Онеуи 3.1 во споредба со Германија или Аустрија или Нордик анбрендед. 2 месеци.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,644
2,909
Gaston's setup  
Audio
AR
А ти мислиш дека дента се дистрибуира ромот? Ако е на ниво на групација се ускладува сѐ, меѓу операторот и Самсунг. И да, за СЕЕ централата на Самсунг за софтвер е во Белград, може земале и за пошироко работа. Кажав погоре пример колку каснеше Балканскиот Онеуи 3.1 во споредба со Германија или Аустрија или Нордик анбрендед. 2 месеци.

Sent from Телефон using Tapatalk
Пак не се разбираме, но не знам зошто... ете и такви работи се случуваат, но ништо загрижувачки, не?
Искрен да бидам, нешто многу не сум засекиран по прашањево, не знам ни зашто навлегов во дискусијава.
Патем, наочари неам, не знам кај ги затурив, едвај куцам на телефонов. А се мислам дека оќорев ради нив (телефониве), проклети да се.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: marv

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,644
3,003
Пак не се разбираме, но не знам зошто... ете и такви работи се случуваат, но ништо загрижувачки, не?
Искрен да бидам, нешто многу не сум засекиран по прашањево, не знам ни зашто навлегов во дискусијава.
Патем, наочари неам, не знам кај ги затурив, едвај куцам на телефонов. А се мислам дека оќорев ради нив (телефониве), проклети да се.
Најбитно од сѐ е дека операторите немаат никаква врска со правење на апдејтите. Само дистрибуираат готов производ до своите корисници. Единствено имаат опција да го прават тоа или не. Ама па да се замерат со Самсунг на пример не им е најпаметно. Многу други ОЕМ воопшто не ни користат оператор бејзд ОТА, него си имаат свои сервери. На пример Хувеи и Ми го претпочитаат овој начин.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

digingbil

Intern
5 ноември 2013
5
4
Здраво колеги.

Имам едно прашање.

Дали знаете продавница кај нас, од каде што може да се нарачаат екрани за мобилни?

Во моментов ми треба за Samsung A40. Планирам, ако најдам, сам да го сменам.

Благодарам.
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,299
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,299
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,644
3,003
Ова да ми стои тука дека Самсунг е самсунг, и нема везе тоа ЦСЦ, регион, софтверски ± финти и слично. Исто е од кај и да го купиш за кај да го користиш.
Стигна кај тебе јулски или со один правиш апдејт?
Па нормално со один, инаку нема да биде прв замисли у некој апдејт за камера.
Кај и да е. Регионалниве веќе добија. Мада овие Дубајскиве исто мало брже од индиските добиваат.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Гледав што како со один и некако мн комплицирано ми е, така да ќе си чекам евентуален апдејт ако добијам уопште.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,299
29,302
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

TheDimiskov

Gaining Experience
26 февруари 2015
135
224
TheDimiskov's setup  
Processor & Cooler
R7 5800X/XIGMATEK aurora 240mm aio
Motherboard
Asrock Steel Legend B550
Storage
1tb ssd+250gb nvme
PSU
Antec HCG 850w
RAM
Geil Evo II 4x8 3200mhz
Video card
RTX 3070 X TRIO
Case
NZXT H510 Elite Black
Mouse
Glorious Model D
Keyboard
Blackwidow V3
Audio
ss arctis 5
Monitor
BENQ 27'' 144HZ XL2720Z
OS
Windows 10
Крај краева не штракам со один, неможам искрено да се замарам со работи кои треба да ги добивам на време.
Каснењето на апдејти е една од причините зошто никогаш повеќе да купам самсунг телефон.
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,644
3,003
Крај краева не штракам со один, неможам искрено да се замарам со работи кои треба да ги добивам на време.
Каснењето на апдејти е една од причините зошто никогаш повеќе да купам самсунг телефон.
Купи за твојот маркет и нема да ти каснат.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,533
Мислења
858,858
Членови
29,936
Најнов член
toonin111
На врв Дно