• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Dekio

Intern
23 декември 2016
9
0
Нешто што имам читано од порано е дека бекапот се поврзува со гогле драјвот. Да видиш со тоа нешто да не е проблемот. Или од стариот телефон да го ископираш фолдерот за бекап на виберот па да го убациш во новиот
Неможам веќе ни да го отворам стариот телефон, незнам шо е проблемот. Го поврзвам со компјутерот и го вади празен фолдерот. Сега неможам ни сликите да си ги извадам барем.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,894
3,261
Него не ми е јасно зошто неќи да се поврзи стариот со новиот телефон, неќи ниту преку смарт свич ниту преку фон клон, а истата опција беше прва ко го вклучив телефонот и тогаш неќеше.
Смарт свич е лотарија. Скоро префрлав на неколку телефони, некаде пројде глатко, некаде делимично се префрлија податоците, на еден воопшто не сакаше да се поврзе. Нема НЗС.
Но и да се поврзал, виберот нема да се префрли, за тоа излегува предупредување и во самиот смарт свич. Единствена опција за префрлање на историјата на разговорите без слики и видеа е преку бекап опцијата на самиот вибер. Но штом е деактивиран, а со активација на друг телефон автоматски се деактивира, тоа е сѐ избришано.

Така што за да не ти се повтори ова, веднаш подеси во виберот автоматски да прави бекап на одредено време. Или префрли се на телеграм :)
 

Dekio

Intern
23 декември 2016
9
0
Смарт свич е лотарија. Скоро префрлав на неколку телефони, некаде пројде глатко, некаде делимично се префрлија податоците, на еден воопшто не сакаше да се поврзе. Нема НЗС.
Но и да се поврзал, виберот нема да се префрли, за тоа излегува предупредување и во самиот смарт свич. Единствена опција за префрлање на историјата на разговорите без слики и видеа е преку бекап опцијата на самиот вибер. Но штом е деактивиран, а со активација на друг телефон автоматски се деактивира, тоа е сѐ избришано.

Така што за да не ти се повтори ова, веднаш подеси во виберот автоматски да прави бекап на одредено време. Или префрли се на телеграм :)
Наместен ми е секогаш виберот на дејли бекап, ама зошто последен бекап испадна да биди 4 месец 2020, незнам. Бидна сега то е, наредно прво ќе оди бекап на се истиот ден пред да се активира новиот телефон. Телеграм не користи никој, поготово на работа сите сме на вибер и затоа морам вибер.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
376
272
Screenshot_20210506-191544_Device care.jpg Screenshot_20210506-191957_Device care.jpg
Дали некој има идеја до што може да е фркава бидејќи после абдејт од One UI 3 на One UI 3.1 Outlook апп ненормално ми цица батерија во background. А и претходно ми беше ставена на Never Sleep ама немав никаков проблем со оваа апликација а и било која друга толку многу да троши батерија во позадина.

Сега дури и ми прати нотификација дека премногу цица, претходно за никоја никогаш не ме известило а и не сум ни забележал наднормално користење во позадина...
 

Arkturus

Gaining Experience
17 јануари 2013
347
273
Имам нов А52 и кога разговарам соговорникот го слушам со прекини. Некогаш се многу кратки а некогаш и цели зборови не ги слушам. Има некој друг со таков проблем?
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
356
225
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Имам нов А52 и кога разговарам соговорникот го слушам со прекини. Некогаш се многу кратки а некогаш и цели зборови не ги слушам. Има некој друг со таков проблем?
Тешко дека е до телефонот. Најверојатно е до мрежата.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
356
225
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Да ги споделам моите импресии од А52, кој го користам веќе 2 и пол недели.

Прво, никогаш досега не сум користел Samsung телефон. Досега имав 2 x LG и 2 x Xiaomi (последниот беше Mi A2 Lite). Секогаш сум гледал да извлечам максимум од достапниот буџет и да добијам најмногу за парите. Немав досега дадено повеќе од 200 еур за телефон. Но со тек на време, потребите и апетитите пораснаа (па и примањата :geek:), па редно време беше за нов телефон. Доста читав и гледав по youtube последниве 5-6 месеци откако одлучив дека ќе земам нов телефон. Откако беа објавени првите leak слики и спецификации за новата А серија на Самсунг, бев 99% одлучен дека новиот избор ќе ми биде А52. Немаше познат youtuber кој не даде позитивни ривјуа за телефонов. Нуди се што му треба дури и на advanced корисник. Екранот е супер, несомнено класи над претходните што сум ги користел нормално ;). Брзо се навикнав на 6.5“ (стариот беше 5.8“) иако имам маска која поприлично додава габарит на телефонот. Позадината е пластична и не се замарам воопшто, проѕирна маска имам од првиот ден и тоа јака, со зајакнати ќошиња за максимална заштита. Телефонот делува цврсто и компактно. Камерите повеќе од добри и конечно можам да вадам добри слики и во други услови, а не само во услови на многу добро осветлување како досега :LOL:. Посебно во домашни услови, каде ти треба прав point&shoot и сето тоа да изгледа добро (btw, солидно брза е камерата во окинување). Видеото исто така солидно, посебно во 4К (30 fps). Оптичката и дигиталната стабилизација секако се плус иако осетно се намалува количеството детали во видеото. Уште не сум истестирал ноќно сликање, само 2-3 слики досега. Ми се допаѓа опцијата Single Take каде стегаш копче и во рок од 8-10 сек ти прави неколку слики и 2-3 клипа од кои некои со фино stock музиче во позадина :D, па на крај си одбираш тоа што најмногу ти се допаѓа.

Се од страна на софтвер ми се допаѓа. Мал милион опции за подесување што сакаш и ти треба или не ти треба. Се е флуидно, респонзивно, без забелешки. Иако тука некои имаа забелешки на процесорот во овој модел наспроти 5G моделот, сепак мислам дека нема да имам проблеми. Игри не играм, и ако пробам нешто ќе биде од љубопитност и некој краток период. 8/128 меморија и повеќе од доволно за се.

И на крај, доста битна ставка ми беше батеријата. Тестирав во 4 различни комбинации. Светла или темна тема + 60 или 90 херци. Секој со секого :geek:.
Еве ги резултатите:

Светла тема + 60 херци:
1620336328048.png

Светла тема + 90 херци:
1620336358154.png

Темна тема + 90 херци:
1620336386918.png

И шампионот, темна тема + 60 херци:
1620336418908.png

Секогаш го полнев до 100% и трошев до 7% па правев скриншот. Покрај ова, во сите случаеви ми беше вклучено Adaptive Brightness, кое патем да спомнам работи доста прецизно. Како што може да се види, секогаш топ3 апликации ми се истите, Messenger, Facebook и Chrome. Сепак не било лага тоа што рекламираа дека телефонов држи и до 2 дена батерија.

Се на се, јас сум презадоволен засега. Конкурентот во изборот беше RN10 (или Pro) ама после 2 xiaomi телефони, се префрлив на Samsung и се надевам овој телефон долго ќе ме служи на ниво. Со ветените 3 + 4 год updates, се надевам ќе остане во топ форма како што е сега.

Ако некој се мисли дали да зема А52, одговорот е ДА. Ако сака подетални информации, стојам на располагање :)
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,038
776
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10

Janev

Gaining Experience
16 јуни 2018
43
52
Да ги споделам моите импресии од А52, кој го користам веќе 2 и пол недели.

Прво, никогаш досега не сум користел Samsung телефон. Досега имав 2 x LG и 2 x Xiaomi (последниот беше Mi A2 Lite). Секогаш сум гледал да извлечам максимум од достапниот буџет и да добијам најмногу за парите. Немав досега дадено повеќе од 200 еур за телефон. Но со тек на време, потребите и апетитите пораснаа (па и примањата :geek:), па редно време беше за нов телефон. Доста читав и гледав по youtube последниве 5-6 месеци откако одлучив дека ќе земам нов телефон. Откако беа објавени првите leak слики и спецификации за новата А серија на Самсунг, бев 99% одлучен дека новиот избор ќе ми биде А52. Немаше познат youtuber кој не даде позитивни ривјуа за телефонов. Нуди се што му треба дури и на advanced корисник. Екранот е супер, несомнено класи над претходните што сум ги користел нормално ;). Брзо се навикнав на 6.5“ (стариот беше 5.8“) иако имам маска која поприлично додава габарит на телефонот. Позадината е пластична и не се замарам воопшто, проѕирна маска имам од првиот ден и тоа јака, со зајакнати ќошиња за максимална заштита. Телефонот делува цврсто и компактно. Камерите повеќе од добри и конечно можам да вадам добри слики и во други услови, а не само во услови на многу добро осветлување како досега :LOL:. Посебно во домашни услови, каде ти треба прав point&shoot и сето тоа да изгледа добро (btw, солидно брза е камерата во окинување). Видеото исто така солидно, посебно во 4К (30 fps). Оптичката и дигиталната стабилизација секако се плус иако осетно се намалува количеството детали во видеото. Уште не сум истестирал ноќно сликање, само 2-3 слики досега. Ми се допаѓа опцијата Single Take каде стегаш копче и во рок од 8-10 сек ти прави неколку слики и 2-3 клипа од кои некои со фино stock музиче во позадина :D, па на крај си одбираш тоа што најмногу ти се допаѓа.

Се од страна на софтвер ми се допаѓа. Мал милион опции за подесување што сакаш и ти треба или не ти треба. Се е флуидно, респонзивно, без забелешки. Иако тука некои имаа забелешки на процесорот во овој модел наспроти 5G моделот, сепак мислам дека нема да имам проблеми. Игри не играм, и ако пробам нешто ќе биде од љубопитност и некој краток период. 8/128 меморија и повеќе од доволно за се.

И на крај, доста битна ставка ми беше батеријата. Тестирав во 4 различни комбинации. Светла или темна тема + 60 или 90 херци. Секој со секого :geek:.
Еве ги резултатите:

Светла тема + 60 херци:
Погледнете го атачментот 100599

Светла тема + 90 херци:
Погледнете го атачментот 100600

Темна тема + 90 херци:
Погледнете го атачментот 100601

И шампионот, темна тема + 60 херци:
Погледнете го атачментот 100602

Секогаш го полнев до 100% и трошев до 7% па правев скриншот. Покрај ова, во сите случаеви ми беше вклучено Adaptive Brightness, кое патем да спомнам работи доста прецизно. Како што може да се види, секогаш топ3 апликации ми се истите, Messenger, Facebook и Chrome. Сепак не било лага тоа што рекламираа дека телефонов држи и до 2 дена батерија.

Се на се, јас сум презадоволен засега. Конкурентот во изборот беше RN10 (или Pro) ама после 2 xiaomi телефони, се префрлив на Samsung и се надевам овој телефон долго ќе ме служи на ниво. Со ветените 3 + 4 год updates, се надевам ќе остане во топ форма како што е сега.

Ако некој се мисли дали да зема А52, одговорот е ДА. Ако сака подетални информации, стојам на располагање :)
Very good choice e A52
 
18 септември 2020
36
23
Да ги споделам моите импресии од А52, кој го користам веќе 2 и пол недели.

Прво, никогаш досега не сум користел Samsung телефон. Досега имав 2 x LG и 2 x Xiaomi (последниот беше Mi A2 Lite). Секогаш сум гледал да извлечам максимум од достапниот буџет и да добијам најмногу за парите. Немав досега дадено повеќе од 200 еур за телефон. Но со тек на време, потребите и апетитите пораснаа (па и примањата :geek:), па редно време беше за нов телефон. Доста читав и гледав по youtube последниве 5-6 месеци откако одлучив дека ќе земам нов телефон. Откако беа објавени првите leak слики и спецификации за новата А серија на Самсунг, бев 99% одлучен дека новиот избор ќе ми биде А52. Немаше познат youtuber кој не даде позитивни ривјуа за телефонов. Нуди се што му треба дури и на advanced корисник. Екранот е супер, несомнено класи над претходните што сум ги користел нормално ;). Брзо се навикнав на 6.5“ (стариот беше 5.8“) иако имам маска која поприлично додава габарит на телефонот. Позадината е пластична и не се замарам воопшто, проѕирна маска имам од првиот ден и тоа јака, со зајакнати ќошиња за максимална заштита. Телефонот делува цврсто и компактно. Камерите повеќе од добри и конечно можам да вадам добри слики и во други услови, а не само во услови на многу добро осветлување како досега :LOL:. Посебно во домашни услови, каде ти треба прав point&shoot и сето тоа да изгледа добро (btw, солидно брза е камерата во окинување). Видеото исто така солидно, посебно во 4К (30 fps). Оптичката и дигиталната стабилизација секако се плус иако осетно се намалува количеството детали во видеото. Уште не сум истестирал ноќно сликање, само 2-3 слики досега. Ми се допаѓа опцијата Single Take каде стегаш копче и во рок од 8-10 сек ти прави неколку слики и 2-3 клипа од кои некои со фино stock музиче во позадина :D, па на крај си одбираш тоа што најмногу ти се допаѓа.

Се од страна на софтвер ми се допаѓа. Мал милион опции за подесување што сакаш и ти треба или не ти треба. Се е флуидно, респонзивно, без забелешки. Иако тука некои имаа забелешки на процесорот во овој модел наспроти 5G моделот, сепак мислам дека нема да имам проблеми. Игри не играм, и ако пробам нешто ќе биде од љубопитност и некој краток период. 8/128 меморија и повеќе од доволно за се.

И на крај, доста битна ставка ми беше батеријата. Тестирав во 4 различни комбинации. Светла или темна тема + 60 или 90 херци. Секој со секого :geek:.
Еве ги резултатите:

Светла тема + 60 херци:
Погледнете го атачментот 100599

Светла тема + 90 херци:
Погледнете го атачментот 100600

Темна тема + 90 херци:
Погледнете го атачментот 100601

И шампионот, темна тема + 60 херци:
Погледнете го атачментот 100602

Секогаш го полнев до 100% и трошев до 7% па правев скриншот. Покрај ова, во сите случаеви ми беше вклучено Adaptive Brightness, кое патем да спомнам работи доста прецизно. Како што може да се види, секогаш топ3 апликации ми се истите, Messenger, Facebook и Chrome. Сепак не било лага тоа што рекламираа дека телефонов држи и до 2 дена батерија.

Се на се, јас сум презадоволен засега. Конкурентот во изборот беше RN10 (или Pro) ама после 2 xiaomi телефони, се префрлив на Samsung и се надевам овој телефон долго ќе ме служи на ниво. Со ветените 3 + 4 год updates, се надевам ќе остане во топ форма како што е сега.

Ако некој се мисли дали да зема А52, одговорот е ДА. Ако сака подетални информации, стојам на располагање :)
Со здравје да си го користиш! Самсунг многу добро направи со тоа што вметна best buy телефони и оваа година, од кои можеш да очекуваш maximum користење. Последен модел со воодотпорност од А серијата беше А8 2018 и добро е што сега пак го вратеа, бидејќи знае некогаш човек да зборува на телефон а времето да почне да роси. Амоледот од Самсунг е без сомнение најдобриот дисплеј на пазарот и плус 90 Хц најодлична комбинација!
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,751
1,307
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v20H2
Да ги споделам моите импресии од А52, кој го користам веќе 2 и пол недели.

Прво, никогаш досега не сум користел Samsung телефон. Досега имав 2 x LG и 2 x Xiaomi (последниот беше Mi A2 Lite). Секогаш сум гледал да извлечам максимум од достапниот буџет и да добијам најмногу за парите. Немав досега дадено повеќе од 200 еур за телефон. Но со тек на време, потребите и апетитите пораснаа (па и примањата :geek:), па редно време беше за нов телефон. Доста читав и гледав по youtube последниве 5-6 месеци откако одлучив дека ќе земам нов телефон. Откако беа објавени првите leak слики и спецификации за новата А серија на Самсунг, бев 99% одлучен дека новиот избор ќе ми биде А52. Немаше познат youtuber кој не даде позитивни ривјуа за телефонов. Нуди се што му треба дури и на advanced корисник. Екранот е супер, несомнено класи над претходните што сум ги користел нормално ;). Брзо се навикнав на 6.5“ (стариот беше 5.8“) иако имам маска која поприлично додава габарит на телефонот. Позадината е пластична и не се замарам воопшто, проѕирна маска имам од првиот ден и тоа јака, со зајакнати ќошиња за максимална заштита. Телефонот делува цврсто и компактно. Камерите повеќе од добри и конечно можам да вадам добри слики и во други услови, а не само во услови на многу добро осветлување како досега :LOL:. Посебно во домашни услови, каде ти треба прав point&shoot и сето тоа да изгледа добро (btw, солидно брза е камерата во окинување). Видеото исто така солидно, посебно во 4К (30 fps). Оптичката и дигиталната стабилизација секако се плус иако осетно се намалува количеството детали во видеото. Уште не сум истестирал ноќно сликање, само 2-3 слики досега. Ми се допаѓа опцијата Single Take каде стегаш копче и во рок од 8-10 сек ти прави неколку слики и 2-3 клипа од кои некои со фино stock музиче во позадина :D, па на крај си одбираш тоа што најмногу ти се допаѓа.

Се од страна на софтвер ми се допаѓа. Мал милион опции за подесување што сакаш и ти треба или не ти треба. Се е флуидно, респонзивно, без забелешки. Иако тука некои имаа забелешки на процесорот во овој модел наспроти 5G моделот, сепак мислам дека нема да имам проблеми. Игри не играм, и ако пробам нешто ќе биде од љубопитност и некој краток период. 8/128 меморија и повеќе од доволно за се.

И на крај, доста битна ставка ми беше батеријата. Тестирав во 4 различни комбинации. Светла или темна тема + 60 или 90 херци. Секој со секого :geek:.
Еве ги резултатите:

Светла тема + 60 херци:
Погледнете го атачментот 100599

Светла тема + 90 херци:
Погледнете го атачментот 100600

Темна тема + 90 херци:
Погледнете го атачментот 100601

И шампионот, темна тема + 60 херци:
Погледнете го атачментот 100602

Секогаш го полнев до 100% и трошев до 7% па правев скриншот. Покрај ова, во сите случаеви ми беше вклучено Adaptive Brightness, кое патем да спомнам работи доста прецизно. Како што може да се види, секогаш топ3 апликации ми се истите, Messenger, Facebook и Chrome. Сепак не било лага тоа што рекламираа дека телефонов држи и до 2 дена батерија.

Се на се, јас сум презадоволен засега. Конкурентот во изборот беше RN10 (или Pro) ама после 2 xiaomi телефони, се префрлив на Samsung и се надевам овој телефон долго ќе ме служи на ниво. Со ветените 3 + 4 год updates, се надевам ќе остане во топ форма како што е сега.

Ако некој се мисли дали да зема А52, одговорот е ДА. Ако сака подетални информации, стојам на располагање :)
Фала ти на review-то. Значи за малку повеќе парички, и А72 би бил добра опција.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,519
696
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Се пробав, веќе беше доцна. Нема ни на стариот телефон ништо на вибер, дури и со едниот број неможам веќе да се најавам, не стига порака за код. Требаше добро да размислам пред да префрлам картици и се останато. Ама мислев дека ќе биди во ред. Голема грешка напрајв.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
И другпат да користите месинџер врзан за телефонски број. Поидиотска работа нема. Твој стар број му го дале на некој опа ги има сите твои контатки. Катастрофа.

Не за друго ретко користам вибер само од таблет.

И на пц шлајфува.

Строго преферирам фејзбук месинџер или дискорд.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
474
621
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Тешко дека е до телефонот. Најверојатно е до мрежата.
Со здравје да си го користиш.
Од каде зема со 8гб рам ?
По продавнициве мислам видов дека се нуди само со 6гб рам.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
356
225
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Со здравје да си го користиш.
Од каде зема со 8гб рам ?
По продавнициве мислам видов дека се нуди само со 6гб рам.
Фала, да си купиш шо сакаш. Инаку грешно сум пишал, 6/128 е телефонот.
 

Dekio

Intern
23 декември 2016
9
0
Прво, никогаш досега не сум користел Samsung телефон. Досега имав 2 x LG и 2 x Xiaomi (последниот беше Mi A2 Lite).
Екранот е супер, несомнено класи над претходните што сум ги користел нормално ;).
И јас преминав од А2 Лајт на А52, ама незнам зошто мислам дека екранот на А2 Лајт е светлост пред А52, сликите на инстаграм ги гледав како нешто најсовршено на светов, перфекција, сега на самсунгот сите ми се како матни, без оштрина.
 

hristijand1

Intern
8 мај 2021
2
0
Здраво,
Ме интересира дали овде има некој земено Galaxy M51? глеам кај нас ги има само во мобеликс и ледиком а досега ниту сум купувал јас ниту некој близок, па ме интересира какви ви се искуствата со тој телефон во такви продавници. Читам нешо таму дубаи мубаи SEA SIM only, некои мрежи ќе фаќа некои не па батеријата ќе се троши побрзо итн.

Ако има нешто врска, на А1 сум. Фала ви однапред
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
356
225
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Здраво,
Ме интересира дали овде има некој земено Galaxy M51? глеам кај нас ги има само во мобеликс и ледиком а досега ниту сум купувал јас ниту некој близок, па ме интересира какви ви се искуствата со тој телефон во такви продавници. Читам нешо таму дубаи мубаи SEA SIM only, некои мрежи ќе фаќа некои не па батеријата ќе се троши побрзо итн.

Ако има нешто врска, на А1 сум. Фала ви однапред
Тоа ти е модел кој е наменет за индиски пазар ако не се лажам. Таму им е битно да има голем екран и батерија. Повеќе детали побарај на gsmarena, сигурно има и ривју за овој модел. Јас искрено не би земал нешто што не е наменето за наш пазар и кој го носат 1-2 продавници/мобилари по неофицијални канали.
Мислењето е автоматски споено:

И јас преминав од А2 Лајт на А52, ама незнам зошто мислам дека екранот на А2 Лајт е светлост пред А52, сликите на инстаграм ги гледав како нешто најсовршено на светов, перфекција, сега на самсунгот сите ми се како матни, без оштрина.
Тоа ти изгледало така поради тоа што А2 Лајт ти е 5.8 инчи со резолуција 1080 х 2280 или 432 ppi, додека А52 ти е 1080 х 2400 на 6.5 инчи што дава 407 ppi. Башка, шаомито како да ги прикажува боите поекспонирани (сега проверив) ако ти е светлината подесена на максимум. Од друга страна пак, мене амоледот на А52 ми е многу подобар, посветол и почитлив на сончево надвор што е голем плус.
 
Последна промена:

hristijand1

Intern
8 мај 2021
2
0
Тоа ти е модел кој е наменет за индиски пазар ако не се лажам. Таму им е битно да има голем екран и батерија. Повеќе детали побарај на gsmarena, сигурно има и ривју за овој модел. Јас искрено не би земал нешто што не е наменето за наш пазар и кој го носат 1-2 продавници/мобилари по неофицијални канали.
Ма да на интернет се гледа дека постојат и европски верзии на телефонов сепак се согласувам дека овие се веројатно индиски или од некојси друг маркет, ама па од друга страна пак, и нема некои разлики во хардверот (на гсмарена наведуваат само 1 интернационална верзија), за разлика од шаоми кои имаат некои посебни верзии на пример за Индија, редми ноте 9 про макс.

Затоа и прашував, зашто уредов гледам дека има солидна цена и има за мене две најважни карактеристики и тоа голема батерија и многу рам меморија, али ако на пример имаат некојси фирмвер лок или неевропски полнач тоа ќе биде deal breaker
 

Маша

Practice makes perfect
24 април 2007
485
1,224
Добро, ама дали навистина некој има A52 или A72?
Тоа сакаме јас и Мими да знаеме. Не за друго...
Не. Тие телефони се на ниво на митски суштества. Сите чуле за нив, но никој не ги видел.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно