• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,345
4,472
Денес максимум што сум извадил SOT. Едвај 5ч со цело време уклучен батери сејвер и 80% од времето на вифи.
Screenshot_20210304-001211_Device care.jpg Screenshot_20210304-001221_Device care.jpg

Sent from my Samsung S20 FE
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,095
453
androidauthority-20210304-0001.jpg
3,5mm џек
Издржлив
Водоотпорен, и отпорен на прашина. (Тестирано по војнички услови, и добиен military certificate за издржливост)
Компактен
Батерија која што се вади
Slot за Micro SD картица
4 години апдејти


Едини минус:
Нема физички копчиња
 

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
298
201
Дечки ќе може ли мислење за Samsung Galaxy A02S A025G? Денес го забележав на сајтот на Анхоч во ПДФ флаерот и некако го бендисав. Ме интересира дали е добар за таа цена која се нуди или подобро вреди да се додаде некоја илјадарка плус за некоја поголема (подобра) верзија. Највише ми падна во очи не толку тоа што има три камери колку што има 3ГБ за таа цена. Мислам дека не забележав другиве модели да ги даваат по пониска цена што се со 3ГБ. А може и да сум грешка пошо во последно време не сум во тек со случувањата поврзани со тељефониве.
Samsung-Galaxy-A02s.jpg
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,095
453
Дечки ќе може ли мислење за Samsung Galaxy A02S A025G? Денес го забележав на сајтот на Анхоч во ПДФ флаерот и некако го бендисав. Ме интересира дали е добар за таа цена која се нуди или подобро вреди да се додаде некоја илјадарка плус за некоја поголема (подобра) верзија. Највише ми падна во очи не толку тоа што има три камери колку што има 3ГБ за таа цена. Мислам дека не забележав другиве модели да ги даваат по пониска цена што се со 3ГБ. А може и да сум грешка пошо во последно време не сум во тек со случувањата поврзани со тељефониве.
Погледнете го атачментот 98131
Зависи за која намена ти треба.
Ако е за родител или постаро лице, да.

Но за таа цена овој уред не е најдобар и дефинитивно има подобри уреди од типот на Xiaomi и Нокија, за околу 9,000 - 10,000 денари.

Ако бараш најевтин и најдобар од А класата, тогаш A21s ти е најдобар избор.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,988
28,992
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ако го зимате A72 5G, чекање 2-3 месеци ќе биде пресудно, шпекулации за цена околу 500е има....
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
3,907
3,635
Погледнете го атачментот 98118
3,5mm џек
Издржлив
Водоотпорен, и отпорен на прашина. (Тестирано по војнички услови, и добиен military certificate за издржливост)
Компактен
Батерија која што се вади
Slot за Micro SD картица
4 години апдејти


Едини минус:
Нема физички копчиња
Интересна работа е ова, ако има амолед и над 4000mah батерија.
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
461
352
Погледнете го атачментот 98118
3,5mm џек
Издржлив
Водоотпорен, и отпорен на прашина. (Тестирано по војнички услови, и добиен military certificate за издржливост)
Компактен
Батерија која што се вади
Slot за Micro SD картица
4 години апдејти


Едини минус:
Нема физички копчиња
Како тоа водоотпорен и батерија да се вади, треба да има капак со дихтон и со штафови
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
1,017
767
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
Според ценава нема да се исплаќа да се земе новата А класа. За таа цена се наоѓа Ѕ20FE
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,988
28,992
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

PC_GAMER

Gaining Experience
16 јуни 2017
298
201
Зависи за која намена ти треба.
Ако е за родител или постаро лице, да.

Но за таа цена овој уред не е најдобар и дефинитивно има подобри уреди од типот на Xiaomi и Нокија, за околу 9,000 - 10,000 денари.

Ако бараш најевтин и најдобар од А класата, тогаш A21s ти е најдобар избор.
Искрено преференцата ми се моделите од Samsung. Инаку, да, буџетот го диктира изборот. Патем, забележав дека моделот кој што го наведов погоре во постот дека има Snapdragon процесор кој мислам дека е застарен во однос на другите (и од Snapdragon и од Exynos) кои ги има во другите зборови (сега немам време да проверам, не ме држи за збор ама мислам дека беше верзијата 520 или 620 или така нешто).

Во секој случај тежнеам да направам баланс помеѓу буџетот v.s. перформансите v.s. меморијата (иако рамот првенствено ми е најважно да е што поголем). Пошо еве се работи за мене (заборавив да споменам погоре на почетокот) би го користел за вообичаени работи: сликање/снимање (иако не ми се толку битни квалитетот и перформансите), работа со апликации (youtube, facebook, gmail, whatsapp, viber, skype...), главно сурфање преку веб-пребарувач и др. Ама сума сумарум сепак најбитно ми е да имам што поголем рам за да немам некои поголеми пречки со апликациите како што имам со сегашниов. Буквално морам да ограничам инсталација на поголем дел од апликации за да не ми го јаде и онака скромниот рам што го имам.
 

Goran27

Gaining Experience
5 јануари 2014
316
347
Goran27's setup  
Processor & Cooler
i7 4790K @ 4.6 GHz & CM Nepton 140XL
Motherboard
ASUS Z97-A
Storage
Samsung PRO 850 256GB SSD,WD 1TB Blue,Samsung 860 Evo 500GB
PSU
Antec High Current Gamer Modular 750 W
RAM
Patriot Viper 3 DDR3-2133 (4x4GB)
Video card
EVGA GeForce GTX 1080 Ti FTW3 GAMING
Case
HAF XM Transparent Side Window Panel
Mouse
Mouse BenQ ZOWIE Gaming Gear EC1-A
Keyboard
RIPJAWS KM780 MX - Mechanical Gaming Keyboard (Cherry MX Red)
Audio
Genius SP-HF 1250B
Monitor
ASUS ROG SWIFT PG279Q 27"
OS
windows 10 Pro x64
mene voopsto ne me ni izvesti , sega ko ti go vidov postot , manuelno otidov vo software update i pocna da se spusta 1.4gb
mn tesko so ovie notifikaciite , koga stigat koga ne , a znaat i po 30 min da kasnat ( primer g-mail )
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,095
453
Како тоа водоотпорен и батерија да се вади, треба да има капак со дихтон и со штафови
Би требало да има.

Не е прв Samsung уред кој што имал батерија што се вади и водоотпорност.
S5, Note 4, ги има доста да ги набројам. И тоа тие уреди се без штрафови, туку само обична пластика.
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
461
352
Би требало да има.

Не е прв Samsung уред кој што имал батерија што се вади и водоотпорност.
S5, Note 4, ги има доста да ги набројам. И тоа тие уреди се без штрафови, туку само обична пластика.
Овде станува збор за повисоко ниво( military certificate ), S5 и сличните на него се далеку од тоа
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,778
6,814
www.mikrotikmacedonia.net
-1000 денари за S21 Ultra неделава. Доста бргу паѓа ценава. За месец дена, ке се стабилизира на 55.000 и таму ке се задржи одредено време.

Edit: All Samsung devices from 2019 or later will get 4 years of security updates
58.400 mkd

20 евра или 1200 денари точно минус за рок од 2 недели. Паѓа ценава како сладолед на 30°.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,778
6,814
www.mikrotikmacedonia.net
Доста солидна и искрена рецензија за S21/+ моделите. Тоа што го мислев, го потврдија и во рецензијата. Годинава единствен модел што може да се нарече "Вистински Флегшип" е S21 Ultra !

 

DaniDaniel

Intern
5 јуни 2020
12
26
Не знам зашто толку се коментира пластичниот капак, кога голем дел од истите луѓе од прв ден на телефонот му ставаат силиконска маска?

Последните 3 телефони што ги имав беа со стаклен, алуминиумски и пластичен капак (без маска користени, црна боја сите 3).
Не ми е некој голем минус пластичниот, напротив, подобар ми е него стаклениот кој беше многу осетлив на надворешна температура.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,778
6,814
www.mikrotikmacedonia.net
Не знам зашто толку се коментира пластичниот капак, кога голем дел од истите луѓе од прв ден на телефонот му ставаат силиконска маска?

Последните 3 телефони што ги имав беа со стаклен, алуминиумски и пластичен капак (без маска користени, црна боја сите 3).
Не ми е некој голем минус пластичниот, напротив, подобар ми е него стаклениот кој беше многу осетлив на надворешна температура.
Кога полниш гориво на пумпа и бараш Супер 100с , а ти сипат Супер 95 нема да се буниш зошто за твоите пари ти ставиле послабо гориво, а си платил како за 100с? Е истава работа е и кај пластичниов капак. ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,473
Мислења
845,156
Членови
29,292
Најнов член
ivica25
На врв Дно