• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,631
1,087
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
После тазе апдејт, може да треба еден период да се стабилизира, ќе знаеш за сигурно за едно недела дена дали и колку е подобрено.
епа ако на две недели има update-и коа ќе му биде стабилен телефонот :)

---
едит: ах шит, го направиле веќе вицот :(
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
491
567
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Дечки како се викаше таа апликацијата за bloatware disable на самсунг? Никако неможам да ја најдам погоре
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Види.
Ова е се одлично што си го пишал.
Зборуваме во моментот за премиум уред, односно флег шип теелфон на кој првичната намена треба да биде направена како за тотален нуб кој ке го користи телефонот за буквално се и единствено нешто ке го полни.
Поентата на купување на "прескап" телефон е баш тоа.
Да не ми треба open source телефон без лимити, до сега Самсунг ке беше само историјат во мојот живот.
Претходно си играв со многу други брендови кои ги купував, еден од нив на кој најмногу изгубив живци и неколку пати им давав шанси беа Xiaomi. Едноставно сватив дека не можеш како полупроизвод што би рекол нашиот форумски другар @Oktar да просперираш во ова време. Секојдневно имаше по некој скриен баг, па ке изгубиш 4 часа у денот сурфајќи по форуми за да најдеш некакво решение или пак да го изолираш на некој начин за да не те нервира.
Кога сме кај тековниве проблеми. Сакам телефонот да го користам со сите можни апликации кои ми се потребни и кои ги користам. Во спротивно ке користев Нокиа 3310.
Стемнување екран, барање алтернативни решенија и апликации, гасење на локација и слично ми е само губење време и тестирање. Поедноставно ми е да го брцнам на полнач и да не се замарам.
Имам iPhon 11 PRO Max, кој го користи женами со СОТ барем 3 пати повеќе од мојот и на крај од денот има од 35 до 45% батерија повеќе. А мене ми е на 2% пред гасење.
Едноставно не можам да користам теелфон со иОС додека работам.
:D
Мислам дека ја разбираме поентата.
Што се однесува до препораката за ставање на апликации кои не ги користам во Sleep Mode, Hard Reset, Wipe Cash и слично, сите се веќе пробани :)
Светлото ми е нонстоп на ауто, не можам да користам дарк тема и страшно ужасно ме нервира кога треба да се напнам за да прочитам нешто на телефонот, а тоа е темно :)

Конкретно на телефонот постојано ми се уклучени 4G, W-iFi, BT, локација. Едноставно опции кои мора да ги имам и да бидат активни.И ова ке добие шанса неколку дена. Не ми е јасно зошто е тоа така, но си има врска. Како да треба да се стабилизира нешто. Дали има некој фајл каде што се запишува просечно користење на апликации и начин на користење на телефонот, па врз база на таа анализа се креира оптимизација на батеријата, појма немам :D

Инаку, во однос на нормално користење и очекувано ми е согласно хардверот батеријата да трае околу 4 часа. Се над тоа е бонус. Се под 3 часа е тиња.

Колку за споредба:
iPhone 11 Pro Max - Li-Ion 3969 mAh, non-removable (15.04 Wh)
Samsung S10 - Li-Ion 3400 mAh, non-removable

Следствено споредбата на двете батерии, начинот на користење и инсталираните апликации, Самсунгот би требало да издржи само 1 час помалку во однос на фулл користење на батеријата.
Но 4 часа и 2% на крајот на денот vs 9 часа и 30% на крајот на денот е неспоредлива разлика.
Или спецификациите се лажни, или генерално нешто ги јебе нашите кокошки а не е нашиот петел :D :D :D
Начинот на кој се смета SOT на андроид и Apple е различен....apple исто така нема вистински мултитаскинг па така споредба за батерија само со андроиди уреди, скроз друг OS и начин на работа. Ова не значи дека ти немаш проблем со батерија и дека не треба да биде некако решен.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64


Нов безбедносен апдејт за Март, кој вклучува подобување на камера,


Убиваат со апдејти.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Прочепкав по клауд, и за моја среќа најдов слики пред и после Февруари апдејтот,

Максимално зумирани во Chrome, (во фул резолуција без зум се далеку поквалитетни)1. Слика,

ƒ/4.9,
1/50
ISO80

JN.jpg

2. Слика,

ƒ/4.9
1/50
ISO64

FB.jpg
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,615
5,183
Начинот на кој се смета SOT на андроид и Apple е различен....apple исто така нема вистински мултитаскинг па така споредба за батерија само со андроиди уреди, скроз друг OS и начин на работа. Ова не значи дека ти немаш проблем со батерија и дека не треба да биде некако решен.
Начинот на кој се користи телефонот е ист. Кога го користи женами мојот телефон, за три часа вика дека телефонот ке ми се исклучи, нема батерија. Кога го користи ајфонот, вториот ден на пладне вика дека треба да го стави на полнач, ке и се исклучи....

Не ти треба дефиниција за мерење на СОТ. Она ми е порелевантен фактор за СОТ од нивните софтвери.

На темата стабилизација, вчера издржа 3ч 21 минута.
Секојдневно подобрување. Се надевам дека следна недела во најлош случај ке биде нешто под 4ч.
Гледано од секој аспект, телефонот исто држи кога беше ганц нов и сега после година ипол. Разликата е можеби некој си 5 до 10%, дури неприметлива.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,505
685
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Конечно конкиренција на Хуавеи

Како се држи против ајфон 12 про макс во батерија при релативно поалаб процесор?

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,281
2,911
Ресен

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Конечно конкиренција на Хуавеи

Како се држи против ајфон 12 про макс во батерија при релативно поалаб процесор?

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
Молам? што и да мислиш со постов, мало потестување за каков уред се работи, извадок од истата рецензија која ја цитираше,


Finally, we arrive to the S21 Ultra. This is Samsung’s best phone ever. It’s not perfect, and I won’t be giving it any awards due to the camera quirks, but it’s as close as we’ve ever gotten to a no-compromise device in years. In the US, it’s currently at $999, which frankly speaking is again a great price compared to the competition. In Europe, it’s starting at €1249 / £1149 which is still extremely steep, but again, there’s very little other options right now that offer as much as the S21 Ultra, so I do think it warrants itself to sit in that price niche.


Мислењето е автоматски споено:

Начинот на кој се користи телефонот е ист. Кога го користи женами мојот телефон, за три часа вика дека телефонот ке ми се исклучи, нема батерија. Кога го користи ајфонот, вториот ден на пладне вика дека треба да го стави на полнач, ке и се исклучи....

Не ти треба дефиниција за мерење на СОТ. Она ми е порелевантен фактор за СОТ од нивните софтвери.

На темата стабилизација, вчера издржа 3ч 21 минута.
Секојдневно подобрување. Се надевам дека следна недела во најлош случај ке биде нешто под 4ч.
Гледано од секој аспект, телефонот исто држи кога беше ганц нов и сега после година ипол. Разликата е можеби некој си 5 до 10%, дури неприметлива.
Не знам што да ви кажам, јас со нити еден телефон сем првите 2 недели на S20 + и иПхоне 11, не сум имал проблем. Сите ми држеле најмалце 6H SOT.

На S21U редовно имам НАЈМАЛЦЕ 7, @1440p120hz.
 

Nik

Gaining Experience
4 април 2018
76
58
Како може да подесам после една порака повеќе да не стигаат нотификации на Самсунг?
Бидејќи секогаш ми е на вибрации и кога добивам порака од иста личност рецимо на инста вибрира за секоја порака посебно и ужасно нервира после 4-5 последователни пораки особено кога телефонот стои на биро!
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,099
455

Ви кажав!

Edit: Мачорот има мала грешка направено во твитот и сака да каже дека оваа година Samsung и AMD ќе го објават нивниот прв заеднички чипсет за да ја покажат новата технологија и што постигнале. И да го пуштат процесорот на продажба нема тоа да смени ништо, бидејки Z Fold 3 и Z Flip 2 и така ќе користат Snapdragon процесори.

Се повеќе слушам дека ќе има барем еден Z Fold 3 модел со S - Pen поддршка, а тоа знаете што значи...шансите за идна Note серија се стеснуваат.

Edit 2:
Опа бато

Не треба да подвлекувам ништо...
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Како може да подесам после една порака повеќе да не стигаат нотификации на Самсунг?
Бидејќи секогаш ми е на вибрации и кога добивам порака од иста личност рецимо на инста вибрира за секоја порака посебно и ужасно нервира после 4-5 последователни пораки особено кога телефонот стои на биро!
Hmmm, не знам да провериш во нотификации секцијата? немам ваков проблем па не сум чепкал.....ако не пробај со bixby рутини.
 

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,281
2,911
Ресен
Како може да подесам после една порака повеќе да не стигаат нотификации на Самсунг?
Бидејќи секогаш ми е на вибрации и кога добивам порака од иста личност рецимо на инста вибрира за секоја порака посебно и ужасно нервира после 4-5 последователни пораки особено кога телефонот стои на биро!
Немам инстаграм ама на месинџер и вибер таквите ми се на муте
Што
Не знаат
Да напишат
Една
Комплетна
Реченица.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,099
455
Ако еден терабајт меморија кај Ајфонот ќе ви биде премногу, тогаш:
20210301_190322.jpg
Да, некој иден Galaxy телефон ќе има над 16 гига рам. Не ме прашувајте зошто, оти ни јас ни изворите не знаат xD.

Screenshot_20210301-190716_Owly.jpg
Ова уште еднаш потврдува дека Fold 3 може да има камера под екранот. Не не зборам за pop - up камера, или за мал исечок туку за предна камера која што ќе се крие под екранот, и ќе се покажува по потреба.

Пишав погоре, за сега тоа е тоа, други новости и информации ќе ве информисам кога ќе дојде време.

Edit:
Еве ви уште нешто
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,350
4,488
Другарче со S10+ доби пред неколку дена 3.1, кај мене уште нема.. Огин силен да ги изгори. :D
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Го допреа дното.

1. Фатени се во лага дека тестирале последен фирмвер, верзијата која ја тестирале е 40-на дена стара, а тврдеа дека е последната. 3-4 верзии стар фирмвер.

2. Намерно тестираа зум indoors, за да се намали предноста на S21U, намерно не користеа ни најт мод на зумот со истата причина.

3. Намерно тестираа 2.5/8X zoom за да се користи дигитален зум наместо 3x/10X оптички.

4. Намерно не тестираа night mode и на главна indoors за да се даде предност на Huawei кои имаат подобри слики во ауто мод него најт мод.

5. Тврдат дека уредот има полош фокус од S20U, што е прилично невозможно,
A) Ауто фокусот е значајно подобрен на ниво на сензор
B) Ауто фокусот е помогнат од ласер кој го нема на S20U, буквално од 200 рецензии што изгледав, 1 (1) се немаше пожалено за фокус сем нив, а тек па да е полош од S20U, lmao.

6. Не дека се некој фактор, скоро никој што прати телефони вистински не ги есапи сем што имаат фул резолуција семплови, ама ова беше тотално допирање на дно.
 
Последна промена:

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,595
2,839
Gaston's setup  
Audio
AR
Edit: Кај мене стигна сабајлево.

Да не случајно, по некоја случајност, се случи да доби Google Discover наместо Samsung Free/Daily?
Знам дека шансите се непостоечки, али морам да прашам, пошто ја док го добијам апдејтов на T-Mobile ќе узреат и црешите и праските...
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,781
6,821
www.mikrotikmacedonia.net
Да не случајно, по некоја случајност, се случи да доби Google Discover наместо Samsung Free/Daily?
Знам дека шансите се непостоечки, али морам да прашам, пошто ја док го добијам апдејтов на T-Mobile ќе узреат и црешите и праските...
Не, уште е Samsung Free.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не ја бива камерата на Ultra, компресирана е, и не е во целосна резолуција што е најтажно.

Да сликава е релна, и да сликана е со S21U.

Cameras on mobile phones came a long way...We have here a world premiere of "3D/HDR" Moon captured entirely from a mobile phone. No other optics (telescope, telephoto lens etc.) were used here. No additional cameras. For this innovative project, I used a Samsung Galaxy S21 Ultra phone.
The Moon is made from two different phases: crescent and recent full Moon captured at 30x build-in magnification. Glow is an additional overexposed frame. These three frames were captured from a tripod. Starry background is a single 30s. Here I used a star tracker to avoid trailing. All frames blended as layers in Photoshop. Lightroom for the final touch.1505071_608148999238225_1925323662_n.jpg
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,096
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно