• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
342
241
Screenshot_20210222-232906_Device care.jpg
Незнам за кај другите ама еве како е кај мене на А51. Завчера го добив 3.0. За разлика од претходно имам мало подобрување мислам. Некои 30% од ова денес е користен на Light Mode и во целосно надворешни услови - brightness на високо.

Во секој случај тука е некаде, но дефинитивно не е полошо него претходно.
 

Buzuki

Intern
16 јули 2013
163
47
Note 21U тешко да искочи. До сега "потврди" Ice Universe, во еден скорешен напис на Samsung, не се спомна ништо за N21U, иако сите уреди од S21 линијата беа спомнати, а се збореше во контекст на иднина и развој на уредите под Samsung.
Мислењето е автоматски споено:Дај скрин од батеријата,
Еве скрин од батеријата.. Е сега денес бев на пат беа потешки условите, 4г интернетот нонстоп вклучен, паѓаше мрежата и сите можни штедачи ги угасив.
Јас сум задоволен, просечно дневно го користам околу 3/4 часа, за до толку си држи.. Ако не го наполнам вечерва утре ќе ми издржи до кај 13 часот а полнач не ми се носи сомене па морам навечер да го полнам..
 

Атачменти

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,330
4,425
Еве и јас ке се пожалам на батерија после апдејтот.. Приближно 30% па и повеќе % помалку ми трае батеријата него пред апдејтот :/
Ако сум имал скрин тајм 4 часа плус, сега едвај 2ч и 45 мин и помалку да извадам со потполно исто користење. Исти услови, иста местоположба...
Едноставно дебакл како што рече.
Што телефон е тоа Сале?
Инаку, во врска со 20FE читам по интернет дека вадат по 8/9 часа SOT. Јас не можам ни 4ч да извадам и тоа 80% од времето сум на вифи.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,001
411
Вака сега малку да разјаснам.
Ви се извинувам на сите ако ве ставам во заблуда и неизвесност.
Како прво, моите извори 80% се јавно достапни, ги знаете повеќето (типот на Ice Universe aka Мачорот, Max Weinbach, Fold Universe и сл.), а другите 20% се приватни извори , и / или извори кои што тешко можат да се најдат.

Како што стои ситуацијата сега, поголемиот дел од изворите до сега си стојат на тоа дека оваа година Samsung надовно ја откажува Note серијата.
Е сега, има и артикли кои што го тврдат спротивното:

Надовно некој анонимен таму од Samsung им кажал на некој си корејски сајт дека Note 21 серијата нема да ја откажат. Колку е точно ова незнам, и не го зимајте ова здраво за готово бидејки знаеме како беа работите претходно. Можам и јас да се претставам дека сум некој главен и да кажам дека тоа не е точно или обратно.

Секако се надевам дека јас и / или изворите не сме во право, и дека Samsung ќе ја остават барем оваа година Note серијата бидејки едноставно не е толку лесно да ја тргнеш таа серија. Имајте на ум дека Samsung највеќе прави пари од S и Note серијата. Размислете за последиците од кога сите ќе дознаат дека веќе нема да има Note серија.

Ама ако е навистина така, ова е очекувано. Како што кажував Samsung гледа и секогаш ќе гледа да направи од ништо нешто профит. Приказната со џекот за слушалки и сега полначот, како што убаво објасни mrwhosetheboss не е заради Eco - Friendly, зачувување на простор, и слични срања туку само за да си лапнат уште дополнително од самите корисници, и тие што ќе ги купат тие телефони + пунач / слушалки.
Последните гласини укажуваат на тоа дека ќе има дури и 3 различни модели на идниот Z Fold 3, и дека еден од тие модели ќе е со пенкало. Ова уште допоплнително го поткрепува тоа што го говорам, бидејки Samsung сериозно се внесуваат во маркетот на foldable уреди, и годините кои што се пред нас ќе видите доста Foldable уреди од Samsung. Од една страна навистина паметен потег, но од друга страна можат доста лојални корисници да изгубат. Да, Note серијата барем за сега не е замена за Fold серијата, и во догледна иднина нема да биде. Освен ако не направат Foldable уред, особено таков во рејнџот на Z Fold 2 / 3 со цена испод 900 долари, и S - Pen, па да ги навлечат корисниците од Note на Fold, ама јас лично мислам дека овој потег е пре - рано, и дека барем уште 1 година треба да се даде на Note серијата, па таман до тогаш ќе ја усовршат технологијата која што се користи во Foldable уредите, и можеби и ќе падне цената.

Јас вака би ги подредил работите:

Април 2021: Lite верзија на Z Flip ( за ова не сум 100% сигурен)

Јули - Август 2021: Galaxy Z Flip 2, цена околу 700 - 750 долари, и Galaxy Z Fold 3 / Pro ( или како и да ги крстат ако се три модели) цена околу 1,500 - 1,800 долари.

Октомври - Ноември: Samsung го објавува нивниот иден процесор во соработка со AMD за нивните Flagship уреди.

А ако остане Note серијата би биле истите датуми, само во периодот Јули - Август заедно со новите Foldables би искочил и новиот Note, што мене реално ми нема смисла толку многу уреди од еднаш да објават, освен едно ако во тој период имаат помали посебни настани, друго нема како.

А и погледнете сегашниот Z Flip кога е искочен. Ова идницира и го потврдува тоа дека е прерано за Z Flip 2 и дека ќе го добиеме заедно со другите Foldable уреди, или барем неколку месеци разлика, зависност како ќе одлучат.


Но без разлика дали ќе ја тргнат Note серијата или не, цената на S21 серијата, за 5 - 6 месеци од сега ќе падне доста и ќе вреди да се земе тогаш.

Дека сега во глобала S21 серијата не вреди, да. Бидејки S21 серијата е всушност S20 серијата, само со подобра камера, и решен проблем со потрошувачката на батеријата. Идната S22 серија (или како ќе ја крстат) ќе биде the real deal.

Еве погледнете си подоле, ако не ми верувате:


UPC = Under Panel Camera. На нашки камера под екран. Ова е прва пат што Samsung ќе отиде All - In и на Z Fold 3 ќе има камера која што ќе се крие под екранот.


Овде се гледа патентот, како би функионирало тоа кај S22. Слично би функионирало и кај Z Fold 3.

Еве ви читајте:

 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,614
5,177
S10. До пред апдејтот бев во најлош случај 4 часа, сега 2ч 30 мин... Мајка ебаа со новиов...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,001
411
20 - ти Јануари мачорот прозборе и кажа Galaxy Note = The End.


Ова што ви го зборам цело време дека оваа година ќе искочат процесори од Samsung и AMD.
Е сега овде мачорот кажува дека Q2 и Q3 ќе бидат објавени, и дека ќе се користат на идните Exynos 2xxx и Exynos 1xxx процесори. Исто така спомнува дека датумот подлежи на промени.

Другите извори го говорат спротивното, и јас лично мислам дека од Samsung нема да се избрзат и дека најверојатно Октомври - Ноември ќе го објават, оти ако го објават прерано и не го искористат на ни еден уред, тогаш зошто и да го објавуваат во опште (секако освен ако не се одлучат да објават процесор кој што би се користел во midrange евтини уреди, како А серијата, па подоцна да објават процесор кој што ќе се користи во flagship уреди како S серијата).
Galaxy Z Fold 3 и Flip 2 најверојатно ќе користат Snapdragon 875 процесори, многу се мали шансите тие да имаат Exynos процесор, бидејки сега моментално тие се нај врвните продукти од Samsung.


Цената на Z Flip 5G опадната. Ова уште еднаш потврдува и укажува дека тоа што го зборам е точно. Со текот на годините, ќе видиме и поевтини Foldable уреди, бидејќи тие ќе бидат следната норма. Кога Note серијата нема да ја има, Samsung ќе мора да ја намалат цената на Foldable уредите, или да излезат со нови поевтини foldable уреди (како на пр. Fold Lite) за да компензираат, инаку ќе си ги изгубат лојалните фанови.


Еве овде во идните планови на Samsung никаде не ја спомнуваат Note серијата, и пишува убаво дека ќе има проширување на Z Fold и Z Flip сериите, што уште дополнително го потврдува тоа што го зборам цело време.신형 갤럭시폴드 3세대 UTG 전용장비 도입 .. : 네이버블로그 (naver.com)

^ Кој му се чита и преведува, слободно проверете си

schedule for the introduction of enhanced third-generation UTG production for SPEN support. In

this situation, we will be newly developing UTG
with new equipment that does not apply to Fold 2, and the schedule has been confirmed that the plan has been delivered in preparation for the May test July production.This confirms the S-Pen deployment,

and two other improvements are expected to change significantly in Fold 3
Мислењето е автоматски споено:А ќе има и S21 FE исто така, само кога ќе се објави незнам.

И еве уште нешто интересно:
Ова јас го добив пред неколку дена, замена е за Bixby Home или што и да се викаше таа алатка.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,708
12,120
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Еве од вашите слики, чисто ми падна во очи како л`жат со проценките

Screenshot_20210222-232906_Device care.jpg

Screenshot_20210222-232430_Device care.jpg

На вторава слика можеби и може да се земе дека апроксимацијата им е точна, но со најсвежите податоци (жолтата линија) многу веројатно нема да биде.

Ама првата е криминално погрешна, нема начин да добијат таква проценка со досегашните податоци.
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,001
411
Значи во врска со Note серијата тоа е тоа што е. Сите информации ви се прикачени погоре, останува да видиме како Samsung ќе изиграат. Ништо чудно да направат измени, и горе долу сите работи кои што ги наведов не се 100% точни и подлежат на промени.

Еве ви и видео од TechTalkTV, објаснето е убаво:


Човече, сликите изванредни. Ова уште еднаш ги поткрепува фактите дека S21 Ultra навистина има изванредна камера, и дека со секој нареден апдејт ќе се подобрува. Па макар и 6 апдејти во еден месец, тоа е навистина супер.
Но едно нешто да знаете, џабе е и 601 апдејти да има Exynos 2100 кај S21 серијата ќе си остане истата прича. Се подобри ли Exynos 990 после многуте апдејти кај S20 Ultra серијата??? Па не баш. Истата приказна ќе биде и овде, само што издржливоста на батеријата е далеку подобрена. Кога имаш заклучен процесор, кој што ако се отклучи би довело до исти проблеми како кај S20 серијата, тогаш ништо чудно и очекувано. Вистинската зделка ќе биде следната година со S22 серијата.

Уште нешто:

1614034250173.png
1614034468973.png
1614034494276.png
Edit: Ако може некој модератор да ми го спои постов со горниот и тој погоре, нешто нејќеше да се прати па сега е одвоен.
 
Последна промена:

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,001
411
Уште немам update Android 11 UI 3.0 за A71 :mad:

Ќе си почекаме ние со А класата :)

За чудо A50 ќе добие порано апдејт од A70 и A71.
 

Buzuki

Intern
16 јули 2013
163
47
Еве од вашите слики, чисто ми падна во очи како л`жат со проценкитеНа вторава слика можеби и може да се земе дека апроксимацијата им е точна, но со најсвежите податоци (жолтата линија) многу веројатно нема да биде.

Ама првата е криминално погрешна, нема начин да добијат таква проценка со досегашните податоци.
Ова мислам дека се базира и на предходните користења на телефонот па проценува уште колку ќе трае...
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,330
4,425
S10. До пред апдејтот бев во најлош случај 4 часа, сега 2ч 30 мин... Мајка ебаа со новиов...

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
Читав и по интернет, уште премногу луѓе се жалат од новиот апдејт 3.0/3.1 дека батеријата е катастрофа. Еве тука некои се фалат. Јас не можам да знам како било претходно, бидејќи само што го купив телефонот, пуштив 3,4 апдејти меѓу кој и големиот за 3.0.
 

TexasUS

Gaining Experience
25 февруари 2017
342
241

Ќе си почекаме ние со А класата :)

За чудо A50 ќе добие порано апдејт од A70 и A71.
Еве, ја со А51 го добив сега. Мислам брзо ќе биде и за А71.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,854
28,792
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Човече, сликите изванредни. Ова уште еднаш ги поткрепува фактите дека S21 Ultra навистина има изванредна камера, и дека со секој нареден апдејт ќе се подобрува. Па макар и 6 апдејти во еден месец, тоа е навистина супер.
Но едно нешто да знаете, џабе е и 601 апдејти да има Exynos 2100 кај S21 серијата ќе си остане истата прича. Се подобри ли Exynos 990 после многуте апдејти кај S20 Ultra серијата??? Па не баш. Истата приказна ќе биде и овде, само што издржливоста на батеријата е далеку подобрена. Кога имаш заклучен процесор, кој што ако се отклучи би довело до исти проблеми како кај S20 серијата, тогаш ништо чудно и очекувано. Вистинската зделка ќе биде следната година со S22 серијата.
Секако дека се подобри, но беше фундаментално различен процесор базиран на различна архитектура, додека E2100 vs S888 се далеку послични. Процесорот не е заклучен, и не само тоа, него е во добар дел од сценаријата побрз од 888 кога се работи за пресметувачки (CPU базирани операции)

На претходната страна од темава, имаш извадоци од рецензијата на Anandtech, те советувам да ги прочиташ и да не веруваш на приказни за заклучен процесор.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,854
28,792
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
OH BOY, OHHHH BOY....

Screenshot_4.jpg


“ISOCELL image sensors and its technologies have made vast improvements to deliver the quality and performance one would expect from top-tier prograde cameras,” said Duckhyun Chang, executive vice president of sensor business at Samsung Electronics. “Our new ISOCELL GN2 features Dual Pixel Pro, an innovative all-direction auto-focusing solution that elevates the agility to capture moments as they unfold. Adding on Smart ISO Pro and a variety of advanced pixel technologies, pictures from GN2 are more true-to-life than ever.”The 1/1.12-inch ISOCELL GN2 is a highly versatile image sensor when it comes to image resolutions. With 50 million 1.4μm-sized pixels on hand, the GN2 offers exceptionally detailed photographs in regular settings. In low-lit environments such as indoors, the sensor can simulate a larger 2.8μm-pixel with four-pixel-binning technology to absorb more light, delivering brighter and sharper images.For those who appreciate more detail in photographs or are prone to post-processing such as image cropping, the GN2 offers an option to take pictures in 100Mp resolutions. In 100Mp mode, the GN2 meticulously re-arranges the color pixels using an intelligent re-mosaic algorithm, creating three individual layers of 50Mp frames in green, red and blue. These frames are then up-scaled and merged to produce a single ultra-high 100Mp resolution photograph.The ISOCELL GN2 is Samsung’s first image sensor to offer Dual Pixel Pro, the company’s most advanced phase-detection auto-focus solution yet. By employing two photodiodes within every pixel of the image sensor, Dual Pixel Pro makes use of one hundred million phase detecting agents for ultra-fast auto-focusing. In addition, the solution also offers all-direction focusing by splitting the pixels not only vertically, as with Dual Pixel, but also diagonally. This diagonal cut allows the focusing agents to better recognize the top and bottom of the frame, allowing the sensor to get in focus quickly even when there are no pattern changes in a horizontal direction. Low-light focusing and tracking of moving objects are improved as well, as every pixel of the sensor works as focusing agents.For taking pictures in mixed-light environments, such as sunsets or indoors with daylight coming through a window, the GN2 increases its dynamic range with a staggered-HDR feature, a time-multiplexed HDR technology that uses rolling shutters over the same pixel arrays to capture multiple frames in short, middle, and long exposures. By maximizing the dynamic range, staggered-HDR ensures rich detail and vivid color in highlights and dark shadows within the scene, making it an ideal solution for shooting high-contrast sights. Staggered-HDR is able to reduce the energy consumption of a sensor by up to 24-percent when compared to the predecessor’s real-time HDR mode, contributing to improved energy efficiency of the overall system.The GN2 also comes with Smart ISO and Smart ISO Pro. Smart ISO intelligently sets the sensor’s conversion gain, allowing the picture to be taken using an optimal ISO; low ISO for brighter outdoors or high for dimmer indoors. Unlike Smart ISO, which uses readouts from a single ISO per picture, Smart ISO Pro, which uses an intra-scene dual conversion gain (iDCG) solution, takes readouts from both high and low ISO to instantly create high dynamic range images with less motion-artifacts. In addition, in extreme low-light, Smart ISO Pro quickly takes and processes multiple frames in high ISO, raising the light sensitivity close to one-million ISOs and taking mobile night photography to greater heights.
Camera experiences can be more fun and creative with the GN2, where precious moments can be captured more dramatically and everyday events can be turned into short videos. The GN2 supports full-HD videos at 480 frames-per-second (fps) or 4K at 120fps, enabling wider possibilities for mobile video-shooting.
 
Последна промена:

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,614
5,177
Читав и по интернет, уште премногу луѓе се жалат од новиот апдејт 3.0/3.1 дека батеријата е катастрофа. Еве тука некои се фалат. Јас не можам да знам како било претходно, бидејќи само што го купив телефонот, пуштив 3,4 апдејти меѓу кој и големиот за 3.0.
Ај што направија проблем во однос на батеријата и ја усраа тотално, него А11 има тежок BUG. Не можеш да влезеш нормално во рикавери мод. Мораш да ставиш слушалки. Со новите телефони не одат слушалки, па ке треба да бараш по комшии :D
Се изглупираа со основни работи.
Паѓаат на најпрости ситници.
Купуваш флегшип телефон за да читаш туторијали по интернет како да избришеш кеш, како да влезеш во рикавери, зошто ја ебаа батеријата, зошто го усраа интерфејсот, зошто телефонот почнува после апдејт да сецка итн итн.
Класичен пример исто како и кај иПхон за усерување на "постарите" и претходните телефони со само еден посран апдејт.
Тоа е тоа, потрошачко општество.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,854
28,792
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
него А11 има тежок BUG. Не можеш да влезеш нормално во рикавери мод. Мораш да ставиш слушалки. Со новите телефони не одат слушалки, па ке треба да бараш по комшии :D
Мислиш да го приклучиш уредот на PC? Ако флешуваш исто е, ако не нервира ептен.
 

SaleSk

Arzt
20 април 2007
4,614
5,177
Мислиш да го приклучиш уредот на PC? Ако флешуваш исто е, ако не нервира ептен.
Го повикавме ѓаволот. Еве некој нов апдејт, да видиме дали ке оправат нешто...


edit:
Инсталиран новиот апдејт и направен вајп кеш.
Останува да видиме што е сменето и каков ефект ке има овој апдејт и ова чистење на кешот. Рачунам 50% подобро однесување на батеријата, барем како што си беше пред апдејтот. Останува да видиме....

Sent from my SM-G973F using Tapatalk
 

The Geek Boy

Gaining Experience
9 август 2018
1,001
411
Можно е ,Ноут 21 ултра

Sent from my Samsung Note 20 Ultra 5G SM-N986U using Tapatalk
Не. Читај погоре...
Note 21 Ultra и да искочи ќе биде горе долу слична камера со S1 Ultra.

Remember:

S21 Ultra слична камера со S20 Ultra, подобра камера од S10+.
Note 21 Ultra, ако биде би имал слична камера со Note 20 Ultra.

Note 9 имаше слична камера со Note 8, S9 со S8, S7 со S6, итн итн...

Ама кога добар дел од моите избори и јавни извори го говорат спротивното, оваа година Note серијата ќе ја снема еднаш засекогаш. Тоа е тоа што е.
Уште еднаш ќе кажам, се надевам дека јас и сите други извори сме грешка. Лош потег е знам, ама тоа ти е Samsung.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,128
Мислења
838,952
Членови
29,038
Најнов член
Aspasija42
На врв Дно