• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,851
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Си зедов Samsung A21s во Телеком. Сега за сега топ телефон. Јас не сум тип што се замара многу дали има најака камера, дали е стаклен, најнов модел или што ти ја не знам таму какви врв спецификации.

Битно ми е да е брз и да тера батерија повеќе при користење апликации претежно Јутјуб, Фејсбук, Инстаграм, Google Chrome да посетувам форуми..

Предходно имав Samsung J5 2016 и го користев некаде околу 6 години. 2019 и сега 2020 почна да откажува да се празни батеријата брзо. Доста го оштетив од паѓање, дури и батеријата гледам се оштетила. Среќа дојде ред да се менува договор па се подновив пред крај година.
Мој пријател премина од GT210 на GT1030, презадоволен е.


Ова не ти го кажувам за да те навредам, да ти го омаловажам изборот или било што, но тоа што си користел спор уред, не го прави новиот кој е многу побрз од спориот брз, во твојот случај да така делува ама не е брз телефон....сепак според тоа што не напиша дека J5 2016 ти бил спор овој ќе ти биде топ (за твоја потреба)

Лично за долготрајна употреба не би допрел ништо што нема најмалце A75-ки како големи јадра, и најмалце 2 од нив.
 

psy-galactic

Intern
30 март 2009
18
9
Луѓе во Мобеликс ми наместија заштитно стакло на Samsung S10 и после еден месец почна да се одлепува, кажете некоја друга мобилара каде местат попрофи стакла?
 

Filipovski

Intern
8 април 2018
15
13
Луѓе во Мобеликс ми наместија заштитно стакло на Samsung S10 и после еден месец почна да се одлепува, кажете некоја друга мобилара каде местат попрофи стакла?
Најверојатно проблемот не е со начинот на инсталација, ако веќе ти држел 1 месец. Проблем се стаклата за заоблен екран, често користат лепило од некој тип, па би требало да се земе некое со поголем квалитет.

Види ја темава, има куса дискусија околу стаклава.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,752
6,781
www.mikrotikmacedonia.net
Луѓе во Мобеликс ми наместија заштитно стакло на Samsung S10 и после еден месец почна да се одлепува, кажете некоја друга мобилара каде местат попрофи стакла?
Нема профи стакло за S10/+. Само водена фолија и немаш мака. Не си давај пари за стакла. Не вредат.

Он-топик: Galaxy S21 shames iPhone 12 Pro Max in benchmarks in latest leak

Секако SD888 под хауба. :)
 
3 јуни 2009
607
36
:ROFLMAO: :ROFLMAO: да не си грешка нешто?
Ок да грешка моја. Некаде септември 2016 година како поклон ми беше тој телефон. Не се сеќавам точно кој датум. Тука некаде 4 години користење. Сум додал уште две години.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,851
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

GunnerMkd

Gaining Experience
29 ноември 2017
76
107
Скопје
Луѓе во Мобеликс ми наместија заштитно стакло на Samsung S10 и после еден месец почна да се одлепува, кажете некоја друга мобилара каде местат попрофи стакла?
во мегамобил ми препорачаа стакло со ув лепак за s10 ,али се одлучив за фолија и добра работа ми завршија ,машински ја сечат фолијата и топ залепи на екранот тенка е не се ни приметува
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
209
210
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Да му ставам Google Camera на S20 FE или нема потреба? Пробав со една ама одма крашува.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,725
2,264
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Нема потреба, а и нема стабилна верзија за ексинос. Играј си со про мод ако сакаш нешто по специфично, лично мене најт модот ми е еднакво добар во самсунг камерата.
 

Krk198

Gaining Experience
14 септември 2016
209
210
Krk198's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 - Wraith Stealth Cooler
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE AM4
Storage
Gigabyte SSD 256GB / WD HDD 2TB
PSU
550W Deepcool DN550 80Plus Black
RAM
8GB DDR4 3200Mhz Kingston CL16 HyperX Fury Black x 2
Video card
XFX GTS XXX Edition RX 580 4GB OC+
Нема потреба, а и нема стабилна верзија за ексинос. Играј си со про мод ако сакаш нешто по специфично, лично мене најт модот ми е еднакво добар во самсунг камерата.

Цело време сум ја гледал 5G верзијата со SD. Нејсе, добар апгрејд ми е од N9 Pro (ваљда). :LOL:
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,851
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
WOW не го очекував ова!

 

Julian

Gaining Experience
20 август 2016
215
108
Прво полнење на самсунг а71, дали треба да е одма штом се отвори? Дали да се испразни и да се оди после до 100%?
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,851
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Браво за Самсунг, одличен телефон, само ако не го користиш со нивниот софтвер.
Го гледаше видеото?
Мислењето е автоматски споено:

Прво полнење на самсунг а71, дали треба да е одма штом се отвори? Дали да се испразни и да се оди после до 100%?
Не
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,851
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,851
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,851
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
3 јуни 2009
607
36
Мој пријател премина од GT210 на GT1030, презадоволен е.


Ова не ти го кажувам за да те навредам, да ти го омаловажам изборот или било што, но тоа што си користел спор уред, не го прави новиот кој е многу побрз од спориот брз, во твојот случај да така делува ама не е брз телефон....сепак според тоа што не напиша дека J5 2016 ти бил спор овој ќе ти биде топ (за твоја потреба)

Лично за долготрајна употреба не би допрел ништо што нема најмалце A75-ки како големи јадра, и најмалце 2 од нив.
Те разбирам но пред се во таа понуда од Телеком земав и уште два телефони со буџетот а не сакав да има многу доплаќања.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,851
28,787
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,120
Мислења
838,799
Членови
29,029
Најнов член
ivanaivaivana
На врв Дно