• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Го земав пред неполн месец, одличен за парите :D Единствен проблем е што сеуште немам најдено маска по мобилариве/пазар..
Нема маска во кутијата?

Еве една опција но доста скапо.
 

gb7457

Gaining Experience
20 март 2020
62
98
Нема маска во кутијата?

Еве една опција но доста скапо.
Ова е дефинитивно тазе, немаа до пред неколку дена. Инаку, за жал не следува маска во кутијата како што е случај со останатите модели од Ѕ20 серијата. Исто така, не следуваат ни слушалки.. Сепак е фан верзија и за цената мислам дека е прифатливо да следува без маска и слушалки.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Ова е дефинитивно тазе, немаа до пред неколку дена. Инаку, за жал не следува маска во кутијата како што е случај со останатите модели од Ѕ20 серијата. Исто така, не следуваат ни слушалки.. Сепак е фан верзија и за цената мислам дека е прифатливо да следува без маска и слушалки.
Се согласувам, но ако сакаш можеш како алтернатива да користиш скин од dbrand во комбинација со заштитно стакло од напред бидејќи тој телефон е пластика од позади и е поиздржлив на пад него стаклениве.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,594
1,181
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Да, ама барам сервис да ја наместат во телефонот
Е имаат и сервис де :) Ќе ти средат одма.
Прилично сум задоволен од дечките, ми сменија екран на redmi 5 plus за неколку саати. Само ми рекоа да се исуши лепакот да стегне убаво, дојди земи го утре телефонот.
 

Quasimodo

Intern
2 септември 2016
60
22
Ајде еден совет дечки вреди сега да се земи Samsung A51 гледам ви Ледиком е 15к или да почекам после нова Година да излезат новите Samsung ?
 

Zer03

Intern
23 мај 2017
7
3
Скопје
Го земав пред неполн месец, одличен за парите :D Единствен проблем е што сеуште немам најдено маска по мобилариве/пазар..
А со батерија на 120Hz како е ? Kолку screen on time држи ?
Мислењето е автоматски споено:

Почекај барем до излегувањето на S21. Цената ке се дополнително корегира.
Ако го земам, ќе го земам од А1 со обнова на договор, цената ке остане иста во А1 и кога ке искочи S21.
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,615
28,430
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ајде еден совет дечки вреди сега да се земи Samsung A51 гледам ви Ледиком е 15к или да почекам после нова Година да излезат новите Samsung ?
Почекај со новите Exynos серии.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Ајде еден совет дечки вреди сега да се земи Samsung A51 гледам ви Ледиком е 15к или да почекам после нова Година да излезат новите Samsung ?
Милам дека не вреди, многу стар чип има тој телефон, ако бараш Самсунг тогаш види да не продава некој А71 малце поевтино па да доплатиш или почекај ако не во тој ценовен ранг сега ти е Poco X3.
 

gb7457

Gaining Experience
20 март 2020
62
98
А со батерија на 120Hz како е ? Kолку screen on time држи ?
Мислењето е автоматски споено:


Ако го земам, ќе го земам од А1 со обнова на договор, цената ке остане иста во А1 и кога ке искочи S21.
Искрено, ретко го користам на 120hz, и затоа не би можел да ти дадам конкретен одговор..Освен ако не планираш да земеш S20 Ultra кој има 5000 mAh , тогаш нема да има разлика со останатите од S20 серијата. Инаку да, со обнова на договор многу повеќе се исплати да се земе од некој оператер отколку од мобилара.
 

Zer03

Intern
23 мај 2017
7
3
Скопје
Искрено, ретко го користам на 120hz, и затоа не би можел да ти дадам конкретен одговор..Освен ако не планираш да земеш S20 Ultra кој има 5000 mAh , тогаш нема да има разлика со останатите од S20 серијата. Инаку да, со обнова на договор многу повеќе се исплати да се земе од некој оператер отколку од мобилара.
Во ред, фала на мислењето. Инаку се јавив во А1 го немаат на залиха така да ништо.
 

cyberbaze

Gaining Experience
20 јуни 2009
240
210
Го земав пред неполн месец, одличен за парите :D Единствен проблем е што сеуште немам најдено маска по мобилариве/пазар..

Ајде еден совет дечки вреди сега да се земи Samsung A51 гледам ви Ледиком е 15к или да почекам после нова Година да излезат новите Samsung ?
Во нептун четврток ден пред black friday имаше промоција од 19:00-20:00.

А51 беше по цена од 15,199 со гратис AKG Y50BT слушалки :)
 

mkd

Gaining Experience
5 јуни 2007
262
112
Јас најдов само во Мегамобил карши Тобако 2 за 350 денари, но тоа е додека си стигнат поубавите преку AliExpress.

Го земав пред неполн месец, одличен за парите :D Единствен проблем е што сеуште немам најдено маска по мобилариве/пазар..
Мислењето е автоматски споено:

После 2 недели користење, засега е добар. Додуша во периодов работам од дома, па некако и помалку го користам отколку во нормално време.

Искуства со S20 FE Exynos 990 ? Планирам да го земам.
Мислењето е автоматски споено:

Се согласувам дека за цената не мора да има слушалки, но во однос на маски, не се согласувам. Мислам дека колку е повисока цената на телефонот, толку повеќе е потребно производителот да стави некоја генеричка маска.

Ова е дефинитивно тазе, немаа до пред неколку дена. Инаку, за жал не следува маска во кутијата како што е случај со останатите модели од Ѕ20 серијата. Исто така, не следуваат ни слушалки.. Сепак е фан верзија и за цената мислам дека е прифатливо да следува без маска и слушалки.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,460
656
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Ова е дефинитивно тазе, немаа до пред неколку дена. Инаку, за жал не следува маска во кутијата како што е случај со останатите модели од Ѕ20 серијата. Исто така, не следуваат ни слушалки.. Сепак е фан верзија и за цената мислам дека е прифатливо да следува без маска и слушалки.
Не е прифатливо.
S10+ Vs S20+

- слушалки
- џек
- футрола
- пулс мерач
- помала внатрешна меморија (1Tb vs 512gb)
- предна камера на средина наместо во ќош

За една генерација спрема друга не е прифатливо.

Добивки: подобар/поголем екран, камера и процесор.

Јак ****.

Затоа си купив S10+ :)

И апдејтиве на време. Батетијата слабо држи за 4100 милиампер часа ама ексинос и се е можно. За перформанс е врх.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,715
6,740
www.mikrotikmacedonia.net
Не е прифатливо.
S10+ Vs S20+

- слушалки
- џек
- футрола
- пулс мерач
- помала внатрешна меморија (1Tb vs 512gb)
- предна камера на средина наместо во ќош

За една генерација спрема друга не е прифатливо.

Добивки: подобар/поголем екран, камера и процесор.

Јак ****.

Затоа си купив S10+ :)

И апдејтиве на време. Батетијата слабо држи за 4100 милиампер часа ама ексинос и се е можно. За перформанс е врх.

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
Истото го направив и јас. Ке чекам S21 да си земам најверојатно при крајот на 2021 година, таман ке се стабилизира цената до тогаш. До тогаш S10+ е мој daily driver.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,615
28,430
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,232
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
View: https://youtu.be/U7HxYOaFr88


Нешто ми фати око и мене што го спомна и D2D, во презентацијата на Snapdragon 888 Samsung не беше во листата на вендори кои ќе го користат чипсетот! Дали сите ќе добијат ексинос верзија со S21? Инаку би било чудно онака самсунг да не се спомнат во презентација.
 

Gaston

Unstoppable
9 февруари 2011
1,579
2,804
Gaston's setup  
Audio
AR
Здраво,
Да прашам каде менуваат батерија на note9?
Знае некој?
Мобеликс и Ледиком немаат и не менуваат засега.
Дали ако јас онлајн си ја купам батеријата можат да ми ја намести некој сервис?
Фала
Видео Дата за оригинална батерија ако сакаш.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,615
28,430
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Сликиве се за општо, ама сепак.

Некој ќе се маза денес :ROFLMAO:

IMG_20201207_100325.jpg IMG_20201207_100250.jpg Screenshot_2020-12-07-09-58-21-412_com.android.chrome.jpg
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
525
265
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Keyboard
Genius 110
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
имам самсунг a50 купен пред 2 години и вчера пред да одам да спијам имав 30 проценти батерија. Утрово кога станав имав 19 проценти батерија со исклучени сите работи како блутут, интернет и сл. Дали е време да се менува батеријата ?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,720
Мислења
831,316
Членови
28,715
Најнов член
iRevO
На врв Дно