• Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

  • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,577
2,671
Јас не, сестра ми на Ѕ8 веќе три батерии во година ипол. Користи вајбер месенџер и фејс само, ништо друго.
Тоа не е нормално трошење на батерија, нешто друго е во прашање. Кај мене на S8 тек после година и 8-9 месеци приметив проблеми со батерија, без некое особено пазење на тоа како и колку го полнам.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,230
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Јас не, сестра ми на Ѕ8 веќе три батерии во година ипол. Користи вајбер месенџер и фејс само, ништо друго.
Извини, жал ми е што тоа ти се десило ама не можеш твојот проблем да го аплицираш на сите можни телефони дека истото ќе се деси.
Доколку три батерии си сменил до сега треба да го провериш полначот или да видиш ако купуваш од неовластено место да не ти даваат лоши батерии. на 6 месеци не треба да се расипе батерија под нормални услови било тоа самсунг или било кој друг телефон.
 

Wasted Cobe

Intern
11 јуни 2011
64
41
Skopje
Јас не, сестра ми на Ѕ8 веќе три батерии во година ипол. Користи вајбер месенџер и фејс само, ништо друго.
Друга му е маката на уредот. МојотS8 веќе 3 и пол години го имам, батеријата си е супер доколку го користам за фејс,месенџер, инста без да играм игри.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,593
1,180
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
Не знам, како што кажав, на сестра ми е телефонот. 300 км далечина сме така да не знам што друго може да е.
Чисто за инфо, користи самсунг од 2014 година, пред овој имаше note 3 и 4 години и тераше без мака додека екранот не умре скрос. Потоа го зема овој (од оператор) и си гледа маки.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,600
28,413
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Sharlovski

Unstoppable
28 јануари 2017
1,203
2,719
Ресен
Ноте 8, 3та година и не ми е јасно зошто уште нема ништо кажано батеријава. 95% полнет на ваерлес како шо ќе ми дојди, без разлика колку батерија има.
Сигурно има деградирано ама не до толку за да речам нешто не е ок.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,715
6,736
www.mikrotikmacedonia.net
Ке биде конечно газење на пазарот.. Вистински испеглан уред како што се чекаше долго време..

Псај пошо гледам дека некои членови не го разбраа твитот на Ice Universe, еве го пак..

Што е толку моќно во 2K + 120hz?

Испратено од 1+7TPRO по DHL
View: https://twitter.com/UniverseIce/status/1324993628071108608


Тоа што не го разбраа повеќето, е дека ке биде достапно 120hz На QHD+ резолуција, не како досега само на FHD+. Искуството при работа на таков уред ке биде перверзии.. Само ме интересира како ке го решат проблемот со цицањето на батеријата во таков режим.

Ништо моќно. Ќе менуваш батерија на 6 месеци и тоа е.
ЛОЛ. “ уреди сменив за 5 години, и на ниеден не сменив батерија на 6 месеци.. S9+ го користев година и 10-тина месеци без никаков проблем. Не ни осетив некоја драстична загуба во батеријата..
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,600
28,413
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Можеби најдобриот уред за парите atm.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,460
654
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Ке биде конечно газење на пазарот.. Вистински испеглан уред како што се чекаше долго време..

Псај пошо гледам дека некои членови не го разбраа твитот на Ice Universe, еве го пак..View: https://twitter.com/UniverseIce/status/1324993628071108608


Тоа што не го разбраа повеќето, е дека ке биде достапно 120hz На QHD+ резолуција, не како досега само на FHD+. Искуството при работа на таков уред ке биде перверзии.. Само ме интересира како ке го решат проблемот со цицањето на батеријата во таков режим.ЛОЛ. “ уреди сменив за 5 години, и на ниеден не сменив батерија на 6 месеци.. S9+ го користев година и 10-тина месеци без никаков проблем. Не ни осетив некоја драстична загуба во батеријата..
Чим брендови ко ZTE имаат 144Hz, верувам дека најголемиот производител на екрани може да си дозволи поголем скок.

Ко Интел да ги гледам...

Патем Xiaomi ги стигнаа Ејпл и Хуавеи...

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,230
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Чим брендови ко ZTE имаат 144Hz, верувам дека најголемиот производител на екрани може да си дозволи поголем скок.

Ко Интел да ги гледам...

Патем Xiaomi ги стигнаа Ејпл и Хуавеи...

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
Мислиш дека Apple не можат да си дозволат над 60Hz? Не е до тоа, имаш и 300Hz екрани ако мислиш на технологија но да ставиш таков на мобилен ќе имаш батерија ни пола ден. Се што е над 120Hz е приметливо само во игри и плус ова е мобилен не компјутер така да кажи ми една игра која можеш на 144 фпс на мобилен да ја тераш.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,600
28,413
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,460
654
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Мислиш дека Apple не можат да си дозволат над 60Hz? Не е до тоа, имаш и 300Hz екрани ако мислиш на технологија но да ставиш таков на мобилен ќе имаш батерија ни пола ден. Се што е над 120Hz е приметливо само во игри и плус ова е мобилен не компјутер така да кажи ми една игра која можеш на 144 фпс на мобилен да ја тераш.
Се работи за принцип, плаќаш над 1000 евра за телефон и сакаш се да биде претерано (over the top).

И плус Самсунг можат да си дозволат, а има луге што не им е гајле за пократка батерија на сметка на побрз екран.

За исти пари имаш Ауди и Бугати. Бугатито троши x4 може од аудиото ама тебе нема да ти биде гајле.

Се појавуваш со твоето Бугати до Аудито на некој друг и сите кршат глава накај тебе.

Исто и твојот самсунг со 300hz наспроти кутрион Ајфон со 60hz.Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,230
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Се работи за принцип, плаќаш над 1000 евра за телефон и сакаш се да биде претерано (over the top).

И плус Самсунг можат да си дозволат, а има луге што не им е гајле за пократка батерија на сметка на побрз екран.

За исти пари имаш Ауди и Бугати. Бугатито троши x4 може од аудиото ама тебе нема да ти биде гајле.

Се појавуваш со твоето Бугати до Аудито на некој друг и сите кршат глава накај тебе.

Исто и твојот самсунг со 300hz наспроти кутрион Ајфон со 60hz.Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
Не ме разбра, целта е да се добие употреблива издржливост на батерија, на повисока резолуција и 144Hz немаше ни пола ден да издржи S20+.
Исто таква споредба не можеш да направиш, бугати не го носиш у џеп цел ден и не му вадиш 5-6 часа употребливост така да издржливоста на ватеријата е и те како битна.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,460
654
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Не ме разбра, целта е да се добие употреблива издржливост на батерија, на повисока резолуција и 144Hz немаше ни пола ден да издржи S20+.
Исто таква споредба не можеш да направиш, бугати не го носиш у џеп цел ден и не му вадиш 5-6 часа употребливост така да издржливоста на ватеријата е и те како битна.
Те разбирам и се сложувам со тебе дека батеријата кај телефон е најбитна и мора да се земе во предвид.

Јас и ти ке го возиме и 300хз екран на 90хз за да заштедиме батерија.

Луѓе како Flossy carter кe тераат на максимум осветленост и максимум херцажа 24/7 да имаат можност.

Тие се тие луѓе што ке го купат, за нив да излезат 5 ноте телефони во годината, еден со 150хз втор со 200хз трет со 250хз екрани ке ги купат сите до еден пошто парите не се проблем а сакаат све најново.

Ние за 220евра ке возиме 120hz poco x3 или еднаш во 5 години ке земеме галакси (не дека немаме пари туку од принцип)

Тука е целиот штос што се трудам да го објаснам.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,600
28,413
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Не е воопшто нити практично, нити битно уреди да се над 120, тежок маркетинг и waste of money
 
Последна промена:

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,230
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Те разбирам и се сложувам со тебе дека батеријата кај телефон е најбитна и мора да се земе во предвид.

Јас и ти ке го возиме и 300хз екран на 90хз за да заштедиме батерија.

Луѓе како Flossy carter кe тераат на максимум осветленост и максимум херцажа 24/7 да имаат можност.

Тие се тие луѓе што ке го купат, за нив да излезат 5 ноте телефони во годината, еден со 150хз втор со 200хз трет со 250хз екрани ке ги купат сите до еден пошто парите не се проблем а сакаат све најново.

Ние за 220евра ке возиме 120hz poco x3 или еднаш во 5 години ке земеме галакси (не дека немаме пари туку од принцип)

Тука е целиот штос што се трудам да го објаснам.

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
Такви луѓе можеш да роиш на прсти, остатокот сакаат телефонот минимум 24 часа да им држи, да наштимаш цела фабрика за 100 или 1000 телефони со специјални компоненти кошта премногу, пример еден нашминкан Porsche design со исти компоненти кошта 2000 евра а камо ли специјален модел со подобри компоненти.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,600
28,413
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Последна промена:

DrMTR

Guru
27 март 2014
6,715
6,736
www.mikrotikmacedonia.net

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,593
1,180
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004
сеа ќе дојде бацко псај ќе ти каже како то су нерелевенанананантни извори
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,600
28,413
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
сеа ќе дојде бацко псај ќе ти каже како то су нерелевенанананантни извори
Oo

Mr butthurt тука си бил ти бе.

Јас сепак ќе почекам додека да искочи официјално, до тогаш намазај добро.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,230
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
Толку од хајпот.

Мора и америте малце да се хајпат сепак и таму ќе се продава ... околу вакви рекла казала информации сепак ice universe ми е по кредибилен. Како и да е CPU архитектурата на овие два SoC-а (Exynos 2100 vs SD875) ми делува идентична (едно X1 јадро и три А78-ки) така да тука не би ни очекувал разлики поголеми од 5%, се ќе се сведе на тоа дали производниот процес на самсунг е подобар или тој на TSMC.
 

gremlin

Unstoppable
18 октомври 2009
2,713
2,230
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Intel i7 10750H
Motherboard
Intel HM470
Storage
ADATA 8200 Pro 512GB
PSU
230W
RAM
16GB DDR4 Hynix 3200Mhz
Video card
Geforce RTX 2060 6GB
Case
ASUS G712LV
Mouse
SteelSeries Sensei
Keyboard
Gigabyte Force 7
Audio
Realtek :D
Monitor
17" BOE 120Hz TN
OS
Windows 10 Pro 64Bit
20% попуст плус Galaxy Watch - има добра промоција моментално на Самсунг

пример:

 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,460
654
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Такви луѓе можеш да роиш на прсти, остатокот сакаат телефонот минимум 24 часа да им држи, да наштимаш цела фабрика за 100 или 1000 телефони со специјални компоненти кошта премногу, пример еден нашминкан Porsche design со исти компоненти кошта 2000 евра а камо ли специјален модел со подобри компоненти.
Епа не се баш броени на прсти. И еден Ноут да се продава на секои 20 продадени а10ки од самсунгот, маргините на профитот се далеку поголеми.

И стварно ке се изненадиш колку луѓе ке го купат, иначе големите компании ке пропаднеа.

И за ајфонот ке речеш е релативно скап ама колку луѓе го купуваат??

Без полнач доаѓа во 2020...

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
27,600
28,413
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,710
Мислења
830,994
Членови
28,700
Најнов член
Ahil123
На врв Дно