1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Бидејќи имавме дебата за споредба на сензори/телефони, и напредно процесирање наспроти резолуција, еве некоја слика. Идентичен кроп, бирајте што ви фаќа око повеќе.

  slika 2.jpg

  slika 1.jpg

  slika 3.jpg

  slika 4.jpg

  Ве молам бирајте победник на 2-ве споредби, @Иванчо, @Happy, @mdeni, @Goran995, @fuzzjaw, @gremlin.
   
  Последна промена: 5 Април 2020
 2. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,417
  1,882
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Долните слики се многу подобри вака ако ги погледнам под лупа зумирано, по оштри, по дефинирани објектите, горните се по матни со далеку помалку детали.
   
  Маша, SiPy` и на psyside им се допаѓа ова.
 3. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,612
  1,228
  2 Јануари 2012
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
 5. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,612
  1,228
  2 Јануари 2012
  Од првите прва, од вторите втора.
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Значи сакаш мачканици и помалце детали?
   
 7. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,612
  1,228
  2 Јануари 2012
  Таа слика изгледа подобро ако се гледа во разумна големина, а не на фулскрин. Другата е поостра ама е одвратно излезена во поглед на светлина. Премногу bloom и реката личи дисторзирано на белите делови.
   
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Па не знам дали можеш да се замислиш во ситуации на јако сонце, премногу bloom.....дури и малце е со оглед на тоа колку е јако сонцето т.е. светлината. Матноста на таа слика никако не може да биде помал проблем од зголемената експозицијата, таа се решава со мал swipe надоле/лево на viewfinder пред да сликнеш, додека деталите никако не можеш да ги добиеш.
   
 9. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  388
  337
  7 Јули 2013
  Машко
  Добро сега, си одбра, шо има д му се мешаш у вкусот?
   
  Gumirano, Avid, mkgunner и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Ок де одберете си
   
 11. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,612
  1,228
  2 Јануари 2012
  Ок де ако се решава нареден пат нека слика тој со пониска експозиција. Ваков bloom последно видов Galaxy S3 кога имав, ни Ноте 4 не ми извадил слика со bloom, ни Ноте 9. Овие слики се реално за на инстаграм пост/стори така да и не менува острина нешто за тие намени кај овие две слики.
   
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Ме насмеа сеа, буквално секој телефон има overexposed слики, на едно 10, најмалку 1.
   
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,006
  2 Август 2012
  Машко
  Дозволено ли е да се каже дека сите слики се тиња или мора да се одбере нешто?
   
  На Gumirano и Скоти им се допаѓа ова.
 14. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,612
  1,228
  2 Јануари 2012
  Оваа ти што ја имаш не само што е overexposed, буквално цела слика блешти од bloom од хајлајтите, како магла од светлина врз површините да има.
  А еве да не испадне зборам без врска ги отворив сите слики од S3 што ги имам, повеќето слики што имаат bloom се поради замачкана леќа и поради светлина од прозори или сонце пошто тој телефон нема голем динамичен опсег.

  Реално сите се ужасни слики, ама ако веќе мора да се бира :D
   
  Последна промена: 5 Април 2020
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Само за потсетување, сликите се со масовен кроп, и не се ставени за слики на годината, него за просто да се анализираат од аспект на процесирање наспроти резолуција.

  Знам дека едвај чекате да идете контра, ама само да разјасниме.
   
 16. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,612
  1,228
  2 Јануари 2012
  Среќа кога некој слика битна е композицијата, а не процесирањето. Овие се ужасни слики така да не е битно која е подобро процесирана.
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Аха, процесирање не е битно. Ок постирај ни RAW слика во ниско осветлување да видиме што е битно.
   
 18. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Не ги отворив на 100% зошто тоа мене ништо не ми значи во реалност. Сликиве се скроз исти. Првата мааалкуцка има додаден локален контраст па заличела поубаво од втората. Трета и четврта се скроз исти.

  Незнам што да гледам.

  П.с. да не е ова на месечина сликано најт шот!?!
   
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
 20. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,610
  3,356
  24 Септември 2012
  Ти можеш да одредиш разлика? Или на крај?
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Зарем треба воопшто нешто да се каже? Разлика во детали/текстура, огромна.
   
 22. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  388
  337
  7 Јули 2013
  Машко
  Као некаде некој напишал така па пренесуваш или твое искуство? :)
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Очите ми напишаа така.
   
  На Маша и boriseto им се допаѓа ова.
 24. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,327
  2,066
  13 Јануари 2014
  Машко
  Од првите две не можам да решам. Ако не зумирам, на втората температурата не ми чини, и би ја одбрал првата, башка и втората ми се гледа overexposed во гранките десно долу. Од друга страна, со зум, на втората има многу подобри детали.

  Па и кај вторава споредба, првата е осетно поматна дури и без зум, ама во дрвата има многу повеќе детали во сенките.

  Јас би одел со 1 во првата споредба, и 2 во втората споредба.
   
 25. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  740
  1,076
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Абе дечки фотографиите ви се за спомени или за макс кроп и анализирање детаљи? кажете ми една фотографија што се ја сликале последниве години и кога ке ја отворите ги гледате детаљите на кроп наместо меморијата и споменот од фотографијата? Плус што е фората со кроповиве? дај постирајте целосна фотографија која 90% од народот ја гледа на 5-6 инчен екран со фул хд резолуција на далечина од метар. Мене пре ми играат улога боите и колку што е можно помалце процесирани фаци (пиксел) наспроти детаљи( 12мп е доволно) процесирања и пак на фаците како шминкани.
   
  На Gumirano, Goran., ivan88 и уште 5 други им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...