1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
 2. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  250
  185
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Епохално откритие
  Ај сеа оди да апдејтираш Вибер преку Play Store на JellyBean

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација

  Ама, безбедносни ама, а?

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  Изменето од модератор: 3 Април 2020
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 3. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,165
  3,522
  7 ноември 2014
  Машко
  Така тешете се, не се битни апдејтите, бета софтвер е тоа... :D
   
  Goran., k3b и на DarthJe5us им се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Се утешив доволно со иП11, сфатив колку голема разлика има од IOS 9-10 до 13, AKA никаква.

  А за масовните и континуирани багови (апдејти кои се уствари bug fixes) на Google може да дознаеш на нивниот пребарувач - Google.

  Кога ќе размислам и цел IOS 13 беше истото.

  Anandtech S20 & S20 Ultra revivew,

  Exynos со подобра камера :cool::hay:

  Најдоброто ривју во историјата на човештвото, или топ 10, волку да се иде in depth немам видено до сега, 4 посебни страни за камера! еден тон семплови во фул резолуција, Андреј е бог.  И за крај, поздрав до @marv,
   
  Изменето од модератор: 5 Април 2020
 5. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
 6. GreenRoot

  GreenRoot
  On your way to fame

  926
  869
  1 oктомври 2011
  Графички дизај
  Ова LG го има уште пред 5 години.

  Sent from my LG-H830 using Tapatalk
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Семпл?
   
 8. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,165
  3,522
  7 ноември 2014
  Машко
  Што е исто? Со новите 12 и 13 се направи голем перформанс буст на сите телефони од iPhone 6s па нагоре, корисниците беа презадоволни. Ти го цитираш истото за Galaxy S10 погоре, а овде не ти е важно.

  iOS ви е како IT техничар, додека се работи како што треба никој не му вика фала. :D
   
  Goran., DarthJe5us и на k3b им се допаѓа ова.
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  iOs e како тој од вицот (типот Б) :
  А: шо работиш?
  Б: ловам вампири.
  А: ама вампири не постојат!
  Б: можиш да ми се заблагодариш за то.
   
  На k3b и TylerMkD им се допаѓа ова.
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,165
  3,522
  7 ноември 2014
  Машко
  Android апдејтите се вампирите - не постојат. :D
   
  DarthJe5us, k3b и на mdeni им се допаѓа ова.
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Ама чекај, нели треба од старт да бидат идеални телефониве? ти барем се залагаш за тоа?

  Јас кога го користев иП6s, уредот губеше од Redmi уредите во отварање на апликации, имаше страшен статер, се гасеше на ладно итн. Ти сакаш да ми кажеш дека после 5 години го средиле? секоја им чест :D
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 12. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Еве јас не можам да се пожалам од апдејти, дури и с7 еџ добива апдејти, нешто шо погоре го постирав. Не би можел да кажам за другите телефони пошто ги немам
   
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Квантитетот на апдејти не е битен, квалитетот е. Samsung за 1 месец, веќе има три (3) апдејти специјално за камера на S20/S20U кои воедно адресираа и некои функции, како и безбедносни закрпи. Повелете постирајте кој бренд го праи тоа.
   
 14. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,094
  1,364
  26 Март 2016
  Даскал
  Оној бренд што не ја заебал камерата софтверски на launch.
   
  На Скоти и TylerMkD им се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Не постои.
   
  На Tomislav96 и DrMTR им се допаѓа ова.
 16. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,165
  3,522
  7 ноември 2014
  Машко
  Samsung вработен: Шефе да ја опраиме камерава на S20?
  Samsung шеф: Не се секирај, ќе спукаме 3 апдејти по лансирање на телефонот
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,766
  27,472
  4 Септември 2008
  Тоа е, за жал идиотите камерите ги оставаат на крај, замисли.....која идиотска тактика. Не можам да разберам, нештото кое има најголем удел за продажба ти е последен фокус. Еве што кажа Андреј (рецензерот на Anandtech за тоа)

  Едит 2,

  S20 + @47K, супер зделка.

  Samsung Galaxy S20+ | Ledikom
   
  Последна промена: 4 Април 2020
  На GGTT1 и TylerMkD им се допаѓа ова.
 18. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
  Дечки ова за апдејтите не ја гледајте кривицата само во Samsung.
  Видете го цел Android ecosystem, и ќе видите.
  Android уред и 2,000 евра да кошта, пак ќе добие само 2 Android апдејти, и тоа е бидејки Android е така.
  Барајте ја кривицата во креаторите на Android, а тоа се Google.
  Ако некој треба да направи промени тогаш се тие. Они ако форсираат тогаш и другите ќе се фатат на истиот вагон, и оти Google е тука шефот они ќе мора да послушаат.
  Тоа Samsung шо се спори со апдејти друга приказна.
  И Google Pixel XL, со Android 7 доби само Android 8 и 9.
  Huawei P30 исто така само 3 апдејти. One Plus, Xiaomi значи сите највеќе по 2 Android апдејти даваат.

  Тоа Ајфоните што добиваат по 5 апдејти е друга приказна. Да тука Ајфоните се подобри, и да, уред од 2015 - та да добие вграден Screen Recorder и Dark Mode е убаво се тоа, ама пак со толку апдејти видете колку е брз, и колку држи батерија. Има разлика, и да има предности.
  Сепак, треба од Google да направат проблеми. Да се даде 1,000 евра на Телефон па само 2 Android апдејти да добива во 2020 нема смисла, треба некоја петиција да опнеме, притисок и само така ќе може промени да се направат.
   
 19. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,327
  2,066
  13 Јануари 2014
  Машко
  Pixel XL доби Android 10. OnePlus 5 и 5T ќе добијат Android 10 за некој месец. Криви се Samsung, ама тој им е бизнис моделот и тоа е тоа.
   
  Скоти, The Geek Boy и на Rikimaru им се допаѓа ова.
 20. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,187
  2,706
  21 Јануари 2011
  Машко
  Конечно и кај мене на А70 лејдиком...ова А1 ...да дојди некој апдејт.. море апгрејд на андроид 10...ќе има шо да праам до вечер...
  Screenshot_20200404-172948_Software update.jpg
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,094
  1,364
  26 Март 2016
  Даскал
  За ОP5/5T (7 генерации постари од сегашниот OP8), потврдувам дека Андроид 10 е скоро готов. Во мај доаѓа. Бетата е при крај. Ама тие се единствените заедно со Pixel-от кои праќаат апдејти толку долго.
   
  Скоти, fuzzjaw и на The Geek Boy им се допаѓа ова.
 22. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
  Сега проверив, и да во право си.
  Сепак овде изгледа само Google и One Plus нудат највеќе.
  Треба самите од Google да направат како must да биде секој flagship уред да има по 3 Android апдејти, да видиш како сите други ќе почнат да пуштаат по 3 апдејти.
  Нивен е Android - от, и наместо да вршат промени на нивните уреди, можат на цел Ecosystem да извршат промени.
  Кога Samsung или некој друг нејќе, тогаш Google може да се искористи да ги присили за да направат промени.
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,197
  504
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Те молам без генерализација за ОЛЕД-те, сноб синдром ми се ко ги бранат со длабоки црни и посветли екрани.

  Се имам вратено на LCD и поприродно се осеќав на LCD. Иако поголем дел од времето возам на амолед (сум платил па мора да клатам).

  И за мазните екрани има решение од к30 така да и тоа не го рачунам за предност.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

  3 причини зошто добра камера не може да го спаси ајфонот:

  1. 30 евра кабел за полнење што не трае 1 месец.

  2. Слушалките се слинаа за 2 недели а други слушалки кинески од 200 денари издржаа две години

  3. За слики да префрлиш на виндоус од ајфон е мислена именка. Стално грешка јавува без разлика на апликацијата и метод на префрлање. И уфрлаат рандом формати без предходна најава.

  И таа камера што ја има освен за социјални мрежи што еден ден ке престанат да постојат никогаш нема да ги видиш сликите урамени дома.

  Досаден телефон кај што пари/вредност во тежок минус е корисникот. (Да се игнорира цената на уредот за глупости ке се утепаш од плаќање)

  Кај маковите сосема друга приказна. Бар има квалитет.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

  Се губи костумизсција/уникатноста (главната предност на андроид) на секој производител на софтверот ако се генерализира. А со тоа се губат и можни предности и разлики во софтвер.


  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Изменето од модератор: 5 Април 2020
 24. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,417
  1,882
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Сноб синдром? па олед имаш и на 200 евра телефон како А50 и тоа доста добар олед не знам како го категоризираш ова така.

  Како и да е тебе лично може поприроден да ти е и црно бел екран но јас реков дека генерализирам така да ако не се најде у таа категорија пак е ок секој со свои преференци.

  би ти препорачал да прочиташ прво за двете технологии, точно, има одлични лцд екрани пример кај епл или лично имав искуство со LG G5 и имаше предобар екран но како и да го свртиш технолошки олед е супериорен не само ради длабоки црни туку и дека секој пиксел има свое осветлување за разлика од лцд каде во најдобар случај се осветлува група на пиксели ...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 25. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
  Неее, не мислев сите да отидат Stock Android ако google исфорсира да има 3 апдејти, а и тоа нема никаква врска.
  Едноставно како направија со Play Protect или она новото како го викаат за да се добива помали апдејти преку play store, така можат и за целот ecosystem да направат, па немора системот да се менува, туку како правило. Ти ја давам јас Android лиценцата за да користиш Android и сите Google апликации, ама за возврат на секој Flagship уред мора 3 апдејти. Ете така можат да направат.
  Они можат огромни промени да направат, еве видовте со Huawei што се деси. Е сега кога е во корист на Америка или нив тогаш секако ќе има промени.
  Они нејќат да исфорсираат оти си гледаат за себе, да лапнат што повеќе корисници на нивните Pixel уреди.
  Овде може и Huawei да се приклучи (се извинувам однапред за изразот), и да им тури курац на Google, да се префрли на тој hongmeng/ark OS или како и да се викаше, и едно што ќе имаат лично нивна продавница, туку и они ке си одлучуваат за апдејти. Ќе можат дури и по 5 апдејти.
  Ќе види обичниот корисник ааа чекај овие од Huawei 5 Android апдејти нудат, одлична камера, и се друго, еее вреди да се даде 1,000€ за таков телефон, и тогаш да видите сите други компании за да не си ги изгубат корисниците ќе направат промени одма.
  Не за џабе викаа дека Huawei е можна закана на целиот Android Ecosystem, оти кога имаш лично твој систем и кога можеш да праиш шо сакаш, тогаш си подобар од другите. Затоа Huawei ако искочат со тој нивниот систем, Google и целиот Android Ecosystem ќе се сликаат и тоа убаво.
  Ама барем ќе се освестат, и ќе им текне дека згрешиле.
  Сепак вака ни тоа ни тоа не изгледа очигледно, па така да мали се шансите Samsung да дадат повеќе од 2 апдејти, тоа одсекогаш било така, и пред 5 години и сега, само што тогаш сите се замараа со тоа TouchWiz колку беше лош, а сега од кога со софтвер се средија, сите на апдејти отидоа.
   

Сподели

Вчитување...