1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Screenshot_20200402-170301_Software update.jpg

  Стигна Андроид 10 за А70, на А1 сум
   
  Маша, The Geek Boy, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  received_674060086689122.jpeg

  За сите кои тврдеа дека самсунг не даваат апдејти, с7 еџ е стар 3 години и сеуште прима апдејти.
   
  На psyside и Скоти им се допаѓа ова.
 3. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  246
  183
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 4. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Брат не замарај со такви досетки ај...
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,427
  4 Септември 2008
  Типот е butthurt хејтер на Samsung, само на игнор, доста внимание му се придаде на некој кој е тука само за корист - огласи, со точно 0 добри теми и постови.
   
  На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. KarajanN

  KarajanN
  Intern

  28
  15
  2 Јуни 2010
  Galaxy S10 Plus Dome Glass Tempered Glass Screen Protector

  Го користам стаклото неколко месеци, одличен е и без никакви знаци на одлепување и фингерпринтот работи без проблем.
  Не е ефтин ама според тоа што си го пишал си стигнал до таа сума, поради шипингот пакет од 2 стакла најмногу се исплаќа.
  Стига во мк за 2-3 недели.
   
 7. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  796
  314
  9 Август 2018
  Машко
  Јас сум прилично задоволен со мојот A50.
  За повеќето работи што ги користам и за тоа што правам е океј. Е сега пишав негативни страни ама многу и не се замарам оти нонстоп ми е на пунач. Камера како камера е океј, за fingerprint скенерот се навикнува човек, тука е и face unlock да помогне, а со последниве апдејти некако се подобрува батеријата, или пак јас чудно го користам, незнам реално.
  Реков и сум рекол од моја перспектива глупаво ми е да фрлам више од 400 евра за телефон.
  Па така да, сега наскоро ќе си го подновам компјутерот, можда и ќе земам нов лаптоп или стариот ќе го средам, за на факултет, ќе видиме тоа. А овој уред ќе го користам уште 2 години тоа сигурно, и после ќе видиме ако се покажат Samsung пак ќе земеме нешто од Samsung, а ако не тука се и Xiaomi.
  Едноставно со компјутерот сум задоволен, асални игрици и такви ствари, филмови, и документи пишување само на компјутер и си свиркам. На телефон едино ако треба да проверам нешто, некој документ на пример а игрици кога неможам на компјутер, па да си тепам досада.


  Супееер, се надевам наскоро и за A50 на Телеком ќе стигне.
  Вака пред да симнеш ти праеше бекап?
  После тоа кога го инсталира апдејтот колку време ти вртеше и дали ти се сима успешно?
  Иии, првични импресии?
   
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,181
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
  Украинскиот firmware
   
 9. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  246
  183
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Тежок мисгајд е твојот пост, апдејт се знае што е, системски апдејт кој нема да го имаш, да ве плаќаа од Самсунг немаше волку да се трудите
  Нејсе, терајте си ако ви е убаво, нека ве дупат, S8 со SD835 не добива 10ка ама затоа супериорниот A20e ќе добие, ТОП

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На mdeni и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 10. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  Апдејт имаш на софтвер, и безбедносен. Апдејт на софтвер Самсунг дава две години од излегувањето на уредот, значи две верзии на Андроид. Нема врска со тоа кој уред е посупериорен хардверски, туку кога излегол. Телефонов од кој ти е напишан постов добил еден таков апдејт, ама какај ги ти Самсунг. Безбедносни апдејти како овој погоре ќе добиваш многу подолго од две години.

  Не е убаво, ама на ниеден производител не му е во прилог некој со десет години стар телефон да има 90% од софтверските функционалности на оној со телефон кој излегол вчера. Мора да се продаваат нови уреди. Освен Apple, ретко кој дава софтверски апдејти подолго од ова.
   
  На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  246
  183
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Прво, зошто S8 ФЛЕГШИП телефон од пред 3 години не би добил апдејт на 10ка? Едноставно, принудување на "верните купувачи" да купат нов флегшип од 1000 евра за да после 2 години купат повторно иста таков и така во круг.
  Инаку незнам како Honor 8x го споредуваш со S8, буџет телефон со флегшип кој патем штотуку го доби вториот апдејт, значи не е еден, првиот беше од 8.1 на 9 и сега на 10. Од оваа изнуда не ги амнестирам нити Хуавеи, нити било кој друг освен Apple, само не ја разбирам потребата да се игнорира рекетот од страна на Самсунг, и не само тоа туку преку безбедносни апдејти да се прикажува како Самсунг се грижел за корисниците.

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На The Geek Boy и DarthJe5us им се допаѓа ова.
 12. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не знаев дека добива апдејт на 10ка, во тој случај го повлекувам погоре кажаното. Факт е дека Самсунг се многу подобрени со апдејтите, пред 2-3 години скроз ги забораваа флегшип моделите, немаше ни безбедносни апдејти ни ништо, а и апдејтите на понова верзија на Android каснеа премногу. Далеку се од идеални, ама да не им беше гајле за корисниците, ќе си тераа по старо. Имаат уште муви за лапање, ама подобрени се.

  Реков и јас дека не е убаво, ама да, баш така функционира пазаров. Имам S8 во фиока, со неофицијален ROM на Android 10.0, без апсолутно никакви проблеми, така да хардверски нема да има мака, ама не им е во прилог на Самсунг. И не се само Самсунг, скоро сите производители на Android уреди го прават истото. Ако сакаш телефон што 5 години (карикирам) ќе добива најнов софтвер и 90% од новите функционалности, земи iPhone. Кај Android нема таква работа, ни кај Самсунг, ни кај некој друг.
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 13. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  812
  2 Јануари 2015
  Машко
  Да не ти е дуал сим с8цата?
   
 14. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не е.
   
 15. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,058
  13 Јануари 2014
  Машко
  Инсталиран OneUI 2.1 на S10+, со безбедносен апдејт од 1ви април. Ми се смачи да чекам официјален апдејт за XSG па флешнав сам DBT, без никакви проблеми. So far, so good, Pro Video во камерата функционира одлично, а додаден е и Night Hyperlapse мод кој ќе го пробам деновиве се надевам.
   
 16. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,860
  3,286
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Пак. Не ме замарај со такви постови и не ме цитирај никогаш повеќе, едноставно скокни ко ќе видиш мој пост.

  Првично, помазен е телефонот дефинитивно него шо беше претходно, малку си поиграв ќе видиме наредните денови како ќе е
   
  Изменето од модератор: 3 Април 2020
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 17. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  246
  183
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  За тоа збориме, единствено кај андроид Pixel добиваат апдејти подолго од 3 години, апсолутно никој друг, ја за мојов Honor не викам дека е топ ама најхолем дел од Samsung корисници до толку лично ги сфаќаат работите, а немаат никаква корист од тоа, напротив.

  Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација
   
  На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Rikimaru

  Rikimaru
  Practice makes perfect

  1,089
  1,358
  26 Март 2016
  Даскал
  Настрана Apple, од Андроид брендовите, би ги издвоил Google (ај ќе речиш пикселите се засебна категорија и ништо чудно што добиваат нови верзии Андроид подолго бидејќи Гугл на своите телефони го развива и тестира андроидот) и OnePlus. Во Мај отприлика, OP ќе пуштат Андроид 10 назад до OP 5ка (обична), што значи тоа се последниве 7 генерации на телефони од OnePlus коишто ќе бидат апдејтирани на последен Андроид (8, 7Т, 7, 6Т, 6, 5Т, 5). Дали има врска тоа што OxygenOS е скоро чист андроид не знам. Можеби.
   
  Последна промена: 3 Април 2020
  На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,427
  4 Септември 2008
  Апдејти не се битни, тоа што го прават е. Google може да си ги задржи колку да се рече апдејтите полни со бета софтвер.
   
 20. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,872
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Апдејтите на Google Android од верзија 8 па навака се инкрементални, флегшип телефон останува токму тоа без разлика дали е на андроид 8,9 или 10, покажете ми една апликација која нема да работи на андроид 8-ца?
  Секјурити апдејтите се многу битни иако никој не гледа визуелен бенефит ...
   
  На DelphiUser и fuzzjaw им се допаѓа ова.
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,427
  4 Септември 2008
  Плус апликациите се апдјетуваат преку Play Store независно од системска верзија, така да смешни аргументи.
   
 22. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  385
  335
  7 Јули 2013
  Машко

  Пред и после апдејт на ултра. Има подобрувања, ама проблемот ќе остане уште некое време.
   
 23. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,748
  27,427
  4 Септември 2008
  Зошто да не се? последниот модел и претпоследниот добиваат најнова верзија, што те чуди? најди ми кој бренд ги има сите функции на 2-3 генерации наназад?

  Не е со најновиот, најновиот е ATCT и додатно подобрува фокус, low light, и многу други работи. Веќе е искочен.
   
 25. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,224
  2 Јануари 2012
  iOS 13: new features, iPhone and iPod compatibility, dark mode power saving and how to update
  • iPhone 6S and 6S Plus
  • Released 2015, September
  • 5 генерации стар модел
   

Сподели

Вчитување...