1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

1. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,860
    3,286
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Screenshot_20200402-170301_Software update.jpg

Стигна Андроид 10 за А70, на А1 сум

Маша, The Geek Boy, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
  2. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,860
    3,286
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    received_674060086689122.jpeg

За сите кои тврдеа дека самсунг не даваат апдејти, с7 еџ е стар 3 години и сеуште прима апдејти.

На psyside и Скоти им се допаѓа ова.
  3. mkgunner

mkgunner
    Gaining Experience

246
    183
    29 oктомври 2008
    Машко
    ИТ сервисер
    На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
  4. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,860
    3,286
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Брат не замарај со такви досетки ај...

На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
  5. psyside

psyside
    Rising Star

26,748
    27,427
    4 Септември 2008
    Типот е butthurt хејтер на Samsung, само на игнор, доста внимание му се придаде на некој кој е тука само за корист - огласи, со точно 0 добри теми и постови.

На GGTT1 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. KarajanN

KarajanN
    Intern

28
    15
    2 Јуни 2010
    Galaxy S10 Plus Dome Glass Tempered Glass Screen Protector

Го користам стаклото неколко месеци, одличен е и без никакви знаци на одлепување и фингерпринтот работи без проблем.
    Не е ефтин ама според тоа што си го пишал си стигнал до таа сума, поради шипингот пакет од 2 стакла најмногу се исплаќа.
    Стига во мк за 2-3 недели.

7. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

796
    314
    9 Август 2018
    Машко
    Јас сум прилично задоволен со мојот A50.
    За повеќето работи што ги користам и за тоа што правам е океј. Е сега пишав негативни страни ама многу и не се замарам оти нонстоп ми е на пунач. Камера како камера е океј, за fingerprint скенерот се навикнува човек, тука е и face unlock да помогне, а со последниве апдејти некако се подобрува батеријата, или пак јас чудно го користам, незнам реално.
    Реков и сум рекол од моја перспектива глупаво ми е да фрлам више од 400 евра за телефон.
    Па така да, сега наскоро ќе си го подновам компјутерот, можда и ќе земам нов лаптоп или стариот ќе го средам, за на факултет, ќе видиме тоа. А овој уред ќе го користам уште 2 години тоа сигурно, и после ќе видиме ако се покажат Samsung пак ќе земеме нешто од Samsung, а ако не тука се и Xiaomi.
    Едноставно со компјутерот сум задоволен, асални игрици и такви ствари, филмови, и документи пишување само на компјутер и си свиркам. На телефон едино ако треба да проверам нешто, некој документ на пример а игрици кога неможам на компјутер, па да си тепам досада.

Супееер, се надевам наскоро и за A50 на Телеком ќе стигне.
    Вака пред да симнеш ти праеше бекап?
    После тоа кога го инсталира апдејтот колку време ти вртеше и дали ти се сима успешно?
    Иии, првични импресии?

8. goranzoran

goranzoran
    Unstoppable

3,181
    2,703
    21 Јануари 2011
    Машко
    Украинскиот firmware

9. mkgunner

mkgunner
    Gaining Experience

246
    183
    29 oктомври 2008
    Машко
    ИТ сервисер
    Тежок мисгајд е твојот пост, апдејт се знае што е, системски апдејт кој нема да го имаш, да ве плаќаа од Самсунг немаше волку да се трудите
    Нејсе, терајте си ако ви е убаво, нека ве дупат, S8 со SD835 не добива 10ка ама затоа супериорниот A20e ќе добие, ТОП

Испратено од JSN-L21 преку IT.mk форум апликација

На mdeni и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
  10. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,324
    2,058
    13 Јануари 2014
    Машко
    Апдејт имаш на софтвер, и безбедносен. Апдејт на софтвер Самсунг дава две години од излегувањето на уредот, значи две верзии на Андроид. Нема врска со тоа кој уред е посупериорен хардверски, туку кога излегол. Телефонов од кој ти е напишан постов добил еден таков апдејт, ама какај ги ти Самсунг. Безбедносни апдејти како овој погоре ќе добиваш многу подолго од две години.

Не е убаво, ама на ниеден производител не му е во прилог некој со десет години стар телефон да има 90% од софтверските функционалности на оној со телефон кој излегол вчера. Мора да се продаваат нови уреди. Освен Apple, ретко кој дава софтверски апдејти подолго од ова.

На Rikimaru му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mkgunner

mkgunner
    Gaining Experience

246
    183
    29 oктомври 2008
    Машко
    ИТ сервисер
    Прво, зошто S8 ФЛЕГШИП телефон од пред 3 години не би добил апдејт на 10ка? Едноставно, принудување на "верните купувачи" да купат нов флегшип од 1000 евра за да после 2 години купат повторно иста таков и така во круг.
    Инаку незнам како Honor 8x го споредуваш со S8, буџет телефон со флегшип кој патем штотуку го доби вториот апдејт, значи не е еден, првиот беше од 8.1 на 9 и сега на 10. Од оваа изнуда не ги амнестирам нити Хуавеи, нити било кој друг освен Apple, само не ја разбирам потребата да се игнорира рекетот од страна на Самсунг, и не само тоа туку преку безбедносни апдејти да се прикажува како Самсунг се грижел за корисниците.

На The Geek Boy и DarthJe5us им се допаѓа ова.
  12. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,324
    2,058
    13 Јануари 2014
    Машко
    Не знаев дека добива апдејт на 10ка, во тој случај го повлекувам погоре кажаното. Факт е дека Самсунг се многу подобрени со апдејтите, пред 2-3 години скроз ги забораваа флегшип моделите, немаше ни безбедносни апдејти ни ништо, а и апдејтите на понова верзија на Android каснеа премногу. Далеку се од идеални, ама да не им беше гајле за корисниците, ќе си тераа по старо. Имаат уште муви за лапање, ама подобрени се.

Реков и јас дека не е убаво, ама да, баш така функционира пазаров. Имам S8 во фиока, со неофицијален ROM на Android 10.0, без апсолутно никакви проблеми, така да хардверски нема да има мака, ама не им е во прилог на Самсунг. И не се само Самсунг, скоро сите производители на Android уреди го прават истото. Ако сакаш телефон што 5 години (карикирам) ќе добива најнов софтвер и 90% од новите функционалности, земи iPhone. Кај Android нема таква работа, ни кај Самсунг, ни кај некој друг.

На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
  13. damil

damil
    On your way to fame

765
    812
    2 Јануари 2015
    Машко
    Да не ти е дуал сим с8цата?

14. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,324
    2,058
    13 Јануари 2014
    Машко
    Не е.

15. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,324
    2,058
    13 Јануари 2014
    Машко
    Инсталиран OneUI 2.1 на S10+, со безбедносен апдејт од 1ви април. Ми се смачи да чекам официјален апдејт за XSG па флешнав сам DBT, без никакви проблеми. So far, so good, Pro Video во камерата функционира одлично, а додаден е и Night Hyperlapse мод кој ќе го пробам деновиве се надевам.

16. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,860
    3,286
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    Пак. Не ме замарај со такви постови и не ме цитирај никогаш повеќе, едноставно скокни ко ќе видиш мој пост.

Првично, помазен е телефонот дефинитивно него шо беше претходно, малку си поиграв ќе видиме наредните денови како ќе е

Изменето од модератор: 3 Април 2020
    На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mkgunner

mkgunner
    Gaining Experience

246
    183
    29 oктомври 2008
    Машко
    ИТ сервисер
    За тоа збориме, единствено кај андроид Pixel добиваат апдејти подолго од 3 години, апсолутно никој друг, ја за мојов Honor не викам дека е топ ама најхолем дел од Samsung корисници до толку лично ги сфаќаат работите, а немаат никаква корист од тоа, напротив.

На Goran. му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Rikimaru

Rikimaru
    Practice makes perfect

1,089
    1,358
    26 Март 2016
    Даскал
    Настрана Apple, од Андроид брендовите, би ги издвоил Google (ај ќе речиш пикселите се засебна категорија и ништо чудно што добиваат нови верзии Андроид подолго бидејќи Гугл на своите телефони го развива и тестира андроидот) и OnePlus. Во Мај отприлика, OP ќе пуштат Андроид 10 назад до OP 5ка (обична), што значи тоа се последниве 7 генерации на телефони од OnePlus коишто ќе бидат апдејтирани на последен Андроид (8, 7Т, 7, 6Т, 6, 5Т, 5). Дали има врска тоа што OxygenOS е скоро чист андроид не знам. Можеби.

Последна промена: 3 Април 2020
    На goran_oh му/ѝ се допаѓа ова.
  19. psyside

psyside
    Rising Star

26,748
    27,427
    4 Септември 2008
    Апдејти не се битни, тоа што го прават е. Google може да си ги задржи колку да се рече апдејтите полни со бета софтвер.

20. gremlin

gremlin
    Practice makes perfect

2,414
    1,872
    18 oктомври 2009
    Машко
    IT
    Апдејтите на Google Android од верзија 8 па навака се инкрементални, флегшип телефон останува токму тоа без разлика дали е на андроид 8,9 или 10, покажете ми една апликација која нема да работи на андроид 8-ца?
    Секјурити апдејтите се многу битни иако никој не гледа визуелен бенефит ...

На DelphiUser и fuzzjaw им се допаѓа ова.
  21. psyside

psyside
    Rising Star

26,748
    27,427
    4 Септември 2008
    Плус апликациите се апдјетуваат преку Play Store независно од системска верзија, така да смешни аргументи.

22. boriseto

boriseto
    Gaining Experience

385
    335
    7 Јули 2013
    Машко

Пред и после апдејт на ултра. Има подобрувања, ама проблемот ќе остане уште некое време.

23. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,606
    1,224
    2 Јануари 2012
  24. psyside

psyside
    Rising Star

26,748
    27,427
    4 Септември 2008
    Зошто да не се? последниот модел и претпоследниот добиваат најнова верзија, што те чуди? најди ми кој бренд ги има сите функции на 2-3 генерации наназад?

Не е со најновиот, најновиот е ATCT и додатно подобрува фокус, low light, и многу други работи. Веќе е искочен.

25. DarthJe5us

DarthJe5us
    Practice makes perfect

1,606
    1,224
    2 Јануари 2012
    iOS 13: new features, iPhone and iPod compatibility, dark mode power saving and how to update
    • iPhone 6S and 6S Plus
    • Released 2015, September
    • 5 генерации стар модел

Сподели

Вчитување...