1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  797
  315
  9 Август 2018
  Машко
 2. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,059
  13 Јануари 2014
  Машко
  Не знам колку луѓе бараа Pro Video, ама со OneUI 2.1 има можност за менување на ISO, shutter speed и exposure levels. Браво.
   
  Happy, The Geek Boy, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 3. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,195
  502
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Фала к...ц

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,751
  27,430
  4 Септември 2008

  Многу често се смеам на апдејти кај други брендови, а наводно Samsung не ги прави. Кога Samsung пушта апдејтс, неретко за само 1-2 недели после наоѓање на bug веќе е средено. Додека кај други брендови за истото требаат месеци, квалитет > квантитет.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 5. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,445
  6,560
  27 Март 2014
 6. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,031
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Што си давате како оправдување пред самите себе кога давате по 700е за телефон? Што е она шти ви го оправдува расходот?
   
  На Happy, olikomerc, damil и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,609
  3,355
  24 Септември 2012
  Тоа што ми е единствен уред кој го користам секојдневно по ~6часа.

  Би дал 700 за:
  - да не ме нервира како Самсунгот претходно со никаков софтвер
  - да не ме нервира со споротија кога секојдневно го користам
  - да не ме нервира со 68ц во рака кога гледам смрдено видео 720п како Самсунгот претходно
  - да не ме нервира со лош екран, и да има внатрешна рефлексија, односно да е амочед строго
  - да не ме нервира со крив екран тесен а висок
  - да не ме нервира со истрошена батерија после 4-5 часа сот.


  Накратко за да не ме нервира. И второ затоа што ајфонот го користев 6 години, а Самсунгот 4.

  И за да не носам фотоапарат никаде освен за професионална употреба.

  700евра воопшто не се многу за добар, квалитетен, издржлив уред. Поентата е што такви се многу малку. Скоро и да нема.

  Да има уред сега со к20 стил, со појаки камери, со пластика насекаде наместо кршливи стакла и да има хаптик енџин појак од Ајфон би било супер за 42000 денари.

  Ама пусти стакла, пусти ночој, пусти кривини, пусти небитности.
   
  На Happy, The Geek Boy, k3b и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,059
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ми треба да е брз и reliable за работа, ми треба да има IP68 зошто цело лето сум на плажа па better safe than sorry, и најбитно, од кога зедов првпат flagship уред (S8), не ме чеша повеќе џебот за DSLR. Пред да скокне некој, да, и денешниве смартфони се далеку од цивилизиран апарат, ама пак ми е нон стоп в џеб и со малку знаење можам да направам солидна фотографија.

  Комбинација на овие три работи веројатно можам да добијам и за околу 500 евра, ама кога веќе давам 500, ќе дадам 700 и ќе имам и премиум изработка, одличен екран, добри звучници и побрзи/подолготрајни софтверски апдејти, работи кои ми се помалку битни ама се дефинитивно на nice-to-have листата.
   
  На Gumirano и Fatal1ty_ им се допаѓа ова.
 9. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,031
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Ти благодарам mdeni.
  Ти благодарам fuzzjaw.
   
  На mdeni и fuzzjaw им се допаѓа ова.
 10. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,873
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Камери, екран, водоотпорност, се тоа мене ми е под ставка луксуз кој како ентузијаст ги гледам но во зависност од буџет а најбитна ми е продуктивноста т.е. брзина, издржливост и големина на екран, исто и да е ап ту дејт со софтвер. Зависи кој како си го користи телефонот, јас веќе многу функции кои пред 2-3 години ги правев на ПЦ сега ги правам на мобилен ...
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,751
  27,430
  4 Септември 2008
  На кратко, личните преференци и мерак. А меракот нема цена. Да не заборавиме и дека ова веќе одамна не се телефони, Samsung dex како пример, интернет,камера, GPS каде и да одам итн.

  Што си даваат како оправдување луѓето што имаат RTX 2080 TI?
   
  На DrMTR и gremlin им се допаѓа ова.
 12. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,031
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Да објаснам една ствар бидејќи агресивно настапи со прича што ги оправдува овие што оние. Прашањето не ми беше да хејтам или да тролам некого, туку едноставно се обидувам да си разјаснам себиси што е тоа што даваат луѓето толку пари за телефон. Твојот одговор со меракот ми се свиѓа, и се сложувам дека меракот нема цена, врочем и ја со еден од оние што за мерак дава многу пари за ствари кои не се оправданоп скапи и без кои можам са живеам.

  Јас на мојот а40 од 250е (пред година дена) имам цел офис во телефонот и супер ми функционира. Имам емаил клинт на кој имам поврзано 6 мејлови, имам неколку апликации за комуникација (х2 апворк филенса и клиент, телеграм, вибер, слек) Имам фајл менаџер, една игра, неколку апликации од банки, фајвер,а1 апликација, клауд, инстаграм.
  СО овие апликации сум целосно покриен за се што ми треба, и задачата одлично си ја обавува. Кога патувам инсталирам дополнителни апликации кои ми помагаат при патувањата (букинг, визер, мапс.ме и.т.н). Камерата е сосема доволно да правам секојдневни слики и да одолговечам мемонет, кога сакам да фотографирам зимам апарат, идам у планина и пола саат седам и чекам кадар (тоа ме опушта) и тука е мојот мерак. А она за што плаќате многу пари за телефон се сведува само на она твоето личните преференци што е сосема во ред.

  П.с можда е бољи да ја преместам темава во посебна да не иде офтопик.
   
  На Happy, Ljupco94, The Geek Boy и уште 6 други им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,751
  27,430
  4 Септември 2008
  Не бе зошто агресивно, само доловив дека не ја сфаќам зачуденоста за купување на скапи продукти на ит форум, добар дел од луѓето овде имаат по некоја хај енд компонента ако не и цел PC, и сметам дека е хипокризија да се осудуваат другите кога парите ќе ги дадат на телефон. Мојот коментар е и одговор за сите, не се однесува директно на твоето прашање.
   
 14. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,829
  26,031
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Не осудувам НИКАКО! Не го тумачи така. Ти кажав зошто прашав.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,751
  27,430
  4 Септември 2008
  Хахаха абе не зборам за тебе, напишав дека одговорот е генерален, не се однесува на тебе.

  Баш вчера за истово се натегавме.
   
 16. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,414
  1,873
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Најдобро е ова да се премести како што си кажа бидејќи е долга и интересна дискусија.

  Да се надоврзам со ова погоре, многу зависи и што си користел до сега и како, бидејќи побрз и подобар/поголем телефон ти ја менува перцепцијата на време и веќе ако се навратиш на поспор телефон искуството ќе ти биде неподносливо. Пример братучедми користи цел живот ајфон, научен е на брз респонс и неодамна зема А50 како втор телефон од работа, на него стави мс офис апликации вика и овој има голем екран па на него директно ќе отвара документи, човекот се откажа за неполна недела вика телефонот е неподносливо спор, не е спор како телефон но вика едноставно не можам на него да работам на вакви таскови ...

  Слично е и со олед екрани, дур не го искусиш на мобилен сеедно е бидејќи не знаеш што пропушташ, штом земеш олед телефон веќе не сакаш да се вратиш, секако дека генерализирам но во функција на тоа што го спомнав погоре.
   
  На olikomerc му/ѝ се допаѓа ова.
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,225
  2 Јануари 2012
  Пред година и пол го тргнаа про видеото. Сега го вратиле на С20, кај другите ќе видиме колку ќе треба.
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,751
  27,430
  4 Септември 2008
  Ова е класика кај бивши иПхоне корисници, користеле уред од 700е, и се префрлаат на уред од 15к, и се жалат дека уредот бил спор, no shit. A50 ти е буџет телефонче, избалансирано од повеќе аспекти, повеќе камери, сд карта, голем амолед, One UI, блутут 5.0, UFS 2.1, дуал сим, USB C итн. Ако се префрлаат нека зимаат уред од иста класа и ќе бидат задоволни.

  Иначе знам дека не ти беше тоа поентата него сакаше да дадеш пример зошто потребите и со тоа и цената на одреден уред кој го задоволува корисникот варира. На пример последен разговор со една жена, случајно паднавме во дискусија за телефони и ми кажуваше како ќерка и имала многу добар телефон, Galaxy J3 2016 - едвај се стрпив да не прснам од смеење :D

  Мислев на средување на багови, еве сега имаат 2 апдејти за камери во 1 месец, тоа кај друг бренд го немам видено.

  Едит, 3 апдејт за камера за еден месец!

  New Galaxy S20 update brings improved camera, April security patch - SamMobile
   
  Последна промена: 31 Март 2020
  На gremlin му/ѝ се допаѓа ова.
 19. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,059
  13 Јануари 2014
  Машко
  Со последниот апдејт за S10 серијата го вратија про видеото. Не е стигнат кај мене уште, се мислам да флешнам германски CSC и да не се заебавам со чекање, арапиве се спори многу.
   
 20. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  387
  335
  7 Јули 2013
  Машко

  Not making a statement, уште не ми е гледано, само го постирам.
   
 21. Buzuki

  Buzuki
  Intern

  133
  29
  16 Јули 2013
  Машко
  Незнам дали е за во оваа тема али ајде..

  Ме интересира некоја препорака за фолија (стаклена, најлонска или каква и да е) за s10+ ?

  Досега пробав многу, најпрво ставив во мобилара UV, 900 денари па после 2 месеци почна да се одлепува на 2 ќоша.. Потоа порачав од алиекспрес обична стаклена, не се ни залепи како што треба и одма ја фрлив, порачав друга стаклена али не фаќаше тачот баш добро.. па земав некоја хидрогел и ете ја полека полека се одлепува..
  Баш пробав и повеќе маски затоа што мислев тие прават проблем али немаат никаков контакт со фолијата..
   
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,751
  27,430
  4 Септември 2008


  [​IMG]
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,751
  27,430
  4 Септември 2008
  Annnd, како што претходно реков, на Youtube ради драма и прегледи се пренесуваат муабети за инфериорност на Exynos во камера vs Snapdragon S20

  Еxynos со подобра камера во low light,


  Exynos 990,

  [​IMG]


  S865,

  [​IMG]


  И уште една,

  990,

  [​IMG]

  865,

  [​IMG]

  Зумирано,

  [​IMG]
   
 24. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,324
  2,059
  13 Јануари 2014
  Машко
  Whitestone Dome, ама ги нема нигде. Скоро година дена ја користам, пред месец дена почна да се одлепува на едниот ќош, освен тоа е супер.
   
 25. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  335
  701
  15 oктомври 2013
  Машко
  Пробај Нилкин, доста време ја користев, ако не ти е грдо тоа со гругчето за fingerprint сензорот, супер се.
   

Сподели

Вчитување...