1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Веќе се сумираше 1 пост над тебе. За најдобра камера, ќе се знае во Мај негде.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,393
  6,503
  27 Март 2014
 3. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,542
  12,799
  2 Август 2012
  Машко
  Photos taken with the S20 Ultra's primary shooter have a very "Samsung" quality with excessive edge sharpening and soft textures. This phone has 108MP to work with, but the images are often less detailed than a device like the Pixel 4 with its 12MP sensor. Samsung also ramps up the exposure time when light begins to diminish, which leads to long shutter lag.

  Потпис и печат на секој Samsung
   
  На Gumirano, The Geek Boy, Sludge.Factory и уште 5 други им се допаѓа ова.
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Ако им е, ги распанаа на рецензиите, таман да го средат цакум пакум додека да падне цената, win win. Ова ќе искочи слично како со S10, само што S10 имаше фрка и во темница, и преку ден.

  Колку треба да си ретадиран да правиш агресивно пеглање на шум, и изоштрување на камера од 108MP? очекувам како и секогаш one up да си праат рецензериве и сите да им замерат за пеглањето/изоштрувањето.

  П.С. Една рецензија нагласи дека наводно во про мод, го нема тој ефект, а исто и ужасниот scene optimizer кој ги прави пластелин сликите е вклучен во ауто мод. Ако тој се изгаси, претпоставувам дека проблемот ќе биде значајно намален.

  Eдит, еве како се решава фрката, night mode + дроп на експозција

  20190902_010635.jpg
   
  Последна промена: 29 Февруари 2020
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,542
  12,799
  2 Август 2012
  Машко
  Непоправлилв brand sucker си ми ти :D
   
  На mkgunner и Sludge.Factory им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Кликни на моето име, и читај задни 50-на постови. Пред лансирање на продуктот го зборам истото. Сите нови телефони имаат потреба од 2-3 месеци апдејти, истото го зборам за Xiaomi, iPhone, OP, Samsung итн. На пример, S10 серијата се лансираше во март, камерите не ги средија до касен мај/јуни. Исто очекувам и овој пат, дури и камерата да е цакум пакум на лансирање, мене лично ништо нема да ми смени.

  Иначе за бренд сакери, можеш на дечките во Apple темата да им збориш, мене со константно менување на брендови не.
   
  Tomislav96, SaleSk и на damil им се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008


  Beast
   
  На GGTT1 и boriseto им се допаѓа ова.
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,542
  12,799
  2 Август 2012
  Машко
  Но не и телефон кој кошта 1400 евра/долари! Особено не неговата камера.
  Ако се знае дека испеглале недостатоци на претходниот модел (S10+) овој треба да биде подобар во секој поглед од него.

  За таа цена треба да биде идеален out of box. Компанија која има незамислив буџет, со врвни инжинери и програмери знае, може и мора да направи идеален телефон за оваа цена.

  Нели е некоректно да дадеш 1400 евра/долари па потоа да вртиш палци во исчекување на тоа Samsung да пегла недостатоци.
  Else стануваш бесплатен бета тестер со свои пари.
   
  На Gumirano, olikomerc, M.Pix и уште 7 други им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Тоа е заради тоа што не си користел хај енд телефон у задњи неколку години.

  иПхоне - 3 месеци потребни да се среди камерата, deep fusion + оптимизации за динамика во темница. Да не зборам за самиот OS.

  Mi9, 7 месеци за да го напраат night mode употреблив.

  P30p, 8! (месеци) за боите да почнат да личат на нешто, исто и зум камерата имаше големи фрки со стабилизација.

  Друго, апслутно да - само бета тестери и луѓе со премногу пари купуваат уреди на launch, ова важи за буквално сите продукти кои било кога се направени со некои мали исклучоци. Исто, кога има јака критика, доаѓа јак резултат, тоа се случи со S10 телефон кој го плукав повеќе од било кој на форумов додека да пуштат апдејт. Па така сега чекам во следни 2 месеци да добиеме уште подобра камера.

  Ultra-та веќе е подобар во секој поглед, ЗАМЕРКИТЕ се за тоа што камерата може да постигне, за неговите максимални способности, веќе го пегла иП11 во темница, телефон кој беше најдобрата камера на 2019, и уред кој беше значајно подобра камера од S10 дури и после апдејтите.

  Само да бидам јасен, јас и jас би сакал од 1 ден да е се скоцкано ама не е. Иначе најинтересно е што телефониве уште не се ни во раце на купците, може (од секогаш било така) да пуштат апдејт (веќе го има во Кореа) за камерата и кога корисницте ќе го купат уредот да биде среден, па така не би брзал со заклучоци.
   
  На Krkac и SaleSk им се допаѓа ова.
 10. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  726
  285
  9 Август 2018
  Машко
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,542
  12,799
  2 Август 2012
  Машко
  И за овие важи истото
  Јас пак мислев дека S20 Ultra треба да биде логичен продолжеток на S10+ и да биде, ако не подобар, еднаков со него. Ама еве, нормално било уреди од 1000 и кусур евра да бидат дополнително крпени.
  Би бил вака толерантен кон скапа матична плоча или графичка?
  Перформансите на мојата плоча се малку subpar ама нема гајле! Chill out! Ќе извадат BIOS.

  Треба да се бориме ненормалното да не станува нормално.
  Иначе како што гледам Samsung почнува по ништо да не се разликува од Apple.
  Уште да лансираат monitor stand од 1000 долари па да бидат еднакви.

  over and out
   
  На moongose, mkgunner, ivan88 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 12. damil

  damil
  On your way to fame

  734
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Околу последново, ипхоне 5с уште добива апдејти, а Самсунг ни за С8 не се замара више.

  Кај мене на С9 стигна 10ка и повеќе не ни очекувам да видам било каков апдејт до крај на животниот век.
   
  На [email protected] и FLEGMA им се допаѓа ова.
 13. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,542
  12,799
  2 Август 2012
  Машко
  Sony, омразената фирма на Psyside, 2 години вади апдејти за своите модели.
  Ако ништо друго тогаш се security апдејти.
  За Apple е одамна познато. Можеш да се ругаш колку сакаш. Они се грижат за своите корисници.
  Све се плаќа од старт.

  Освен кај Samsung..
   
 14. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,472
  3,192
  24 Септември 2012
  Секјурити може вадат некои, ама тоа не е апдејт. Тоа е колку да се рече. Апдејт е апдејт. Нова верзија на андроид, свежа, со тргнати багови.

  Ако е античка верзија, па уште и багосана целата, фала не треба секјурити апдејт. И онака за во ѓубре е телефонот.
   
  SaleSk, The Geek Boy и на [email protected] им се допаѓа ова.
 15. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  323
  275
  7 Јули 2013
  Машко
  This post gave me stupidity!
   
  Скоти, psyside и на FLEGMA им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  За гик и едуциран човек како тебе, ептен си надвор од настаните. Голем број од Ryzen плочите имаа фрки први 2-3 месеци +

  А 2 графички кои сум ги имал беа НЕУПОТРЕБЛИВИ на лансирање.

  Секако, јас веќе одамна се борам со тоа што пишувам мејлови до Samsung и правам притисок до рецензерите да наведат дека има проблем со уредите, обично во самиот артикл, или преку лична порака.

  Повторно јас само сугерирам дека е станато нормално со тек на време, НЕ ГИ оправдувам, само ти викам дека не постои телефон кој што нема фрки на лансирање, не знаеш што се случуваше со IOS на иП11 кога го земав, а го земав некои 2 месеци по лансирање.

  За цената исто така не коментирам додека не видам дали ова не е фора со висока стартна цена, а идентична стабилизирана. После неколку месеци ќе видиме која е стратегијата, и соодветно ќе критикуваме, на крајот не заборавај дека пишав на неколку пати до сега, дека ќе одлучам дали вреди да се земе S20U или ќе се иде на Mi 10, нема догма кај мене, која камера е најдобра/вреди таа ја зимам.


  Време е да обрнеш внимание на апдејтите кои се инсталираат, дали си прочитал changelog? ПРИМЕР: Samsung преку безбедносни закрпи, пушти МНОГУ апдејти за камера, така да тоа НЕ СЕ само безбедносни апдејти.
  Апдејти добиваш 3 години.

  Кој е бенефитот од апдејти кај 5c? шминкање на UI? се надевам дека сте свесни за тоа што прават апдејтите на антички уреди со антички хардвер, скоро ништо сем безбедносни закрпи, новите IOS верзии налагаат релативно тазе хардвер за да биде апдејтот поддржан како што треба, се што добиваш во спротивно ти е само шминка "апдејт"
   
  Последна промена: 1 Март 2020
  На SaleSk и viktorce им се допаѓа ова.
 17. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  726
  285
  9 Август 2018
  Машко
  Епааа денес бев да платам тоа сметките у Телеком, и си поиграв со S20 Ultra за прв пат.
  Од претходно кога ги споредив S10+ со Huawei Mate 20 Pro и P30 Pro, можам да кажам дека се имаат подобрено. Црното сега е вистинско црно, а не избледено црно. Боите доста ги имаат средено, а и 100x зум е луда работа.
  Неможев задната камера да ја тестирам убаво ама вака како што приметив доста се имаат средено. Не сум некој типац како @psyside па да знам колку/како/што, ама на око ми се допадна како Samsung се средиле оваа година.
  Пробав и 144Hz, и во споредба со 1044p и 1080p во резолуција немаше некоја wow разлика, едно во херцажата, ама сепак освен анимациите не гледам некаква огромна примена на 144Hz и си стојам на претходниот став. Ни видео, ни игра барем мене не ми наоѓа некоја огромна примена, а и можам да сватам зошто Samsung го заклучиле дисплејот со 144Hz само на 1080p.
  Другото не ни тестирав бидејки Samsung како Samsung се знае, звук, дисплеј, софтвер, и друго се океј.
  А, и да. Моментот кога си поиграв телефонот беше загреан. Зошто? Незнам ама очигледно бидејки е нонстоп изложен, секој си игра со него и е нонстоп на полнач.
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
 19. 123456

  123456
  On your way to fame

  1,050
  575
  12 Април 2013
  Машко
  Прашање купен е Samsung a51 од Дубаи дали ке важи гаранцијата кај нас?
  IMEI.info: Estimated Warranty End Date 2021-02-14
  Користен една недела фул паковање колку би одело за брза продажба??
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Намали 2к од нов - тука.
   
 21. marv

  marv
  Practice makes perfect

  2,299
  1,591
  5 oктомври 2007
  Машко
  Не нема да важи гаранцијата воопшто.

  Sent from my TELEFON using Tapatalk
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008


  Детали вадење, кристали, после апдејти ќе биде кланица.


  Annnnd another one, поздрав до критичарите на камерата.

  View: https://youtu.be/SRkK6lKu3cw?t=576
   
  Последна промена: 2 Март 2020
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 23. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,529
  1,183
  2 Јануари 2012
  Има ауто фокус на ултравајд с20/с20 ултра?
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,408
  27,100
  4 Септември 2008
  Не би знаел.

  Аиииии видеово, запазете каков DLSR vibe постигнува, неверојатно....и тоа не е у 8K аплоадирано....

   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Goran995

  Goran995
  Gaining Experience

  294
  477
  16 ноември 2019
  Машко
  ИТ
  Нема. Срамота телефон од милион евра во 2020 да нема, пу.

  Има ревју на ГСМ Арена.
   

Сподели

Вчитување...