1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,528
  10,544
  23 oктомври 2012
  Машко
  Различена е големината на сензорот кај Ксиаоми и Самсунг и Хаваи и тоа е еден параметар кој многу влијае на ИСО-то. Го имам пратено линков, али еве пак и кој сака нека пресметува. Грубо кажано, двојно поглем сензор овозможува 4 пати поголемо исо а притоа да се задржи истото ниво на шум како на помалиот сензор, а дополнително има и други фактори како фокална должина, технологија на сензорот (пример, канон 5д мк2 иако фул фрејм има мнооооогу блиски перформанси дури и послаби на моменти со канон 80д кој е кроп, ама се скоро 10 години разлика), оштрина т.е. квалитет на леќата, дали има анти-алиасинг филтер, итн итн итн...

  Screen Shot 2020-02-27 at 16.10.03.png

  Според мене, камера од телефон треба да биде проста за употреба и едноставна манипулација со фотките. Толку се бара, да функционира без многу замарање. И функционира кај најголем дел од производителите, така да, треба да се сведе само на лична преференца на кому што му се бендисува.
   
  На Daniel86, Avid, The Geek Boy и уште 6 други им се допаѓа ова.
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,371
  27,064
  4 Септември 2008
  Одлично објаснето немам никаква замерка, целиот мој аругмент е заснован на неточно отчитување на датата од сликите, и наводни параметри кои не се возможни да се постигнат без 2 тона шум/заматување на сликата, и ги бунеа @FLEGMA и @Excalibur.
   
 3. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Скенирај сега со lightroom и одредувај ISO и шум. Не се важни другите параметри apperture, focal lenght, shutter speed. ISO-то е најважно. 2 и 3 се на ауто. Пред малку ги сликав.
  Ја вака како збунет не разбирам, ти да ми објасниш поубаво. Со алгоритми се 2 и 3. Заборавив.да напишам дека сите 3 ги сликав на рака. Нема статив.


  20200227_184542.jpeg 20200227_185106.jpeg 20200227_185122.jpeg

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020
 4. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,536
  12,785
  2 Август 2012
  Машко
  Мислам дека ништо не ти е јасно
  EXIF не може да се отчита погрешно.

  По n-ти пат: EXIF го запишува драјверот од камерата и (ако го има) е неразделен дел од фајлот.
   
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,371
  27,064
  4 Септември 2008
  Аха ок. Значи сликата на претходните страни е направена со 5 секунди шатер кај P30, додека кај S20 Ultra со 0.5, така?

  Исто така таа во темница една страна назад е со 307.000 ISO, дали се согласуваш?
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,115
  2,375
  19 Јули 2013
  Тоа телефоните кога сликаат во ауто, ја обработуваат сликата со катаљарда филтри. Затоа и резултатот е многу поинаков отколку кај необработувани (мануелни) фотографии. Впрочем тоа е и целта.

  Споредбите што се бараат и прават се исто како споредби помеѓу нечепната фотографија и истата фотографија ретуширана од професионалец. Или споредување баби и жаби.

  Уште малку им треба на софтверите да поднаучат и ќе станат најдобрите фотоманипуланти. Фотографиите што ќе се добиваат, веќе нема да бидат реално отсликување на сцената, туку она што AI ќе мисли дека треба да бидат.
   
  The Geek Boy, Скоти, mkgunner и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Не се труди. Батали го EXIF-ot. Него всушност од останатото ништо не му е јасно. Додека не ја почнавме дискусијата пред некој ден, освен ISO, мегапилсели на сензор, ауто и зум, ништо не му беше јасно. И сега појма нема како функционира камера и како се взаемно врзани параметрите. На страна што коментира постови на членови (@Октар) кои всушност и не ги разбира што значат.
  И врв на се, кога пробуваш да му објасниш нешто, кај не му е јасно, кај уште се инати.
  Темава треба да го смени името во Psyside's absolute point of view. Отворете си нова тема со нормалниа дискусија, copy paste на веќе објавени видеа, цитати и веќе објавени рецензии не ви требаат, може и сами да најдете. Дури и меракот на телефонов го изгубив читајќи ... :)

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
  Avid, FLEGMA, Sludge.Factory и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,371
  27,064
  4 Септември 2008
  Одговарајте на прашања, па после обвинувајте кој што и дали разбира, се што имате се ад хоминем напади, никако да објасните збор два за вашите ISO и shutter на сликите кои ги постирав.


  307.000 ISO, ни трага ни глас од шум и замаглување, сликано од рака, зона на самракот ви се случува сигурно се чешате по глава додека пробувате да сфатите како е тоа можно, ајде кога ќе почнете да користите модерни смартфони редовно поготово GCAM/Huawei ќе научите и вие, до тогаш само избегнувајте одговори и менувајте тема.
   
 9. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  191
  95
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 10. mihovkris

  mihovkris
  On your way to fame

  1,246
  894
  1 Јуни 2016
  Да ви даваат пари колку што објаснувате за слики која како треба да е, милионери ќе станевте.
   
  На Daniel86, Avid, Sharlovski и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. Ragnar

  Ragnar
  On your way to fame

  885
  946
  9 Декември 2015
  Машко
  ^
  Tech writers се многу барани и добро платени. Само не знам како дискутантите стојат со англискиот јазик :)
   
 12. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,380
  6,494
  27 Март 2014
  Ја затупевте темава со ISO-то и EXIF-дата. Сериозно !
   
  На Daniel86, Tomislav96, gremlin и уште 3 други им се допаѓа ова.
 13. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,371
  27,064
  4 Септември 2008
  Тоа е, кога не може човек директен одговор да добие.

  Што е најстрашно вчера си направив долг и супер пријатен муабет со @Oktar, и после долга дискусија и он самиот имаше ист став кога се работи за отчитување на дата од мобилни фотки, ама не, полесно е да се спинува и напаѓа соговорникот наместо да се одговори.
   
  На DrMTR и Oktar им се допаѓа ова.
 14. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Words do not express thoughts very well. They always become a little different immediately after they are expressed, a little distorted, a little foolish.

  Excalibur has left room for discussion forever.
   
 15. damil

  damil
  On your way to fame

  732
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Уште се ги мерите.... пикселите ?
   
  На Daniel86 и Avid им се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,371
  27,064
  4 Септември 2008
 17. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  Го изгледав цело видео со ќејф, обожавам да го гледам напредокот од било кој бренд.

  Изненаден од Самсунг, почна некако смасно да ги процесира сликиве и како да одзема 0.2-0.4 експозиција, тоа што го правевме мануелно за да добиеме пореална слика, сијалиците што беа мана кај Самсунзите, сега се предност, браос. Не ги сатурира нити премногу обработува, треба да ја средат оштрината, ретко да ми се свиѓаше некој слика повеќе од конкуренцијата, кога ќе ми текни дека со секој нареден апдејт ќе бидат подобри...

  Ѕвер во секој поглед, сакам да ми го поклони некој.
   
  Gumirano, The Geek Boy, psyside и на уште 1 им се допаѓа ова.
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  За една година ќе излезе горе доле истиот телефон во Lite верзија за 33к и ќе биде добар дил.
   
 19. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  Не се напрегам многу, повеќе од јасно ми е дека ако сакаш “про“ слика, нема да сликаш со телефон, дека одат натаму ми е мило.
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,371
  27,064
  4 Септември 2008
  Не те тагнав заради тоа, за зумот беше повеќе, пошто ти имаше дилема дали ќе биде употребив у темница. На 5x е супер чиста сликата дури и на 32' монитор.

   
 21. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  Знам, и пак стојам на истото, напредокот е супер ама за обични работи би ми завршил било кој 5х зум (ако веќе го имам). Ако сакам да цепидлачам тогаш одам на ДСЛР.
   
  На Скоти и Excalibur им се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,371
  27,064
  4 Септември 2008
  Па да бидам искрен, главен проблем со зум кај телефони секогаш била концепцијата дека истата функција е вградена за да сликаш, таа функција е за да видиш нешто на дистанца, луѓето мислат дека е ставена за да зумираш 100, или 30X, и кога ќе сликнат се разочарани, проблемот не е до квалитетот, него до погрешна употреба.

  Иначе јас не се согласувам дека ова во скоро целосен мрак (околу него) е неупотреблива фотка, особено ако се знае дека не е намената за сликање, и дека е во многу темни услови, муабетот за DSLR може да го спомнеш за било која споредба на фотка, не гледам зошто оваа функција е примарно споредлива со DSLR, а обични фотки не.

  Screenshot_11.png

  Еве за споредба Pixel 4,

  Screenshot_17.png
   
  Последна промена: 28 Февруари 2020
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,115
  2,375
  19 Јули 2013
  307000 ИСО со пола секунда експозиција и бандерата над прозорецот, сликата треба да гори, не да е ваков ќумур.

  Прашање е како го мерат тоа исо на телефоните и на кое исо од дслр реално одговара.
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,371
  27,064
  4 Септември 2008
  Тоа го објаснувам 5 страни. Добиените информации од EXIF во 3 разни програми покажуваат скроз различни вредности, кога сфатија дека е така, пробаа да спинуваат со персонални напади.

  Едит, добар ќотек...

   
  Последна промена: 28 Февруари 2020
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 25. damil

  damil
  On your way to fame

  732
  732
  2 Јануари 2015
  Машко
  Не е лошо на крај на ден да се сумира пишаното во 324 поста, да не ги читаме сите. И секако еднаш неделно извештај со заклучок која камера е најдобра.
   

Сподели

Вчитување...