1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  46
  63
  5 oктомври 2010
  Ама ова не ми го одговара прашањето.... како и зошто е 4-5мм ?
  Пошто ми нема смисла.... па поготово на тој crop што го имаат малите сензори на телефон...
  Тоа би требало да е ultra ultra ultra wide.
   
 2. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  587
  986
  16 Јануари 2016
  Машко
  Еве ти добро срочено четиво: Understanding Crop Factor
  Нека не те мрзи прочитај го, доста интересно и ќе ти се разјаснат повеќе работи.
   
  На moongose и acekorg им се допаѓа ова.
 3. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  Прав си, ево шо прочачкав набрзина.

  Зошто ги пишат така и јас би сакал одговор.

  Edit: Тука е одговорот.
   
 4. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  587
  986
  16 Јануари 2016
  Машко
  Самиот EXIF ги пишува реалните фокални должини, додека производителите го пишуваат еквивалентните фокални должини према 35 милиметарски филм или нашки фул фрејм у дигиталнава ера. Пример за да ви стане појасно: Да речеме имаш APS-C големина на сензор на dslr и на него имаш ставено 35мм леќа. Сликите на EXIF ќе пишува дека се сликани со 35мм иако земајќи го кроп факторот во обзир реалната/еквивалентната фокална должина е 50мм. Овој кроп фактор зависи од производителите на сензор и леќи и најчесто варира, али приближно е тој.
   
 5. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Прочитај погоре. Дополнив.

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
 6. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,459
  28 Јануари 2017
  Машко
  Немав заприметено дека ги пишува и еквивалентните мм.

  2020-02-27_10h49_44.png
   
 7. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Некако осеќам дека @psyside ќе.спреми нешто на темава. Само да собере информации.

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,373
  27,065
  4 Септември 2008
  1. Ова ти е класика обид да се извадиш заради тоа што сфати дека си грешка, и пробуваш да направиш спин на темата со ад хоминем.

  2. Дури и да не знам се што наброја, тоа не беше темата, да се потсетиме што беше темата, при ауто мод во ноќен режим, СЛИКИ и функција кои ги коментираме веќе 5 страни, EXIF-от кој се отчитува не е веродостоен. Потоа исто објаснуваше за ISO, shutter speed, итн за на крај да немаш храброст да кажеш која слика со кое ISO е сликана, а што убаво ви дадов 3 примера.

  3. Да, предефиниран режим, за кој ти немаш информации како работи, па вака со објаснување кое никој не ти го побара, ќе пробуваш да го избегнеш очигледното.

  4. Повторно, темата не беше дали фотографи сликаат во ауто или мануелен мод, а уште помалце ЈАС сум кажал дека треба да сликаат у ауто, или дека веќе сликаат. Уште еден обид за спин.

  5. Сликите што ги постирав, кажи кое ISO е користено на сите 3 (од прилика) сите се од рака, во исто време, и од телефон во ноќен режим, повели на евалуација, ти а и @FLEGMA, секој друг обид за спин, е само показател за тоа колку не си искрен, и како пробуваш да избегаш од темата која се дискутира со лични напади.
   
 9. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  46
  63
  5 oктомври 2010
  Во право си
  5.56 е реалната должина.... според DXO Mark 1/1.7" е сензорот.... што му доаѓа 4,6X crop....5.56mm X 4.6 = 25mm ако добро пресметав... затоа така изгледа сликата...
   
  На esquimaux му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
 11. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,536
  12,785
  2 Август 2012
  Машко
  EXIF не може да биде непрецизен.
  И ако е така како што кажуваш (стакувани) тогаш во EXIF-от ќе пишува "software used"
  EXIF не е average од повеќе фотографии.
  И толку е прецизен што имаш случаи каде што ти пишува колку е ставена софтверска оштрина (sharpen level) и други корекции кои изворно не постојат.
   
  На DarthJe5us му/ѝ се допаѓа ова.
 12. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,373
  27,065
  4 Септември 2008
  Дали ти се шалиш или?

  Зошто би купувал телефон со очајна камера? 120hz е одлично само ако уредот е избалансиран, комплетен пакет.
  Никаде не го реков тоа, повторно. Реков дека чита податоци од 1 слика, а бидејќи HDR може да биде и 30, ете го резултатот. Еве батали EXIF, одговори на прашањата кои ти ги поставив.

  Која слика од горните 2 е на сталак, Samung со 0.5 или Huawei со 5.0 секунди?

  Кое е ISO-то на горните 3 слики?
   
 13. Futurelakimens

  Futurelakimens
  On your way to fame

  1,178
  643
  12 Април 2017
  Машко
  Пред 2 дена ќе се согласев со ова мислење. Сега веќе сум убеден дека не е така.

  Испратено од HD1910 преку IT.mk форум апликација

  EDIT: ептен наназад сум бил во оваа тема :oh:
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  1,077
  440
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Максимум кај телефон е 9mm kај LG G5. И тоа е претерано изобличување не па 5.56... Око соколово браво. Ама ете exif поинаку се читал.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020
 15. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Што најде грешно душо моја?
  И кога после ова што го постираа луѓето, уште бараш од сликички некој да ти одреди ISO...

  Еве јас ќе ти одредам.
  1. ISO 3166-1
  2. ISO 3166-2
  3. ISO 3166-3

  Спиниран си ти до даска. :)

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,373
  27,065
  4 Септември 2008
  Да се разбереме, сите 3 слики мислиш дека имаат ист ISO, или онака ги напиша само колку да се рече?
   
 17. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,536
  12,785
  2 Август 2012
  Машко
  Епа не ги вади од ракав
   
 18. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,373
  27,065
  4 Септември 2008
  Мислам дека иронично ги наведе, чекам одговор па ќе постирам кои се вредностите.
   
 19. Steff_Maja

  Steff_Maja
  Practice makes perfect

  4,140
  1,685
  30 Мај 2010
  Малку е забегана дискусијава.
  Со 200ISO и 2000ISO може да имаш иста слика каде што ќе компензираш со бленда и експозиција.

  Не ја сфатив поената на одредување ISO на тие слики без останати параметри.
  Бараме шум, остра слика, светло разлика, вештачка интелигенција ... ?
   
  На Excalibur му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Таман работа иронично... :)

  ISO 3166 — Википедија

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,373
  27,065
  4 Септември 2008
  Поентата е дека бројките значат една голема нула у мобилна фотографија, тоа го збориме 10 страни, ама никако да сфатат контрашиве.
  Се гледа кој е заинтересиран за фер и коректна дискусија, а кој пробува со ад хоминем и его трипови да избега од дискусија, патетично.

  @FLEGMA, ќе одговориш барем ти, или само контрирате без цел?
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020
 22. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  Мислам дека грешиш Маја. На повидок сме на револуционерно откритие. Објектив без shutter speed, без aperture, само фиксна леќа (дупче со стакло) и само сензор со ISO. Евентуално зум (дигитален и оптички по избор). Незнам само дали да вклучиме и можност за "crop" на сензор, за ефект на поголем зум. Нешто како pinhole камера ама подобрена.
  Напротив, јас зборувам и пробувам да ти објаснам на едноставен начин, другите зборуваат и постираат линкови, ама ти си се фатил за ИСО комшијата како пијан за плот.

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,373
  27,065
  4 Септември 2008
  Ова последен пат ќе го објаснам, веќе не ти одговарам на глупости. Значи сите параметри во фотографијата обична, и тек како важат и се валидни. Кај мобилните, истите аспекти не важат, затоа што се работи за софтвер кој динамично ги менува истите кога сликаш во ауто/ноќен режим или HDR + во потемни услови, затоа што додека сликаш НЕ СЕ слика 1 фотка, него повеќе, па така EXIF-от не може прецизно да одреди, а со тоа и параметрите кои ги отчитува немаат врска со крајниот резултат!

  Во манулен мод, претпоставувам поготово ако исклучиш HDR дека отчитувањето ќе биде точно. Ова не ми е тестирано и нема да тврдам нити дека е така, нити дека не е.

  Еве ги резултатите.

  Слика 1,

  ISO 1600 P30p

  [​IMG]

  ISO 12500, MI Note 10

  [​IMG]


  IS0 800, S10


  [​IMG]

  Објасни сега, како експерт, каде е шумот на сликата со 12500 ISO наспроти двеве со 10x помало???

  Да не се случила некоја компензација во ауто мод? што викаш ти вака како експерт?
   
 24. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  504
  279
  18 oктомври 2019
  Машко
  А јас последен пат ќе ти одговорам на твоите глупости. Дали и до кој степен ќе има шум на сликата со зголемување на ISO на сензорот зависи од осетливоста на сензорот, големината на сензорот и димензиите на пикселите. Никако да ти влезе дека не можеш да оценуваш слики ниту да добиеш информација за ISO од око. Другите параметри освен ISO не ти спомнувам.

  Дали гледаш дека најсветлата слика има најголем ISO а најтемната најмал ISO што е нормално. Другите параметри не ги знаеме. И сега и ISO-то ли не е регистрирано како што треба?

  Цело време се занимаваш со ирелевантни работи, дали EXIF бил потполно точен или апроксимативен. Гледам дека ти со паушално оценување си попрецизен од метадата на уредот. Незнам колку слики ти прават мобилниве за да направат една, меѓутоа и сите апарати во AUTO работат во динамички режим и динамички ги прават промените на параметрите. Дури и одредени леќи имаат динамички - активен мод на работа.
  Нема крај со тебе изгледа. Ај за се си ти во право, само смири се. 20200227_154350.jpeg

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,373
  27,065
  4 Септември 2008


  Ти беше тој што тврдеше дека параметрите се круцијални, за матни слики, големо ISO кое ќе напраи водени боички, за сега да кажеш батали ги параметрите, ирелеватни се.
  Сега кога виде 12.5K ISO со ист шум ако не и помалце како друг мобилен со 800, ќе престанеш ли да тресеш глупости за мобилна фотографија? каде се водените боички?

  За крај, повели 307.000 ISO! каде е шумот, каде се водените боици?

  IMG_20190915_201847.jpg

  Screenshot_13.png

  П.С. ISO-то не го оценувам од око, него со Lightroom.
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020

Сподели

Вчитување...