1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  @vlavot, Бидејќи и ти пецкаше, де коментирај ги горниве фотки, исто и @mkgunner, повелете на демант - евалуација на EXIF-датата, која така лесно беше анализирана од страна на @Excalibur, кој ме направи пуздер, и ме демантираше.
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. esquimaux

  esquimaux
  On your way to fame

  591
  991
  16 Јануари 2016
  Машко
  Воопшто не го сугерира @FLEGMA тоа. Како што ти посочи и @moongose, предпоставката е дека не е од рука сликано ради шатерспидот (или времетраење на отвор на бленда на нашки) од цела секунда, за разлика од 1/5 од секунда кај другиот телефон. Е сега дали и колку овие информации се точни е друга тема на муабет.
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Тоа сугерираше, и тоа не само он него и други го сугерираа истото, сугерираа и дека параметрите во фотографија важат кај телефониве.

  Имам илјадници слики од рака, во кои буквално гледаш пред тебе како одбројува телефонот 5-10 секунди, она што уредот го прави на ауто не може да се спореди со кастом подесувања во мануелен мод.
   
 4. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  И понатаму правиш грешки. Секогаш кога смалуваш ISO во ауто режим, добиваш автоматско продолжување на shutter speed. Значи тоа е основа на фотографија и како функционира камера. Без разлика дали си со апарат или телефон. Со едноставни зборови, ако не "добие светло" од самиот сензор мора да добие од нешто друго. Shutter speed, apperture. Колку ти е подолго времето за кое е отворен објективот, толку ти е поматна сликата поради вибрации на раката. И апаратите имаат ауто режим и функционираат на ист начин.
  А за зумот супер е, особено ако позади завесата дотичната само што се туширала. Ако ти се погоди моментот.
  Дополнување: Со тоа што кај телефоните (барем јас тие што ги знам не можеш да регулираш ISO во AUTO). Така да рачунај дека ќе даде приоритет на ISO и пократок shutter speed. Кога сликаш на рака, најверојатно ги регистрира вибрациите па одлучува што да прави. Ако го ставиш на статив, ќе смали ISO и ќе имаш подолг shutter speed за да добиеш оштра и почиста слика.
   
  Последна промена: 26 Февруари 2020
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Јас не тврдам ништо од она што го напиша ти. Осоновата на фотографија се базира на доверливо читање на EXIF податоци, кои кај мобилните уреди НЕ СЕ читаат. Па така ти само можеш да претпоставиш што тој уред направил при сликање, исто така заборавате на стакување на слики (HDR + enhanced) кое е далеку подобро решено кај телефони него кај фотоапарати.

  Повторно во ауто - ноќен мод, сликата се приготвува цели 10-на секунди, а притоа има далеку подобар резултат него ти да подесиш 5, 10 или 2 секунди shutter, и воедно крајниот резултат на сликата во ауто има 10x поголемо ISO а е неспоредливо подобар резултат од оној во мануелен мод со драстично помало ISO.

  TLDR - Мобилна фотографија, особено во автоматски ноќен режим, нема допирна точка со обична фотографија, не барај параметри, и не се раководи по нив, НЕ СЕ доверливи.

  Ако пак нешто не ти е јасно,врати се една страна назад, и види го EXIF-от кај 2-те слики.
   
 6. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  811
  2 Јануари 2015
  Машко
  Него, ме мрзи да читам 356 страни, сега Самсунгот е најбољи или има и бољи?
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Рано е. За 2 месеци + тоа инфо.
   
 8. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Човек. Прочитај уште еднаш дополнив. И свати еднаш дека EXIF не ти дава инфо дали користиш статив или не. Незнам зошто не согледуваш некои работи? Не е исто дали сликите се направени со или без статив.

  Ги величиш телефониве над апарати за сликање. Тоа ти е како да споредуваш Југо со Мерцедес. Доста со copy paste технички информации. Тоа ти е како да купиш Marantz појачало од 2x80W со JBL звучки и да кажеш дека некое компактно системче од 30x30cm заедно со звучниците има поквалитетен звук и повеќе опции зошто на него пишува 2x80w. Според кои стандарди измерено?

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
  На FLEGMA и mkgunner им се допаѓа ова.
 9. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Цитат?


  Цитат?
   
 10. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  820
  933
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Колку мерцедеси имам извадено од кал со југото не си свесен.
  Така и со телефониве и апаративе. Сликаш и имаш само ДНГ, а сликам со телефон и за 10 мин имам лајтрум+фотошоп обработена слика спремна за користење ( со југото, во случајов смартфон )

  @psyside Величи си ги и немај гајле ;)
  Постираш Споредба кај што новиот крал прави пепел со претходниот и мора и exif да се гледа дури да не лажеш. Будала си ти ке излезеш со статив надвор и ќе правиш слика од зграда и дуќани за да се докажуваш на форум испаѓа работава те направија.
   
 11. M.Pix

  M.Pix
  Модератор

  765
  2,555
  27 Јануари 2014
  Машко
  Не си озбилен така?
   
  На boriseto му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Немам веќе желба за цитати. Само едно ќе ти кажам "chill out". Се е добро кога се консумира во нормални количини. Ама брат ти го прелеа бурево во темава, не држи веќе.
  Да не ме сватиш погрешно.

  Испратено од [Телефон со бројчаник]

  @M.Pic
  Мислам дека е озбилен...
   
  Последна промена: 26 Февруари 2020
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 13. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,065
  1,375
  17 Јуни 2009
  Машко
  Го читам веќе подолго време @psyside и неможам да сватам како не му се здосади да се докажува кој мобилен бил подобар. Барем да земаше пари од самсунг или од apple па да го сватев, ама вака........
  Неможам да го разберам.
   
  На Avid и Excalibur им се допаѓа ова.
 14. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  335
  701
  15 oктомври 2013
  Машко
  Ко некои деца сте упм..
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,192
  501
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  За тоа е форумов, да се развие интересна дискусија за обичните форумџии со нови информации да си го надоградат знаењето.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На filipkir и Ragnar им се допаѓа ова.
 16. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,192
  501
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Онтопик:

  Samsung Note 20 could bring back this popular feature from the Galaxy S5 | Tom's Guide

  Така бе европска комисијо удри мавај на тоа не еколошките трендови.

  Самсунг и Ејпл први на удар.

  На тема Хуваеи P30pro vs s20U:

  Ако се играш со сетинзи во ретки случаи може да се извади подобра слика од ауто мод со мануал про мод.

  Споредба со уред од лани не држи вода некако.

  Друга работа: мате30п е најнов.

  Трета работа: кај е ајфонот и пиксел за споредба?

  Четврта работа: P40 ке излезе кај и да е па ке видиме кој до каде е.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На FLEGMA и mkgunner им се допаѓа ова.
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
 18. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,641
  12,997
  2 Август 2012
  Машко
  FLEGMA баш тоа сугерира.
  Не сум фото експерт, нагињам накај нубови во ова поле, ама не сум до толку отепан да му се невиди.
  Во темница со ISO 200 ти требаат „секунди“. Кога имаш секунди тогаш ти треба мирен апарат (или телефон, сеедно)
  Ако шибнеш нонсенс 1/250 во мрак тогаш телефонот ќе ги игнорира твоите/моите пориви за идеал и ќе го крене ISO-то )најверојатно на 12.000) и на крај ќе добиеш акварел.

  Не ми е јасна спикава „EXIF од телефон не е исто со EXIF од апарат“
  EXIF-от го запишува драјверот. Нема изворно манипулирање. Не е ова мета-податок кој се запишува по сопствено уверување.

  Друга приказна е што EXIF-от може да се лажира отпосле. Додуша се докажува тоа но потребен е оригинал за споредба.


  Значи, Флегма тестира мобилни во слабо осветлување. Едниот зема и го става на статив и си го штелува со сите салтанати а другиот го оставам на ауто па нека си одлучи сам. Погодете кој ќе има подобра фотографија.
   
 19. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,606
  1,223
  2 Јануари 2012
  EXIF од телефони не се чита? @psyside
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Се чита ама не е прецизен, затоа што се стакуваат повеќе фотки, која фотка ќе се избере како меродавна зависи од xxx фактори. Горе имаш пример, сакаш да постирам други 2 програма со скроз друга дата од истите 2 слики?  Значи ти тврдеше дека Samsung сликата била на сталак, да или не?

  Сега тврдиш дека не може спор шатер на рака, иако на крај искочи дека S20 е 0.5 секунди, а P30p 5, кој телефон е на сталак?

  Врати се назад и прочитај пак, збориме за ауто сетинзи, и за сликање од рака во ноќен режим, не за сталак, во таква ситуација ауто мод ќе те направи масакар, што сакаш мести.

  Значи по 10x пат, EXIF не може да се одреди прецизно кај мобилен уред во најт мод/ауто, не сум сигурен за мануелен мод, ако знаеш алатка која со сигурност ќе отчита прецизно EXIF од мобилен постирај ја. Според тоа параметрите кои ги гледаш не се битни, финалната фотка и целиот процес не се рефлектира според EXIF затоа што истиот е премногу комплексен, EXIF отчитува прецизно само ДЕЛ од процесот, и не е доверлив.

  Ако сликам у темница со S10 со 200 ISO од рака, со добар резултат, дали тоа ќе ти ги разреши сите дилеми?

  Исто така спремен сум да ти покажам слика со 10K ISO која изгледа одлично во темница.

  Ова што го правиш се вика straw man, или на кратко ми ставаш зборови во уста. Каде имам напишано дека EXIF дава инфо дали е на сталак или не? тоа FLEGMA го сугерираше. ЗНАМ ДЕКА НЕ Е ИСТО ДАЛИ Е НА СТАЛАК ИЛИ НЕ, И НЕ ГО НЕГИРАМ ТОА, ОК?

  Повторно дај ми цитат за обвинувањава, поготово дека зборам за телефони вс апарати, кога цело време збориме за отчитување на дата, не за споредба во перформанси на телефон и мобилен! ако има нешто во кои телефоните се пред апарати, тоа е HDR процесирање во ауто мод, тука се работи за години предност, а тоа е ради моќните чипсети/машинско изучување кое недостига кај DLSR, за тоа тврдам дека се во предност, без разлика што на крај сликата на DSLR-от ќе биде значајно подобра. Процесирањето е далеку подобро кај телефони.
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Се извинувам за пост под пост, но времето измина.


  За крај, пошто ги разбирате работиве, ве молам дајте ми инфо која од следниве слики кое ISO го преставува (од прилика) исто светло, исто време од ден сликани.

  Фотка 1,

  [​IMG]

  Фотка 2,

  [​IMG]

  Фотка 3,

  [​IMG]

  Повелете.
   
 22. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Пошто сега гледам дека си ме спомнал во постот со двете сликички со "EXIF"а и понатаму ме спомнуваш...
  Прво научи што е focal length кога споредуваш 2 "исти" слики со 5.5mm и 19mm пред да тврдиш дека телефониве заглавуваат при сечење, лепење и туткање на фотографии. Односно грешат во EXIF. Потоа разгледај како зумирањето на сликата е пропорционално со focal length. Па прочитај за crop factor кај сензорите. Па види дали кога сликаш објекти кои имаат светло на нив е исто дали сликаш со 5.5mm или 19mm focal length (читај zoom). Па прочитај како се менува apperture во зависнот од промената на focal length. Па види како индиректно зависи shutter speed во зависност од focal lenght (поголем зум, потребна е поголема стабилизација, пократок shutter speed. Понатаму сам ќе видиш што уште треба да дознаеш.
  Ја вака со свои зборови да ти кажам без да правам copy paste. Можеш и сам да се снајдеш. И уште нешто, кај луѓе што се разбираат во фотографија не постои поимот AUTO. За нив е најголема брука да кажеш дрка си сликал во AUTO режим. Под AUTO подразбирам се што е предефиниран режим.
  Значи престани да се брукаш кога е фотографија во прашање, па макар да се работи и за мобилна фотографија. Научи како функционира MANUAL а не AUTO и дискутирај Во AUTO е се измислено веќе, нема што да измислуваш.


  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
  На Avid, ivan88, vlavot и уште 3 други им се допаѓа ова.
 23. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Најверојатно, но треба има официјален дуел со P30Pro и секако традиционално Nokia 1020 :)
   
 24. acekorg

  acekorg
  Gaining Experience

  65
  104
  5 oктомври 2010
  Едно прашање....

  Дали некој сфаќа од приложениот EXIF, како е можно Huawei сликата да има 5.56mm focal length ?
  Ultra wide е околу 15mm. 5.56 би било премногу широкоаголна слика што воопшто не личи на таква, ниту пак е возможно било кој телефон да слика у 5.56mm :offended:
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 25. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  508
  281
  18 oктомври 2019
  Машко
  Еве...
  Инаку немој да го споредуваш со леќа монтирана на full frame. Во тој случај треба да најдеш еквивалент на Focal Length на 35mm филм. Ако споредуваш ќе добиеш многу поголемa вредност на Focal Length кај Full Frame. Па после можеш да пресметаш и кроп фактор.

  SmartSelect_20200227-100236_Gallery.jpeg

  Испратено од [Телефон со бројчаник]
   
  Последна промена: 27 Февруари 2020

Сподели

Вчитување...