1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Имаше, си го едитирал. Дај малце доблест.
   
 2. deni.mitev

  deni.mitev
  Gaining Experience

  673
  347
  7 oктомври 2014
  [​IMG][​IMG][​IMG]

  Другар, мислам не сме деца да се лажеме...
  олабави се малце сп самсунг и камерата од 108 мп , ти се причинуваат работи...  Sent from my iPhone using Tapatalk
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Значи овој пост, не си го напишал ти така? дај бе усул малце, имај доблест.
   
  На gremlin и DrMTR им се допаѓа ова.
 4. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,192
  501
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  Додека да ја приметиш штетата ке дојде време за нов телефон или побрзо ке откажат другите делови, освен ако не си тежок баксуз.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 5. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Unstoppable

  1,323
  2,051
  13 Јануари 2014
  Машко
  По муабетов, треба или да имаш среќа или да менуваш телефони на секои неколку месеци/година за да не ти влијае штетата. Ако и производителите се надеваат на ова, сме свршиле работа.
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Happy

  Happy
  On your way to fame

  1,192
  501
  21 Јуни 2010
  Wellness советник

  View: https://youtu.be/Xoo3TkpPzjQ


  Или девојчево нема појма од сликање или s20ultra е невидено ѓубре освен за зум, трето нема.

  Софтвер апдејти нормално ке подобрат ситуација само ме интересира колку.

  Некои слики премногу острина други згрешен фокус. На сите боите гулаш.

  Има време ама сеа за сеа s10+ бест бај од самсунг.

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
 7. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
 8. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008


  Па па па, какво природно боке, телефонов ќе биде рај за фотографи кои сакаат да си играат со телефони.

  @M.Pix, @Oktar @gokica
   
  Oktar, M.Pix и на gokica им се допаѓа ова.
 9. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,444
  6,554
  27 Март 2014
 10. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008


  Аи аи аи, зум во темница дава употребливи слики....шта речи!

  RIP S10,

  Зумирани 200% ако не и повеќе - night mode,

  Screenshot_8.jpg

  Screenshot_9.jpg
   
  Последна промена: 26 Февруари 2020
 11. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,129
  2,566
  28 Јануари 2017
  Машко
  Зум во темница употреблив за што? Да ја гледам на екран сликата, да, сентиментална вредност... секако, употреблива тешко.

  РИП С10 кога ќе е цената колку него.
   
  fuzzjaw, mkgunner, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,662
  10,912
  23 oктомври 2012
  Машко
  Ништо не го разбрав момаков што збореше, али скролнав на неколку места и стварно делува одлично. Бокето кај самсунг во нормал мод секад било природно. Искрено, би сакал да можам да си го дозволам апаратов :|
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  335
  701
  15 oктомври 2013
  Машко
  Само за зум ли да го користиме телефонот од 1200 европски пари? Ни еден телефон не е вреден толку пари.
   
  Daniel86, damil, DrMTR и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Колку пати ќе го правиме истиот муабет? еве пак ќе повторам, почекај 3-4 месеци па после збори за цената, ако и тогаш е висока и јас нема да го препорачам, а не го ни препорачав на темава исто така. Постирав колкав е апгрејдот кога се работи за камера како што постирам за секој телефон што ме интересира, скап - ефтин не менува.
   
 15. Скоти

  Скоти
  On your way to fame

  335
  701
  15 oктомври 2013
  Машко
  Колку пати ќе кажеме дека цената е висока? Кога излезе С10+ колку беше во споредба со ултрава? Цената во октомври ќе падне на 900 евра, на 3 месеци од презентација на С30 ултра спајс зоом.. И? Си купил модел што е екстра скап, а за некој месец излегува нова генерација на телефон. Јеботе, није ово епл..
   
 16. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Добро е, се разбираме.
   
 17. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Zoom 4x + night mode,

  P30 pro,

  [​IMG]


  S20U,
  [​IMG]  P30p,
  [​IMG]  S20U,

  [​IMG]
   
  Последна промена: 26 Февруари 2020
  На bLaCk AnArChY, Krk198, gremlin и уште 7 други им се допаѓа ова.
 18. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,181
  1,181
  2 Март 2011
  Машко
  Тhe king is dead. Long live the king!
   
 19. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,641
  12,997
  2 Август 2012
  Машко
  Шатер спид 1 секунда со ISO 200 кај Самсунгот (со статив, како поинаку)
  Kaj Huawei-то 1/5-ина секунда со ISO 400

  Многу сакам вакви прљави трикови.
   
  На Happy му/ѝ се допаѓа ова.
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Нема никакви трикови. Ауто мод е тоа. Хуавеи мора да лимитра шатер за да не искочи сликата матна претпоставувам.

  Како и секогаш, ако имаш замерки, прати мејл до момците @ GSM Arena.

  Eдит, сега гледам што си пишал, 200 ISO = статив? ај објасни ми го ова само.

  Еве ти ги прљавите трикови.

  Huawei

  Screenshot_10.png

  Samsung

  Screenshot_11.png

  Дали сега ќе престанете да пецкате за работи кои не ги разбирате? ти кажав до сега едно 3x а исто и на @Excalibur дека читање на EXIF дата од телефони кои користат непознати алгоритми не е доверливо. Еве да кажеме дека е, EXIF-от покажува дека P30p со 5 секунди shutter, губи масовно од Samsung со 0.5

  Дали пак мислиш дека компарацијата е BIASED? и ако да на што го базираш твоето мислење??
   
  Изменето од модератор: 26 Февруари 2020
 21. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,248
  2,476
  19 Јули 2013
  Не е исото врзано со стативот туку времето на експозиција. За да имаш јасна слика со експозиција од една секунда, мора да е на статив. Со самото тоа исото се намалува, а резултат е помалку шум на сликата.
   
  На Скоти и Excalibur им се допаѓа ова.
 22. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Не е точно. Јас имам чиста и јасна слика со 200 ISO на S10, од рака. ISO-то кај уредиве скоро да нема врска, не мешајте со обична фотографија, не се воопшто исти.
   
 23. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,248
  2,476
  19 Јули 2013
  А зошто би немал?
  Времето на експозиција е тоа што бара статив за чиста фотографија, не исото. Под чиста подразбирам да не е матна заради движење.
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,736
  27,418
  4 Септември 2008
  Да и јас на истото мислам. А исто така нити реков, нити сугерирав дека ISO-то е тоа што бара статив, читај што пишав.

  Значи ако имаш у темница ISO од 200, тоа не е никаков показател дека сликата е направена на сталак како што FLEGMA сугерира.
   
 25. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,248
  2,476
  19 Јули 2013
  Добро, барем овде се разбравме :)
   

Сподели

Вчитување...