Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  А кој рече дека не е Q4? поентата е дека лажат за бројките.
   
 2. obaba

  obaba
  Баниран/a

  64
  25
  18 Мај 2016
  Машко
  А и Ј серијата се повеќе продаваат од С, барем во МКД.

  За 7 неќеш да знаеш колку е барана, уште пс и кога беше на дпбра цена :)

  Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
   
 3. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  Ова е заебанција или? отвори го линкот, и види за кој дел од светот се бројките од продажба, Македонија е тотално небитна у дискусијава, Македочнето се знае дека си пати од тоа да биде видено, и да биде бренд.
   
  DrMTR, the_maker и на tupacan им се допаѓа ова.
 4. M.Pix

  M.Pix
  Practice makes perfect

  371
  1,247
  27 Јануари 2014
  Машко
  Македончето секогаш било такво. Подалечен другар, тежок коцкар искоцка и телефон (и7) и остана без никаков телефон. Доби поклон Хуавеи п9 и ете дома му седи, не сакал да се срами со чкарт кинези и шета без телефон. Уствари не знам и зошто воопшто се спомнува на форумов Македонија кога станува збор за продажба кога сме тотално небитен пазар и не сочинуваме ни 0.5% од продажбите.

  И дали може да се продолжи со дискусија за хардвер, софтвер, дизајн и слично? Мислам дека не сме економски форум, туку ИТ. Тотално небитно е кој производ колку се продава. Тоа не говори за квалитетот. Има дефиниции што е квалитет, што квантитет. Зар тука бројките играат улоги? И се молат @voah и останатите фанатици, да се фокусираат на Епл и дискусијата околу нивните телефони, а не да провоцираат со глупи работи. Самсунг корисници не се споредуваат и не зборат цело време дека се подобри од Епл, си користат уред и си тераат. Епл корисник купува телефон, го става на маса и цело време у уста ги става Андроид и Самсунг дека биле тапа, кикснале како можеле итн итн.

  Еве јавно би пратил покана до членот @voah ако има желба за дискусија и тестирање да договориме кафе/кафана сеедно и да го донесе телефонот и да тестираме. Се ќе снимиме и ќе се вратиме да дискутираме за тоа што е наменет овој форум. Тестираме дропови, брзина, слики, видео. С7 еџ вс иП 7. Бујрум.
   
  На masterficx, Krkac, CeeTour и уште 8 други им се допаѓа ова.
 5. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,040
  1,554
  19 Мај 2011
  Машко
  Знаеш дека овој е GUGI од другиот форум :) ?
   
  На the_maker и RagingDemon им се допаѓа ова.
 6. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  До сега не ми промакнал дупли корисник.
   
  CeeTour, cakii и на AlexanderMK им се допаѓа ова.
 7. ivan1500

  ivan1500
  On your way to fame

  374
  997
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  [​IMG]
  [​IMG]

  Официјалниот 7.0 е излезен. Линкови ќе прикачам за неколку часа.
   
  На Војвода, CeeTour, voah и уште 5 други им се допаѓа ова.
 8. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  2,788
  2,553
  1 Септември 2011
  Машко
  Здраво дечки,бидејќи не сум користел самсунг с7,би сакал да ве прашам.Какво е вашето искуство со с7?батерија?камера?Софтвер?

  Прашувам за другарче,сака да го земе па ме замоли пошто знае дека сум на форумов,ме замоли да прашам.

  Па ви бил благодарен на сите мислења.
   
  На draganamon му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,666
  1,340
  9 Јули 2013
  Машко
  Користев с7 еџ, а бидејќи с7 освен батеријата и екранот нема ништо поразлично од еџ можам да кажам дека телефонот е топ од секој аспект.
  (моментот користев не значи дека сум го заменил телефонот затоа што нечинел туку затоа што сакав да сменам малце па преминав на ајфон и да видам што промени има кај иос, патем с7 еџ е сеуште е во нашата фамилија.
   
  Последна промена: 12 Јануари 2017
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 10. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  247
  325
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  Најдобра камера на телефон што сум видел до сега.
  Одличен хардвер и перформанси, само мене лично ме нервира што е стаклен. Мора маска одма.
  Ако препочита другарчето без маска, андроид би препорачал HTC 10 или OnePlus 3T.
  Ако маската не е проблем, нема што да му ја мисли.
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 11. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  2,788
  2,553
  1 Септември 2011
  Машко
  Секако маска ке стави на телефонот и стаклена фолија.

  Едноставно нели по шема е со маска,а па за 200 ден зашто да го оштетува нов телефон,знам каков е меракот на нов телефон.

  Фала на одговорите момци ке му пренесам.

  Добројдојдени се уште мислења :)
   
  На Tehnologiva и draganamon им се допаѓа ова.
 12. draganamon

  draganamon
  Gaining Experience

  247
  325
  24 Јануари 2016
  Машко
  Freelancer
  https://dbrand.com/shop/samsung-galaxy-s7-skins
  https://www.slickwraps.com/devices/phones/android/samsung-galaxy-s7.html

  Евентуална замена за маска.
  Јас сум презадоволен од dbrand
   
  На DaVoRkNe му/ѝ се допаѓа ова.
 13. toshex

  toshex
  Unstoppable

  2,295
  2,038
  18 Септември 2013
  Машко
 14. toshex

  toshex
  Unstoppable

  2,295
  2,038
  18 Септември 2013
  Машко
  Уште една маска leaked, ова алудира на 3.5мм џек и според мене дуал звучници (горе и доле има идентични исечоци на истата страна - десно однапред, лево од назад) на маската.

  37994975911305731410.jpg
   
 15. obaba

  obaba
  Баниран/a

  64
  25
  18 Мај 2016
  Машко
  Тоа е некој сензор не е аудио џек, мора да има стерео и дуал камери хехе

  Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
   
 16. toshex

  toshex
  Unstoppable

  2,295
  2,038
  18 Септември 2013
  Машко
  Нема врска, само инфраред би требало да има исечок ама на s6 инфраредот на маските е мало дупче. За мене нема друга смисла пошо е идентичен со исечокот доле да биде исто така звучник. И да, стерео веќе мора да стават пошо се назад зад сите веќе во квалитет на звук.

  Дуал камери по ова шо е прикажано или ќе нема или ќе има во друг модел (првата маска шо ја ставив има као простор за плус камера нагоре ама останува да видиме).
   
 17. obaba

  obaba
  Баниран/a

  64
  25
  18 Мај 2016
  Машко
  Мене ова ми личи на ноте серија.

  Sent from my ONE A2001 using Tapatalk
   
 18. voah

  voah
  Баниран/a

  642
  507
  5 Септември 2014
  Извини друже морам да те цитирам оти така се испонаша дека многу а разбираш!?!?

  "Nažalost ova nadogradnja verziju Androida podiže na Android 7.0, a ne na najsvježiji Android 7.1.1 čemu su se mnogi nadali."

  Кој е тој експертот?
  И после ова не се чуствувате заебано од Самсунг?
  Или тишина сега.
  Андроид 7.0 хаха


  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   
 19. Ab@ace

  Ab@ace
  Gaining Experience

  354
  319
  21 Мај 2016
  Машко
  Што е поентата на 7.0 и 7.1.1 ? одвој некој работи, самсунг си има свој програмери небитно ама ич дали е 7.0 или 7.1.1 кога се работи за тачвиз додека за винала андроид има разлика,самсунг ги има средено сите багови така да ништо не мењава дали е 7.0 или 7.1.1
   
 20. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,629
  5,563
  14 Август 2014
  Машко
  А знае некој од вас кои се корисничките разлики од 6.0.1 до 7.0? Не од change log-от на гугл, тука за корисникот. Баш ме интересира :)

  Sent from my MI 5
   
  DarkEnchanter, moongose, stefano и на уште 1 им се допаѓа ова.
 21. voah

  voah
  Баниран/a

  642
  507
  5 Септември 2014
  Да бе да ... така е... :)
  Немора ни на Андроид 8 самсунг сам тоа ќе си го среде од Нугатот 7.0
  Погледни што пишал членот пред да ме цитираш. Демек директ ќе оделе на 7.1.1 и затоа има доцнење и Оп Трас...

  А разлика ако нема што не имплементираат 7.1.1 исто е.
  Мое мислење е дека немале време затоа што спремале Некоја нова серија на правосмукалки. :)
  И ова ако сметате дека не е Кикс е срамота...


  Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
   
 22. toshex

  toshex
  Unstoppable

  2,295
  2,038
  18 Септември 2013
  Машко
  Значи пак, шо е со зајадливоста? Да - глупо е шо задоцнуваат апдејтите, и основата е тоа шо не го прави самсунг оперативниот туку гугл.

  На епл им е лесно, нивен е и хардверот и софтверот. Еве пример на Шаоми сакав да ставам сток андроид, не бива пошто „драјвери“ или нешто треба за да работи.

  Се работи за 3000 итерации на хардвер низ уреди, не е лесно, и валјда можат подобро Самсунг и секако не ни е сеедно.

  Членов шо кажа сеедно е 7.0 и 7.1 - таква изјава нема врска.

  Шо сакате повеќе да се каже на темата? Ептен отскокнувате off-topic.

  Денес имаше leaks за галакси а с8 вас ве интересира само зајадливост. Катастрофа.
   
  masterficx, tupacan и на the_maker им се допаѓа ова.
 23. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  Подобрен doze, како и побрза инсталација на апликации и апдејти се главните подобрувања, и нормално split screen.
  Тоа се тие дупли стандарди, да видиш како нема на никого да му смета сега, за разлика од моето хејтање :oh::oh:
   
  На toshex и the_maker им се допаѓа ова.
 24. the_maker

  the_maker
  Unbeatable

  3,629
  5,563
  14 Август 2014
  Машко
  Дозе мислам дека како кај Ми така и кај Самсунг е заменет со нивни Аплкации за power. Memory R/W е подобрено, но кај флегшип телефоните и така беше брзо, што значи и тоа е микросекунда побрзо и не е некој RL бенефит.

  Sent from my MI 5
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Модератор

  23,492
  23,036
  4 Септември 2008
  Oсетна разлика има и кај OP3T при инсталација....
   
  На AlexanderMK и the_maker им се допаѓа ова.

Сподели