1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

1. mdeni

mdeni
    Unstoppable

2,972
    2,698
    24 Септември 2012
    Ехее јас што голготи сум прошол (и проаѓам) со софтверот на Кршсунг. :)

2. psyside

psyside
    Rising Star

24,455
    24,380
    4 Септември 2008

Не знам длаи може да се верува на типов 100%, али.......тоа се вика брука на кратко.

На Borsa му/ѝ се допаѓа ова.
  3. mihovkris

mihovkris
    Gaining Experience

688
    441
    1 Јуни 2016
    А тука глеам слабо за А модели се праи муабет, м?

4. psyside

psyside
    Rising Star

24,455
    24,380
    4 Септември 2008
    RN7P ги направи сите буџет телефони да изгледаат смешно.

На DrMTR и The Geek Boy им се допаѓа ова.
  5. psyside

psyside
    Rising Star

24,455
    24,380
    4 Септември 2008
  6. toshex

toshex
    Unstoppable

3,438
    3,206
    18 Септември 2013
    Машко
    На се се навикнувам и ми се свиѓа само ова глупиот app switcher ме иритира. На претходниот попрегледно беше шо иам вклучено.

Има ли начин да се гледаат повеќе од 2 од вклучените апликации наеднаш за да скролнам набрзина до пример некоја апликација шо знам дека е вклучена ама не знам лево ли е десно ли е и преку колку апликации?

Тенкс! Ја најдов опцијава ама не знам шо би сакал да ставам на сингл прес на копчето... камерата веќе сум навикнат да ја палам со дупли клик на power копчето. Стварно не ми треба сеа за сеа, а не може да се ремапира дупли клик на нешто друго освен бигзби така даааа..... bummer.

Ова со најт моуд треба да го пробам.

7. omegaRED

omegaRED
    Unstoppable

2,216
    2,492
    13 Септември 2011
    Машко
    Проект менаџер
    Симни GoodLock 2019 Download Good Lock 2019 APK with Updated Plugins for Samsung One UI based on Android 9 Pie, плагин Task Changer имаш 4 различни изгледи на Recent Apps/Task Changer.

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

518
    558
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    @toshex, ^ ти кажа за тасk свичерот, стави Grid view поубаво решение нигде на андроид нема, имаш од xda скрипта апк што повикува google assistant, стај си ја таа на копчето и почни навикнувај се на воис асистент :D
    дефинитивно пробај gcam port, нема нешто подобро, само незнам дали има уште за егзинус с10, во моментов арнова извади нов порт за с9 и н9 и го тестираат и поправаат, нема добро решение, со едни сетингс нормална камера неработи со друга најт сајт, па правеа по 2 различни апкс со апктоол и различни сетингс во двете, замарање со сетингс е додека ненаправат саглам апк али верувај во некои услови вади далеку подобра слика, поготово најт (секако не во сите услови, и на самсунг апк камерата не е за фрлање)

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Happy

Happy
    Gaining Experience

566
    132
    21 Јуни 2010
    Wellness советник
    The bar само е малце занишана.

Од сите јутубери тој ми е најлош, сам себе се негира во неколку наврати и неможам да му ги поднесам тие претерано грди прсти, вози кола што ја мразам пошто е претерано скапа и гинат луге од аутопилот.

Flossy - искрен добири топ 10 листи за слушалки и телефони, Mrwhostheboss - добри детаљи и споредби, Davelee повеќе за лаптопи ама искрен, GSMarena за батерија + најстари се, notebookcheck за екрани, GPS и брзина на вградена меморија, DXO бегај ко од чума.

S10+ vs m20pro според мене:

S10+ боње: Екран, звук и звучник, главна камера има OIS, предна камера АF и TOF, super steady video, 4k предна камера, 4К 60FPS задна, микрофон, малце поширока ултра wide. 0.5 vs 0.6.

Mate20pro: Супер Макро, побрз полнач 40W, x3 Optical zoom, x10 дигитален корисен зум за двоглед преку улица да видиш знак или згодна цура, АF на ултра Wide, Wireless projector, screen recorder, побезбедено препознава лице за unlock, EMUI е многу јак и брз, сериозно незнам што се жалат дека е бетер од самсунг ни еден баг ниту проблем, премногу корисни алатки, го топи 1+ во брзина. iso 102000, од мрак во ден.

Сликите: обична, најт мод , iso 102000 , супер макро 1552563969208.jpeg IMG_20190314_224714.jpeg IMG_20190314_224632.jpeg IMG_20181214_215511.jpeg IMG_20181204_131306.jpeg

Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација

На Jovan2389 и psyside им се допаѓа ова.
  10. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

518
    558
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    Негледам како Аутопилотот ќе направи собраќајка кога цело време возачот е исто во контрола, ако види нешто дека прави аутопилотот грешно го корегираш. Тоа е само на човечки фактор грешка што негледаат со очите, и пошто е америка и одма Тесла е крива да ги тужиме. Ако гледаш за така бмв ненормални вадат брзи коли со задна вуча во скопје само 5 деца годишно умираат од тоа... треба да ги мразиме?
    И за цената не би се сложил дека е скапа. Таман си е.
    ПС Ги следев случките и видеа од собракајките, сепак ги окривувам возачите што се наслониле 100% на аутопилотот кога самиот систем кога го палиш те предупредува 100пати, исто има еден тон видеа кај што аутопилотот спасил живот на возачи со спори рефлекси или од невнимание..

11. psyside

psyside
    Rising Star

24,455
    24,380
    4 Септември 2008
    Дај фул резолуција од сликите please?

12. The Geek Boy

The Geek Boy
    Gaining Experience

351
    130
    9 Август 2018
    Машко
    Huawei само кога марс ќе го цивилизираат ќе имаат совршен софтвер како Samsung.
    Да не ти даваат Launcher да си смениш, или Bootloader да отклучиш е срамота...
    Ај пробај снимај видеа со Mate 20 Pro, пробај дур снимаш да мењаш од Ultra Wide, до 2X зум па се до максимум зум па прати да видиме дали ќе се покаже добар у споредба со Samsung.

13. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

518
    558
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    Другар сега пред мене апдејтна С8 на OneUI, луѓе како почна да се радува хаха бесценето што го гледав, вика wow другар како ново телефонче да си имам колку е добро хаха :)

14. toshex

toshex
    Unstoppable

3,438
    3,206
    18 Септември 2013
    Машко
    Неќам баш кастум работи ама ова звучи ко да треба да се проба. Перформанси да не јаде многу само?

15. Balanar

Balanar
    On your way to fame

732
    771
    6 Декември 2016
    Машко
    Не се кастм работи, од Самсунг е.

На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. toshex

toshex
    Unstoppable

3,438
    3,206
    18 Септември 2013
    Машко
    Чек чек чек, ова е од самсунг неофицијално АПК? Или не е поддржано на гугл стор или у наш регион?

WOW!!!

View: https://www.youtube.com/watch?v=HFIk0m36OcU

Човече е ова го прави Андроид ЗАКОН! И кудос за Самсунг шо да кажам - ова е голем плус!

На The Geek Boy и Tomislav96 им се допаѓа ова.
  17. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

518
    558
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    Од самсунг е ама за мал број региони е, за америка, англија и уште неколку, на наша ГалаксиСтор го нема.
    Официјално и ништо нецрпи, постои одамна уште од 2016та мислам, за С7, потоа за с9 и ноте9 го направија на орео и сега го има и за pie.
    Од почетокот беше ланчер на самсунг, кога беше уште баговит TouchWiz со ова се средуваше и леташе, како споен локскрин и хомескрин беше. :)
    Напишаа процедура како да го симнеш од галакси стор погоре, вадиш сим (пошто чита регион од нејзе), впн англија, чистиш фајлови од галакси стор и ја пушташ, си симињаш се и си враќаш сим, гасиш впн :)

На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
  18. dddragan

dddragan
    Gaining Experience

166
    169
    12 Август 2014
    Машко
    Дали знае некој во Скопје кај можам да најдам оригинал Samsung Alcantara Case за S9+? Во Мобеликс немаат, а ни на Телеком сајтот не гледам да ги има.

19. toshex

toshex
    Unstoppable

3,438
    3,206
    18 Септември 2013
    Машко
    Стаив ова GoodLock (не работи) па го стаив тоа BadLock али и си стаив само ова за Task Manager и го оставив на Stack пошо тоа највеќе ми се свиѓа. Топ!

На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Sharlovski

Sharlovski
    Practice makes perfect

785
    1,753
    28 Јануари 2017
    Машко
    Бреј, агилни Самсунг пу пу да не ги заречам, на Ноте 8 (Мобимак) ми стигна апдејт за 1 Март.

На Tomislav96 и psyside им се допаѓа ова.
  21. filipkir

filipkir
    Practice makes perfect

1,036
    1,307
    17 Јуни 2009
    Машко
    И на мене ми стигна OneUI апдејт за Ноте 8 пред некој ден, ама не го апдејтирам. Добар и стабилен ми е Ноте 8 и со ореово, а и новиве икони на OneUI ич не ми се допаѓаат.

22. mihovkris

mihovkris
    Gaining Experience

688
    441
    1 Јуни 2016
    Јас чекам пита за А7 :/

23. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

518
    558
    7 Февруари 2013
    Машко
    Студент, Информатика
    Икони ко икони со тема ке си ги вратиш старите, а ти гарантирам после апдејтов ќе се чувствуваш како да користиш нов телефон :D

На The Geek Boy и filipkir им се допаѓа ова.
  24. aleksandardespotovikj

aleksandardespotovikj
    Gaining Experience

903
    383
    7 Март 2014
    Машко
    И покрај фактори ресет на с9 купен од ледиком нема апдејт за 9.0... другарче имам со ноте 8 од телеком него му стигна.. дали треба да пријавам некаде ?

25. kristijan_m75

kristijan_m75
    Gaining Experience

424
    292
    22 Март 2016
    Машко
    Погледај за кој регион е телефонот,може уште нема пуштено за него,за ноте8 телеком стигна на почеток на Март.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Сподели

Вчитување...