1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung паметни телефони - генерална дискусија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од psyside, 30 Септември 2014.

 1. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  2,972
  2,698
  24 Септември 2012
  Ехее јас што голготи сум прошол (и проаѓам) со софтверот на Кршсунг. :)
   
 2. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,455
  24,380
  4 Септември 2008


  Не знам длаи може да се верува на типов 100%, али.......тоа се вика брука на кратко.
   
  На Borsa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  688
  441
  1 Јуни 2016
  А тука глеам слабо за А модели се праи муабет, м?
   
 4. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,455
  24,380
  4 Септември 2008
  RN7P ги направи сите буџет телефони да изгледаат смешно.
   
  На DrMTR и The Geek Boy им се допаѓа ова.
 5. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,455
  24,380
  4 Септември 2008
 6. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,438
  3,206
  18 Септември 2013
  Машко
  На се се навикнувам и ми се свиѓа само ова глупиот app switcher ме иритира. На претходниот попрегледно беше шо иам вклучено.

  Има ли начин да се гледаат повеќе од 2 од вклучените апликации наеднаш за да скролнам набрзина до пример некоја апликација шо знам дека е вклучена ама не знам лево ли е десно ли е и преку колку апликации?

  Тенкс! Ја најдов опцијава ама не знам шо би сакал да ставам на сингл прес на копчето... камерата веќе сум навикнат да ја палам со дупли клик на power копчето. Стварно не ми треба сеа за сеа, а не може да се ремапира дупли клик на нешто друго освен бигзби така даааа..... bummer.

  Ова со најт моуд треба да го пробам.
   
 7. omegaRED

  omegaRED
  Unstoppable

  2,216
  2,492
  13 Септември 2011
  Машко
  Проект менаџер
  Симни GoodLock 2019 Download Good Lock 2019 APK with Updated Plugins for Samsung One UI based on Android 9 Pie, плагин Task Changer имаш 4 различни изгледи на Recent Apps/Task Changer.
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  518
  558
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  @toshex, ^ ти кажа за тасk свичерот, стави Grid view поубаво решение нигде на андроид нема, имаш од xda скрипта апк што повикува google assistant, стај си ја таа на копчето и почни навикнувај се на воис асистент :D
  дефинитивно пробај gcam port, нема нешто подобро, само незнам дали има уште за егзинус с10, во моментов арнова извади нов порт за с9 и н9 и го тестираат и поправаат, нема добро решение, со едни сетингс нормална камера неработи со друга најт сајт, па правеа по 2 различни апкс со апктоол и различни сетингс во двете, замарање со сетингс е додека ненаправат саглам апк али верувај во некои услови вади далеку подобра слика, поготово најт (секако не во сите услови, и на самсунг апк камерата не е за фрлање)
   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Happy

  Happy
  Gaining Experience

  566
  132
  21 Јуни 2010
  Wellness советник
  The bar само е малце занишана.

  Од сите јутубери тој ми е најлош, сам себе се негира во неколку наврати и неможам да му ги поднесам тие претерано грди прсти, вози кола што ја мразам пошто е претерано скапа и гинат луге од аутопилот.

  Flossy - искрен добири топ 10 листи за слушалки и телефони, Mrwhostheboss - добри детаљи и споредби, Davelee повеќе за лаптопи ама искрен, GSMarena за батерија + најстари се, notebookcheck за екрани, GPS и брзина на вградена меморија, DXO бегај ко од чума.

  S10+ vs m20pro според мене:

  S10+ боње: Екран, звук и звучник, главна камера има OIS, предна камера АF и TOF, super steady video, 4k предна камера, 4К 60FPS задна, микрофон, малце поширока ултра wide. 0.5 vs 0.6.


  Mate20pro: Супер Макро, побрз полнач 40W, x3 Optical zoom, x10 дигитален корисен зум за двоглед преку улица да видиш знак или згодна цура, АF на ултра Wide, Wireless projector, screen recorder, побезбедено препознава лице за unlock, EMUI е многу јак и брз, сериозно незнам што се жалат дека е бетер од самсунг ни еден баг ниту проблем, премногу корисни алатки, го топи 1+ во брзина. iso 102000, од мрак во ден.

  Сликите: обична, најт мод , iso 102000 , супер макро 1552563969208.jpeg IMG_20190314_224714.jpeg IMG_20190314_224632.jpeg IMG_20181214_215511.jpeg IMG_20181204_131306.jpeg

  Испратено од LYA-L09 преку IT.mk форум апликација
   
  На Jovan2389 и psyside им се допаѓа ова.
 10. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  518
  558
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Негледам како Аутопилотот ќе направи собраќајка кога цело време возачот е исто во контрола, ако види нешто дека прави аутопилотот грешно го корегираш. Тоа е само на човечки фактор грешка што негледаат со очите, и пошто е америка и одма Тесла е крива да ги тужиме. Ако гледаш за така бмв ненормални вадат брзи коли со задна вуча во скопје само 5 деца годишно умираат од тоа... треба да ги мразиме?
  И за цената не би се сложил дека е скапа. Таман си е.
  ПС Ги следев случките и видеа од собракајките, сепак ги окривувам возачите што се наслониле 100% на аутопилотот кога самиот систем кога го палиш те предупредува 100пати, исто има еден тон видеа кај што аутопилотот спасил живот на возачи со спори рефлекси или од невнимание..
   
 11. psyside

  psyside
  Rising Star

  24,455
  24,380
  4 Септември 2008
  Дај фул резолуција од сликите please?
   
 12. The Geek Boy

  The Geek Boy
  Gaining Experience

  351
  130
  9 Август 2018
  Машко
  Huawei само кога марс ќе го цивилизираат ќе имаат совршен софтвер како Samsung.
  Да не ти даваат Launcher да си смениш, или Bootloader да отклучиш е срамота...
  Ај пробај снимај видеа со Mate 20 Pro, пробај дур снимаш да мењаш од Ultra Wide, до 2X зум па се до максимум зум па прати да видиме дали ќе се покаже добар у споредба со Samsung.
   
 13. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  518
  558
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Другар сега пред мене апдејтна С8 на OneUI, луѓе како почна да се радува хаха бесценето што го гледав, вика wow другар како ново телефонче да си имам колку е добро хаха :)
   
 14. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,438
  3,206
  18 Септември 2013
  Машко
  Неќам баш кастум работи ама ова звучи ко да треба да се проба. Перформанси да не јаде многу само?
   
 15. Balanar

  Balanar
  On your way to fame

  732
  771
  6 Декември 2016
  Машко
  Не се кастм работи, од Самсунг е.
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 16. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,438
  3,206
  18 Септември 2013
  Машко
  Чек чек чек, ова е од самсунг неофицијално АПК? Или не е поддржано на гугл стор или у наш регион?

  WOW!!!


  View: https://www.youtube.com/watch?v=HFIk0m36OcU


  Човече е ова го прави Андроид ЗАКОН! И кудос за Самсунг шо да кажам - ова е голем плус!
   
  На The Geek Boy и Tomislav96 им се допаѓа ова.
 17. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  518
  558
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Од самсунг е ама за мал број региони е, за америка, англија и уште неколку, на наша ГалаксиСтор го нема.
  Официјално и ништо нецрпи, постои одамна уште од 2016та мислам, за С7, потоа за с9 и ноте9 го направија на орео и сега го има и за pie.
  Од почетокот беше ланчер на самсунг, кога беше уште баговит TouchWiz со ова се средуваше и леташе, како споен локскрин и хомескрин беше. :)
  Напишаа процедура како да го симнеш од галакси стор погоре, вадиш сим (пошто чита регион од нејзе), впн англија, чистиш фајлови од галакси стор и ја пушташ, си симињаш се и си враќаш сим, гасиш впн :)
   
  На The Geek Boy му/ѝ се допаѓа ова.
 18. dddragan

  dddragan
  Gaining Experience

  166
  169
  12 Август 2014
  Машко
  Дали знае некој во Скопје кај можам да најдам оригинал Samsung Alcantara Case за S9+? Во Мобеликс немаат, а ни на Телеком сајтот не гледам да ги има.
   
 19. toshex

  toshex
  Unstoppable

  3,438
  3,206
  18 Септември 2013
  Машко
  Стаив ова GoodLock (не работи) па го стаив тоа BadLock али и си стаив само ова за Task Manager и го оставив на Stack пошо тоа највеќе ми се свиѓа. Топ!
   
  На Tomislav96 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Sharlovski

  Sharlovski
  Practice makes perfect

  785
  1,753
  28 Јануари 2017
  Машко
  Бреј, агилни Самсунг пу пу да не ги заречам, на Ноте 8 (Мобимак) ми стигна апдејт за 1 Март.
   
  На Tomislav96 и psyside им се допаѓа ова.
 21. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,036
  1,307
  17 Јуни 2009
  Машко
  И на мене ми стигна OneUI апдејт за Ноте 8 пред некој ден, ама не го апдејтирам. Добар и стабилен ми е Ноте 8 и со ореово, а и новиве икони на OneUI ич не ми се допаѓаат.
   
 22. mihovkris

  mihovkris
  Gaining Experience

  688
  441
  1 Јуни 2016
  Јас чекам пита за А7 :/
   
 23. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  518
  558
  7 Февруари 2013
  Машко
  Студент, Информатика
  Икони ко икони со тема ке си ги вратиш старите, а ти гарантирам после апдејтов ќе се чувствуваш како да користиш нов телефон :D
   
  На The Geek Boy и filipkir им се допаѓа ова.
 24. aleksandardespotovikj

  aleksandardespotovikj
  Gaining Experience

  903
  383
  7 Март 2014
  Машко
  И покрај фактори ресет на с9 купен од ледиком нема апдејт за 9.0... другарче имам со ноте 8 од телеком него му стигна.. дали треба да пријавам некаде ?
   
 25. kristijan_m75

  kristijan_m75
  Gaining Experience

  424
  292
  22 Март 2016
  Машко
  Погледај за кој регион е телефонот,може уште нема пуштено за него,за ноте8 телеком стигна на почеток на Март.

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   

Сподели

Вчитување...