Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

SAMSUNG Galaxy Z Fold 4

delco44

Intern
18 ноември 2023
65
22
Размислувам да купам Samsung Galaxy Z Fold 4. Многу работи ми се допаѓаат кај телефонот, меѓутоа не знам колку ќе трае. Не најдов друга тема за фолдови, па отворам нова. Ме интересира искуства од луѓе што го имаат телефонот, колку е издржлив тој внатрешен екран, дали гарантирано прави проблем, дали кај нас има сервисна поддршка итн. Може да споделите искуства и за претходните модели.

 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
968
1.267
Скопје
Јас во август преминав од S22U на Fold4 и е најдоброто нешто што сум го купил recently. Game changer. Цело време рипам од Samsung flagship на Samsung flagship, каде што се помала и помала е разликата и чувството на промена. Ова е скроз ново нешто, скроз различно.
Јас лично сакам големи екрани. Се е далеку поубаво и поголемо, посебно игри. Имаш реален мулти-таскинг, често користам по 2 или 3 апликации отворени. Во џеб немам никаков проблем.
Колку ќе издржи не може никој да знае. Тестиран е на 200.000 отварања/затварања. Ама тоа е фабрички тест кој не е релевантен во реални услови. На мој пријател му се зезна од песок. Ќе мора на тоа да пазиш. Сепак нема dustproof certificate.
Други downsides и критики:
 • Ќе ти треба некое време да се навикнеш на тастатурата.
 • Имав проблем со 2 апликации со aspect ratio (од 100), одредена компонента не беше видлива, ама со еден swipe можеш да го намалиш било кој app прозор и одма се решава проблемот.
 • Quick Charge-от e шит. Ако е под 50% полни на 25W, aко е над 50% полни со 15W.
 • Малце повеќе пазење од регуларен телефон. Барем јас повеќе му се тресам.
 • Тoo much attention. Сепак е ново нешто и не толку видено.
Се друго е топ. Нема да згрешиш.
 

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
156
295
Jas isto kako @Psycore - preminav od S22 Ultra na Fold4 vo Maj.
Realno sakav da probam nesto novo - i bev bez nikakvi ocekuvanja. Sepak moze da kazam deka sum iznenaden od telefonot - multitaskingot e top, brz e (site flagships u poslednite 3-4 godini se slicni do dusa :D ), kamera mu e OK (poslaba od S22 Ultra ama solidna e), baterijata isto taka mislev deka nema da trae voopste - ama vadam 1 den so nego.
Od aspekt na izdrzlivost - toa e malku mixed bag - na mene pocna da mi da se odlepuva fabrickata folija na vnatresniot ekran posle 5 meseci - ja izvadov i top si e se. Imam drugar sto posle 7-8 meseca vnatresniot ekran mu se rasipa (crna linija) - i mu go servisiraa pod garancija pa go prodade (plasejki se da ne se desi pak).
Aspect ratio-to e malku tersene za nekoj aplikacii i moze cudno ke ti izgledaat - ama ne e deal breaker.
Ako sakas golem ekran - sto ke moze da gledas multimedia content - i pravis multitasking (za rabota ili so i da e) - i si spremen da experimentiras - go prepocuvam.
Ako ti e za Instagram/FB - skip it :)
 

delco44

Intern
18 ноември 2023
65
22
Јас во август преминав од S22U на Fold4 и е најдоброто нешто што сум го купил recently. Game changer. Цело време рипам од Samsung flagship на Samsung flagship, каде што се помала и помала е разликата и чувството на промена. Ова е скроз ново нешто, скроз различно.
Јас лично сакам големи екрани. Се е далеку поубаво и поголемо, посебно игри. Имаш реален мулти-таскинг, често користам по 2 или 3 апликации отворени. Во џеб немам никаков проблем.
Колку ќе издржи не може никој да знае. Тестиран е на 200.000 отварања/затварања. Ама тоа е фабрички тест кој не е релевантен во реални услови. На мој пријател му се зезна од песок. Ќе мора на тоа да пазиш. Сепак нема dustproof certificate.
Други downsides и критики:
 • Ќе ти треба некое време да се навикнеш на тастатурата.
 • Имав проблем со 2 апликации со aspect ratio (од 100), одредена компонента не беше видлива, ама со еден swipe можеш да го намалиш било кој app прозор и одма се решава проблемот.
 • Quick Charge-от e шит. Ако е под 50% полни на 25W, aко е над 50% полни со 15W.
 • Малце повеќе пазење од регуларен телефон. Барем јас повеќе му се тресам.
 • Тoo much attention. Сепак е ново нешто и не толку видено.
Се друго е топ. Нема да згрешиш.
Фала ти на исцрпниот одговор. Прегледав многу критики и убеден сум дека најмногу ќе ми одговора. Проблемот ми е дека ќе ми го донесе другар од САД и ако имам проблеми со внатрешниот екран, нема да биде покриен со гаранција тука. Инаку, досега не сум скршил екран, внимателен сум со скапи играчки. Знаеш дали има сервисна поддршка тука за менување на фолија и сл. или да си купам со време од Амазон, па сам да се снаоѓам? Btw, која боја избра?
Мислењето е автоматски споено:

Jas isto kako @Psycore - preminav od S22 Ultra na Fold4 vo Maj.
Realno sakav da probam nesto novo - i bev bez nikakvi ocekuvanja. Sepak moze da kazam deka sum iznenaden od telefonot - multitaskingot e top, brz e (site flagships u poslednite 3-4 godini se slicni do dusa :D ), kamera mu e OK (poslaba od S22 Ultra ama solidna e), baterijata isto taka mislev deka nema da trae voopste - ama vadam 1 den so nego.
Od aspekt na izdrzlivost - toa e malku mixed bag - na mene pocna da mi da se odlepuva fabrickata folija na vnatresniot ekran posle 5 meseci - ja izvadov i top si e se. Imam drugar sto posle 7-8 meseca vnatresniot ekran mu se rasipa (crna linija) - i mu go servisiraa pod garancija pa go prodade (plasejki se da ne se desi pak).
Aspect ratio-to e malku tersene za nekoj aplikacii i moze cudno ke ti izgledaat - ama ne e deal breaker.
Ako sakas golem ekran - sto ke moze da gledas multimedia content - i pravis multitasking (za rabota ili so i da e) - i si spremen da experimentiras - go prepocuvam.
Ako ti e za Instagram/FB - skip it :)
Не ми е за инстаграм, за работа ми е. Сепак, не сакам да губам време по сервисери ако е до толку деликатен. Не ја менуваше фолијата?
 

Psycore

Practice makes perfect
12 ноември 2013
968
1.267
Скопје
Немам никакво инфо за сервисирање тука. Ако некој знае нека пише. Камерата е дефинитивно послаба од S22 Ultra, aма далеку од лоша.

Edit: Црн е мојот.
 

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
156
295
Фала ти на исцрпниот одговор. Прегледав многу критики и убеден сум дека најмногу ќе ми одговора. Проблемот ми е дека ќе ми го донесе другар од САД и ако имам проблеми со внатрешниот екран, нема да биде покриен со гаранција тука. Инаку, досега не сум скршил екран, внимателен сум со скапи играчки. Знаеш дали има сервисна поддршка тука за менување на фолија и сл. или да си купам со време од Амазон, па сам да се снаоѓам? Btw, која боја избра?
Мислењето е автоматски споено:


Не ми е за инстаграм, за работа ми е. Сепак, не сакам да губам време по сервисери ако е до толку деликатен. Не ја менуваше фолијата?
Ne ja smeniv - sega za sega taka go rabotam i se e top. Ako ti e za rabota zemaj.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.529
Мислења
964.350
Членови
34.902
Огласи
2.617
Најнов член
darko SNR
На врв Дно