1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung Galaxy s9 проблем со батерија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Buzuki, 22 oктомври 2019.

 1. Buzuki

  Buzuki
  Intern

  122
  28
  16 Јули 2013
  Машко
  Здраво на сите.. имам проблем со батеријата на мојот самсунг.. да почнам од почеток..
  Телефонот е земан 9ти месец 2018 од Ibutik, после 2/3 месеци приметив дека батеријата слабо држи (околу 3.5/4ч на екран или 10-15ч на батерија).. На phone info кажуваше 86% healh... Контактирав мобиларата ми рекоја да почекам апдејт, да пробам со други полначи со други кабли.. дојдоја 2 апдејти и променив 3 полначи и ништо не се подобри.. појдов пак во мобиларата и остана телефонот 4/5 часа му менувале софтвер нешто.. Го зедов и приметив дека ништо не се промени.. Пред 2 месеци приметив батеријата дека стварно намалува (само 2 до 2ипол часа на екран ми ваѓаше)... Појдов во ибутик ми рекоја ќе сменат батерија.. Им напоменив да се намести оргинална батерија и дека ќе си платам колку што си кошта (иако беше под гаранција)..Предходно го пукнав задното капаче (стакло) па им реков да го заменат, го платив 1500 денари... Го земав телефонот али приметив батеријата нагло паѓа па помислив и треба неколку циклуси за да има максимум капацитет.. Еве помина скоро месец и мислам дека сега држи помалку и од предходно.. Незнам ни дали смениле батерија ни дали старата нешто ја чачнале...

  Некој да ми даде совет нешто што можи да биди проблемот ? Некое решение да се најди ? Предходно прашав кај нас во мобилара ми рекоја цена 1200 денари и дека ќе држи одлично..Исто така и промена на задно капаче 500 денари... Али несакав да го копаат локални мајсторчиња па 3 пати патував Кичево-Скопје само за да биди како што треба..

  Ова е дента кога ја променија батеријата.. Како нагло да е полнета па празнета незнам што се случило.. А screenshots имам од почеток па досега како намалува капацитетот...
  [​IMG]
   
 2. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  381
  397
  1 Јануари 2016
  Машко
  Немаш напишано дали станува збор за нов или половен тел ???
   
 3. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  571
  281
  5 ноември 2013
  Машко
  Ако нешто ти значи, 4г не е изгасено и сите сензори све работи во позадина. Screenshot_20191022-211919_Settings.jpg
   
  На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,920
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  На Jovan2389 и Arabian им се допаѓа ова.
 5. Buzuki

  Buzuki
  Intern

  122
  28
  16 Јули 2013
  Машко
  Нов го земав од ибутик..
  Ау катастрофа.. кај мене пола ми е на вајфај пола на 3џ..
   
 6. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  97
  81
  1 Март 2013
  Машко
  4h SOT ти е премија за с9.
  Јас со с9+(поголема батерија) едвај вадам толку.
  Нормално ова е случај со Exynos, со Snapdragon е друга приказна (барем според податоците на корисниците од америци)
   
 7. Buzuki

  Buzuki
  Intern

  122
  28
  16 Јули 2013
  Машко
  4h sot беше можи првите 2/3 месеци.. Сега со wifi и намалена светлина ми ваѓа околу 2ч..

  [​IMG]
  [​IMG]
   
 8. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  571
  281
  5 ноември 2013
  Машко
  Не знам за сите вас, мојот е снапдрагон се до август пач 2018, телефонот на 2/3 дена го полнев Од тој пач наваму само побрзо и побрзо го тражи полначот.
   
 9. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  909
  962
  2 Март 2011
  Машко
  Што се не се продава на нашиот пазар.
   
  На Speedster и it_boy им се допаѓа ова.
 10. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  97
  81
  1 Март 2013
  Машко
  Истото кое што се продава сегде освен во Америка. Проблемот со батеријата на Exynos на С9 е секаде, дури и Linus Tech Tips има видео за тоа.
   
  На psyside и DrMTR им се допаѓа ова.
 11. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  909
  962
  2 Март 2011
  Машко
  Чкарт батерија ставиле во телефонов, нема врска со ексинос. Може бил и refurbished, нека си провери бузуки, има опција да се провери тоа кај самсунг
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 12. martinmax

  martinmax
  Gaining Experience

  97
  81
  1 Март 2013
  Машко
  ОП вика дека на почетокот му држел 3-4 часа и го враќал под гаранција мислејќи дека батеријата му е проблемот. Е сега што му ставиле после сервис тоа никој незнае, ама сигурно не е оргинал:)
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Excalibur

  Excalibur
  Gaining Experience

  174
  83
  18 oктомври 2019
  Машко
  Оригинална батерија у неофицијален сервис за Самсунг = Mission Impossible
   
  На Aowek, Jovan2389, DrMTR и уште 3 други им се допаѓа ова.
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,283
  6,394
  27 Март 2014
  Му имаат ставено добра кинеска . Оригинална нема шанси.
   
 15. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,603
  4,517
  23 Јуни 2015
  Машко
  Батерија и Самсунг не оди рака под рака. Мојот(Ноут 8) е 1ипол година стар и батеријата дропа од 25% на 2%, се спремам да ја сменам во скоро време. СОТ вадам солиден, 4 часа со нормално користење. Проблемот е што во стенд бај кај сите Самсунг телефони има одреден "drain". Инаку и мојот е купен во иБутик. Друг проблем не сум имал со телефонот.
   
  На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
 16. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,023
  500
  7 Март 2014
  Машко
  Имам S9 и ја вадам толку од 2 до 3h screen on time.Користам Galaxy S серија од S4 се до S9 и со сите не сум успевал да поминам цел ден со 1 полнење.Ако менуваш батерија обавезно менувај во овластен сервисер т.е Mobico или Videdata.Ќе биде малце поскапа ама е сигурно оргинал.Мој совет е да си земеш еден power bank со quick charge и немаш проблем.

  Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,678
  6,920
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Доколку имате рутиран телефон, една опција е да се проба со wipe battery stats преку clockwork recovery, додуша може и во нерутирани телефони во recovery да ја има таа опција.
  Значи се полни телефонот до 100%, веднаш во recovery се прави wipe, после се празни телефонот до исклучување, па повторно се полни до 100%.
  Ова е само предлог, некој можеби знае и друг начин како да се изведе ова. Гуглајте. :)
   
  На despotovikj и Speedster им се допаѓа ова.
 18. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  571
  281
  5 ноември 2013
  Машко
  Еее што значи уса пазар и ибутик/ледиком :D:D
   
  На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
 19. despotovikj

  despotovikj
  On your way to fame

  1,023
  500
  7 Март 2014
  Машко
  Нема врска дали е купен од мобилара, или а1 / телеком. Толку е со S9, посебно ако го користиш на 1440, заедно со 4G во одреден период од денот.
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,366
  25,786
  4 Септември 2008
 21. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,366
  25,786
  4 Септември 2008
  Така си се тешиш?
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 22. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  289
  239
  21 Мај 2017
  Машко
  И линус од ледиком го испазарил
   
  На DrMTR и psyside им се допаѓа ова.
 23. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  381
  397
  1 Јануари 2016
  Машко
  Има врска . Ако е купен телеком , А1 , сет , нептун ... ке си добиел нова батерија или нов тел и ке имал уште гаранција .
  Ке си имал 24 наместо 12 месеци гаранција .
   
 24. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,366
  25,786
  4 Септември 2008
  Тоа не ги прави телефоните различни, него сервисот.
   
  Jovan2389, Fredy, despotovikj и на уште 1 им се допаѓа ова.
 25. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  381
  397
  1 Јануари 2016
  Машко
  Да си ми жив :)
   
  На Fredy и despotovikj им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...