1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Samsung Galaxy s9 проблем со батерија

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Buzuki, 22 oктомври 2019.

1. Buzuki

Buzuki
    Intern

122
    28
    16 Јули 2013
    Машко
    Здраво на сите.. имам проблем со батеријата на мојот самсунг.. да почнам од почеток..
    Телефонот е земан 9ти месец 2018 од Ibutik, после 2/3 месеци приметив дека батеријата слабо држи (околу 3.5/4ч на екран или 10-15ч на батерија).. На phone info кажуваше 86% healh... Контактирав мобиларата ми рекоја да почекам апдејт, да пробам со други полначи со други кабли.. дојдоја 2 апдејти и променив 3 полначи и ништо не се подобри.. појдов пак во мобиларата и остана телефонот 4/5 часа му менувале софтвер нешто.. Го зедов и приметив дека ништо не се промени.. Пред 2 месеци приметив батеријата дека стварно намалува (само 2 до 2ипол часа на екран ми ваѓаше)... Појдов во ибутик ми рекоја ќе сменат батерија.. Им напоменив да се намести оргинална батерија и дека ќе си платам колку што си кошта (иако беше под гаранција)..Предходно го пукнав задното капаче (стакло) па им реков да го заменат, го платив 1500 денари... Го земав телефонот али приметив батеријата нагло паѓа па помислив и треба неколку циклуси за да има максимум капацитет.. Еве помина скоро месец и мислам дека сега држи помалку и од предходно.. Незнам ни дали смениле батерија ни дали старата нешто ја чачнале...

Некој да ми даде совет нешто што можи да биди проблемот ? Некое решение да се најди ? Предходно прашав кај нас во мобилара ми рекоја цена 1200 денари и дека ќе држи одлично..Исто така и промена на задно капаче 500 денари... Али несакав да го копаат локални мајсторчиња па 3 пати патував Кичево-Скопје само за да биди како што треба..

Ова е дента кога ја променија батеријата.. Како нагло да е полнета па празнета незнам што се случило.. А screenshots имам од почеток па досега како намалува капацитетот...

2. Speedster

Speedster
    Gaining Experience

374
    382
    1 Јануари 2016
    Машко
    Немаш напишано дали станува збор за нов или половен тел ???

3. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

571
    281
    5 ноември 2013
    Машко
    Ако нешто ти значи, 4г не е изгасено и сите сензори све работи во позадина. Screenshot_20191022-211919_Settings.jpg

На Daniel86 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,658
    6,830
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    На Jovan2389 и Arabian им се допаѓа ова.
  5. Buzuki

Buzuki
    Intern

122
    28
    16 Јули 2013
    Машко
    Нов го земав од ибутик..
    Ау катастрофа.. кај мене пола ми е на вајфај пола на 3џ..

6. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

93
    77
    1 Март 2013
    Машко
    4h SOT ти е премија за с9.
    Јас со с9+(поголема батерија) едвај вадам толку.
    Нормално ова е случај со Exynos, со Snapdragon е друга приказна (барем според податоците на корисниците од америци)

7. Buzuki

Buzuki
    Intern

122
    28
    16 Јули 2013
    Машко
    4h sot беше можи првите 2/3 месеци.. Сега со wifi и намалена светлина ми ваѓа околу 2ч..

8. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

571
    281
    5 ноември 2013
    Машко
    Не знам за сите вас, мојот е снапдрагон се до август пач 2018, телефонот на 2/3 дена го полнев Од тој пач наваму само побрзо и побрзо го тражи полначот.

9. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

853
    903
    2 Март 2011
    Машко
    Што се не се продава на нашиот пазар.

На Speedster и it_boy им се допаѓа ова.
  10. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

93
    77
    1 Март 2013
    Машко
    Истото кое што се продава сегде освен во Америка. Проблемот со батеријата на Exynos на С9 е секаде, дури и Linus Tech Tips има видео за тоа.

На psyside и DrMTR им се допаѓа ова.
  11. DelphiUser

DelphiUser
    On your way to fame

853
    903
    2 Март 2011
    Машко
    Чкарт батерија ставиле во телефонов, нема врска со ексинос. Може бил и refurbished, нека си провери бузуки, има опција да се провери тоа кај самсунг

На Speedster му/ѝ се допаѓа ова.
  12. martinmax

martinmax
    Gaining Experience

93
    77
    1 Март 2013
    Машко
    ОП вика дека на почетокот му држел 3-4 часа и го враќал под гаранција мислејќи дека батеријата му е проблемот. Е сега што му ставиле после сервис тоа никој незнае, ама сигурно не е оргинал:)

13. Excalibur

Excalibur
    Gaining Experience

122
    54
    18 oктомври 2019
    Машко
    Оригинална батерија у неофицијален сервис за Самсунг = Mission Impossible

На Aowek, Jovan2389, DrMTR и уште 3 други им се допаѓа ова.
  14. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,251
    6,366
    27 Март 2014
    Му имаат ставено добра кинеска . Оригинална нема шанси.

15. SiPy`

SiPy`
    Unbeatable

2,592
    4,502
    23 Јуни 2015
    Машко
    Батерија и Самсунг не оди рака под рака. Мојот(Ноут 8) е 1ипол година стар и батеријата дропа од 25% на 2%, се спремам да ја сменам во скоро време. СОТ вадам солиден, 4 часа со нормално користење. Проблемот е што во стенд бај кај сите Самсунг телефони има одреден "drain". Инаку и мојот е купен во иБутик. Друг проблем не сум имал со телефонот.

На despotovikj му/ѝ се допаѓа ова.
  16. despotovikj

despotovikj
    Gaining Experience

1,016
    492
    7 Март 2014
    Машко
    Имам S9 и ја вадам толку од 2 до 3h screen on time.Користам Galaxy S серија од S4 се до S9 и со сите не сум успевал да поминам цел ден со 1 полнење.Ако менуваш батерија обавезно менувај во овластен сервисер т.е Mobico или Videdata.Ќе биде малце поскапа ама е сигурно оргинал.Мој совет е да си земеш еден power bank со quick charge и немаш проблем.

Испратено од SM-G960F преку IT.mk форум апликација

17. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,658
    6,830
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    Доколку имате рутиран телефон, една опција е да се проба со wipe battery stats преку clockwork recovery, додуша може и во нерутирани телефони во recovery да ја има таа опција.
    Значи се полни телефонот до 100%, веднаш во recovery се прави wipe, после се празни телефонот до исклучување, па повторно се полни до 100%.
    Ова е само предлог, некој можеби знае и друг начин како да се изведе ова. Гуглајте. :)

На despotovikj и Speedster им се допаѓа ова.
  18. Arabian

Arabian
    Gaining Experience

571
    281
    5 ноември 2013
    Машко
    Еее што значи уса пазар и ибутик/ледиком :D:D

19. despotovikj

despotovikj
    Gaining Experience

1,016
    492
    7 Март 2014
    Машко
    Нема врска дали е купен од мобилара, или а1 / телеком. Толку е со S9, посебно ако го користиш на 1440, заедно со 4G во одреден период од денот.

20. psyside

psyside
    Rising Star

25,197
    25,520
    4 Септември 2008
  21. psyside

psyside
    Rising Star

25,197
    25,520
    4 Септември 2008
    Така си се тешиш?

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  22. itstheigyg

itstheigyg
    Gaining Experience

255
    198
    21 Мај 2017
    И линус од ледиком го испазарил

На DrMTR и psyside им се допаѓа ова.
  23. Speedster

Speedster
    Gaining Experience

374
    382
    1 Јануари 2016
    Машко
    Има врска . Ако е купен телеком , А1 , сет , нептун ... ке си добиел нова батерија или нов тел и ке имал уште гаранција .
    Ке си имал 24 наместо 12 месеци гаранција .

24. psyside

psyside
    Rising Star

25,197
    25,520
    4 Септември 2008
    Тоа не ги прави телефоните различни, него сервисот.

Jovan2389, Fredy, despotovikj и на уште 1 им се допаѓа ова.
  25. Speedster

Speedster
    Gaining Experience

374
    382
    1 Јануари 2016
    Машко
    Да си ми жив :)

На Fredy и despotovikj им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...