1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Проценка Samsung Galaxy S8

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од fuzzjaw, 10 Април 2018.

 1. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  Како што гласи насловот, барам проценка на Samsung Galaxy S8 (SM-G950F, Exynos варијанта, Midnight Black).

  Телефонот е со пукнато стакло во горниот десен ќош (од пред 2-3 дена). Оштетено е само стаклото напред, дисплејот нема никаков проблем, ниту оштетени пиксели ниту ништо друго. Исто така, ако барометарот е за верување, телефонот е уште водоотпорен, иако јас не би ризикувал.

  Освен стаклото, телефонот нема ниту гребнатинка. Користен е со Dbrand скин назад и bumper, така да назад и по страните е беспрекорно сочуван.

  Купен е во Телеком на крај на Мај 2017та, и има гаранција до Мај 2019та, иако не знам дали таа гаранција би важела, дури и ако стаклото се смени во сервисот од Телеком. Во неовластен сервис, промената на стакло е од 8 до 12 илјади денари, во зависност од сервисот.

  Користен е помалку од година дена. Моментално е на официјален 8.0 Oreo софтвер и работи одлично.

  Телефонот доаѓа со целосната кутија (полнач, кабел, едвај користени слушалки, и двата USB адаптери) и сета документација. Исто така, давам и три маски, една силиконска, една пластична Samsung, и Rhinoshield CrashGuard (втората, подобрена верзија), како и два Dbrand скина, портокалев и црвен. Моментално на телефонот има Dbrand Red Dragon скин.

  Во неколку мобилари во кои што прашав, го проценија на 18 до 20 илјади денари во ваква состојба. Доколку и проценките овде не се разликуваат многу, ќе оди на продажба, чисто од причина што не сакам да користам оштетен телефон.

  Фотографии немам, ќе ставам во текот на денов.
   
 2. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  30000*70%= 21000, нов екран 15000.

  Проценка 6000 денари.
   
  На damil, Rikimaru, DaVoRkNe и уште 4 други им се допаѓа ова.
 3. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  784
  858
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  250 - 300 еур
  стави некоја слика од пукнатината напред :)
   
 4. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Праша по телефон и не им кажа дека е рокнат? Или трипаат мобилариве?
   
  На damil и mdeni им се допаѓа ова.
 5. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  Им го покажав, на лице место. Не по телефон.

  Sent from my SM-G950F using Tapatalk
   
 6. VerifiedUsers Overlay
  SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,595
  5,163
  20 Април 2007
  Машко
  Верувам дека проценките ке бидат нереални.
  За да можеш да го продадеш по разумна цена, прво би ти препорачал да си го однесеш во овластен сервис (за да си важи гаранцијата), да го средат екранот, мислам дека е околу 15К, па после да си го огласиш. Тие телефони што се стварно без точка одат по 450 евра, а оние арабатисанине по 400.
  Мене стварно не ми е јасно како наоѓате телефони за 300 евра. Еве ако некој има Ѕ8 за 300 евра или Ѕ8+ за 350 јас одма ке купам и од едниот и од другиот. Збориме за сочувани телефони, не пеплосани, гребени, стругани и останато.

  Ако не сакаш да го поправаш и да го продадеш во истиот момент, препорачана цена би се движела од 120 до максимум 150 евра и под услов телефонот да е неверлок и да си ја задржи гаранцијата.
   
  На DaVoRkNe, Jovan2389, mdeni и уште 2 други им се допаѓа ова.
 7. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  390
  407
  1 Јануари 2016
  Машко
  И јас имам исто С8 со пукнат екранот и тоа точка буквално ама е пукнат . Бев низ цел град у сите мобилари нејкеа појше од 7000 ден да ми дадат дека со промена повеке ке ги костал од нов . Прашањето ми беше дали може да ми посочиш у кој мобилари ти дадоа такви проценки да видам дали ке најдам некоја приближна цена со твојата и башка ке дужам кафана :)
   
  На Torte Mobile, Zeddomazed, TylerMkD и уште 3 други им се допаѓа ова.
 8. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  Тутни им го за 16000-18000 во мобилара ако ти даваат. И онака не вреди повеќе од 6-8к на оглас.
   
  На Vodilija03, DaVoRkNe, Bravo и уште 3 други им се допаѓа ова.
 9. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  Фотографии од телефонот имате овде, ping @Tomislav96 . Со уклучен екран едвај се познава.

  @SaleSk , првичниот план ми беше баш тоа - да го поправам во сервисот од Телеком, и да го продадам така. Во Телеком во Охрид, каде што прашав, немаа појма дали ќе ми важи гаранцијата, дали ќе остане водоотпорен итн., и не беа баш пријателски настроени за да ги побараат тие информации.

  Мобиларите каде што прашав, не ги откупуваат. Да откупуваа, ќе им го оставев на лице место. Телефонот би го продал по цена пониска од таа што ми ја кажаа (18-20 илјади), ама не по секоја цена.
   
  На Jovan2389 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,101
  3,461
  7 ноември 2014
  Машко
  Јас би ти дал 800 евра за телефонов, ама во моментов не сакам да купам. Ама кога би купил, 800 евра без проблем ти давам...
   
  На DarthJe5us, DrMTR, DaVoRkNe и уште 2 други им се допаѓа ова.
 11. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  Јасен ми е муабетот, и јасна ми е проценката. Баш затоа пишав дека без проблем би го продал поефтино.
   
 12. VerifiedUsers Overlay
  SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,595
  5,163
  20 Април 2007
  Машко
  Telekom MK не е сервис на телефоните, туку во гарантниот лист пишува кој е, а мислам меѓу другото дека е MOBICO. Така да јас сум убеден 200 % дека гаранцијата ке си биде валидна. Плус телефонот го сервисира овластен сервис, а не јанко,петко,станко, и ако тој овластен сервис по промената не ти даде гаранција, тогаш можеш да го тужиш.
  Инаку за телефон на кој оригинален екран чини 300 евра, а нов телефон чини 550 евра, не можеш да му земеш повеќе, односно најмногу од онаа цена која ти ја кажав. Доколку во мобилара му монтираат неоргинален екран, тогаш телефонот вреди од тие 150+5о евра, зошто тој телефон не е повеќе Самсунг, него е реплика...
   
 13. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,101
  3,461
  7 ноември 2014
  Машко
  Не е решението да се смени екранот зашто прескапо доаѓа на овој начин. Едноставно треба да се најде купец кој сака попуст од 100/150 еур на S8 половен и нема да му е проблем да го користи со скршен екран.

  Реално, не е толку страшно скршен и јас би рекол ако некој се нафати за 250 еур да му го дадеш, и двајцата ќе бидете во ќар. Половен во моментот е околу 400...
   
  Tomislav96, Војвода, fuzzjaw и на уште 1 им се допаѓа ова.
 14. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  За 8,000 денари ќе го сменат само стаклото, машински. Дисплејот останува истиот. Дали стаклото ќе е пак Gorilla Glass 5 или не, не знам, ама дисплејот е истиот.
   
 15. VerifiedUsers Overlay
  Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,394
  3,724
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  A da dojdes ti so mene u salon i da si zemes nov xiaomi mi a1 i da mi go dades toj s8?
   
 16. mviktors

  mviktors
  Practice makes perfect

  940
  1,286
  25 oктомври 2012
  Машко
  Заебана ситуација за проценка, посебно за вакви телефони каде што самиот екран вреди скоро колку што може да се најде половен по огласи.
  Мислам дека имаш реално две опции. Или да продолжиш да го користиш вака телефонот со пукнатината ако не ти смета, или да го продадеш испод цена.

  Менување на ваков екран, заоблен и амолед никако во неовластени сервиси, барем моето искуство до сега кажува дека без разлика колку пари ќе им дадеш, телефонот никогаш нема да изгледа како оригиналот. Со Мобико имам скапо ама па добро искуство при менување на IPS екран. Ако се нафатат таму да ти го сменат само стаклото (што чисто се сомневам), однеси им го на нив. Гаранцијата ќе ти биде сигурно валидна и понатаму, си користат оригинални делови и се овластени сервисери.
   
  Nikola Sone, SaleSk и на fuzzjaw им се допаѓа ова.
 17. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  692
  674
  22 Април 2013
  Машко
  Стави слики пак да знаеме визуелно.
   
 18. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,809
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  Со оглед на тоа што 500 евра се нови с8 со 24 мес гаранција,а твојот како што кажа користен скоро год паѓа 100-130 евра,плус пукнат екран не повеќе од 15к искрено.Во мобилариве низ Скопје стакло зачувани ги откупуваат 350 евра.
   
 19. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,158
  1,781
  13 Јануари 2014
  Машко
  Ви благодарам на сите за проценките. Засега телефонот НЕ ОДИ на продажба.
   
  На Arabian, DaVoRkNe, Speedster и уште 2 други им се допаѓа ова.
 20. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Oва не е никакво мерило за вредноста на половен S8. Не се нормални тие што им ги даваат за толку.
   
  На SaleSk и Jovan2389 им се допаѓа ова.
 21. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  845
  538
  20 Декември 2015
  Машко
  Лоша ситуација за проценка, телефонот вреди за повеќе, чувај го ќе најдеш чаре во блиската иднина.

  Испратено од SM-G950F преку IT.mk форум апликација
   
  На fuzzjaw му/ѝ се допаѓа ова.
 22. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,809
  3,974
  1 Септември 2011
  Машко
  Како бе не е мерило,па прво се гледаат цените на пазарот по кој иде продуктот,а тој што го дава за таа цена,сигурно не го дава од убавини него,него ли за кеш.
   
  На mdeni му/ѝ се допаѓа ова.
 23. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,440
  3,162
  24 Септември 2012
  Кога ќе се рашират S9ки? :)
   
  На Zeddomazed му/ѝ се допаѓа ова.
 24. stavrov69

  stavrov69
  Gaining Experience

  399
  198
  26 ноември 2008
  Машко
  Имаш доста намалување на цените во Ледиком за менување на стакло. Можеш да размислиш за да си го смениш.[​IMG]

  Sent from my SM-N950F using Tapatalk
   
 25. Balanar

  Balanar
  Баниран/a

  1,066
  1,163
  6 Декември 2016
  Машко
  Абе каков пазар, какви сини очи. Што се правиш како првпат да се среќаваш со мобилари? Сакаш да кажеш дека 350 евра е реална цена да продадеш зачуван С8? Па по толку ги откупуваат мобиларите за да ќарат на препродавање. Некоја ќе побара 200 евра и?

  Испод 430 евра не давам у кутија да ми погледне некој!
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Ficho

  Проценка Samsung Galaxy S7

  Одговори:
  9
  Прегледи:
  1,434
 2. BESKO

  Проценка SAMSUNG S8 +

  BESKO, 29 Март 2018, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,313
Вчитување...

Сподели

Вчитување...