Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung Galaxy A22 заглавен во Boot-loop

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Здраво до сите,

Ќерката има Samsung A22 телефонче старо година дена, можеби и нешто плус. До сега немало никаков проблем со телефонот.
Синоќа имало апдејт и ќерката пред заспивање го пуштила апдејтот да се изврши и заспала. Ноќеска го приметив телефонот дека е во boot loop.

Пробав Volume Down + Power ама телефонот не се гасеше, нон стоп ребутираше. Го ставив на полнач но пак исто. Го оставив така јер утрото било помудро од ноќта.
Сабајлето батеријата беше испразнета. ГО ставив на полнач и покажа 0% чарџ. Се наполни на 1% и го вклучив повторно, но пак е во boot loop и го оставив да се допразни.

Чаре што да му правам?
 

dekomote

Скептик
11 ноември 2014
2.354
5.330
Скопје
dekomote's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 5900x + be quiet! Pure Loop 280
Motherboard
MSI MAG X570 Tomahawk
Storage
Samsung NVME 970 Evo Plus 500, Synology DS 920+
PSU
Cooler Master V750 Gold v2
RAM
2x16GB G-Skill 3200 CL16
Video card
EVGA RTX 3080Ti FTW3 Ultra
Case
be quiet! Silent Base 802
Mouse
Razer Basilisk v3 Pro, Logitech Master MX 3
Keyboard
Мало е полето за набројување
Audio
Presonus Eris 3.5, Mackie CR8S
Monitor
Dell S2721DGF 165Hz HDR
OS
KDE Neon
Здраво до сите,

Ќерката има Samsung A22 телефонче старо година дена, можеби и нешто плус. До сега немало никаков проблем со телефонот.
Синоќа имало апдејт и ќерката пред заспивање го пуштила апдејтот да се изврши и заспала. Ноќеска го приметив телефонот дека е во boot loop.

Пробав Volume Down + Power ама телефонот не се гасеше, нон стоп ребутираше. Го ставив на полнач но пак исто. Го оставив така јер утрото било помудро од ноќта.
Сабајлето батеријата беше испразнета. ГО ставив на полнач и покажа 0% чарџ. Се наполни на 1% и го вклучив повторно, но пак е во boot loop и го оставив да се допразни.

Чаре што да му правам?
Остави го на полнач малце подолго.
После пробај volume up + power.
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.387
6.548
Здраво до сите,

Ќерката има Samsung A22 телефонче старо година дена, можеби и нешто плус. До сега немало никаков проблем со телефонот.
Синоќа имало апдејт и ќерката пред заспивање го пуштила апдејтот да се изврши и заспала. Ноќеска го приметив телефонот дека е во boot loop.

Пробав Volume Down + Power ама телефонот не се гасеше, нон стоп ребутираше. Го ставив на полнач но пак исто. Го оставив така јер утрото било помудро од ноќта.
Сабајлето батеријата беше испразнета. ГО ставив на полнач и покажа 0% чарџ. Се наполни на 1% и го вклучив повторно, но пак е во boot loop и го оставив да се допразни.

Чаре што да му правам?
Volume Up + Power да пробаш дали ке влезе во рекавери? Да направиш factory reset?
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.453
3.008
Неготино
Ќе пробам тоа попладнево
Имаше некаде дека за да влезиш во recovery треба со кабелче да го врзиш на PC додека е изгасен телефонот па после да пробаш Power + Vol Up.
Бар додека имав S20 FE само така се влегуваше во Recovery.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
10.953
17.851
Го оставив така јер утрото било помудро од ноќта.
Ама признај дека сон не те фати :)
Мислењето е автоматски споено:

Имаше некаде дека за да влезиш во recovery треба со кабелче да го врзиш на PC додека е изгасен телефонот па после да пробаш Power + Vol Up.
Бар додека имав S20 FE само така се влегуваше во Recovery.
Ова

На пример за да избришеш кеш партиција телефонот мора да биде врзан со кабел на компјутер
 

StalkeR

Guru
5 декември 2009
5.387
6.548
Имаше некаде дека за да влезиш во recovery треба со кабелче да го врзиш на PC додека е изгасен телефонот па после да пробаш Power + Vol Up.
Бар додека имав S20 FE само така се влегуваше во Recovery.

Во право си, исто морав и на s21u заборавив на тоа. Со ајпонов нема такви рекаверија,јбг


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1.251
1.436
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 16GB 1600Mhz Dual-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Logitech G603 LIGHTSPEED
OS
Windows 10 :(
Нема ни потреба од такво нешто. ;)
dfu-mode-vs-recovery-mode-1.png
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.795
17.363
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Не е убаво да се бришат мислења кои можеби ќе му помогнат на авторот. Човекот мака си има.

@Astro Проблемот 100% ќе го решиш така што ќе појдеш до мобиларница и ќе си купиш нов телефон, но внимавај да не те имзмамат повторно и пак да ти тупнат копан телефон.
 

Rejzerot

On your way to fame
19 мај 2022
584
999
Скопје
Здраво до сите,

Ќерката има Samsung A22 телефонче старо година дена, можеби и нешто плус. До сега немало никаков проблем со телефонот.
Синоќа имало апдејт и ќерката пред заспивање го пуштила апдејтот да се изврши и заспала. Ноќеска го приметив телефонот дека е во boot loop.

Пробав Volume Down + Power ама телефонот не се гасеше, нон стоп ребутираше. Го ставив на полнач но пак исто. Го оставив така јер утрото било помудро од ноќта.
Сабајлето батеријата беше испразнета. ГО ставив на полнач и покажа 0% чарџ. Се наполни на 1% и го вклучив повторно, но пак е во boot loop и го оставив да се допразни.

Чаре што да му правам?
Истото ми се случи пред некој ден на Galaxy S20FE,имав пишано во темата Помош за мобилни - прашања - совети -генерална - дискусија дена по 3-4 часа на ден пробував да го оправам,симнувам и програмчиња и што све и ништо неможеше да го оправи телефонот,го однесов во Мега мобил,па чекам да ми јават кога ке биде среден.
 

Necromancer

Unbeatable
24 февруари 2012
3.967
5.121
Скопје
@Astro пробај баш во моментов кога се рестартира да држиш само нагоре, или надолу (не знам како е кај Самсунг), без да држиш на Power копчето, за да влезеш во рикавери.
 

Speedster

Gaining Experience
1 јануари 2016
449
411
Здраво до сите,

Ќерката има Samsung A22 телефонче старо година дена, можеби и нешто плус. До сега немало никаков проблем со телефонот.
Синоќа имало апдејт и ќерката пред заспивање го пуштила апдејтот да се изврши и заспала. Ноќеска го приметив телефонот дека е во boot loop.

Пробав Volume Down + Power ама телефонот не се гасеше, нон стоп ребутираше. Го ставив на полнач но пак исто. Го оставив така јер утрото било помудро од ноќта.
Сабајлето батеријата беше испразнета. ГО ставив на полнач и покажа 0% чарџ. Се наполни на 1% и го вклучив повторно, но пак е во boot loop и го оставив да се допразни.

Чаре што да му правам?
Јас прво да прашам ако е нов земен телефот треба да има 2 год гаранција нормално ако е земен од овластен дилер на самсунг тел . Па така да ако е таква ситуација одма у сервис па нека гледаат што е раб .
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
413
325
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Ако не ти се важни податоците инсталирај smart switch na PC, пробај да го бутираш телефонот во Download Mode (usb+vol up+vol down) и преку Smart Swith апдејтирај sotware со emergency recovery
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Јас прво да прашам ако е нов земен телефот треба да има 2 год гаранција нормално ако е земен од овластен дилер на самсунг тел . Па така да ако е таква ситуација одма у сервис па нека гледаат што е раб .
Нов беше земен од страна на @Gaston па после го земав јас од него. Веројатно е сеуште под гаранција ама кој ќе се бафта, немам време за тоа. Ако не успеев да го оправам ќе го носев таму.
Мислењето е автоматски споено:

Ама признај дека сон не те фати :)
Мислењето е автоматски споено:


Ова

На пример за да избришеш кеш партиција телефонот мора да биде врзан со кабел на компјутер
Малце ме подрасони, ама толку бев скапан што легнав и заспав веднаш :D
Мислењето е автоматски споено:

@Astro пробај баш во моментов кога се рестартира да држиш само нагоре, или надолу (не знам како е кај Самсунг), без да држиш на Power копчето, за да влезеш во рикавери.
Со држење Vol Up + Power влезе во Recovery. Му фукнав Factory reset и се оправи. Ќерката ќе прости за недела дена фотографии неизбекапирани, ама одлична шанса е сега да научи бекап како се прави.
Мислењето е автоматски споено:

Благодарам на сите за ангажманот и за советите. Веројатно можеше се да се спаси од податоци ама се нема време за такви работи периодов, на крај година :D
Најбрзото решение и ајт :D
 

Serko

Gaining Experience
30 август 2018
123
280
Мора да се флешне со Odin бидејќи е коруптиран root фолдерот од системот.
На самсунг се дешава ова кога ќе пуштиш апдејт а батеријата е подолу од 60%.
Најди си firmware на интернет, препорачувам samfw, обавезно мора да е ист region како што е телефонот и ист model number.
 

Daniel86

Epic
28 мај 2013
3.700
10.105
Скопје, Карпош 1
www.facebook.com
Daniel86's setup  
Processor & Cooler
i5 11400 & Deepcool AK620
Motherboard
Gigabyte Z590 UD AC
Storage
Samsung 980 Pro NVMe 500GB & Samsung 980 PRO NVMe 1TB & WD Blue WD10EZEX 1TB
PSU
Asus Rog Strix 850W
RAM
2X 16GB DDR4 3200MHz Kingston Fury Beast CL16 RGB
Video card
Intel UHD730 & Asus RX5700XT OC 6GB
Case
Deepcool Tesseract SW Black/Blue
Mouse
MX Master 3
Keyboard
Coolermaster Devastator 3
Audio
Kenwood KRF-V5020 + Kenwood LS76
Monitor
Philips 222EL
OS
Windows 10 Pro 64bit
Или smart switch или Samfirm и ODIN и Download mode.
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
3.453
3.008
Неготино
Мора да се флешне со Odin бидејќи е коруптиран root фолдерот од системот.
На самсунг се дешава ова кога ќе пуштиш апдејт а батеријата е подолу од 60%.
Најди си firmware на интернет, препорачувам samfw, обавезно мора да е ист region како што е телефонот и ист model number.
Имам апдејтирано Самсунг телефон на 36% батерија. Нема врска дека е така.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
413
325
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston A2000 250GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Мора да се флешне со Odin бидејќи е коруптиран root фолдерот од системот.
На самсунг се дешава ова кога ќе пуштиш апдејт а батеријата е подолу од 60%.
Најди си firmware на интернет, препорачувам samfw, обавезно мора да е ист region како што е телефонот и ист model number.
Тоа со ист регион само заради гаранција или ако сака да флешне home csc и да зачува податоци инаку воопшто не е битно firmware од кој регион ќе флешне се додека е за тој модел
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.291
14.420
Дали добро сфатив дека треба уште нешто дополнително да му правам?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.550
Мислења
964.777
Членови
34.921
Огласи
2.634
Најнов член
Natalija Canevska
На врв Дно