• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Samsung Electronics 38 месеци на врвот на светскиот пазар на LCD монитори

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
006.jpg


Јужно Корејската компанија Samsung Electronics Co останува на врвот на светскиот пазар според продажбата на LCD монитори - ова го изјавија од DisplaySearch (the global display research institute), минатата Среда.

Според DisplaySearch, продажбата на Samsung-овите LCD монитори достигнала 1.8 милјарди долари во Јуни, или тоа е 26.2% од вкупниот број на продадени LCD монитори во цел свет. Тоа би значело дека секој четврти продаден монитор е Samsung LCD.
Исто така потврдено е дека Samsung веќе 38 последователни месеци цврсто стои на врвот според продажбата.

LG Display Inc исто така Јужно Корејска компанија, се наоѓа на второто место со продажба во вредност од 1.34 милјарди долари. На трето место се наоѓа AU Optronics Corp, компанија од Тајван со продажба од 1.19 мијарди долари.

Според податоците на DisplaySearch, во месец Јуни биле продадени 37 милиони LCD монитори во цел свет, што е за 13% повеќе од истиот период лани.

Од Samsung Electronics ги потврдија добрите перформанси и заложбите за врвни производи кои ќе се разликуваат од другите (by wider panels and higher definition).

Извор: Xinhua
 

Laki Luciano

Intern
27 мај 2008
332
3
Нема што, најдобри се (дизајн, слика и останати перформанси) и останатите ќе треба да се потрудат малце повеќе за да ги симнат од врвот. :bravo:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.184
Мислења
895.518
Членови
31.918
Огласи
355
Најнов член
Kikirekovi
На врв Дно