Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Самсунг дисконектира од вифи

Rasho

Gaining Experience
29 март 2021
43
61
Здраво дечки купив нов телефон самсунг а54 и сеа кога сум врзан на домашна вифи мрежа и ако не го користам телефонт 10тина минути автоматски ме дисконектира од интернет.
Со претходниот телефон немав таков проблем.
Е сеа не знам дали е проблемот во телефонот или во рутерот, ама во рутер неам ништ чепкано, се што променив е телефон. На лаптоп нема проблем, па затоа помислив дека проблемот можеби е во телефонот.

Тенк ју.
 
6 ноември 2012
2.005
2.147
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
Проба на друг рутер, пријател, гости, кафич? Ќе знаеш одма до што е проблемот.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.374
14.564
До телефонот е, и мене ми се жалеа за некој Самсунг во една фирма и тоа 3-ца наеднаш. Изгледа имаат нешто сјебано со некој последен апдејт или слично.
 

petkotrajko

Practice makes perfect
16 јуни 2017
1.517
1.629
Види некаде низ сетинзите (немам самсунг, па не би можел да сугерирам точна патека), да не е нешто во врска со wifi sleep policy, или пак нешто во врска со приоритетност на мрежите (на пример да ја преферира таа мрежа со посилен сигнал/побрз интернет), или некој сличен сетинг...

Испратено од телефоно

EDIT:
или види да не ти е вклучена опција од типот: Mobile data always active (кај мене ова е кај developer options, и не ми е вклучено)
 

Rasho

Gaining Experience
29 март 2021
43
61
Земав уклучив стариот телефон и ги препишав сите опции поврзани со интернетот. Еве го веќе два часа не е паднат. Ќе провериме дали ќе остане така во наредните денови.
Иначе она што беше различно е нешо со MAC адресата да доделува рандом, а да не ја користи стандардната од телефонот.
ќе кажам дали било тоа проблемот.

Тенкс на сите за сугестиите ваљда го решив проблемот.
 

auuu55

Intern
11 октомври 2015
21
5
Mislam deka imase nekoja opcija kako da ne trosi baterija pa se diskonektira od mrezi koga ne se koristi telefonot nekoe vreme.

Sent from my SM-G985F using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.973
Мислења
972.591
Членови
35.321
Огласи
2.920
Најнов член
dimovskin7
На врв Дно