1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

 2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung A70 - Од каде да се купи...?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Alucard, 24 Јули 2019.

 1. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,869
  1,745
  22 oктомври 2012
  Машко
  Telekom - 24.990 ден.
  Ledikom - 18.390 ден.
  Mobelix - 19.700 ден.
  Neptun - 23.999 ден.
  Anhoch - 22.580 ден.
  Setec - 23.999 ден.
  Tehnomarket - 22.599 ден.

  Од некое друго место...? Освен цената, што е друго разликата...? За различен пазар се, или...?
   
  На igor_igor и farkizz им се допаѓа ова.
 2. Speedster

  Speedster
  Gaining Experience

  400
  408
  1 Јануари 2016
  Машко
  Да видиш на пазар три од мобилара или луге нови што продаваат земени од Вип , Телеком , Нептун , Анхоч Технимаркет .
  Обично идат по цена од 290 до 310 еур . Тоа е цена како да си го земал од горе наведените мобилари , само што гаранцијата не се споредува у случај да се деси нешто .
  И обично мобилари имаат по 1 год гаранција а од оператор земени имаат 2 год .
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 3. olikomerc

  olikomerc
  Unstoppable

  4,601
  3,536
  11 Декември 2008
  Машко
  Од телеком за 300 евра :)
  SAMSUNG A70 NOV TELEKOM GARANCIJA

  Може и вака да најдеш по огласи, некој што го земал од телеком ганц нов и доплатил некоја минимална сума за него, го продава за убава цена, гаранција од телеком (незнам колку важи вака при препродажба на друго лице).
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Важи за било кој со гарантниот лист кој го добиваш од Телеком. Инаку цената е солидна, за 300 евра и јас земав од Телеком.
  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
  Alucard, olikomerc и на Speedster им се допаѓа ова.
 5. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,087
  3,214
  2 Септември 2012
  Машко
  Anhoch. :)
  Лани во септември од таму си земав Samsung А6+, некако најповеќе доверба имам во нив. :cool:
   
  На Alucard и Вајкинг им се допаѓа ова.
 6. krisbt

  krisbt
  Gaining Experience

  18
  72
  16 oктомври 2011
  Машко
  Особено ако пишува Class B на кутијата :D Барем на (сите) А6 пишуваше така, веројатно refurbished беа.
  Доверба во МК слабо...
   
  Alucard, bxxxn и на damil им се допаѓа ова.
 7. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,087
  3,214
  2 Септември 2012
  Машко
  Абе каков refurbished не ме нервирај сеа. :p

  Еве ти држ. :cool:
   
  На Alucard и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 8. krisbt

  krisbt
  Gaining Experience

  18
  72
  16 oктомври 2011
  Машко
  Ко шо реков, на А6 сигурно имаше, на А6+ не сретнав :D Нема место за паника :D
   
  На Alucard и igor_igor им се допаѓа ова.
 9. damil

  damil
  On your way to fame

  765
  811
  2 Јануари 2015
  Машко
  И јас сум приметил, што им значи Class B?

  Иначе Сет, Нептун и Телеком се партнери на Самсунг во МК. Значи добиваш Самсунг гаранција од официјален сервис.

  Се друго е увезено легално или нелегално и гаранцијата, а и потеклото, се под знак прашање. Не мора да значи дека не го бива, ама може да е за индиски, источен или некој друг пазар.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,869
  1,745
  22 oктомври 2012
  Машко
  Тоа и ми беше едно од прашањата, како може да се провери тоа...? Мора да се уклучи телефонот, па во инфото да се види, или истото тоа инфо го има и на надворешната страна од кутијата...?
   
 11. Маша

  Маша
  On your way to fame

  263
  564
  24 Април 2007
  Женско
  Ваљда на price tag-от? ;) А дај си шанса и директно кај Самсунг на support... Јас така би играла :)
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Маша

  Маша
  On your way to fame

  263
  564
  24 Април 2007
  Женско
  Како познат замарач на фирми им пишав и еве што ми одговорија:
  That's a great question and I'll be glad to assist you with all the information you need. We can verify the phone authenticity by checking the IMEI number. It can be found written on the back of the device or the original box of the unit. Please keep me posted if you find that information. ^Fern

  If you can, also gather the model number of the device which starts with "SM" so I can link this information to the IMEI on my system. We'll be waiting for you! ^Fern
   
  На Alucard и olikomerc им се допаѓа ова.
 13. krisbt

  krisbt
  Gaining Experience

  18
  72
  16 oктомври 2011
  Машко
  Не знам сигурно, ама мислам дека refurbished се.
  Неколку од А6 и А5 моделите имаа проблем со екраните.
   
  На Alucard му/ѝ се допаѓа ова.
 14. DemoUser

  DemoUser
  On your way to fame

  855
  783
  27 Април 2010
  Машко
  Се што земате од телеком или вип ако немате фактура кој го земал телефонот или фискална гаранцијата можат да ви ја успорат во секој момент.Ова ви го кажувам да си знаете дека на секој можен начин можат да се извадат доколку немате правилен документ дека е земен од нив телефнот или ако не можете да докажете дека е на ваше имен земен телефонот.Ова го прават ради тоа што знаат дека лугето ги препродаваат телефоните ги земаат од кај нив и после ги рекламираат како земени од телеком или вип и дека се со 2 години гаранција.Значи покрај тоа што во тоа малото варанти документче удираат печат и потпис и кога е земен барајте фактура или фискална да ви искуцааат и да ви ја закачат и таа тамо е тогаш можете да кажете дека имате гаранција од кај нив.А најубаво ќе ви биде и фактура и фискална и се да си побарате како правилна документација и мора да ви ја издадат таа бидејќи ве следува.

  Едит : Кога ќе ги имате сите овие документи и го продавате телефонот мора и тие документи да ги дадете на купецот.
  Тогаш тој купец може да ги тужи и брка по УЈП бидејќи ја има сета документација да докаже дека телефонот е купен од нив.
   
  farkizz, Маша, Alucard и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. Rac58

  Rac58
  Gaining Experience

  246
  166
  5 Јануари 2017
  Машко
  слободни активности
  Има една апликација на Play Store- Phone Info, тука ќе ги добиеш сите можни информации, па и тоа дали телефонот е оргинал. Еве слика од мојот А70
  Screenshot_20190726-234938.jpeg

  Испратено од SM-A705FN преку IT.mk форум апликација
   
  На Маша му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,869
  1,745
  22 oктомври 2012
  Машко
  Чисто информативно, ако и некој друг го интересира:

  Samsung Galaxy A70 - Models and versions
   
  Rac58, Маша и на Fatal1ty_ им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...