1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung 950 pro 256GB M.2 SSD

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од spiritBreaker, 5 Февруари 2016.

 1. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Дечки, во ситуација сум да купам ссд-то од насловот, по цена од околу 11 000 - 12 000 ден. Мислење ми треба од вас, дали ова ссд вреди толку за парите? се изнаглеав ривјуа на 256ката, перформанси...итн. дилемата ми беше, дали да го земам ова или да земам уште едно Samsung 850 EVO 250GB и да ги врзам во RAID0 за да се приближам до перфромансите на ссд-то од насловот?
   
  На cakii му/ѝ се допаѓа ова.
 2. cakii

  cakii
  On your way to fame

  397
  734
  23 Февруари 2011
  Извини за офф-топик каде ја има 950-ката?
   
 3. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  во мк ја нема, ќе ми го донесат од романија
   
  На cakii му/ѝ се допаѓа ова.
 4. cakii

  cakii
  On your way to fame

  397
  734
  23 Февруари 2011
  Мислев да не ја донеле некаде, бидејќи баш и ја прашував дали ја има некаде..
   
 5. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  за жал, не...но може од романија да ми го донесат за недела-две, само се двоумев како шо спомнав во првиот пост...anyone?
   
 6. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  вреди, поради тоа што кога донесија обично 850 pro во анхоч беше 10к+ исто 256гб а е дупла поспоро и истовремено постаро од ова.. ова ти е дупло побрзо од обично ссд.
   
 7. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,361
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  На Ivanhoe и goran_oh им се допаѓа ова.
 8. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  не е истата матична но да, М.2 е ограничена на 10Gb/s...crap...дали би била поубава опција да заменам SSD на PCI express , од рангот на Intel 750ката?
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Tehnologiva

  Tehnologiva
  Practice makes perfect

  1,377
  1,195
  9 Јули 2013
  Машко
  Доста подобро би било на pci-e.
   
  На Molec му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,361
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Дап.
   
 11. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  795
  1,661
  23 Мај 2012
  Тоа ограничување важи само за SATA SSD-a во М.2 form factor ако не се лажам. 950 PRO е PCIe SSD само што иде во М.2 слот, а не преку PCIe адаптер како 750-ката. Твојата плоча гледам има поддршка за NVMe протокол од BIOS F7, така да не би требало да имаш никаков проблем со 950-ката (иако не е на QVL листа).
   
 12. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,361
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Што ако има софтверска поддршка кога нема хардверски проток. Max проток на М.2 портата е 10Gb/s. Тоа можда на друга ревизија на таа плоча, ако додале NVMe порта негде, или евентуално ако се иде со адаптер.
   
 13. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  за каков адаптер зборите? имате некое линкче да видам? и инаку, нема да го користам како бут драјв, ќе го користам како драјв за виртуелките, поточно 12 од нив (секоја по 20гига простор)
   
 14. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,361
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Вакво нешто....PCI to M.2 Adapter, ама јас би избегавал адаптери.

  Плус ако работи интензивни read/write цело време, би го скокнал тој модел на SSD, ќе се прегрева.
   
 15. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ахам ... да, i see your point. искрено, се мислев и за некоја ваква опција. едно време ми се вртеше во глава за SLI 970ки, ама си размислив убаво, и поубаво да соберам за една 980TI отколку SLI, или можеби Паскал кога ќе излезат во април тамо...? на ова мислев за искористеноста на pci express 3.0 слотот ако ставам адаптер. но ако тоа значи да ќе треба да жртвувам pci express 3.0 слот, не ми се исплати баш. рамот крцка кај мене (32GB @ 2400MHz), но имам цел да изградам супер машина за потребите, и се од што можам да видам бенефит, би го прифатил.
   
 16. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  795
  1,661
  23 Мај 2012
  Ревизија 1.0 ја гледав еве што вика:
  Значи SATA & PCIe поддржува.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,361
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Да во 90% од случаевите една моќна графичка е боље од SLI/Crossfire со 2 послаби (помала потрошувачка на струја, мал број на игри соодветна со поддршка за SLI/Crossfire, помалку слободни PCI слотови, поголема температура во куќиштето, потреба од процесор со повеќе PCI магистрали за да се искористи SLI).

  Со 1 моќна ќе имаш празен слот за PCI Drive и звучна картица или шо и да ти треба плус.
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 18. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Ухх супер, значи можам да идам со 950 про :)
   
 19. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,361
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Ќе работи ама нема да ги постигне перформансите за кои е способно 850 PRO затоа што на таа плоча M.2 слотот кај шо ќе го брцне драјвот има максимален проток од 10Gb/s односно PCIx2 додека него му треба M.2 слот со 4 PCI ленти т.е. PCIx4 (32Gb.s), по трет пат информацијава. Тоа ти е ко да возиш ферари на паркинг.
   
  На Nikola Sone му/ѝ се допаѓа ова.
 20. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  добра аналогија :) во тој случај, иако адаптерите не се нешто најомилен избор, тогаш се продолжува со инвестиција во 980TI и адаптерот за на PCI Express 3.0 слотот :) благодарам многу на мислењата :)
   
 21. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  795
  1,661
  23 Мај 2012
  950 PRO ќе користи PCIe интерфејс, значи ќе работи на PCIe 3.0 x4 (3.94GB/s).
   
  На spiritBreaker му/ѝ се допаѓа ова.
 22. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,862
  3,288
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  ќе летаат виртуелките со hadoop woohoooo :D
   
 23. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,361
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Се заебаваш така?
   
 24. The_Witch_Hunter

  The_Witch_Hunter
  Practice makes perfect

  795
  1,661
  23 Мај 2012
  o_O

  Ѕирни ја QVL листата ;)
   
 25. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,361
  2,171
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  10161_src.png Capture.JPG
   
Слични теми
 1. drown
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  3,936
 2. Mo3oK4e
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,502
 3. shifty
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  627
 4. Pinceta
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  580
 5. olikomerc

  Рецензија OCZ Vector 256GB

  Одговори:
  13
  Прегледи:
  1,780
Вчитување...

Сподели

Вчитување...