1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsung 250GB 850 EVO

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Pinceta, 3 ноември 2016.

 1. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Здраво луѓе,

  Сакам да се подновам со 850 EVO 250gb, но нешто не ми е јасно со нашиве продавници и нивните продукти. Искрено не сакав да се јавам кај нив директно за да ми објаснат они, пошо мислам дека за да се продаде може се да ми кажат.
  1. Samsung SSD 250GB 850 EVO Basic, 2.5", SATA 3 (ddstore.mk) - 7.703 ден.
  2. SSD Samsung 850 EVO, 250GB SATA3, Read up to 540MB/s , Write... (ddstore.mk) - 5.970 ден.
  3. Samsung 250GB 850 EVO Series SSD SATA III (setec.mk) - 6.199 ден.
  Единствената разлика која јас ја гледам на двата продукти од ddstore.mk е дека 1. има некоја назнака MZ-75E250B исто како и 3. од setec.mk. Реално скоро 2000 денари е разликата од двата продукта на ddstore.mk
  Дали може да ми објасните за што се однесува и која е разликата освен цените.

  Поздрав.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Nikola Sone

  Nikola Sone
  Practice makes perfect

  1,235
  1,347
  31 Јануари 2014
  Машко
  та[ника]кво им е индексирањето на онлајн продавницата, не се обновуваат/ чистат листите, туку може да најдеш и производи/ цени од пред декада. Затоа...
  *а чув наскоро ќе се сменело тоа (сајтот и тие работи) :)

  иначе, 850 ево си е 850 ево, кај го најдеш најевтино лапај си
   
  paraglajder, psyside и на Jovan2389 им се допаѓа ова.
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Купи го најефтиното, и не се замарај со модели.
   
 4. Astro

  Astro
  Guru

  6,629
  9,296
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нема разлика. Има само разлика во маркетинг не-писменост кај повеќето добавувачи во Жална Македонија
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 5. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,266
  534
  3 Април 2008
  не е дека секогаш нема разлика, некои се kit модели некои се bare без опаковка (шо е небитно ако сакаш да го ставиш во лаптоп)
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Нема разлика во драјвот, а во пакетот има, ама на никој не му треба софтвер за миграција, и разни gimmick фори, или пак адаптери и сата конектори. Поговото не кога се работи за голема разлика у цена.
   
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 7. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,181
  2,703
  21 Јануари 2011
  Машко
  Драјвот е толку лесен и мал што може сегде да го ставиш, не ти треба кит за него.
   
  На Avid му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Ab@ace

  [email protected]
  Gaining Experience

  442
  393
  21 Мај 2016
  Машко
  Мислам дека набргу испадна и ево 850 v2, разликата незнам која е

  Sent from my SM-N910F using Tapatalk
   
 9. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  793
  679
  27 Јуни 2012
  За жал нигде ги нема во залиха, инаку сега се многу поскапи, а беа bang for buck
   
 10. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  259
  324
  2 Април 2011
  Погледни во TNT. Јас го земав од таму. Кога го купував некаде средина на септември никде во Скопје го немаше на залиха освен таму. Цената беше 6900-7000 но дадоа некој попуст и крајната цена беше 6400 ако не се лажам. Отиди до нивните родавници или пак јави им се и прашај за состојба.
   
 11. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  793
  679
  27 Јуни 2012
  мислам дека не вреди да се зема сега SSD а особено не по толкава цена туку треба да се почека
   
 12. Arioth

  Arioth
  Gaining Experience

  259
  324
  2 Април 2011
  Доколку дечкото е во ситуација во која што бев јас, каде што останав без ХДД поради смрт на стариот не гледам причина зошто би чекал. Во некои ситуации 5-10% поскапо/поефтино не значат ништо. Завршената работа и мирна глава значат многу повеќе од некоја стотка горе/долу.
   
  sumi, wolverine и на AleksandarCaki им се допаѓа ова.
 13. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Сите три се исти. Провери каде ке ти понудат најефтин земи си го бразлика дали идат тракатанци со него или не, не верувам дека некој ги користи воопшто, повеќе се маркетинг трик да ти наплатат екстра за нешто што вреди помалку или пак ги користат за споредба со конкуренција ако се иста цена.
  BTW одличен избор.

  P.S. цените на SSD одат нагоре на светско нивно плус во МК им го сменија данокот од 5 на 18% па кај нас драстично скокнаа.
   
 14. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  304
  26 Јануари 2012
  Последна промена: 4 ноември 2016
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Moi drugar bas zema edno kingson ne e loso, tera raboti. ne se isplati vekje ova sangsuk po novi ceni amaic 18% ddv e ponovo smetanje - nema ni mn losi keli.
   
  На Delta111, fikiki, Gaston и уште 10 други им се допаѓа ова.
 16. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  793
  679
  27 Јуни 2012
  Според мене сега подобра опција за поевтино би биле новите Kingston UV400 модели
   
 17. Noumenon

  Noumenon
  Gaining Experience

  120
  68
  14 ноември 2009
  Машко
  Јави им се директно нека ти кажат и за цена и за гаранција и за залиха. Страната не им е ажурирана а веројатно и неточни се цените, малце се хаос. И јас имав такви малтретирања со нивната страна, па им откажав една нарачка, на крај ја свртев цела мк ама пак легнав на брашното и се решив од кај нив да земам пошто хдд-то ми откажа скроз, а тие само имаа на залиха. Мене ме фати 6500 мкд со бесплатна поштарина до дома, 36 месеци гаранција. Засега тера одлично :)
   
 18. ileste

  ileste
  Gaining Experience

  1,241
  304
  26 Јануари 2012
  UV400 se TLC mem kelii ne vredi za nekoja stotka da se stedi koga V300 e so MLC kelii ne sum siguren za ova
  http://www.anandtech.com/show/7763/an-update-to-kingston-ssdnow-v300-a-switch-to-slower-micron-nand
  Toshiba mem se top, ama i novite Micron ONFI standard e, ne se Samsung ama daleku od losi se, osven Samsung drugite site SSD niv gi koristat Crucial pr
   
 19. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  Твоја препорака е да земам друго?

  Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
   
 20. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  Зимај 850 evo која цена е најефтиното?
   
 21. Pinceta

  Pinceta
  Gaining Experience

  552
  163
  16 Март 2011
  Машко
  Steam:
  tadamtadam
  7400

  Sent from my Nexus 5X using Tapatalk
   
 22. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  793
  679
  27 Јуни 2012
  А што викате за Samsung 750 Evo? во новиот ценовник на Мебиус го има
   
 23. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
  750 e ѓубре.
   
  На AleksandarCaki му/ѝ се допаѓа ова.
 24. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,157
  4 Јули 2013
  Штo стaнa сo цениве нa ссд, прескaпи стaнaa. Пред гoдинa 850 евo гo земaв зa 6300, сегa 7400 е. Местo сo текoт нa гoдините дa пoефтинувaaт oни пoскaпувaaт..

  Sent from my LG-D620 using Tapatalk
   
  На AleksandarCaki му/ѝ се допаѓа ова.
 25. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,735
  27,414
  4 Септември 2008
Слични теми
 1. Martinovski
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  2,802
 2. mihovkris
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  1,038
 3. dzunko
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  835
 4. dzunko
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  815
Вчитување...

Сподели

Вчитување...