1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Samsonite Universal Power Adapter

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од AlexM, 18 Април 2014.

 1. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Имам ваков адаптер:
  [​IMG]


  Samsonite Universal Power Adapter

  Што мислите дали ќе имаат "зијан" apple уредите ако ги полнам со штекање на каблето во усб портата на адаптерот. Се што имам е купено Америка па сите се со амерички приклучок, со адаптерот ми се олеснува работата можам да полнам и два уреди одеднаш и да го имам лаптопот приклучено и се да ми е при рака но дали е безбедно е прашањето? Дали нема да има проблем ако ги полнам преку адаптерот?
   
 2. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Некоја?
  Или каде да видам колкава е волтажа,ампеража на оригинален полнач за ајфон,ајпад ?
   
 3. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,146
  20 Април 2007
  Машко
  Description

  Have access to power outlets in 150 countries! Fits outlets in Australia, China, USA, Europe and the UK. Sleek compact design allows this unique universal adapter to stow easily in smaller compartments and maximize packing space. 2 USB ports allow for smaller electronics to charge.

  Бидејќи ен пишува дека подржува iPad/iPhone не би ти препорачал за ги полниш со него. Можеби не би имал проблем со ајпадот но ке се полни преспоро а адаптеров ке грее и ке прегори.
  Нема никакви детални спецификации и можеме само да нагаѓаме.
   
 4. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  [​IMG] Овие сецификации ги пиши на адаптерот, задоволува мислам али не би ризикувал да го скратам векот на батеријата.
   
 5. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,588
  5,146
  20 Април 2007
  Машко
  Ова кажува дека низ него може максимум да поминат 8А односно да уклучиш потрошувач од 1750 W.
  Не е декларирана максималната струја на USB-то, кое дава +5V.
   
  На AlexM му/ѝ се допаѓа ова.
 6. AlexM

  AlexM
  On your way to fame

  955
  519
  14 Јануари 2009
  Да знаам тоа но дилемата ми беше ради УСБ портите и тоа што имам читано за полнење и век на траење на батериите мн битна работа е точната волтажа и ампеража која кај фабричките оргинални полначи е точно димензионирана за тој произвот преку посебни лабараториски тестирања. Дали има некаква врска незнам но знам дека уредот си има контролер кој точно повелкува онолку колку што му треба и ако адаптерот можи да го опслужи со доволно ампеража/волтажа колку што му е потребна на уредот тогаш нема да има проблем. Како е изведено ова со УСБ портите, осанатото е само контакти и префрлање од еден во друг стандард а усб портите дали има некое коло што врши регулација ?
  Мислам најдобро ќе биди да ги полнам со оригиналните полначи и да не експириментирам :) од причина што никаде не е нагласено дека е оптимизиран за apple производи а тоа најпрво го наведуваат ако има можност.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mdeni

  mdeni
  Unstoppable

  3,416
  3,130
  24 Септември 2012
  Секако дека нема зијан и дека ништо нема да им се случи на било кој USB порт.

  За тоа е направен.
   
  На AlexM му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Скоти

  Скоти
  Gaining Experience

  259
  487
  15 oктомври 2013
  Машко
  Дечки да не отворам нова тема, има ли некаде по нашите it продавници конектор за универзален полнач? Само џекчето што е ми е подскшено малце и губи сигнал, понекогаш полни а некогаш не..
  Се работи за ова
  Exchangeable-Laptop-Connector-Plug.jpg
   
Слични теми
 1. CountGrishnackh
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  2,278
 2. RagingDemon
  Одговори:
  29
  Прегледи:
  2,065
 3. Braincell
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  774
 4. geko
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  359
 5. ileste
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  1,044
Вчитување...

Сподели

Вчитување...