Сакам да си ја купам fx5500 или fx5700(ако сеуште ја има)Ама има еден проблем...

Статус
Затворена за нови мислења.
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
Па,доста ми е веќе од оваа старава geforce 2mx 400 со 64 мегабајти РАМ :lut2::lut2::lut2::lut2::lut2: !Овој компјутер ми е од пред 6 години,купен од амц.Го плативме 350 евра ова чудо од канта.Матичната ми поддржува само AGP 4X и гледав нешо дека онаа графичкана fx5500 може да се стаи на мојов компјутер:bravo: А еден мајстор дома ми дојде еднаш кога си стаив уште 256 мб рам и сега имам 512 али SDRAM ми рече дека неможам ниедна графичка да стаам!ЕПА ГРЕШКА СИ Е!!!Можам,бидејќи тоа разгледував и на јутуб (Youtube) и пишував коментари и сите ми рекоа дека можам,само тоа да имам 250 вати Power Supply,јас тоа го имам.Ве молам кажете ми дали да ја купам fx5500 или fx5700 ако уште ја има и од каде?Јас мислев од ТДК,бидејќи се најевтини.1,750 денари мислам дека беше таа графичка(fx5500).Ве молам кажете ми!Ми се игра барем GTA: San andreas или Need for speed: most wanted!!!!Со овоа ****неможам ништо да играммм!!!!!:lut2::lut2::lut2: Ви благодарам на помошта!:plachko2::plachko2::plachko2::bye1::bye1:
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
Па,доста ми е веќе од оваа старава geforce 2mx 400 со 64 мегабајти РАМ :lut2::lut2::lut2::lut2::lut2: !Овој компјутер ми е од пред 6 години,купен од амц.Го плативме 350 евра ова чудо од канта.Матичната ми поддржува само AGP 4X и гледав нешо дека онаа графичкана fx5500 може да се стаи на мојов компјутер:bravo: А еден мајстор дома ми дојде еднаш кога си стаив уште 256 мб рам и сега имам 512 али SDRAM ми рече дека неможам ниедна графичка да стаам!ЕПА ГРЕШКА СИ Е!!!Можам,бидејќи тоа разгледував и на јутуб (Youtube) и пишував коментари и сите ми рекоа дека можам,само тоа да имам 250 вати Power Supply,јас тоа го имам.Ве молам кажете ми дали да ја купам fx5500 или fx5700 ако уште ја има и од каде?Јас мислев од ТДК,бидејќи се најевтини.1,750 денари мислам дека беше таа графичка(fx5500).Ве молам кажете ми!Ми се игра барем GTA: San andreas или Need for speed: most wanted!!!!Со овоа ****неможам ништо да играммм!!!!!:lut2::lut2::lut2: Ви благодарам на помошта!:plachko2::plachko2::plachko2::bye1::bye1:

епа другар Welcome To The Club на стариот компјутер купен (1998 мислам или 99) и јас имам мака со матичната :) и мојата матична поджва AGPX4 и моментално ми е со графичка TNT RIVA 32MB ( картите во WINDOWS кочат а не па некоја си појака игра) го користам само за MIRC , KAKO FTP SERVER , и понекогаш 4итам-пишам маил од него .... .
туку .... муабетот ми беше ..... најјака графи4ка шо сум ја клал на овај ком. е GForce 4 MX 440 128MB .... а матичната не ми подджваше FX 5200(пробаф да ја ставам .... не ја креваше)
треба да бараш графичка шо подджва AGP X4 .... не сум сигурен дека FX 5500/5700 поджуваат ... :) ако има некој твој близок некоја си таква картичка позејми му ја и порбај ја ....
или па ако толку си решил да ја купиш оди во продажниот центар и прашај .... нека пробат да ја стават на твојот компјутер ... ако работи ок ... ако не ....барај си MX 440 :LOL:
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
благодарам али ја гледам нешто испод таа цена-во тдк ти е 1,700 ден.Многу поефтино и истиот модел(зошто гледам испод 1,900+ ден? бидејќи имам домашен мајстор и требам да го платам само 500 денари за шо се мучел да доаѓа и плус шо ќе ја монтира)Добар избор,вистина,али ја би за нешо поевтино.Таму во таа страна што ми го даде линкот,не пишува ништо.Сакам да знам дали може на мојата матичнааа!!!!:lut2:
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
епа другар Welcome To The Club на стариот компјутер купен (1998 мислам или 99) и јас имам мака со матичната :) и мојата матична поджва AGPX4 и моментално ми е со графичка TNT RIVA 32MB ( картите во WINDOWS кочат а не па некоја си појака игра) го користам само за MIRC , KAKO FTP SERVER , и понекогаш 4итам-пишам маил од него .... .
туку .... муабетот ми беше ..... најјака графи4ка шо сум ја клал на овај ком. е GForce 4 MX 440 128MB .... а матичната не ми подджваше FX 5200(пробаф да ја ставам .... не ја креваше)
треба да бараш графичка шо подджва AGP X4 .... не сум сигурен дека FX 5500/5700 поджуваат ... :) ако има некој твој близок некоја си таква картичка позејми му ја и порбај ја ....
или па ако толку си решил да ја купиш оди во продажниот центар и прашај .... нека пробат да ја стават на твојот компјутер ... ако работи ок ... ако не ....барај си MX 440 :LOL:

па добро,тогаш...А,како така,не ми текна ова од вчера,ова го размислував околу 5 месеци-се полека и полека одеше идејата.И сега ми пукна филмот.пишував на youtube на многу англичани дали може да ја ставам на агп х4. prasanjeto bese vaka: Can i put this card on my agp4x?И они вака ми одговараа: Sure,but make sure you've got 250 watt power supply...И така натаму...Исто така,бев на многу форуми и гледав,дури пишуваше од ЕКСПЕРТИ дека некои картици шо се агп 8х може да се стават на агп 4х.НЕКОИ!Не сите....А ако можеш да ми кажеш,од кај да побарам???Од амц,од анхоч?од тдк?од нико?.....САмо не од амц бидејќи само за реинсталација ми земаа две недели...:lut2:
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
193
Kako prvo mislam deka odnosot ne ti dolikuva na kulturen covek. No toa ne e tema na razgovor. Dokolku maticnata ne ti poddrzuva AGP 8x mislam deka moze da ti se stavi 8x graficka ama ne me fakaj za zbor!
 

DaDo|BT

Intern
21 септември 2007
258
13
dad0bt.blogspot.com
па види шо модел ти е матичната .... треба да е напишано на самата матична ..... треба да изгледа нешто вака ==> P4 -ZBDRFT23-4 <== потоа ке го напишиш на Google ... ке ти ја даде твојата матчна плоча и една цела листа од компатибилни : процесори графички мемории итн итн ...
 

vandalko

Intern
12 декември 2007
110
0
Ako sakas ja imam edna geforce 4mx440 64MB ali neznam mislam deka e AGP8x. Ke ti ja dadam za 450den. ako ti odgovara. Mozes da ja igraes i Most Wanted na nea. Ako te interesira pisi
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
Ви благодарам за вашите мислења.Сега предмалку се јавив во тдк и ми рекоа дека може да биде оперативна на мојата матична.Им го кажав моделот и потоа малку почекав,ииии ми рекоа дека fx5500 ќе биде добра за мојот компјутер и дека ќе ја прими без проблем.А имам еден коментар тука,да ми ја продаде 4mx440-не,благодарам,како прво,пак е 64 мегабајти и мојот другар таа порано ја имаше...Не беше баш картичка за игри...О,да!Мојот модел на матична е
Model i845-ITE8712 (од интел)Нема интегрирана графичка на неа...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,356
16,442
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Lud_po_graficka

Imam doma GeForceFX 5500 128bit 256MB, samo ne sum ja pushtil so godini. Ako sakash, da ja probame, ako e vo red, ti ja shitkam 1100 denari.
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
Lud_po_graficka

Imam doma GeForceFX 5500 128bit 256MB, samo ne sum ja pushtil so godini. Ako sakash, da ja probame, ako e vo red, ti ja shitkam 1100 denari.
:isplashen::isplashen::isplashen::isplashen::isplashen:
Ај те молам пробај ја...Дали и ти имаш agp 4x?Не те разбрав...Како да ја пробаме???:chudenje::chudenje: Сега,која ја имаш?Ова навистина го чекав.Ако функционира,контактирај ме на мсн и ќе се договориме и за локација и за телефон...
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
до gOJDO: А ти одамна не си ја пробал?И дали кога си ја играл,дали имала добри перформанси?....Ма што тоа прашувам...мене ми е најважно дали ќе може на мојот PC а за цената лесно си е....
538.jpg
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
Ќе може ли само да издвоите 5 минути и да проверите на овој линк
http://http://www.tdkcomputers.com.mk/tdk_web/products.php?idJazik=&idPodCat=2

Има таму нешто чудно-fx 5200 ја даваат за 1800ден. мислам дека беше.А Fx5500 ја даваат за 1700 ден мислам...Нема врска тоа,туку интересно е тоа што fx5200 е поскапа за не многу од fx5500.Зошто е тоа така кога ЗНАМ дека fx5500 е многу помоќна од fx5200...тоаест за малку е појака али сепак се гледа разликата на пример во моуст вантед.И јас ги прашав тдк дали може да се стави и они рекоа дека ќе може...Толку прост одговор?Може да се стави?Или ни незнаат?По е-маил ги прашав.Ако некој има исто така да понуди графичка,нека слободно понуди...
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,356
16,442
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
до gOJDO: А ти одамна не си ја пробал?И дали кога си ја играл,дали имала добри перформанси?....Ма што тоа прашувам...мене ми е најважно дали ќе може на мојот PC а за цената лесно си е....
538.jpg
Одамна не сум ја пробал, а не се ни сеќавам од која машина е извадена. Штом не сум ја фрлил, значи е исправна. Во моментов немам конфигурација со AGP слот за да ја пробам. Ќе видам утре или заутре ќе ја однесам кај ортакот и ќе ти пишам дали е се во ред со неа.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Dokolku maticnata ne ti poddrzuva AGP 8x mislam deka moze da ti se stavi 8x graficka ama ne me fakaj za zbor!

Може да се стави било која AGP 8x графичка на матична плоча со AGP 4x интерфејс. Единствено што перформансите малку ќе трпат, поради намалениот проток на податоци. Но сепак, не богзнае колку.
Јас дома имам една Pentium 3 машина:
ABIT ST6 плоча (со AGP 4x)
Pentium 3B 1 GHz 133 FSB
Gigabyte Radeon 9600 Pro AGP 8x со XT чип (400 MHz GPU, 600 MHz меморија, 128 bit)
2 x 256 PC 133 SD RAM

NFS Most wanted и Underground ги тера без проблеми, исто така и FarCry со high детали и 2x AA и AF. Сецнува едино на сцени со ептен многу ефекти и подвижни објекти, но и тогаш се игра.
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
Може да се стави било која AGP 8x графичка на матична плоча со AGP 4x интерфејс. Единствено што перформансите малку ќе трпат, поради намалениот проток на податоци. Но сепак, не богзнае колку.
Јас дома имам една Pentium 3 машина:
ABIT ST6 плоча (со AGP 4x)
Pentium 3B 1 GHz 133 FSB
Gigabyte Radeon 9600 Pro AGP 8x со XT чип (400 MHz GPU, 600 MHz меморија, 128 bit)
2 x 256 PC 133 SD RAM

NFS Most wanted и Underground ги тера без проблеми, исто така и FarCry со high детали и 2x AA и AF. Сецнува едино на сцени со ептен многу ефекти и подвижни објекти, но и тогаш се игра.

Ти благодарам!Многу ти благодарам!Навистина!Алал да ти е :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: Е сега сум веќе сигурен.И плус како за доказ,за тоа баш сега читав,али не бев уверен!И сега,навистина ми помогна!Алал да ти е!Сега,мислам дека оваа тема е решена...Само кажете ми,како да ја направам темава затворена т.е. решена?Нов сум па незнам.Али вистина си ми помогнал.Значи,сакаш да кажеш,мала е разликата...Одлично,мене ми треба само колку да можам да ја играм gta: san andreas, need for speed: most wanted, need for speed: carbon, far cry и уште некоја ќе се најде.Само ако можеш да ми кажеш,дали добро ќе иде most wanted со оваа моја конфигурација? Intel celeron 1.82 ghz, 512 mb sdram( 2x 256) и сега,новата графичка шо би требало овие денови да ја купам- fx5500??Ти благодарам многу уште еднаш!!:metal: :nazdravje: YEYYY!!:rofl2::rofl2::zhurka: :wohoo:
 
M

Mr.Alien

Гостин
Упс...мала утка...Gigabyte ги продале...ама имаш Sapphire 9600 а овој линк...
 
8 февруари 2008
31
0
www.techno-worldsite.tk
http://www.anhoch.com/cenovnici/kom...%E0%F4%E8%F7%EA%E8%20%EA%E0%F0%F2%E8%F7%EA%E8

Види за Gigabyte.
Gigabyte држат и во ГТЦ, сутерен, кај Шехерезада, мислам се викаа TNT.
Носеа и Inet, кај Веро2, само не сум сигурен дали уште тераат Gigabyte.

A Radeon-от кој јас го имам е побрза картичка од GFX 5500.

А,вака сега,дали ќе може да пасува радеонот 9600 на мојот компјутер?Бидејќи,навистина,имаш право,оваа 9600 е многу побрза од GFX 5500.А за тоа Gigabyte,не ми е потребно,значи,решено,може и ATi RADEON 9600...Уште еднаш ти благодарам!Сега,ќе почнам да играм Кантер :naoruzhan: :molenje2:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44,035
Мислења
870,614
Членови
30,369
Најнов член
bigsmile
На врв Дно