1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

сакам да купам мултимедијален плеер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од crcic, 25 Февруари 2015.

1. crcic

crcic
    Gaining Experience

335
    173
    2 Април 2014
    Дечки ај препорака за некој ТВ плеер? Ама нешто што може да се најде кај нас, знчи нешто како AppleTV и во класа и цена на АppleTV. Го гледав иначе AppleTV и бев решен да го земам и тогаш видов дека нема УСБ, нема диск, не може да му се направи jailbreak, ништо, и го баталив. Па сега барам нешто за слична намена па некој ако има некоја препорака нека каже.

Фала.

2. kirev

kirev
    Unstoppable

5,321
    3,716
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    На tomaso му/ѝ се допаѓа ова.
  3. tomaso

tomaso
    Practice makes perfect

1,054
    1,548
    25 Јануари 2008
    Машко
  4. crcic

crcic
    Gaining Experience

335
    173
    2 Април 2014
    оф оф, прва лига. гледам утре детално и купувам. али вака ко шо видов површно и ова чудо нема диск вградено, така?

На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
  5. crcic

crcic
    Gaining Experience

335
    173
    2 Април 2014
    Ај бе шо о еам, го купувам. Кај е воа hi.mk продавницата? Ја оти не су од Скупје па за тоа прашам. :)

6. kirev

kirev
    Unstoppable

5,321
    3,716
    31 Мај 2010
    Машко
    ICT ветеран
    Пиши му на @the_maker , он е шеф у Хи :)

7. crcic

crcic
    Gaining Experience

335
    173
    2 Април 2014
    пишано и на шефот :)

8. crcic

crcic
    Gaining Experience

335
    173
    2 Април 2014
    ајде препорака за друго нешто, овие МИ ги нема на лагер у моментов.

9. Woofer

Woofer
    Gaining Experience

142
    121
    19 Јуни 2008
    Steam:
    STEAM_0:0:20218154
    Raspberry Pi 2 со Openelec и имаш одличен медиа плеер. Единствена мана (за мене) е што нема оптички S/PDIF излез. Можеш да го нарачаш од ebay а за брзо време би требало да го има и кај нас, старата верзија ја има во Loging.

10. ivsss

ivsss
    V.I.P

324
    613
    16 Февруари 2012
    Машко
    Dune серијата на плеери можеш да ја најдеш во Аудио Центар www.audiocentar.com.mk, гледам и сајтот им е сменет со нов. Има линкови и до ценовници ама баш тој за Dune HD во моментов мене не ми работеше. Имаат модели што се со можност за вметнување на хард диск, со УСБ приклучоци итн.

Поздрав,
    Ивс.

11. crcic

crcic
    Gaining Experience

335
    173
    2 Април 2014
    да не знаеш колку пари е? пошто ценовникот не им функционира на страната.

12. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,429
    12,585
    2 Август 2012
    Машко
    Asus Oplay во Сет
    или
    WD Live (ρазбаρај)

Батали ги "имаме пρеκρасни плееρи ама нема на лагеρ"

13. crcic

crcic
    Gaining Experience

335
    173
    2 Април 2014
    абе тоа гледав сеа, да купам било кој плеер без диск кошта околу 100 евра, после тоа да купам уше екстерен диск и тоа ке ме фати уште 100 евра сигурно и на крај на денот кај ке завршам со 200 евра потрошени. нели ми е попаметно да купам со вграден диск, ко на пример WD у SET што е, за 14 000 денари со 1 ТБ диск, еве овој: http://set.com.mk/WD-TV-LIVE-HUB-ME...-Center-Gigabit-Ethernet29250?keyword=wd live

14. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,429
    12,585
    2 Август 2012
    Машко
    Тρеба да ρазгρаничиш дали ти тρебаат и смаρт ρаботи во плееρот или не. Аκо не тогаш WD е ваљда паметен избоρ.

Најзгодна опција ти е Android уρед со вгρаден дисκ или вгρадлив. Не се залетувај затоа што ќе се неρвиρаш на κρајот.

15. crcic

crcic
    Gaining Experience

335
    173
    2 Април 2014
    па за тоа прашам оти неам поима. ми треба у принцип да гледам филмови со превод на него HD, youtube, музика да слушам, слики, да му вметнам диск и евентуално да можам да му ставам торент. толку. и нормално да можам да го врзам на интернет.

16. crcic

crcic
    Gaining Experience

335
    173
    2 Април 2014
  17. Oktar

Oktar
    Guru

3,338
    9,761
    23 oктомври 2012
    Машко
    А што ке гледаш на него? Ова е еднократен трошок од 99 долари плус разноразни претплати за NetFlix, Hulu, Mulu, Tintiri, Mintiri... кои патем и не се достапни за нас. Нетфликс стана достапен за Куба, која патем скоро и да нема интернет освен 2000-3000 дајл ап корисници, ама за нас нема.

18. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,256
    6,366
    27 Март 2014
    naracaj go mi box-ot I cekaj go.

19. crcic

crcic
    Gaining Experience

335
    173
    2 Април 2014
    gotovo, mu pisav na the_maker stom stignat da mi cuva edno i ke kupam MI. moze da se zatvori temava.

fala vi na site za sovetite.

На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
  20. FLEGMA

FLEGMA
    Epic

8,429
    12,585
    2 Август 2012
    Машко
    Изгледа дека ова ти е најпаметна работа. DLNA е исто така добра работа.
    DLNA „начинот“ врти кругови околу мултимаедијалните плеери во сите погледи. Од ергономија до квалитет!
    Маната е што бара процесор од E5700 нагоре (заради транскодирањето ако гледаш со титлови)

Ако користиш современ процесор i3, i5 и нагоре филмот ќе биде проџвакан за 2-3 минути и едноставно ќе го гледаш од RAM (преку мрежа, нормално)

21. crcic

crcic
    Gaining Experience

335
    173
    2 Април 2014
    абе план ми е MI-то да го врзам преку wifi со рутерот а на рутерот да му приклучам диск на неко од портовите, поточно овој диск го имам:
    и пошто на овој уред има debian и веке имам инсталирано торент на него да ги симнувам директно сите филмови а преку MI-то да ги гледам. мада првенствено го купувам за син ми да гледа цртани на youtube ама веке штом го имам се надевам ке го искористам и јас доколку дојдам на ред.

На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
  22. efto

efto
    Gaining Experience

271
    224
    19 Април 2007
  23. crcic

crcic
    Gaining Experience

335
    173
    2 Април 2014
    јок друже, фала на совет али веке резервирав МИ а воедно немам верба во уредите што имаат цел комп. вградено во УСБ. ја сум ти од оние што веруваат "колку поголемо толку подобро". :)

На moongose и DrMTR им се допаѓа ова.
  24. DrMTR

DrMTR
    Guru

6,256
    6,366
    27 Март 2014
    Mi box-ot e proverena rabota. Imas I review na forumov bas za mi box -ot. Razgledaj go I ke vidis deka e best buy, samo sto go nemaat na lager momentalno.

Сподели

Вчитување...