1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

сакам да купам мултимедијален плеер

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од crcic, 25 Февруари 2015.

 1. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  335
  173
  2 Април 2014
  Дечки ај препорака за некој ТВ плеер? Ама нешто што може да се најде кај нас, знчи нешто како AppleTV и во класа и цена на АppleTV. Го гледав иначе AppleTV и бев решен да го земам и тогаш видов дека нема УСБ, нема диск, не може да му се направи jailbreak, ништо, и го баталив. Па сега барам нешто за слична намена па некој ако има некоја препорака нека каже.

  Фала.
   
 2. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,321
  3,716
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  На tomaso му/ѝ се допаѓа ова.
 3. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,054
  1,548
  25 Јануари 2008
  Машко
 4. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  335
  173
  2 Април 2014
  оф оф, прва лига. гледам утре детално и купувам. али вака ко шо видов површно и ова чудо нема диск вградено, така?
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 5. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  335
  173
  2 Април 2014
  Ај бе шо о еам, го купувам. Кај е воа hi.mk продавницата? Ја оти не су од Скупје па за тоа прашам. :)
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,321
  3,716
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Пиши му на @the_maker , он е шеф у Хи :)
   
 7. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  335
  173
  2 Април 2014
  пишано и на шефот :)
   
 8. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  335
  173
  2 Април 2014
  ајде препорака за друго нешто, овие МИ ги нема на лагер у моментов.
   
 9. Woofer

  Woofer
  Gaining Experience

  142
  121
  19 Јуни 2008
  Steam:
  STEAM_0:0:20218154
  Raspberry Pi 2 со Openelec и имаш одличен медиа плеер. Единствена мана (за мене) е што нема оптички S/PDIF излез. Можеш да го нарачаш од ebay а за брзо време би требало да го има и кај нас, старата верзија ја има во Loging.
   
 10. ivsss

  ivsss
  V.I.P

  324
  613
  16 Февруари 2012
  Машко
  Dune серијата на плеери можеш да ја најдеш во Аудио Центар www.audiocentar.com.mk, гледам и сајтот им е сменет со нов. Има линкови и до ценовници ама баш тој за Dune HD во моментов мене не ми работеше. Имаат модели што се со можност за вметнување на хард диск, со УСБ приклучоци итн.

  Поздрав,
  Ивс.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 11. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  335
  173
  2 Април 2014
  да не знаеш колку пари е? пошто ценовникот не им функционира на страната.

   
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,429
  12,585
  2 Август 2012
  Машко
  Asus Oplay во Сет
  или
  WD Live (ρазбаρај)

  Батали ги "имаме пρеκρасни плееρи ама нема на лагеρ"
   
 13. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  335
  173
  2 Април 2014
  абе тоа гледав сеа, да купам било кој плеер без диск кошта околу 100 евра, после тоа да купам уше екстерен диск и тоа ке ме фати уште 100 евра сигурно и на крај на денот кај ке завршам со 200 евра потрошени. нели ми е попаметно да купам со вграден диск, ко на пример WD у SET што е, за 14 000 денари со 1 ТБ диск, еве овој: http://set.com.mk/WD-TV-LIVE-HUB-ME...-Center-Gigabit-Ethernet29250?keyword=wd live
   
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,429
  12,585
  2 Август 2012
  Машко
  Тρеба да ρазгρаничиш дали ти тρебаат и смаρт ρаботи во плееρот или не. Аκо не тогаш WD е ваљда паметен избоρ.

  Најзгодна опција ти е Android уρед со вгρаден дисκ или вгρадлив. Не се залетувај затоа што ќе се неρвиρаш на κρајот.
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 15. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  335
  173
  2 Април 2014
  па за тоа прашам оти неам поима. ми треба у принцип да гледам филмови со превод на него HD, youtube, музика да слушам, слики, да му вметнам диск и евентуално да можам да му ставам торент. толку. и нормално да можам да го врзам на интернет.
   
 16. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  335
  173
  2 Април 2014
 17. Oktar

  Oktar
  Guru

  3,338
  9,761
  23 oктомври 2012
  Машко
  А што ке гледаш на него? Ова е еднократен трошок од 99 долари плус разноразни претплати за NetFlix, Hulu, Mulu, Tintiri, Mintiri... кои патем и не се достапни за нас. Нетфликс стана достапен за Куба, која патем скоро и да нема интернет освен 2000-3000 дајл ап корисници, ама за нас нема.
   
 18. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,256
  6,366
  27 Март 2014
  naracaj go mi box-ot I cekaj go.
   
 19. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  335
  173
  2 Април 2014
  gotovo, mu pisav na the_maker stom stignat da mi cuva edno i ke kupam MI. moze da se zatvori temava.

  fala vi na site za sovetite.
   
  На DrMTR му/ѝ се допаѓа ова.
 20. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,429
  12,585
  2 Август 2012
  Машко
  Изгледа дека ова ти е најпаметна работа. DLNA е исто така добра работа.
  DLNA „начинот“ врти кругови околу мултимаедијалните плеери во сите погледи. Од ергономија до квалитет!
  Маната е што бара процесор од E5700 нагоре (заради транскодирањето ако гледаш со титлови)

  Ако користиш современ процесор i3, i5 и нагоре филмот ќе биде проџвакан за 2-3 минути и едноставно ќе го гледаш од RAM (преку мрежа, нормално)
   
 21. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  335
  173
  2 Април 2014
  абе план ми е MI-то да го врзам преку wifi со рутерот а на рутерот да му приклучам диск на неко од портовите, поточно овој диск го имам:
  [​IMG]
  и пошто на овој уред има debian и веке имам инсталирано торент на него да ги симнувам директно сите филмови а преку MI-то да ги гледам. мада првенствено го купувам за син ми да гледа цртани на youtube ама веке штом го имам се надевам ке го искористам и јас доколку дојдам на ред.
   
  На SaleSk му/ѝ се допаѓа ова.
 22. efto

  efto
  Gaining Experience

  271
  224
  19 Април 2007
 23. crcic

  crcic
  Gaining Experience

  335
  173
  2 Април 2014
  јок друже, фала на совет али веке резервирав МИ а воедно немам верба во уредите што имаат цел комп. вградено во УСБ. ја сум ти од оние што веруваат "колку поголемо толку подобро". :)
   
  На moongose и DrMTR им се допаѓа ова.
 24. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,256
  6,366
  27 Март 2014
  Mi box-ot e proverena rabota. Imas I review na forumov bas za mi box -ot. Razgledaj go I ke vidis deka e best buy, samo sto go nemaat na lager momentalno.
   

Сподели

Вчитување...