1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Сакам да купам лаптоп до кај 35.000ден.

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од AndrejGagale, 22 ноември 2009.

 1. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Ај ќе ве молам да ми дадете некои понуди на лаптопи од некои компании. Сум во план да земам нешто до кај 35.000ден.
   
 2. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,395
  25,038
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  За што најчесто ќе го користиш?....
   
 3. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Па онака филмчиња, игрици може по некоја ама нема претежно за игри да го користам, значи онака да биди што поголем во инчи за фимчиња најчесто.

  Имам едно друго прашање во процеосриве на Core2Duo има серии P,T...и други...што значат тие?
   
 4. username

  username
  Gaining Experience

  526
  66
  4 Јули 2009
  Машко
  Модел на компјутер:
  HP ProBook 4510s - NX621EA

  Тип на чипсет и процесор:
  Intel Core 2 Duo T5870 2,0 GHz, 2 MB L2 cache, 800 MHz FSB
  РАМ Меморија:
  3 GB RAM DDR2 800Mhz up to 8GB
  Хард диск:
  320 GB - Serial SATA - 5400 rpm
  Оптички уред:
  DVD+/-RW SuperMulti LightScribe DL Drive
  Монитор:
  15,6" LED HD BrightView (1366 x 768 resolution)
  Графичка картичка:
  ATI Mobility Radeon HD4330 512MB (HyperMemory 1GB)
  Мрежни уреди:
  NIC 10/100/1000, 802.11b/g/n wireless lan, Bluetooth, Cart reader
  4 USB, стерео микрофон, HDMI, Modem
  Батерија:
  6-cell (47 WHr) Li-Ion battery
  Тежина на лаптопот:
  2,59 кг
  Оперативен систем:
  Нема
  Вградена камера 2MP
  Гаранција на производот:
  1 годинa / Производот е на лагер / Цена: 34.900 денари

  Подобар од овој за тие пари нема да најдеш. Имаш добра графичка со 512 меморија значи за игрици топ. Има 15.6" што за филмови е таман.
  Ја користам сличен веќе месец дена и ептен сум задоволен.
  Линк
   
  1 person likes this.
 5. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,395
  25,038
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
 6. eldiablo

  eldiablo
  Баниран/a

  820
  48
  21 oктомври 2008
  @fatal1ty_ во таа понуда, лаптопот има интегрирана графичка, така што нема да му врши работа.

  Јас мислам дека може за некој денар повеќе да стави 4GB RAM и 500GB хард диск (еднаш се купува, не се исплати после да надоградуваш).
   
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  2,997
  3,386
  18 Април 2007
  Земи си Тошиба и фурај. У тнт има добри.
   
 8. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Добар е тој од username.
  За хард и рам се менува лесно бидува за нив...мене конфигурацијата ми е поважна. Нешто друго?
   
 9. NIKIHACK

  NIKIHACK
  Intern

  438
  27
  10 Февруари 2008
  Машко
  Информатичар со стил :)
  јас пред некој месец земав ACER 5737z и сум презадоволен

  Intel Pentium dual-core T4200(2.0 GHz,800MHz FSB,1 MB L2 cache
  Nvidia GeForce 9400M G
  4 GB DDR3 RAM
  15,6" HD Acer CineCrystal LCD
  500 GB HDD
  DVD-Super Multi DL
  802.11b/g WLAN
  +cam+mic
  -------------------------------
  на рамно мислам 35 000 ми излезе :D
   
 10. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
 11. Password

  Password
  Intern

  393
  8
  10 Април 2007
  Znaci covekot bara screen za filmcinja da gleda, vie mu davate ponudi od 15". LOL
   
  1 person likes this.
 12. gokica

  gokica
  Модератор

  8,397
  10,188
  13 Јуни 2009
  T сериите имаат 677-800MHz FSB и се изработени во 65 нанометарска технологија. P има 1066MHz и е во 45 нанометарска технологија. Р трошат 10 вати помалку струја од Т. Но разликите во перформанси не се големи освен во случаите кога Р серијата има многу повеќе кеш меморија или двојно повисок FSB. Ако се со слична цена тогаш Р е подобар избор.
   
 13. username

  username
  Gaining Experience

  526
  66
  4 Јули 2009
  Машко
  Епа ај кажи ти колкав скрин треба за филмови, 17.3" или 12.1" . Поголем или помал. 15ка е таман за филмови, 17.3 е претежок а 12.1 или 13.3 или 14.1 се премали
   
 14. gokica

  gokica
  Модератор

  8,397
  10,188
  13 Јуни 2009
  Toshiba Satellite Pro L350-24X 17" T4200:

  - Процесор: Intel Dual Core T4200 2.0GHz 1MB
  - Екран: 17" TruBrite 1440x900p
  - Чипсет: Mobile Intel GM45 Express
  - Меморија: 4GB DDR2 667MHz
  - Диск: HDD 250GB SATA, DVD-Writer (DVD-RAM/±R/±RW)
  - Графичка карта: Intel® GMA 4500M up to 1340mb
  - Приклучни порти: Fast Ethernet,Intel Wi-Fi
  - 3 x USB 2.0 ports, VGA, stereo microphone in
  - Stereo headphone/line out, Webcam, Modem
  - Батерија: 6-cell 2.6 часа работа

  цена: 33,440

  http://www.revolution.com.mk/info.php?productID=2709

  Фуџитсу сименс имаат добри понуди со 17 екрани и АМД процесори па побарај и од нив.

  Сега видов:

  Ова е добро исто така.
   
 15. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Фала многу овај е добар...фала!
   
 16. Password

  Password
  Intern

  393
  8
  10 Април 2007
  16" ili 17". Ili vo kraen slucaj 15" no da ima golema rezolucija. Vidi razgledaj prijatele na kupilaptop.com, nevada.com.mk... Tamu imas golem izbor
   
 17. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Дада, има добри разгледувам....
   
 18. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
 19. username

  username
  Gaining Experience

  526
  66
  4 Јули 2009
  Машко
  Од овие според перформанси вака:
  1. Asus
  2. HP
  3. Sony Vaio

  Според квалитет истиов редослед само обратно
   
 20. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Хехехе....и сега ко најубав ХП а? :p
   
 21. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,017
  12,389
  23 Јануари 2008
  Манга
  За процесор, Sony-то има најбоље. За графика HP-то има најбоља. Asus-от има нешто измеѓу процесор(иако се работи за нијанси од 5%) и некоја графика измеѓу.

  Јас кога би бирал, дефинитивно би одел на Sony-то. Едно е квалитетот, друго е тоа што на ниту еден од тие ноутбуци неможеш да играш игри, така да ирелевантни се графичките перформанси.
   
 22. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Зошто да неможам да играм игри?:))
  Сакам да прашам тоа графичките во што се разликуваат?
   
 23. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,017
  12,389
  23 Јануари 2008
  Манга
  Ќе можеш да играш некои игри, но со слаби детали и ниски резолуции, без разлика која опција и да ја одбереш. Тие ноутбуци не се за играње.

  Што се однесува до интегрираните графики, едната е ATI, другата nVida, третата е Intel. Sony-то има Intel-ова GMА4500 графика, која е послаба од останатите. HP-то има ATI Radeon 4330, таа е најбрза од трите и технолошки нај-напредна графика. Ако планираш да возиш Windows 7, тогаш Aero-то најдобро ќе ти оди со неа.
   
 24. AndrejGagale

  AndrejGagale
  Gaining Experience

  525
  64
  12 Април 2009
  Машко
  Па ако има HP-то најдобра графичка, и е поефтин зошто него не?
  Како што гледам си кажал дека Сонито има најдобар квалитет вистина е тоа?
  И уште нешто, сакам да прашам кој од маркиве се со добар квалитет HP, Asus, Sony, Dell, Toshiba, Simens Fujitsu, Acer?
   
 25. gokica

  gokica
  Модератор

  8,397
  10,188
  13 Јуни 2009
  Според мене Sony и Lenovo (ThinkPad) се најизвикани брендови со генерално највисоки цени. Не случајно е така зашто квалитетот е на завидно ниво (но не далеку пред останатите). Acer и Fujitsu-Siemens се можеби најдоле на ранг листата за популарност.

  Доколку јас се прашувам горе доле сите лаптопи се исто сра*е. Со лаптопи се дружам од 2000 година и можам да ти кажам дека во минатото (2003-2007) година имаше огромни разлики од бренд до бренд. Денес ситуацијата е значајно променета. Има многу малку РМА и генерално сите ставаат исти компоненти (малку + -). И пред се зависи како ќе ти се погоди. Имав ХП па имав проблеми, имав Тошиба и работеше одлично ама батеријата (добро оформена) цркна за 6 месеци. Сега имам ACER и кога ги споредував со HP и Lenovo N100 на пример забележав дека HP има поквалитетен дисплеј (екран) со поизразен контраст и бои ама кој се расипа по 8 месеци употреба па го мењав. HP имаше малку подобар кулер на процесорот и подобра тастатура од ACER на пример но имаше понеквалитетен DVD ром (кој исто се расипа) и понеквалитетен Wireless хардвер од ACER-oт. Kaj Lenovo секоја чест за ThinkPad кои имаат топ компоненти до максимум но послабите серии се исти со другите (не најдов некои компоненти кои се истакнуваа со ненормален квалеитет) иако дисплејот е за нијанса односно незначително подобар од ACER но пак звучниците се неспоредливо полоши од оние кај мојот ACER. Е има и фингерпринт ридер и најдобра тастатура во споредба со сите останати. Според мене подобра и од повеќето модели на SONY кои сум ги видел. Батериите се горе доле исти кај сите од одредена ценовна категорија. ACER, Lenovo и HP имаа минимални разлики.

  SONY не сум отворал лично но сервисерот со кој соработував ми кажа дека и кај нив се случуваат глупости како на пример цркнат рам на графичка кај човек кој го купил лаптопот за деловни активности. Не знам што направи со РМА на тој производ.

  Значи се на се зависи како ќе ти се погоди. Пак јас би рекол дека е колку пари толку музика ама може да се случи поефтиното да те вози многу подобро и да си супер задоволен а поскапото да те зеза и обратно се разбира. Јас воопшто немам намера да ги фалам ACER ама многу сум пријатно изненаден од тоа како работи и имам една замерка а тоа е тастатурата, која одлично ме служи ама се гледа дека е од ниска разина.

  И на крај, и јас ќе кажам, лаптопот има своја намена. Тој не е гејминг машина (освен оние ѕверови од Alienware на пример кои имаат логика само за купувачи со длабок џеп) а не е ни перфектен за видео (независно од големината на дисплејот) ако го споредиш со вискоквалитетен монитор или пред се квалитетен ТВ приемник. Значи мобилност и релиабилност пред се.
   

Сподели

Вчитување...