SAGEM vs CAM Module NP4 (BoomTV) ONE

Дискусија во форумот 'Антени,предаватели,апарати/уреди и останата опрема' започната од Mar tiN, 22 Август 2014.

 1. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,184
  10,499
  2 Август 2012
  Машко
  Јас пак помислив CAM Module кој служи за гледње на заклучени канали.
   
 3. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  377
  109
  13 Април 2007
  Машко
  Корисниците на BoomTV кои користат телевизори од поновата генерација можат да го набават CAM модулот во сите продажни салони на ONE. Производот ќе се издава во BoomTV постпејд корисници на истиот принцип по кој се издава и дигиталниот приемник Sagem BoomTV. CAM модулот е достапен и со замена на опрема по цена од 500 денари пред истек на договор или бесплатно со обнова на договор.
   
 4. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  522
  349
  2 Јануари 2014
  Машко
  Ја вадиш картичката од сажемот и ја ставеш во тој кам модул од али и ги гледаш каналите... Инаку кај оне кам модул се зима со замена на сажемот и еднократна доплата 500 ден за постоечки корисници ,или без доплата за новите корисници кои сакаат место сажемот да земат кам модул.Претплатата е иста :) Го постирав линкот од али за потврда колку пари го купуваат ONE од кина(за голема порачка да не збориме може и по 5 евра да и ги даваат:D )E сега треба да се проба дали ќе работи сажемот без картичка и да ги фаќа слободните канали.Ако да зошто да не се искористи како таков за друг тв,а картичката за во кам модул. :D
   
  Последна промена: 12 Декември 2014
 5. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  Без картичка ке гледаш само МТВ 1 и ништо друго ! CAM модулот е само адаптер и енкодер во кој што легнува картичката !
   
 6. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  522
  349
  2 Јануари 2014
  Машко
  Да , сега земав од комшијата cam modulot ја ставив мојата картица од сажемот и супер работи.Пред нова година ќе го заменам ресиверот со обнова на дог.. па ќе видам има ли разлика во пракса или само на хартија дека сликата била подобра :D
   
 7. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не би требало да има разлика во квалитетот на сликата, значи или имаш слика - или немаш слика (се работи за дигитален прием).
  Ако не е добар сигналот, тогаш може од време на време да ти појавува ситни коцки на сликата :D
   
 8. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  522
  349
  2 Јануари 2014
  Машко
  Па не,нема кабли,нема губење на квалитетот како подобро решение е модулот,а и што пробав како подобра да е сликата со мал процент..
   
 9. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  хммм
  А од ресиверот до ТВ одиш со скарт или HDMI ?
   
 10. Mar tiN

  Mar tiN
  Gaining Experience

  522
  349
  2 Јануари 2014
  Машко
  Само скарт имаат ресиверите на оне...
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 11. krema

  krema
  Professor

  5,312
  4,595
  24 Јуни 2009
  Машко
  Kaj Blizoo HD ресиверите имаат освен скарт и HDMI !
  МИслев дека збориш за Blizoo !
   
 12. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  7,184
  10,499
  2 Август 2012
  Машко
  Знам
  Мислев дека е кинески модул за гледање на гага. Демек да се заобиколат рестрикциите
   
 13. Dace23432

  Dace23432
  Gaining Experience

  215
  108
  25 Август 2016
  Машко
  Дечки не работи линкот од Али веќе, можете ли да ми кажете каков тип на Viaccess користи БумТв. Знам дека може да се отиде во Вип и да се замени Бум тв со доплата од 500денари ако не грешам. Но работата е дека да си остане Бум Твто и плус да има Кам модул, така што не мора да се носи уредот секаде со тебе туку само картицата. Дали ќе работи овој КАМ модул VIACCESS 2.5 Neotion Pocket Satellite TV Conditional Access Module CAM CI | eBay овој е 2,5 што е постар модел и со НП4. па така не сум сигурен дали ќе работи. Не е премногу скап, но дали ќе може да се користи со БоомТв програмската картичка.
   
 14. Pane24

  Pane24
  Practice makes perfect

  2,543
  1,415
  31 oктомври 2012
  Машко
  Невработен
  Колку што знам БумТв не примаат ниту една картица бидеќи се кодирани само на нивните картици да работат. Истото е и со ТоталТв.
   
 15. Dace23432

  Dace23432
  Gaining Experience

  215
  108
  25 Август 2016
  Машко
  Ок мислев за CA модул, бидејќи во темата пишуваше дека можат да се купат Viaccess модули од нет кој ги примаат и декодираат БоомТв картичките.
   
Слични теми
 1. Ste
  Одговори:
  47
  Прегледи:
  9,870
 2. Cigo
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  980
 3. dejan_str
  Одговори:
  33
  Прегледи:
  1,638
 4. riki_staff
  Одговори:
  11
  Прегледи:
  481
 5. sp1on

  Проценка Conax CA Module

  sp1on, 30 Јуни 2017, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  621
Вчитување...

Сподели