Safetly Remove Hardware (USB) Дали е потребно?

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
Bi sakal da kazham deka Safetly Remove ne e neophodno da se pravi bidejkji USB po default e optimizirano (Optimized For Quick Removal).
Mozhete da go proverite toa: Desen click na MyComputer> Manage> Device Manager> Universal Serial Bus Controllers > Desen click Properties na USB-to > Policies.
Primer: Ako pishuvate nekoj dokument primer u notepad... zapishete nekoi informacii i napravete save.
Potoa mozhete slobodno da go izvadite USB-to bez Safetly Remove procedurata, no dokolku otkako ste napravile "save" na informaciite vneseni vo notepad, napravite nekoi promeni i go izvlechete USB-to bez Safetly Remove izmenite shto ste gi napravile posle "save" nema da ostanat na USB-to.
Ako probate da napravite Safetly Remove otkako ste napravile izmeni, a ne ste napravile save, Akcijata nema da vi bide dozvolena.
Taka da zakluchok: Dokolku prefrluvate muzika, sliki etc. otkako ke zavrshi prefrluvanjeto mozhete slobodno da go "iskubete" USB-to bez dosadnata Safetly Remove procedura :]
Malku obemen post i mozhebi dosaden za chitanje ama se nadevam deka vi pomognav vo idnina da ne se machite so Safetly Remove, osven ako toa e neophodno :>
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Хммм, донекаде си во право. За случаите што ги објасна ок, може да се извади USB-то без Safely Remove процедурата. А што ако на пример преслушувате музика од USB-то, и по некое време заборавате дека музиката што ја слушате е од USB а не од HDD, го вадиш онака директно USB-то и резултатот може да биде: dead USB. :plachko2: Токму на ваков случај бев сведок јас. После ваквото директно вадење, USB-то цркна.

Затоа моја препорака за понеискусните корисници на USB мемории е следната: За секој случај пред да го извадите USB-то кликнете на Safely Remove hardawre и потоа извадете го. :rolleyes:
 

drowsy

Intern
11 април 2007
229
6
ok ok, no dokolku stavam USB kaj nekoj drugar, prefrluvam edna slika i tak tak go vadam.
Nema shto da se zamaram da klickam pa da mi kazhuva deka e Safe to remove...
shto znam, mnogu mrzam koga kompjuterot mi kazhuva ochigledni stvari "nepotrebni" u toj sluchaj :) Go mrzam shto mi se pravi glaven :]
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Во секој случај заклучокот е дека ако нема активен процес на USB-то, може слободно да се извади дирекно. А ако некоја програма зема некои активен фајл од USB-то тогаш обавезно Safely Remove hardawre е начинот. :bravo:
 

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
што си се сигурно сигурно поарно исклучиго со Safetly Remove
5 секунди работа
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Стискаш со ДЕСНО копче на тоа зеленото иконче и ти се појавува листа на усб уреди и кликаш..многу просто е и брзо

Инаку во многу случаи не е потребно но некогаш ни самиот не си свесен кога некој програм пристапува до уредот и може да се зезнат работите...можеби не да цркне (иако знам такви сведоци) ама корумпирање на податоците и слично.

Сепак нервира..поради некој bug кога не ти дозволува да го извадиш некогаш ...зошто некој процес не го ослободува.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Мене често ми се дешава кога ќе го ставам, Kaspersky да почне да го скенира, и УСБ-то работи цело време. Тогаш кога ќе пробам да направам safely remove, не може да се отстрани, мора да се чека или да се исклучи Kaspersky. До сега, многу пати сум го вадел без Safely Remove и ништо не се случило.
 

alexo

Intern
23 април 2007
169
12
Јас тој проблем го решавам со помош на програмчето Unlocker, ви текнува :) само ги отклучувате процесите што работат со USB-то и потоа можете да направите Safely Remove Hardware
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Бидејќи Spion, eте, не постира, а даде коментар на каналот на #it.com.mk еве цитат:

[20:04:01] <Spion> znam eden slucaj koga sigurno e potrebno
[20:04:18] <Spion> windows koristi "write cache" by default za site drajvovi
[20:04:39] <Spion> ako e vklucen za toj drive write cache
[20:04:39] <Spion> (po default e vklucen)
[20:04:54] <Spion> iskopiras fajl na stickot (usb drive, w/ever)
[20:04:58] <Spion> i go trgnes bez safely remove
[20:05:09] <Spion> moze da se sluci del od podatocite vo cache da ostanat nenapisani
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
193
www.zeroscience.mk
USB е hot-swappable, така да кога и да завршиш пребацување на некои фајлови можеш да си го извадиш без safely remove hardware ... (сега може некој да помисли: "да било така, не би било измислена оваа функција") ама си работи и така...како што нема safely insert hardware :p мислам дека ова и не е толку страшна работа... јас веќе 5 години вадам USB (директно) без таа функција и немам проблеми до сега никакви... :)
 
M

Mr.Alien

Гостин
1. Неколку пати ми се случило при вадење без Safely Remove да ми се закочи HUB-от, т.е. не реагира на други уреди кое се веќе приклучени на него, или ако се обидам да приклучам (дури и ако нема други приклучени) некој уред. Со рестарирање на компјутерот тоа се решаваше без последици.
2. Liquidworm е во право.
3. И bons е во право - тоа е можно само кај матични плочи кои поддржуваат hot swap и hot plug. Ако некому ова му успеало на стандардна матична плоча, без последици, тоа е чиста среќа.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
NE. Nikogas ne sum koristel safely remove, i sum nemam problemi. RAzni prikazni sum slusal Usb drajvot moze da se rasipe bez safley remove, kompjuterot ke ti zaglave, bla bla. Sekakvi usb drajvovi, mp3 playeri sum staval , sum gi vadel bez safely remove da klikna prethodno i sum nemal nikakvi problemi.

Ако нешто не ти се случило тебе, не значи дека не се случува или дека неможе да ти се случи :)

И јас лично сум немал никаков проблем, ама знам луѓе кои имале и се нашле во незгодна ситуација кога највеќе им бил потребен USB Flash drive и информациите на него :)
 

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Па нема да ја стават Safely remove hardware опцијата, ако тоа не би било потребно.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
100% ne e staveno bez pricina.. jas sekogash ja koristam opcijata.. i fala bogu dosega nemam videno nekoj problem
 

vavio

Intern
12 јануари 2008
25
8
obavezno mora da se koristi safely remove hardware bidejki mozi da se slici da pregori ili USB-to ili masinata!!!
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
obavezno mora da se koristi safely remove hardware bidejki mozi da se slici da pregori ili USB-to ili masinata!!!

da pregori masinata !!! e ova me nasmea stvarno...
inache safely remove normalno deka e pozelno...povtoruvam pozelno da se koristi, pozelno e da se pravat site updates, da ne siklucuva od struja PC-to... megutoa ne e obavezno. Na pocetokot go koristev...sea poslednite nekolku godini nikako...samo gleam da nema neso startuvano od stickot...toa e dovolno. Taka pravam na ovoj so go koristam od giga. E sea imam eden postar 128 mega stick i bash probuvav so nego...pushtam nekoja traka ili klipce da ide i go vadam direktno...malce se ukocuva windowsot...ama stickot eve i sega si raboti normalno. Sum procital nekade deka vakvoto vadenje si ima rok (t.e. samo nekolku pati smeesh vaka, barem za postarite) i kao demek posle "ispushtal dusha" ...
kraj kraeva ... i ako go izvadish bez safely remove i sluchajno ti se rasipe...ne mora da znachi deka e radi toa...denes ima stvarno stickovi od nekvalitetni t.e. shkart marki
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
USB-то нема да цркне доколку не направите Safetley Remove Hardwer тоа може да се деси на некои постери компјутери на пр. Пентиум 3 или подолу. Јас лично само некогаш сум направил SRH и моето USB е сеуште здраво !!!
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
128
Не би рекол. Оваа опција постои и кај Windows Millenium Edition. Не ми текнува за Windows 98 SE дали имаше.....
А и обата се на FAT32.

The "safely remove hardware" bit is used because removable drives like USB sticks and camera memory have a file system on them just like your hard drive does. Most of these drives are small (<= 32 GB) so they use FAT16 as the file system type. FAT16 is an older file system and writes to the disk are simply done on demand. If the power to the machine is cut or the drive is simply yanked out during a write, this will result in incomplete data and possibly a corrupted file system on the drive. The "Safely Remove Hardware" bit calls for all programs accessing the drive to complete whatever reads/writes they need to as the drive will be removed. When all I/O is complete, the OS removes the drive from its list of usable drives and then pops up the bubble telling you it's safe to remove it.

If you formatted your memory card/USB stick yourself and put a journaled file system like NTFS, ext3, XFS, ZFS, HFS+ or ReiserFS, then the removal is different. All writes to the drive are first written to a journal, which is a temporary space on the drive. Once the data is written to the journal, then the data in the journal is written to its final location on the drive, overwriting the original data. Yanking out the drive will cause the following things to happen:

1. Yanking the drive out before the data has been completely written to the journal causes the original data on the drive to remain safe. The changed version of your file that was being written to the journal is lost as the FS sees that there is an incomplete write to the journal and flushes the journal the next time the drive is accessed.

2. Yanking the drive out after the data is written to the journal but before it can be completely written to the file system results in the partially-modified file in the file system being replaced with the good copy on the journal the next time the device is accessed. The user would never know that the final write never completed.

3. Yanking the drive out before any writes to the journal occur or after the data from the journal was successfully copied to the file system cause no issues as the drive is idle.

Цитирано од Tom's Hardware forum :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,043
Мислења
870,711
Членови
30,375
Најнов член
dzoni77764
На врв Дно