• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

S3 Graphics претстави Chrome 400 серијата графички процесори!

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
S3 Graphics ја претстави новата серија Chrome 400 графички процесори кои се значително штедливи на енергија а поддржуваат и декодирање на сите видови HD video кодекси и DirectX 10.1.
Од S3 велат дека се работи за најјакиот графички чип моментално споредено по единица потрошувачка. Ова е одлична новост за лап топ-ите бидејќи кај нив е важна потрошувачката на струја.

Иако ги поддржува сите функции на DirectX 10.1, сепак мислам дека овој чип не е наменет за гејмери бидејќи и најјакиот модел е со 64-bit Memory Interface:
* Microsoft® DirectX™ 10.1 Ready
* Shader Model 4.1
* OpenGL 2.1
* Programmable Unified Shader Architecture
* 64-bit Memory Interface
* AcceleRAM™ Graphics Memory Support
* ChromotionHD™ 2.0 Video Engine for Blu-ray™ / HD-DVD Playback
* H.264 Hardware Acceleration
* VC1 and MPEG-2
* AES 128
* Dual-Link DVI™ and HDMI™ with HDCP™
* Advanced Power Management
Повеќе за Chrome 400 тука.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Од S3 велат дека се работи за најјакиот графички чип моментално споредено по единица потрошувачка.
:LOL: Добар маркетинг за глупи американци!

Потрошувачката на енергија не оди линеарно со перформансите... R670 со смалени фреквенција и напон на 20% дава далеку побрз чип со далеку поголема енергетска ефикасност.
 
M

Mr.Alien

Гостин
S3 одамна е простена од бога. Не се замарајте со нив и нивните о~ајни обиди да се вратат на старите патеки. Не дека не би било добро - повеќе играчи, поголема конкуренција...уште и SiS и VIA да се потрудат, но тешко...
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Teee S3 ne sum gi cul uste od vremeto na S3 Virge seriite. Potoa S3 go srekavam samo u biosot (pojma nemam za so e taa opcija). Se soglasuvam so Mr. Alien deka podobro e da ima poveke t.n. igraci!
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1,049
53
Да во секој случај подобро е да има повеќе играчи, сега не верувам дека би надминал нешто што е mid-range карта ама во секој случај колку толку би влиаело на цените.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,117
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно