1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ryzen gen3

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Мино Андревски, 8 Јули 2019.

 1. Мино Андревски

  Мино Андревски
  Intern

  12
  35
  23 Јуни 2017
  Машко
  Обавезно, ќе пишам во групава вечерва. Фала ти, да се враќа!
   
  На mkextremer му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Chaeld10_8

  Chaeld10_8
  On your way to fame

  907
  720
  29 Март 2011
  На borcep му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  720
  1,051
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Добро де, сеуште не научивте дека цената во усд е без данок, бидејќи секоја држава од САД има различен данок? Цената препорачана од амд е 273.9 евра за 3600х. Додади 5% данок бидејќи не сме еу и ете ја таа цена од 18300.
  Screenshot_20190718_151325_com.brave.browser.jpg
   
  На Astro и psyside им се допаѓа ова.
 4. b.a

  b.a
  Gaining Experience

  142
  417
  9 Август 2010
  Ryzen 3600x во ЕУ е 250е, платен данок и достава до врата.
   
 5. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  Practice makes perfect

  720
  1,051
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Де ајде постирај линк. најниско на мајндфактори го најдов 265 еу плус 5 еу
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,365
  27,062
  4 Септември 2008
  Па? Иста е цената со таа тука?
   
 7. Mario.Bog

  Mario.Bog
  On your way to fame

  966
  507
  15 Декември 2013
  Машко
  Со здравје да си го користиш ПЦ-то, топ конфигурација е, ама неможам да сфатам зашто си земал 3600Х, а не обичен 3600. Буквално разликата помеѓу тие два процесори е буквата Х и малце поголемиот фабрички клок, ама ти си знаеш. Како и да е одличен избор на плоча и уште долго да те тера ПЦ-то. :)
   
  На Мино Андревски и Rukfash им се допаѓа ова.
 8. Venom46

  Venom46
  Intern

  43
  12
  12 Јуни 2018
  Машко
  Со среќа да си го користиш :)
   
  На Мино Андревски му/ѝ се допаѓа ова.
 9. pecko95

  pecko95
  Gaining Experience

  102
  73
  5 Април 2018
  Машко
  3600 (обичните) ги немаат одма на залиха, подоцна ке ги добијат или?
   
 10. Мино Андревски

  Мино Андревски
  Intern

  12
  35
  23 Јуни 2017
  Машко

  Искрено го чекав 3600 ама ќе стигнел тек за 30 дена тој модел
   
  На Mario.Bog и farkizz им се допаѓа ова.
 11. Мино Андревски

  Мино Андревски
  Intern

  12
  35
  23 Јуни 2017
  Машко
  Поздрав од мачето хаха :)
   

  Прикачени датотеки:

  На gOJDO, toplel, MasteR_#0 и уште 9 други им се допаѓа ова.
 12. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,145
  1,145
  2 Март 2011
  Машко
  Аирлија првиот 3600(X) во Македонија. Нек се множат.
   
  На Мино Андревски му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,458
  28 Јануари 2017
  Машко
  Појќе како првиот шо се пофали на форумов али за нас исто е.
  @Мино Андревски со здравје да се јајт.
   
  На gOJDO и Мино Андревски им се допаѓа ова.
 14. Мино Андревски

  Мино Андревски
  Intern

  12
  35
  23 Јуни 2017
  Машко
  Благодарам дечки и собирајте пари за 3600 следен месец, Нексио No.1.
   
 15. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,416
  2,549
  9 Февруари 2011
  Ја ќе чекам одговор од оној „не дирај лава док спава“, пошто време му е да се разбуди.
  Ама ако си вергла лавот стара песна, многу многу ме бендиса плочава, така да... ќе збирам за неа и за 3900X.

  91aRF-IauDL._SL1500_.jpg
   
  gOJDO, MasteR_#0 и на Мино Андревски им се допаѓа ова.
 16. itstheigyg

  itstheigyg
  Gaining Experience

  348
  293
  21 Мај 2017
  Машко
 17. Astro

  Astro
  Guru

  6,397
  8,871
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Маајко мила. Што сторија АМД!?

  12 процесори за 440 евра, да-не-ти-се-вервит.

  Браво.
   
  На Мино Андревски му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  497
  452
  12 ноември 2013
  Ако беше 18% + 5% данок царина, поскапо доаѓа. А, и јас лично не би зимал за 2к разлика да немам гаранција. + AliExpress....
   
  На Мино Андревски и Rukfash им се допаѓа ова.
 19. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,715
  2,334
  14 Декември 2010
  Машко
  Малку off да се извентилирам кога веќе ја спомна плочава, да имам пари радо би ја зел само ради изгледот, преку глава од матичните последниве години со глупава edgy modern fancy естетика (heatsink дизајни со прекршени линии + принтовите на PCB) зачинета со куп RGB без разлика на фирма пошто сите ги имаат, од mainstream до high - enthusiast сегмент, да фукнам 700 долари и да добијам квазимодо елка од матична lol.

  Бар еден модел или сегмент да има секоја фирма со чист дизајн, raw heatsink-ови околу лежиштето за напонската секција со heatpipe што (не)оди до чипсетот (нешто како high end матичните од LGA775/1366 ерата само со неутрални бои), без принт или нешто минимално што има смисла, и ако има RGB да биде изведено со усул а не на секој милиметар.
   
  CBB_6, Мино Андревски, Gaston и на уште 1 им се допаѓа ова.
 20. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,519
  1,178
  2 Јануари 2012
  Како може на било кој да му се свиѓа матична со вентилатор на неа не ми е јасно.
   
  На Мино Андревски и Chicco69 им се допаѓа ова.
 21. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  52
  30
  30 Јуни 2019
  Машко
  Повраток на данок..Нешто беше со сметката од продавницата,идеш на граница и им кажуваш дека сакаш да си повратиш пари кога ќе се вратиш у Мк...Ти тура печат и после идеш некаде во ГТЦ беше мсм за да ти вратат одреден дел пари...
   
 22. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,416
  2,549
  9 Февруари 2011
  Боље вентилатор него РГБ :).
  Башка, порано тоа беше чест случај, не знам што е страшно тука?
   
  На psyside му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Sharlovski

  Sharlovski
  Unstoppable

  1,096
  2,458
  28 Јануари 2017
  Машко
  Ко ќе им дојди време, најмалите вентилатори најмногу бучава прават, едино то.
   
  На Gaston му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,416
  2,549
  9 Февруари 2011
  Така беше, ама се справувавме лесно со тоа.
  Сеа и други времиња се, ќе си нарачам со лагерче (лежиште), ако овој не е, па ќе го сменам.
  Не ми е драма тоа. Ама РГБ ми е комедија.
   
  На Astro и goce03 им се допаѓа ова.
 25. Hanzo

  Hanzo
  Gaining Experience

  65
  75
  27 Септември 2017
  Машко
  Мене ме плаши малку ова со кулерот на сите X570 плочи. Луѓе по YouTube викаат дека не се баш добра идеја. Нормално таму се од потреба, ама тие што порано имале вакви плочи (со кулер на нив) викаат дека брзо почнувале да бучат и брзо се расипувале. Проблемот е што не се баш со стандардни големини па тешко било да се најде замена за нив и тешко било да се сменат. Колку што знам, ако имаш посериозен Зен 2 процесор (3700X па нагоре ваљда) паметно е да го ставиш на X570 плоча, а тие се сите со кулер, па на жалост нема баш бегање од кулерот моментално. Ако не се лажам, X570 AORUS XTREME е единствената X570 плоча што постои без кулер во моментов. Само се надевам дека ќе има повеќе избор на вакви плочи во иднина.
   
  Мино Андревски, Peceto и на mkextremer им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. MoDmkd
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,843
 2. rippermkd
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,677
 3. zipi123
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,293
 4. shifty
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  809
 5. rippermkd
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  312
Вчитување...

Сподели

Вчитување...