1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ryzen gen3

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Мино Андревски, 8 Јули 2019.

 1. Astro

  Astro
  Guru

  5,989
  8,107
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
 2. eX3v1l

  eX3v1l
  On your way to fame

  1,091
  625
  2 Мај 2011
  На VerGer му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  168
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
 4. Astro

  Astro
  Guru

  5,989
  8,107
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Имам некој лаг, а не послаби перформанси. Според бенчмарциве океј е.
  Проблемот мислам дека е во тоа што имам само 2 х 4Gb SS DDR4-2133

  Ќе мора да земам поскоро 2 h 8Gb 3200 CL15

  Има 2 х M2, 6 x SATA (ама не работат сите пополнети), Intel LAN и ALC1220 аудио.
  Како што гледам, не ми треба помоќен процесор од 2600. 3600 ќе го прескокнам по се изгледа.
   
 5. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  168
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Па богами 6 јадра со 12 нитки беше научна фантастика тоа пред неколку години. А интеловите 4/8 беа изгор цени. Иначе логично дека ке ја прескокнеш 3600ката, а можеби и 4600ката ако излезе 2020та год.
  Ама на 5600ката мислам дека нема да и одолееш у 2021ва под услов сокето на сегашната плоча да е компатибилен, а шансите за тоа се 99,2 % ;)
   
 6. StefAngel

  StefAngel
  Gaining Experience

  836
  493
  28 ноември 2015
  Машко
  Dude infinity fabric works faster with faster ram...
   
  На borcep и Astro им се допаѓа ова.
 7. Martin1992

  Martin1992
  Intern

  18
  8
  30 Јуни 2019
  Машко
  Зависи шо си земал друго со 2600ката..

  Џабе паѓаат цените на процесорите коа графичките се у пичку матер скапи...За разлика од Англија,Америка...
   
 8. Astro

  Astro
  Guru

  5,989
  8,107
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
   
 9. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  168
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Па шо мора нова да е и најјака да е? Има на старо 1070 за 13000. Ја сум презадоволен и со 1060ка. Реално и оверкил ми е, не ми е потребна према тоа какви игри играм и ете од мерак ја земав пошто замена со доплата.
   
 10. pecko95

  pecko95
  Intern

  74
  47
  5 Април 2018
  Машко
  Ако отвориш на Web Archive и укуцаш anhoch.com, и се вратиш 2018-та месец дена по искачањето на Ryzen 5 2600, цените биле нешто под 12.000 денари. Што е реално и тоа како прифатлива цена за новите 3600-ки. Ама... ако биде 14.000, тогаш некако и не се исплати со оглед на тоа дека 2600-ката е 8.700ден. Нексио рекоа до нареден петок ке ги добиеле и немаат уште цени. Анхоч не знам што чекаат уште, требаше да ги имаат барем два-три дена после глобалното, они уште нема абер од нив.
   
 11. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  338
  168
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Друже, како рајзенчето? Среди ли го, задоволен ли си сеа?
   
 12. Astro

  Astro
  Guru

  5,989
  8,107
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Анхоч рекоа за 4 до 7 недели ќе добијат Рајзен 3000.

  Не го средив уште. Ама буричкав подлабоко и сфатив дека B450 како чипсет има некои сериозни ограничувања. На пример од 6 САТА порти, губиш две ако употребиш М2 ССД во првиот слот. Ако употребиш уште еден ССД во свториот М2 слот губиш уште два САТА порти.

  Иначеостанатото е одлично, кај Аорусот има одлична звучна и мрежна карта. Кај мене проблемот е во РАМ-от, имам само 2 х 4Гб DDR4-2133 модули. Кога ќе ги сменам тие очекувам да живне малку машината.

  И уште нешто, BOX кулерот е жива глупост кај рајзениве, особено тој со 2600 што оди, stealth или како и да го викаат. И стварно, стелт е, процесорот прегрева исто ко да го нема кулерот :oh:
   
  На stevo15 и gOJDO им се допаѓа ова.
 13. pecko95

  pecko95
  Intern

  74
  47
  5 Април 2018
  Машко
  4 до 7 недели ??? Дали се сериозни ? Абе единствена добра продавница за гејминг опрема во земјава и толку назад да се.... Не знам што да кажам стварно, дури може ке испадне цената и поголема од 14к како што спомна гојдо, во грција во Солун 240 евра е R5 3600... Се исплати ли да се земе R5 3600 ако го поврзува човек со мид левел графичка како rx 580 8gb или во иднина подобра како 2060-ка или 5700 ? Пошто, разликава во цена (моментално 2600 се продава за 8.7к) некако не ми ги оправудва 20% подобри перформанси во гејминг... и тоа сите бенчмарци беа со 2080 ки / 2080ти....
   
 14. Cika

  Cika
  V.I.P

  2,346
  876
  8 Декември 2009
  3600 во плесио 240 евра. Ќе се прошетате и ќе си вратите данок за истата цена што ќе биде овде, 250 најверојатно. Заедно со b450-m aorus е одлична комбинација за 350 евра, 300 со вратен данок.
   
 15. pecko95

  pecko95
  Intern

  74
  47
  5 Април 2018
  Машко
  Може ли малце во детали да ми подобјасниш што мислиш под “ке си вратите данок“ ? И ја го гледав процесорот во Plesio, ама 240 евра ми делуваше малце скапичко со оглед на фактот дека 2600-ката е под 150 евра, а кај нас сигурно и над 240 евра би бил 3600-ката. Не сум купувал од солун ништо до сега, поготово не вакво нешто, па не разбирам како иде тоа со данокот? :D
   
 16. Cyb3rAng3l

  Cyb3rAng3l
  Intern

  36
  38
  16 oктомври 2016
  Машко
  Од нексио велат дека во ПЕТОК ќе ги имаат следниве Рајзен-ки:

  AMD Ryzen 3 3200G Box
  AMD Ryzen 5 3400G Box
  AMD Ryzen 5 3600 Box
  AMD Ryzen 5 3600X Box


  Цените ќе ги знаеме во Среда-Четврток.
   
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  On your way to fame

  1,169
  949
  2 Јануари 2012
  Машко
  Вреди ли сега разликата во цена?
   
 18. Astro

  Astro
  Guru

  5,989
  8,107
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Нема одговор на тоа прашање. Зависи што значи разликата во цена од 100 евра. За некого е многу, за некого малку, некому вреди, некому не.
   
 19. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  615
  710
  2 Март 2011
  Машко

  Малку е чудно што имаш лаг, не ми се верува да е до рамот. Се надевам ќе откриеш што го кочи компјутерот. Имаше причина штои не ја зеде оваа:
  Anhoch PC Market Online - MB Gigabyte B450M-S2H AM4 DDR4 3200MHz OC SATA3 M.2 USB3.1 HDMI/DVI/VGA за 3760 денари?
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Astro

  Astro
  Guru

  5,989
  8,107
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се мислев од прво, ама оваа плоча има 2 сата порти помалку, послаба мрежна и аудио секција, само еден М2 порт, само два РАМ слота, послаба напонска секција и веројатно помалку future proof со оглед дека и Рајзен 4000 би требало да работи на истиот сокет само со БИОС апдејт.

  А најбитната причина е што од принцип не земам ефтини ствари за сериозна работа. За секундарен компјутер таа плоча би ми била примарен избор, ама за сериозна примарна машина, не би си играл.
   
 21. Мино Андревски

  Мино Андревски
  Intern

  8
  19
  23 Јуни 2017
  Машко
  Во Нексио:

  CPU AMD RYZEN 3 3200G,Quad Core, 4,0GHz 6MB s.AM4 Vega 8 Graphics YD3200C5FHBOX - 6.950 den so ddv
  CPU AMD RYZEN 5 3400G, Quad Core, 4,2GHz 6MB s.AM4,Vega 11 Graphics YD3400C5FHBOX - 10.980 den so ddv
  CPU AMD RYZEN 5 3600, Six Core, 4,2GHz 35MB s.AM4 100-100000031BOX - 14.750 den so ddv
  CPU AMD RYZEN 5 3600X, Six Core, 4,4GHz 35MB s.AM4 100-100000022BOX - 18.290 den so ddv
   
  borcep, farkizz и на Astro им се допаѓа ова.
 22. Astro

  Astro
  Guru

  5,989
  8,107
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Значи 3600 ќе биде баш толку колку што беа предвидувањара, околу 14.000.
  Не се исплати, многу пари е, 100 евра плус од 2600
   
 23. DelphiUser

  DelphiUser
  On your way to fame

  615
  710
  2 Март 2011
  Машко
  2600 на запад за 119$

  Цените на Ryzen 3000 во МК не даваат многу надеж.
   
  b.a, farkizz и на Astro им се допаѓа ова.
 24. Мино Андревски

  Мино Андревски
  Intern

  8
  19
  23 Јуни 2017
  Машко
  Знам дека сум идиот ама да го комплетирам мојот прв PC ever што можам да си го купам. Плус 2060 купена пред 7 месеци.. Па ајде и вас нека ве фати мајата :)))
   

  Прикачени датотеки:

  На freeman, MasteR_#0, pecko95 и уште 10 други им се допаѓа ова.
 25. mkextremer

  mkextremer
  On your way to fame

  995
  804
  4 Февруари 2014
  Машко
  За шо си идиот? 15500/16000 денари е во УСА процесоров, супер си е почетнава цена.

  Склопви таму и кажи како со температурите, интересна матичнава
   
  На borcep и Astro им се допаѓа ова.
Слични теми
 1. MoDmkd
  Одговори:
  19
  Прегледи:
  1,652
 2. rippermkd
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,531
 3. zipi123
  Одговори:
  14
  Прегледи:
  1,043
 4. shifty
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  703
 5. rippermkd
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  232
Вчитување...

Сподели

Вчитување...