• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ryzen gen3

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Мино Андревски

Gaining Experience
23 јуни 2017
35
130
Здраво дечки,

Има ли некој инфо кога би стигнале 3-та генерација Ryzen по продавници кај нас ? Овие од Сетек викаа као до крај на неделава ќе имало ама не ми се баш за верување.

3700Х и 3600, кој како е во можност, многу добра инвестиција.
 

TheMarshal

Unstoppable
3 јануари 2019
1,389
2,229
Сетек би требало да имаат за 2-недели. Додека, за Анхоч би можело и поскоро.

Мислам дека некој од форумџиите имаше подетални информации кога ќе стигнат кај нас.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
610
622
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Logitec G903
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Од кај ги извади цениве? Линкче нешто ово оно?
 

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1,022
1,534
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: Kingston A400 120GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
A4Tech OP-530NU
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
AOC 22" e2243Fw2
OS
Windows 10
Последна промена:

pecko95

Gaining Experience
5 април 2018
178
166
Во Србија ги имало и биле познати цените,за:

Ryzen 3 3200G = 100 eвра
Ryzen 5 3400G = 160-170 eвра
Ryzen 5 3600 = 180 евра
Ryzen 5 3600X = 223 евра
Ryzen 7 3700X = 295 евра
Ryzen 8 3800X = 356 евра
Ryzen 9 3900X = 456 евра
180 евра за 3600 ? :O Дај боже и кај нас да е таа цена, ама нема шанса, нашиве се „малку“ луди право да ти кажам... :D
 

Apollyon

Gaining Experience
13 јануари 2016
67
68
Apollyon's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 65002 + Custom loop
Motherboard
ASRock Z170m Extreme 4
Storage
Samsung SM951 120GB NVMe, Western Digital Velociraptor (300GB)
PSU
EVGA Supernova G2 650W
RAM
G.Skill TridentZ DDR4 @ 3200 MHz 2x8GB
Video card
GeForce GTX 1070 EVGA SSC
Case
Antec p50 Window
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
Corsair K70 LUX Cherry MX Red
Audio
Alesis M1Active USB 320
Monitor
Dell Ultrasharp U2312HM x2
OS
Windows 10/ Arch Linux
Neksio za nekolku dena :)
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,025
29,024
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Martin1992

Intern
30 јуни 2019
52
30
Skopje
Дали моментално е best-buy ?
Бест-Бај во моментов ти е Рајзен 5 3600..Огромна конкуренција на пазарот е. За некои си 200 долари/евра се такмичи со И9 9900к и во некои сфери го тепа дури. На 1080 резолуција разлика е од 15 до 30 фпс али на 1440п се смалува на 5 до 10 фпс а разлика у цената е огромна,едниот 200 другиот 400-500 евра.

Во Србија ги имало и биле познати цените,за:

Ryzen 3 3200G = 100 eвра
Ryzen 5 3400G = 160-170 eвра
Ryzen 5 3600 = 180 евра
Ryzen 5 3600X = 223 евра
Ryzen 7 3700X = 295 евра
Ryzen 8 3800X = 356 евра
Ryzen 9 3900X = 456 евра
Рачунај кај нас повисоки за 10-15% од АПУ моделите нагоре...

Здраво дечки,

Има ли некој инфо кога би стигнале 3-та генерација Ryzen по продавници кај нас ? Овие од Сетек викаа као до крај на неделава ќе имало ама не ми се баш за верување.

3700Х и 3600, кој како е во можност, многу добра инвестиција.
Ќе бидам у можност за 3600-та ама прашањето е за графичка xD
 
  • Ја почнал/а темата
  • #14

Мино Андревски

Gaining Experience
23 јуни 2017
35
130
Бест-Бај во моментов ти е Рајзен 5 3600..Огромна конкуренција на пазарот е. За некои си 200 долари/евра се такмичи со И9 9900к и во некои сфери го тепа дури. На 1080 резолуција разлика е од 15 до 30 фпс али на 1440п се смалува на 5 до 10 фпс а разлика у цената е огромна,едниот 200 другиот 400-500 евра.Рачунај кај нас повисоки за 10-15% од АПУ моделите нагоре...Ќе бидам у можност за 3600-та ама прашањето е за графичка xD

Јас имам моментално 2060 затоа некако најмногу ми оди со 3600. 3700Х е дефинитивно најѕвер ама па не сум некој што стрима или пак имам 2080ти со х570 матична за да се видат тие максимум перформанси и плус да треба да плаќам еден тон пари за да не си праам ботлнек со моменталната графичка.

3600 генг
 
  • Ја почнал/а темата
  • #15

Мино Андревски

Gaining Experience
23 јуни 2017
35
130
Дали моментално е best-buy ?

Јас го земав овој (2600) за братучед пред недела дена за 8500 намачен во сетек, во комбинација со малце постара 1050ти графичка што ја имав и асус приме б450м-а матична. Тој играше по лаптопи досеа и вика е презадоволен му правело огромна разлика. Најискрено, не ти е лоша идеја ни 2600 ни 2700х. Размисли само добро, штета е да се пропушти 3600 за иста цена што лани ја имаше 2600 а е подобар во просек некои 20%.
 

Martin1992

Intern
30 јуни 2019
52
30
Skopje
Јас го земав овој (2600) за братучед пред недела дена за 8500 намачен во сетек, во комбинација со малце постара 1050ти графичка што ја имав и асус приме б450м-а матична. Тој играше по лаптопи досеа и вика е презадоволен му правело огромна разлика. Најискрено, не ти е лоша идеја ни 2600 ни 2700х. Размисли само добро, штета е да се пропушти 3600 за иста цена што лани ја имаше 2600 а е подобар во просек некои 20%.
Од лаптоп кога ќе прејдеш на било каква конфигурација на десктоп комп се осеќа разлика..А не па со Рајзен 5ка и 1050ка шо си му склопил ти..
 
  • Ја почнал/а темата
  • #17

Мино Андревски

Gaining Experience
23 јуни 2017
35
130
Им пишав на Нексио за кога би имале, викаат утре ќе ми пратат ценовник со модели.

*HYPE*
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,599
10,874
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
За тие што тврдад дека 3600 е best deal моментално, како тоа тврдите кода сеуште нема цени кај нас.
Башка кој вирече дека
е биде 180 евра?

Ќе биде најмалку 230 евра, а тоа не е најбољи дил моментално.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2,747
2,423
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | Hyper 212 Evo
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
Samsung SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Logitech K120
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
Ако одма треба да се земе процесор 2600 за 8.7к ден. е монструм, од друга страна тоа што цените може ќе бидат надуени на почеток не значи дека ќе бидат и за некој месец, а 3600 е доволно подобар процесор за тогаш да се доплати разликата, поготово ако нема да се прави апгрејд некое време.
 

Martin1992

Intern
30 јуни 2019
52
30
Skopje
За тие што тврдад дека 3600 е best deal моментално, како тоа тврдите кода сеуште нема цени кај нас.
Башка кој вирече дека
е биде 180 евра?

Ќе биде најмалку 230 евра, а тоа не е најбољи дил моментално.
Збориме дека е бест-бај за цените кои ги гледаме по интернет по светов :) Кај нас кога ќе дојде..Шлог ќе не удри :p
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,475
1,100
Неврленд
На Гојдо веќе му има шепнато врапчето дека Ryzen 3600 ќе биде 14000 ден.
А веќе анхоч ги намалиле цените на постоечките Ryzen 1000 и 2000 така да се најдобар дил за 95 % од корисниците.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,599
10,874
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
На Гојдо веќе му има шепнато врапчето дека Ryzen 3600 ќе биде 14000 ден.
А веќе анхоч ги намалиле цените на постоечките Ryzen 1000 и 2000 така да се најдобар дил за 95 % од корисниците.
Намалена е цената и на 2600, вчера земав :)

Ама не сум задоволен :(
Не верувам дека АМД платформава не чини, можеби со мојот сетап некаде грешам. Ќе си играм викендов и ќе го средам,
 

StefAngel

Practice makes perfect
28 ноември 2015
2,334
1,552
2600 без x ти бара мануелен оверклок 2600x не ти бара тоа е разликата.
 

Rukfash

Practice makes perfect
24 јануари 2019
1,475
1,100
Неврленд
Намалена е цената и на 2600, вчера земав :)

Ама не сум задоволен :(
Не верувам дека АМД платформава не чини, можеби со мојот сетап некаде грешам. Ќе си играм викендов и ќе го средам,
Ај ај не биди тажен. Ке си поиграш ке го опраеш и ќе бидеш задоволен. И после да частеш ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,698
Мислења
848,930
Членови
29,431
Најнов член
XFXRX580
На врв Дно