1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

RYZEN 70% ПОЕВТИН ОД ИНТЕЛ! BRING ON THE HYPE!

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од toshex, 10 Февруари 2017.

 1. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Оваа вест ми го направи денот:

  Ryzen на AMD со 70% пониски цени од i7-6900K на Intel ⋆ IT.mk

  Ајде дискусија, што значи ова за пазарот на процесори, дали мислите дека сега е ред на АМД да доминира или Интел има доволно простор за да спушти цени и да биде компетитивен?

  Ако интел може да спушта цени тогаш дали оправдувате колку скапо продаваше процесори до сега?

  Итн итн итн. Има тон прашања и ова е одлична основа за една добра дискусија на форумов.
   
  architect, Arabian, MasteR_#0 и на уште 1 им се допаѓа ова.
 2. wolverine

  wolverine
  On your way to fame

  802
  699
  27 Јуни 2012
  Мислам дека intel си е intel. Пак ќе има проблеми со компатибилност, мал број матични што ќе го поддржуваат или многу скапи итн.

  бтв, секогаш добро интел да има конкуренција :)
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 3. filipkir

  filipkir
  Practice makes perfect

  1,067
  1,373
  17 Јуни 2009
  Машко
  Конечно по 8 години се решив да купам нов PC и ова се деси :) Сега незнам што да правам, дали да го земам новиов Core i7 7700K или да го причекам Ryzen 7 1800X и да видам како тој CPU ќе се покаже. Вие што би одлучиле кога би биле на мое место?
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 4. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  За сега секоја дискусија е излишна, ниту има официјални цени, ниту бенчмарци, се е нагаѓање.
   
  На FLEGMA и MasteR_#0 им се допаѓа ова.
 5. FiC DoGG

  FiC DoGG
  On your way to fame

  893
  873
  17 Април 2007
  Машко
  3D Artist
  Ако не ти е итно, почекај бенчмарк некој ако ништо друго.
   
  На filipkir му/ѝ се допаѓа ова.
 6. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Се согласувам дека бенчмарците ќе варираат. Ама и да биде 80% од перформансите (а ова го сечам квалитетно предвидувањето според сите head to head тестови до сега) на интелог, пак 70% поевтин (потврдено од неколку извори) ама ете нека биде и 50% поевтин само - дали нема интел да добие тежок удар.

  Искрено јас сум превозбуден и мислам дека интел си заслужија со молзењево на корисниците.

  Јас иам Хасвел процесор, и знам дека откоа го земав мојот процесор до сега реално нема потреба за апгрејд - ама има ентузијасти кои секоја генерација плаќаат одново гигантски цени за процесори кои се ребрендиран cherry-pick од скоро истиот процесор од претходна генерација.

  Лично мислење ова не ми скокајте одма :D Интел имаат одлични процесори и ми се допаѓа колку извлекоа од нив, ама стагнираа веќе и отидоа само на жнеење од корисниците.

  Стварно се надевам дека АМД ќе им врзе некој шамар за да ги мотивира со ова.

  А и редно време е АМД компјутерчиња да возиме пак :)
   
  На Lokvan, Krkac, dangthe и уште 3 други им се допаѓа ова.
 7. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,731
  2,393
  14 Декември 2010
  Машко
  Доволно матични (модели) сигурно ќе има, сега ако мислиш на драјвери, доволно добар чипсет во поглед на I/O, NVMe перформанси, до која фрекфенција мем. контролерот кај Ryzen ќе тера DDR4 и сл. тоа ќе видиме наредниве месеци.

  +1 да почекаш, неколку недели се во прашање :)
   
  На toshex и filipkir им се допаѓа ова.
 8. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,260
  2,757
  21 Јануари 2011
  Машко
  Ние на твое место би ги вложиле парите у нешто профитабилно а не нешто што ќе ја изгуби половина од вредноста за година и помалку. Уствари 30% од вредноста со самото купување а потенцијалот нема ни 5% да му се искористи.
   
  На kamenko и filipkir им се допаѓа ова.
 9. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,086
  2 Август 2012
  Машко
  Ко ќе им плеснат i5-ка на 4,2 со хипер тридинг има да се чудат што ги снашло.
  За иста цена.

  Флегма велит и запишете си го овој пост во букмаркс.
   
  На bogoevski, DennyMK, Vlad944 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 10. Astro

  Astro
  Guru

  6,784
  9,434
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Се сложувам. Доволно е интел само да ги отклучат процесорите и AMD според сегашните проценки ќе паднат на г'с или ќе мора да симнат цени.
  Според мене Интел е бајаги понапред во АМД, барем две генерации. Не се глупи, си го имаат кецот во ракавот.

  Мешањево на АМД во приказнава има две цели:
  1. Интел да ги намали цените
  и / или
  2. Интел да ги отклучи процесорите.

  Што и да се случи ние сме во добивка. Фак интел, фак АМД, битно ние да добиеме добри процесори по ниски цени.
   
  На Teget, Vlad944, STEFF и уште 6 други им се допаѓа ова.
 11. StOrMK

  StOrMK
  Gaining Experience

  765
  389
  25 Јули 2015
  Машко
  Економетричар, Ph.D
  Нека се изедат, ќе ги собереме трошките. Нека паднат цените на Интел. ;)
   
  Boldozer, ivan88, RagingDemon и на уште 1 им се допаѓа ова.
 12. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Така е! Крајниот корисник да ќари! Ама да се надеваме имаат доволно за да продолжи конкуренцијата низ наредните генерации.

  Не знам дали ќе се согласите ама и нвидиа картите се доста попристапни откоа се тепаат со АМД за купци.
   
  На StOrMK му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ile bocev

  Ile bocev
  Gaining Experience

  274
  202
  15 ноември 2015
  Машко
  Овие амд постојат ли уште :):D
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 14. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,086
  2 Август 2012
  Машко
  Intel Reacts to Ryzen with new Kaby Lake Core i5 7640k and i7 7740K Processors

  потоа

  Core i7 7740K and i5 7640K: Kaby Lake-X on LGA2066

  Core i5 7640K (QMMA ES): Much more disappointing than expected, the Core i5 7640K is well clocked at 4.00 GHz base against 3.80 GHz for the Core i5 7600K on Socket LGA1151. A priori it is a gain, except that here: its Turbo mode is located at 4.2 GHz for a single active core, 4.1 GHz with two active cores and ... 4.0 GHz - its basic frequency - with 4 active cores ! Values strictly identical to the Core i5 7600K and which return to the removal of Turbo mode in Quad Core mode. This is enough to annihilate the interest of the increase in the base frequency. Regarding the presence of Hyper-Threading, Intel's internal documents indicate that it is disabled, but we still have no confirmation from a source that actually has a working CPU. As soon as our sample has found a compatible motherboard (which will not be long), we will confirm this point. Nevertheless, given the marketing abuse that seems to constitute this range of processors, we now have little hope.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 15. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,762
  4,277
  20 Февруари 2011
  Машко
  Od Sandy Bridge navaka nemam slusnato za AMD procesor, so Bulduuzerite krevaa malve prasina ali niso.

  I ja se soglasuvam so @FLEGMA ke gi otklucat ke idat od 3.8 na 4.2+ i na gz ke padnat Amd odma...

  Ali se nadevam ke ima nesto ogromno od AMD , vekje Intel si igra so cenite prav Monopol stana.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 16. MasteR_#0

  MasteR_#0
  Unstoppable

  2,731
  2,393
  14 Декември 2010
  Машко
  Баш тоа со отклучена 4c/8t i5 варијанта и побрзо исфрлање на 6 јадрени mainstream процесори и се бара, колку време се тераат истите комбинации на i3/i5/i7, од првата генерација Nehalem-Westmere? Крајно време е нешто да се промени, да не искочи Ryzen сега којзнае дали до другата деценија ќе видевме некаква промена или ќе продолжат со приказна ала Kaby Lake - зголеми бројче однапред да означува цела нова генерација што уствари е refresh на претходната со минимални подобрувања.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Roncic

  Roncic
  Гостин

  Како и да е , како крајни потрошувачи уште не сне дораснати за санди пак не за зен или каби. 99% од нашава заедница возиме на 1080п така да 99.99 во Македонија. Џабе се к***ме на новостиве. За 1080п и 2500k e повеќе од доволен , енд оф стори.
   
  На kamenko, Lokvan, Astro и уште 2 други им се допаѓа ова.
 18. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Мене личмо ми одговара дека за мали конфигурации ќе биде топ ова. Едвај чекам ZBOX со амд процесор.
   
  На Astro му/ѝ се допаѓа ова.
 19. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,620
  4 Септември 2008
  [​IMG]

  48364_awkward-nod-christian-bale-kermit-the-frog.gif
   
  На chemioftw, gremlin, vladimir171 и уште 7 други им се допаѓа ова.
 20. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  216
  173
  29 Март 2012
  Не играме сите игри лол.

  Само, на форумов кога некој се сили леле колку ми е јак процесоров најчесто всушност мисли леле колку ФПС ми вади.

  Имаат и други примени процесориве сосема неповрзани со графика и тоа 1080 или 2к или 4к е небитно. А за игри, Сенди Бриџ е доволен и на 100к.
   
 21. steelseries

  steelseries
  On your way to fame

  847
  530
  20 Декември 2015
  Машко
  barem stavi me vo tie od 1 % ----> 800x600 killing spree :D
   
  На prichina и Teget им се допаѓа ова.
 22. Psycore

  Psycore
  On your way to fame

  535
  555
  12 ноември 2013
  Automation Tester
  [​IMG]
   
  На Sukhoi и Teget им се допаѓа ова.
 23. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Официјалната тема ТУКА. Нема потреба од ваква фрагменитраност на постови и огромен наслов што иде на нерви. Барем оваа не е samsung vs apple, ме разбирате.
   
  На m@rT1n му/ѝ се допаѓа ова.
 24. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Пер напна со „официјална тема“ и не знам шо.
   
  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.
 25. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,718
  13,086
  2 Август 2012
  Машко
  Конкурентски цени, нема што.
   
  На Sukhoi му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...