Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ryzen 5 7600X vo Makedonija? I maticna za nego?

thexfiles125

Gaining Experience
29 април 2013
207
142
Zdravo, planiram da pravam nov kompjuter no primetiv deka novite Ryzen generacii gi nema kaj Anhoch/Setec, dane znae nekoj kade da gi najdam vo MK? Ili ke mora da naracuvam? Na primer preku gjirafa
 

StefanPetrov

On your way to fame
5 април 2016
466
727
StefanPetrov's setup  
Processor & Cooler
12700F / Arctic Liquid Freezer II 240
Motherboard
MSI PRO Z690-A DDR4
Storage
1TB Firecuda 520 SSD / 500GB Kioxia Exceria SSD / 1TB WD HDD
PSU
Asus ROG STRIX 750W
RAM
32GB G.Skill Aegis 3200 MHz
Video card
EVGA 3080 FTW3 Ultra 10GB
Case
Modecom Volcano Amirani White
Mouse
Razer Deathadder V2
Keyboard
Cooler Master MK730 Brown Switches
Monitor
LG 32" 165Hz QHD
OS
Windows 10 / Ubuntu

Намести долу Ребуплика Македонија за испорака за да немаш VAT. Искрено ако не ти се брза почекај да излезат новите 13-та серија од Интел, не само оти според мене 13600К ќе ти дај поќе перформанси за исти пари, туку оти до тогаш можи ќе намалат АМД со цените тро да се покомпетитивни а и матичните ќе поевтинат. Во моментот 200 евра за матична не знам дали ти се дава, да не збораме дека 250-300 ќе дајш за Х670 ако сакаш таква. Ако сакаш поевтино да поминиш почекај 13600К и земи евтина B660 за 100 евра или поевтино и терај. Да не збораме дека и DDR5 е уште дупло поскап. Ако не ти се проблем парите, земи си одма 7600Х ако ти е веќе ќеф, DDR5 и матична и терај.
 

thexfiles125

Gaining Experience
29 април 2013
207
142

Намести долу Ребуплика Македонија за испорака за да немаш VAT. Искрено ако не ти се брза почекај да излезат новите 13-та серија од Интел, не само оти според мене 13600К ќе ти дај поќе перформанси за исти пари, туку оти до тогаш можи ќе намалат АМД со цените тро да се покомпетитивни а и матичните ќе поевтинат. Во моментот 200 евра за матична не знам дали ти се дава, да не збораме дека 250-300 ќе дајш за Х670 ако сакаш таква. Ако сакаш поевтино да поминиш почекај 13600К и земи евтина B660 за 100 евра или поевтино и терај. Да не збораме дека и DDR5 е уште дупло поскап. Ако не ти се проблем парите, земи си одма 7600Х ако ти е веќе ќеф, DDR5 и матична и терај.
Знам размислував и за 13600K, ама ваѓда ќе треба месеци дур Anhoch и останативе ги донесат 13 gen на залиха така? Веројатно ќе треба матична + процесор да нарачувам тогаш? Или овие сега што се матичниве би ги поддржале зошто пак LGA1700? Фората е што вишем се залетав и купив DDR5 RAM дур бев во Германија, и сега имам 2 x 8 GB 6000 MHz stickovi сто сакам да искористам за нов PC, али жално што ни 12 gen intel не се на залиха кај Анхоч моментално а не па 13...
 

outsider

Practice makes perfect
14 јуни 2019
711
1.393
Битола
www.instagram.com
Знам размислував и за 13600K, ама ваѓда ќе треба месеци дур Anhoch и останативе ги донесат 13 gen на залиха така? Веројатно ќе треба матична + процесор да нарачувам тогаш? Или овие сега што се матичниве би ги поддржале зошто пак LGA1700? Фората е што вишем се залетав и купив DDR5 RAM дур бев во Германија, и сега имам 2 x 8 GB 6000 MHz stickovi сто сакам да искористам за нов PC, али жално што ни 12 gen intel не се на залиха кај Анхоч моментално а не па 13...
Нови Intel процесори 12, 11 и 10 генерација Гојдо продава 12-та серија на Интел
 

thexfiles125

Gaining Experience
29 април 2013
207
142
Фала ќе размислам, мислам дека MSI Z690-A што ја има на Анхоч моментално ќе поддржува 13 gen Intel, па веројатно поише ќе вреди да ја земам таа матична и тогаш 13600k од негде, computeruniverse мислите дека одма ќе ги имаат на залиха на 20ти? Или ако не ми се чека и Гојдо сеуште ги продава ќе земам од него
 
Последна промена:

Ron26

Practice makes perfect
4 мај 2019
894
1.201
не се исплати да се замараш со овие процесори. Неисплатливи се за купување, поготово послабите верзии од оваа серија.
 

thexfiles125

Gaining Experience
29 април 2013
207
142
не се исплати да се замараш со овие процесори. Неисплатливи се за купување, поготово послабите верзии од оваа серија.
Кога ќе видам колку се скапи и тешки за наоѓање AM5 матични да, најверојатно ќе завршам со 12/13 gen intel, само не ми се чекаше за 13 gen а нејќам да нарачувам толку скапи делови, уф
 

Deki22

Gaining Experience
7 мај 2018
54
66
Знам размислував и за 13600K, ама ваѓда ќе треба месеци дур Anhoch и останативе ги донесат 13 gen на залиха така? Веројатно ќе треба матична + процесор да нарачувам тогаш? Или овие сега што се матичниве би ги поддржале зошто пак LGA1700? Фората е што вишем се залетав и купив DDR5 RAM дур бев во Германија, и сега имам 2 x 8 GB 6000 MHz stickovi сто сакам да искористам за нов PC, али жално што ни 12 gen intel не се на залиха кај Анхоч моментално а не па 13...
прво и основно, без брзање :)
сегашните матични подржават 13та генерација а бидејќи промоцијата е на 20ти октомври, кај нас посебно анхоч ќе бидат донесени негде средината на декември
знам пошо лани во декември купив 12700К во тој период кога ги донесоа
 

thrw

Gaining Experience
3 декември 2021
619
492
прво и основно, без брзање :)
сегашните матични подржават 13та генерација а бидејќи промоцијата е на 20ти октомври, кај нас посебно анхоч ќе бидат донесени негде средината на декември
знам пошо лани во декември купив 12700К во тој период кога ги донесоа
Тој период порачав од Компјутерскиот универзум кога видов 35000 ден процесорот со 30000ден матични плочи во Анхоч и заштедив 12000 денари со чекање месец.
Да одговорам на оргиналното прашање. Жирафите имаат ама се многу скапи уште според мене. Ако ги дадат на попусти како што 5800x3d се продаваше за 24000ден ќе поминеш поевтино ама биди стрпелив.

Испратено од Автентикатор на ЈСП
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.110
Мислења
974.647
Членови
35.409
Најнов член
sendrit
На врв Дно