Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Ryzen 5 5600X Overclock with Air Cooler

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
362
353
www.youtube.com
Оверклок на 5600x со напон од 1.25 и фреквенција од 4,700mhz на сите јадра со Hyper 212 Cooler Master, во nzxt h5 flow куќиште. Резултатот е 11963 во Cinebench, температурата не дига повеќе од 62 степени и потрошувачка од околу 90W.
 

Атачменти

 • Screenshot 2024-03-28 134658.png
  Screenshot 2024-03-28 134658.png
  937,5 KB · Прегледи: 46
 • Screenshot 2024-03-28 135050.png
  Screenshot 2024-03-28 135050.png
  51,4 KB · Прегледи: 46

orce97

Gaining Experience
19 декември 2022
362
353
www.youtube.com
ПБО не ти се свиѓа ? Зошто мануелен оверклок кога можеш со ПБО да го клокнеш на 4850Мхц ?
Повеќе ми одговара мануел пошто е постабилно и нонстоп е на таа фреквенција додека со пбо буста али некад и паѓа и има дропови во фпс :)
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io
Повеќе ми одговара мануел пошто е постабилно и нонстоп е на таа фреквенција додека со пбо буста али некад и паѓа и има дропови во фпс :)
Хмм.. Можно е - не сум пробал . Со ПБО сум тестирал еве скоро ФХ5 бенчмарк - стабилен ФПС имаше - рамна линија скоро 130ФПС . Не знам како би можело подобро од тоа..
 

AleksandarBR8

Gaining Experience
8 февруари 2015
169
224
Skopje
AleksandarBR8's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5600X / Deepcool Gammax 400 XT
Motherboard
Gigabyte AORUS B450 Elite V2
Storage
Kingston M.2 1TB / SSD 240GB
PSU
Gigabyte P850GM
RAM
32GB HyperX
Video card
Gigabyte 3070 OC
Case
Kolink Observatory MX MESH
Mouse
Razer Deathadder V2 / Razer Firefly
Keyboard
Razer Blackwidow V3
Audio
Yamaha RX-V365 / Yamaha NS-F51 / Heco Plus 5000 / NAD 805SW
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710s
OS
Windows 10 Pro
Јас исто така сум на ПБО ама би идел на мануел мислам дека е постабилно? што ќе кажат другите?
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io
Јас исто така сум на ПБО ама би идел на мануел мислам дека е постабилно? што ќе кажат другите?
Абе рекла-казала е тоа Се.
Додека не се проба - да се направи еден тест со ПБО (еве како во ФХ5 што е на пример - или во Ф22 бенчмарк ) и после мануелен ОЦ истиот тест - па да се спореди.

Таман има сега излезено и нова алатка од Интел убава Intel PresentMon Intel® Arc™ Graphics – PresentMon – Intel Gaming Access со графици мониторинг и логирање на лаг, ФПС итн .. па да се види ..
 

AleksandarBR8

Gaining Experience
8 февруари 2015
169
224
Skopje
AleksandarBR8's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5600X / Deepcool Gammax 400 XT
Motherboard
Gigabyte AORUS B450 Elite V2
Storage
Kingston M.2 1TB / SSD 240GB
PSU
Gigabyte P850GM
RAM
32GB HyperX
Video card
Gigabyte 3070 OC
Case
Kolink Observatory MX MESH
Mouse
Razer Deathadder V2 / Razer Firefly
Keyboard
Razer Blackwidow V3
Audio
Yamaha RX-V365 / Yamaha NS-F51 / Heco Plus 5000 / NAD 805SW
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710s
OS
Windows 10 Pro
Абе рекла-казала е тоа Се.
Додека не се проба - да се направи еден тест со ПБО (еве како во ФХ5 што е на пример - или во Ф22 бенчмарк ) и после мануелен ОЦ истиот тест - па да се спореди.

Таман има сега излезено и нова алатка од Интел убава Intel PresentMon Intel® Arc™ Graphics – PresentMon – Intel Gaming Access со графици мониторинг и логирање на лаг, ФПС итн .. па да се види ..
Јас многу не ги разбирам тие мануел работите, на пбо сум пробал 2-3мода има таму што да оптимизира, со тоа би можел да помогнам
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io
Јас многу не ги разбирам тие мануел работите, на пбо сум пробал 2-3мода има таму што да оптимизира, со тоа би можел да помогнам
ж

Со ПБО процесорот буста 4.65 на едно јадро , 4.55 на две ,4.5 на 4 и 4.4Гхц на 6 јадра (бројкиве од ракав - не сум запазил точно колку се ама така функционира )
Целата работа е што за да одржиш 4.6Гхз на сите јадра (со мануелен оверклок) треба напонот да го зголемиш. Со што и моќноста на процесорот ќе се зголеми на 120 Вати (максимум е толку )
Јас баш не сум да ризикувам да ризикувам и да го деградирам процесорот. И нема потреба - 6 јадра многу ретко која игра користи - а ако користи 2-4 јадра - веќе има максимум буст со ПБО.
Можда има такви игри (ЦП2077) каде ќе ќариш некој ФПС или постабилен ќе биде - ама дали вреди тоа за температури над 80Ц и максимум стрес ?
После - ова јадро не ми буста - ова јадро цело време (заглавено) искористено ми е до 100% - ќе читаш постови на Редит :(
 

AleksandarBR8

Gaining Experience
8 февруари 2015
169
224
Skopje
AleksandarBR8's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5600X / Deepcool Gammax 400 XT
Motherboard
Gigabyte AORUS B450 Elite V2
Storage
Kingston M.2 1TB / SSD 240GB
PSU
Gigabyte P850GM
RAM
32GB HyperX
Video card
Gigabyte 3070 OC
Case
Kolink Observatory MX MESH
Mouse
Razer Deathadder V2 / Razer Firefly
Keyboard
Razer Blackwidow V3
Audio
Yamaha RX-V365 / Yamaha NS-F51 / Heco Plus 5000 / NAD 805SW
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710s
OS
Windows 10 Pro
Јас најдобар перфоманс извадив на PBO + Curve Optimizer (All Cores), Control Mode Default
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.214
4.197
Скопје
hackitfree.github.io
Јас најдобар перфоманс извадив на PBO + Curve Optimizer (All Cores), Control Mode Default
Исто. Тестирав многу сетинзи - вклучувајки и PBO - 4850Мхц PPT=120W и највисок скор (за споредба) беше 12400 во CB23. Само така на максимум температурите до 80Ц.
Смалив на PPT=90W - 4750Mhz и скорот се намали на 11400 -што е само некој процент послабо ама температурите 60Ц не поминуваат.
Сетинзи PBO .... PPT=90W , TDC=60A EDC=90A , CO (per core) -30,-30,-26,-30,-24,-30 , BO +100Mhz , PBO Scalar X2
 

acko123-4

Gaining Experience
19 декември 2021
52
50
Сеа како шо се клокани високо фабрички зен4 процесорите само пбо и curve optimizer undervolt и тамам си
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.402
14.632
Јас исто така сум на ПБО ама би идел на мануел мислам дека е постабилно? што ќе кажат другите?
Преферирам мануелно, затоа што можам и волтажата да ја намалам, што е битно кај овие процесори за да не греат премногу. 5800X кај мене е all core оверклокуван и андерволтуван, не надминува 70 степени со Lucifer кулер од Deepcool.
Му се спремам да го лапувам летоска и да го фукнам 5.0GHz All core, ќе отворам тема тогаш како ќе оди работата.
 

AleksandarBR8

Gaining Experience
8 февруари 2015
169
224
Skopje
AleksandarBR8's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5600X / Deepcool Gammax 400 XT
Motherboard
Gigabyte AORUS B450 Elite V2
Storage
Kingston M.2 1TB / SSD 240GB
PSU
Gigabyte P850GM
RAM
32GB HyperX
Video card
Gigabyte 3070 OC
Case
Kolink Observatory MX MESH
Mouse
Razer Deathadder V2 / Razer Firefly
Keyboard
Razer Blackwidow V3
Audio
Yamaha RX-V365 / Yamaha NS-F51 / Heco Plus 5000 / NAD 805SW
Monitor
BenQ Mobiuz EX2710s
OS
Windows 10 Pro
Преферирам мануелно, затоа што можам и волтажата да ја намалам, што е битно кај овие процесори за да не греат премногу. 5800X кај мене е all core оверклокуван и андерволтуван, не надминува 70 степени со Lucifer кулер од Deepcool.
Му се спремам да го лапувам летоска и да го фукнам 5.0GHz All core, ќе отворам тема тогаш како ќе оди работата.
Би сакал да ми пуштиш инфо од тоа како го имаш мануелно клокнато за да пробам и јас.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.402
14.632
Би сакал да ми пуштиш инфо од тоа како го имаш мануелно клокнато за да пробам и јас.
Би сакал да ми пуштиш инфо од тоа како го имаш мануелно клокнато за да пробам и јас.
Ќе погледнам па ќе ти пишам
 

gremlin

Octogenarian/2
18 октомври 2009
2.872
2.424
Скопје
gremlin's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 5800X - CM ML240L V2
Motherboard
Asus TUF B550 Plus
Storage
Samsung 990 Pro 1TB
PSU
1000W Corsair RM1000i
RAM
16GB DDR4 Kingston Renegade 3600Mhz
Video card
Zotac Geforce RTX 3070Ti 8GB AMP Holo Extreeme
Case
CM H500 ARGB
Mouse
Logitech G703
Keyboard
SteelSeries TKL
Audio
Realtek
Monitor
27" Mi 2K 165Hz
OS
Windows 11 Pro 64Bit
Ќе погледнам па ќе ти пишам
И јас сум со 5800Х баш ме интересира ова, јас немам пробано мануелно а со ПБО и curve optimizer на -20 приметив значително намалување на температури но нормално без да покачам други работи така да перформансите исти.
 

Trtka

Gaining Сало
11 април 2018
516
688
Исто и ја су са 5800хикс и би сакал да вида как си го кликнал :).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.774
Членови
35.416
Најнов член
gpodyt
На врв Дно