Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Продадено Ryzen 5 2600 Desktop Processor w/ Wraith Stealth Cooler + BOX

Статус
Затворена за нови мислења.

Gappo

Gaining Experience
20 јануари 2016
161
195
Gappo додаде нов оглас:

Ryzen 5 2600 Desktop Processor w/ Wraith Stealth Cooler + BOX - Проценка

Опис:

Купен од Анхоч и користен ~3,5 години за кежуал гејминг. Доаѓа со целосната оригинална опаковка со Wraith Stealth кулер. Го продавам заради надградување со понов. Ве молам проценка.


Specs:

CPU Cores: 6
CPU Threads: 12
CPU Speed: 3,9 GHz
Base Clock: 3.4GHz
Max Boost Clock: 3.9GHz
Total L1 Cache: 576KB
Total L2 Cache: 3MB
Total L3 Cache: 16MB
Socket: AM4

Слики:Погледнете го атачментот 115579Погледнете го атачментот 115580[ATTACH...

Видете го целиот оглас...
 

rippermkd

Gaining Experience
11 јануари 2016
490
376
Bitola
rippermkd's setup  
Processor & Cooler
ryzen 7 2700 @4150MHz, custom EKWB / bykski watercooler
Motherboard
ASUS Crosshair hero VII
Storage
samsung 970evo 500gb; asgard NVME 1TB 4tb HDD
PSU
XFX pro 1000W
RAM
kingston savage @3200 cl13
Video card
ASUS ROG STRIX RX5700
Case
JNC nekoe Modirano do daske
Mouse
rapoo v320
Keyboard
motospeed GK89
Monitor
LG 27gl850
OS
win10

Jedah

Unstoppable
6 ноември 2007
1.229
2.054
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
5000 ден. 7000 е 3600
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
497
996

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Нов е сеуште 200 евра, половен би бил 9000-8000.
Стар лагер во нашиве локални продавници од две генерации стар процесор (наскоро 3) мене ме ми е параметар за пазарна цена.
Или да не тупам многу, кој процесор би избрал ти ? 2600 за 8000-9000 или 3600x за 7000 ден.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.472
14.750
Стар лагер во нашиве локални продавници од две генерации стар процесор (наскоро 3) мене ме ми е параметар за пазарна цена.
Или да не тупам многу, кој процесор би избрал ти ? 2600 за 8000-9000 или 3600x за 7000 ден.
Па не збориме а нов хардвер туку за половен. А изворов за 3600х не можеше да ти биде пообјективен :D
Ако нов 3600 е сеуште 11.000 денари, тогаш половен со гаранција би бил 8000. А 2600 би бил 5000, но не под тоа, тоа би било загуба, со оглед на тоа дека Haswell Quad core сеуште се приближува до таа цена, што е нонсенс.

EDIT: недоразбирање, 9000 мислев за 3600 не за 2600.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Па не збориме а нов хардвер туку за половен.
Да, за половен правиме муабет, како што е погоре споредбата половна 2600 наспроти половна 3600x.
А изворов за 3600х не можеше да ти биде пообјективен :D
Ова, не го разбирам баш :)

А 2600 би бил 5000, но не под тоа, тоа би било загуба, со оглед на тоа дека Haswell Quad core сеуште се приближува до таа цена, што е нонсенс.
Повторно да, толку ми е и проценката 5,000 ден.
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
475
/home/coki
https://www.computeruniverse.net/en/p/90908628
нов е помалце од 7000ден.
Тешко дека некој ќе даде 8000-9000 за половен R5 3600, кога на facebook и reklama5 има неколку огласи со половни R5 3600 за 6000-7000ден
Кога веќе сакаш да споредуваш производ купен тука и од CU, тогаш земи ги во предвид сите трошоци. Прво, само процесоров не можеш да го порачаш од CU, не испорачуваат нарачки со сума од 100 и нешто евра колку што е процесорот. Ако речеме дека испорачуваа, тогаш реалната цена што ќе ја платеше ќе беше отприлика: 103,32 € + ~ 22 евра достава + 6 евра процесирање на уплата преку картичка, тоа ти е 131,32 пред нашите трошоци, кои би биле 5% од оваа сума (6,57 евра) и некои си 200-300 денари (да речеме 5 евра) царински/поштенски трошоци. Тоа ти се 142,89 евра или отприлика 8800 денари. Значи муабетов не ти чини.

Стар лагер во нашиве локални продавници од две генерации стар процесор (наскоро 3) мене ме ми е параметар за пазарна цена.
Или да не тупам многу, кој процесор би избрал ти ? 2600 за 8000-9000 или 3600x за 7000 ден.
Што фино вака, не ти е параметар за пазарна цена. Таа е цената кај нас, дали ти се допаѓа или не тоа е друго... Оди на бензинска и речи им не ти е параметар нивната цена, да ти наточат бензин по цена од 5 долар центи, како што е во Иран.

Значи веќе ако давате проценки, давајте реални и без вакви глупости. Имајте малку почит за тој што продава (утре може и вие ќе продавате), а не само да се скалпирало.
 

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Кога веќе сакаш да споредуваш производ купен тука и од CU, тогаш земи ги во предвид сите трошоци. Прво, само процесоров не можеш да го порачаш од CU, не испорачуваат нарачки со сума од 100 и нешто евра колку што е процесорот. Ако речеме дека испорачуваа, тогаш реалната цена што ќе ја платеше ќе беше отприлика: 103,32 € + ~ 22 евра достава + 6 евра процесирање на уплата преку картичка, тоа ти е 131,32 пред нашите трошоци, кои би биле 5% од оваа сума (6,57 евра) и некои си 200-300 денари (да речеме 5 евра) царински/поштенски трошоци. Тоа ти се 142,89 евра или отприлика 8800 денари. Значи муабетов не ти чини.


Што фино вака, не ти е параметар за пазарна цена. Таа е цената кај нас, дали ти се допаѓа или не тоа е друго... Оди на бензинска и речи им не ти е параметар нивната цена, да ти наточат бензин по цена од 5 долар центи, како што е во Иран.

Значи веќе ако давате проценки, давајте реални и без вакви глупости. Имајте малку почит за тој што продава (утре може и вие ќе продавате), а не само да се скалпирало.
Освен, што не искара вака убаво :) Ќе дадеш твоја проценка, секако аргументирана, или ова досадно ти е па колку во муабет да се најдеш.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.833
17.662
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
497
996
Кога веќе сакаш да споредуваш производ купен тука и од CU, тогаш земи ги во предвид сите трошоци. Прво, само процесоров не можеш да го порачаш од CU, не испорачуваат нарачки со сума од 100 и нешто евра колку што е процесорот. Ако речеме дека испорачуваа, тогаш реалната цена што ќе ја платеше ќе беше отприлика: 103,32 € + ~ 22 евра достава + 6 евра процесирање на уплата преку картичка, тоа ти е 131,32 пред нашите трошоци, кои би биле 5% од оваа сума (6,57 евра) и некои си 200-300 денари (да речеме 5 евра) царински/поштенски трошоци. Тоа ти се 142,89 евра или отприлика 8800 денари. Значи муабетов не ти чини.


Што фино вака, не ти е параметар за пазарна цена. Таа е цената кај нас, дали ти се допаѓа или не тоа е друго... Оди на бензинска и речи им не ти е параметар нивната цена, да ти наточат бензин по цена од 5 долар центи, како што е во Иран.

Значи веќе ако давате проценки, давајте реални и без вакви глупости. Имајте малку почит за тој што продава (утре може и вие ќе продавате), а не само да се скалпирало.
Има достава и комплет до врата со сите давачки е 7700-7900 денари,
- Screenshot
Незнам зашто не би споредувале цени за нов хардвер од CU.
Мојот коментар беше посочен кон @Astro Бидејќи тој направи споредба со нов R5 3600 (од незнам каде) по цена од 11000ден и половен (од незнам каде) 8000-9000 денари,
Патем се сложувам дека цена од 5000 денари за половен 2600 е на место.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.472
14.750
Има достава и комплет до врата со сите давачки е 7700-7900 денари,
- Screenshot
Незнам зашто не би споредувале цени за нов хардвер од CU.
Мојот коментар беше посочен кон @Astro Бидејќи тој направи споредба со нов R5 3600 (од незнам каде) по цена од 11000ден и половен (од незнам каде) 8000-9000 денари,
Патем се сложувам дека цена од 5000 денари за половен 2600 е на место.
Како бе батка не знаеш од каде? Отвори ценовници по фирмиве и види. Отвори тука претходните 3600 половни што се продаваа и види, ете ти од каде.
 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.271
12.111
Скопје
androgaming.com
Има достава и комплет до врата со сите давачки е 7700-7900 денари,
- Screenshot
Незнам зашто не би споредувале цени за нов хардвер од CU.
Мојот коментар беше посочен кон @Astro Бидејќи тој направи споредба со нов R5 3600 (од незнам каде) по цена од 11000ден и половен (од незнам каде) 8000-9000 денари,
Патем се сложувам дека цена од 5000 денари за половен 2600 е на место.

Од оглас. прошлата недела земав за мои потреби.


Screenshot 2022-08-07 at 20-50-39 CPU AMD Ryzen 5 3600 BOX.png


или вака нешто


Р5 2600 - 5500 дека со кулер. 5000 без.
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
497
996
@Astro искрено ме мрзи да листам продавници со цени x2 од нормлните, ниту гледам што и како продаваат ниту пак ќе одам да купувам кај нив.
@ARMac - Screenshot Повели, патем не е нов огласов и во предходниве 2 недели имаше неколку 3600 и 3600x по цена од 6000-7000ден.
Можеме до утре вака, еден од вас да прати линк со оглас од поскап процесор а јас пак да пратам линк со поевтин, ама нели проценкиве се да се помогне и на продавачот и на следниот купувач да добијат двајцата најфер цена. по вашава логика треба сите да купуваме од најскапите продавници и најскапите огласи ? Безвезе!
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.280
4.255
Скопје
hackitfree.github.io
Освен, што не искара вака убаво :) Ќе дадеш твоја проценка, секако аргументирана, или ова досадно ти е па колку во муабет да се најдеш.
Шо бе Цоки ви се пушти ? А бе Цоки :LOL:...
Проценка 5000ден а он нека проба и 6000 да земе !
 

coki

:(){ :|:& };:
26 ноември 2021
343
475
/home/coki
Има достава и комплет до врата со сите давачки е 7700-7900 денари,
- Screenshot
Незнам зашто не би споредувале цени за нов хардвер од CU.
Мојот коментар беше посочен кон @Astro Бидејќи тој направи споредба со нов R5 3600 (од незнам каде) по цена од 11000ден и половен (од незнам каде) 8000-9000 денари,
Патем се сложувам дека цена од 5000 денари за половен 2600 е на место.
Извини, јас кога отворив ми даваше само опција за преземање на лице место и ми беше чудно. Додадов уште еден производ и се појави опцијата за достава кај нас, али сега гледам во ред е. Али пак, со се данок и поштенски трошоци, 8000-8200 доаѓа, што е повеќе од твоето „за помалку од 7000“. А за тоа од како и зошто таа споредба, ете гледам објаснил веќе @Astro.
Освен, што не искара вака убаво :) Ќе дадеш твоја проценка, секако аргументирана, или ова досадно ти е па колку во муабет да се најдеш.
Не бе друже, не штанцам јас коментари ради реда, пишувам само кога мислам дека има нешто вредно да се каже. Проценка ќе дадам чим бараш, ама чим прашаш на бензинска дали може по ирански цени бензин да наточиш :)
 
Последна промена:

goce03

Unstoppable
20 јануари 2015
1.565
3.154
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-10500
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston NVMe A2000 1TB /HDD Toshiba P300 2 TB
PSU
Cooler Master MWE 600W White
RAM
2x8 DDR4 Kingston HyperX Predator
Video card
INNO3D RTX 2060 SUPER
Case
CoolerMaster Case K350
Monitor
HP EliteDisplay e232
OS
Win 10
Извини, јас кога отворив ми даваше само опција за преземање на лице место и ми беше чудно. Додадов уште еден производ и се појави опцијата за достава кај нас, али сега гледам во ред е. Али пак, со се данок и поштенски трошоци, 8000-8200 доаѓа, што е повеќе од твоето „за помалку од 7000“. А за тоа од како и зошто таа споредба, ете гледам објаснил веќе @Astro.

Не бе друже, не штанцам јас коментари ради реда, пишувам само кога мислам дека има нешто вредно да се каже. Проценка ќе дадам чим бараш, ама чим прашаш на бензинска дали може по ирански цени бензин да наточиш :)
Ок досадно ти е, па да поштракаш малце.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.472
14.750
giphy.gif
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
47.255
Мислења
977.494
Членови
35.563
Најнов член
Vezilka5
На врв Дно