Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!
 • Хеј Гостин сакаш да отвориш нов оглас, но не можеш да го сториш тоа?
  Најверојатно си пропуштил дека е активиран нов сервис наречен ИТ Огласник Ѕирни го тука и ако сакаш да прочиташ повеќе, да дадеш некаква идеа, пофалба или критика за истиот куцни ни тука будно ја следиме темата и одговараме на вашите пораки.

  Со почит,
  Вашиот ИТ.МК

Продадено Ryzen 5 1600 AF

Статус
Затворена за нови мислења.

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
Мене се ми е јасно. Тебе што мислам дека не ти е јасно е дека тој процесор кога беше нов пред неколку години кошташе толку. Или си заборавил или си го купил од некого по смешна цена.
За тие пари денес се продаваат Ryzen 5 3600, башка преостаната гаранција.
 

Godlike

On your way to fame
11 октомври 2014
764
877
Маркетот си ја одредува ценат, не значи ако си купил 100 евра и мора да се продаде под 100 евра можи и над.
Провери го процесорот колку иди на ebay и во соседните држави пример Србија kupujemprodajem, види колку била цената на форум предходно ако некој продавал и истотака колку цената на ново локално во продавници па оформи ја цената.
Јас можам да дадам проценка ама нема, поради тоа што веќе членот си одлучил.
 

OrionZ

Gaining Experience
23 јануари 2015
79
94
Мене се ми е јасно. Тебе што мислам дека не ти е јасно е дека тој процесор кога беше нов пред неколку години кошташе толку. Или си заборавил или си го купил од некого по смешна цена.
За тие пари денес се продаваат Ryzen 5 3600, башка преостаната гаранција.
Настрана фактот што не сум напишал фиксна цена, процесорот никогаш не коштал толку нов што во секој случај е тотално ирелевантно и иде со важечка гаранција што очигледно си пропуштил да прочиташ.

За R5 3600 шо да ти кажам, има и еднорози ама никој не ги видел.

За други пат би те замолил да отвориш две очи пред да коментираш и да уништиш нечив оглас.
 

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
985
900
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600 w/ Deepcool AK400
Motherboard
ASUS ROG STRIX B450-F GAMING II
Storage
Samsung 970 EVO PLUS 1TB + 2TB WD20EZRX x2
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
16GB DDR4@2400MHz
Video card
ASUS TUF GTX 1660 Ti EVO OC
Case
CM Elite 335U
Mouse
LAMZU Atlantis Mini Pro
Keyboard
MK870 w/ JWICK Black
Audio
Xonar DGX w/ Sennheiser HD215
Monitor
BenQ XL2411P
OS
Windows 10
Настрана фактот што не сум напишал фиксна цена, процесорот никогаш не коштал толку нов што во секој случај е тотално ирелевантно и иде со важечка гаранција што очигледно си пропуштил да прочиташ.

За R5 3600 шо да ти кажам, има и еднорози ама никој не ги видел.

За други пат би те замолил да отвориш две очи пред да коментираш и да уништиш нечив оглас.

1673264838802.png


еве на виделина, ама не ќе да е еднорог со оглед на тоа дека 800 и кусур луѓе по ценава го зеле. и без муабети од типот алиекспрес и гаранции, цената е таа за 3600, а оваа за такаречи 2600 е безобразна, по малку. 5600 што е уште подобар од двата, е 7600 денари сосе шипингот до тука.
 

OrionZ

Gaining Experience
23 јануари 2015
79
94
Се моли модератор да избриши клатер од огласов! Не е проценка, не е дискусија, оглас е мајке ми.
 

Kpakep4e

Gaining Experience
18 јули 2020
89
180
Многу јасно пишува во правилата дека е забрането коментирање по огласи, а одредена група исти луѓе на секој оглас коментираат небаре некој со стап ги тера да купат, од каде ви доаѓа таа потреба да коментирате, и зашто се толерираат коментарите не ми е јасно.Испратено од LYA-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
Настрана фактот што не сум напишал фиксна цена, процесорот никогаш не коштал толку нов што во секој случај е тотално ирелевантно и иде со важечка гаранција што очигледно си пропуштил да прочиташ.

За R5 3600 шо да ти кажам, има и еднорози ама никој не ги видел.

За други пат би те замолил да отвориш две очи пред да коментираш и да уништиш нечив оглас.
Јас се извинувам што ти го уништив огласот. Замолив администрација да зачисти бидејќи мислев е проценка ама ете, бидна што бидна. Само ќе те потсетам дека сме на форум, не на пазар 3, без да тупам понатаму ќе ти посакам среќа со продажбата.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.058
3.827
Многу јасно пишува во правилата дека е забрането коментирање по огласи, а одредена група исти луѓе на секој оглас коментираат небаре некој со стап ги тера да купат, од каде ви доаѓа таа потреба да коментирате, и зашто се толерираат коментарите не ми е јасно.Испратено од LYA-L29 преку IT.mk форум апликација

Дозволена е дискусија во новиот огласник колку што гледам, претпоставувам баш ради вакви огласи.
 

Kpakep4e

Gaining Experience
18 јули 2020
89
180
Дозволена е дискусија во новиот огласник колку што гледам, претпоставувам баш ради вакви огласи.
Коментирањето во темите каде нема наведено дека се бара проценка е забрането.

Доколку незнаете колку да го продадете, препораката е да ја побарате малопродажната цена и намалете ја за 20-25%, доколку производот е оштетен, стар намалете повеќе.

Коментирање околу цената е забрането. Ако имате некаква забелешка контактирајте го продавачот по Приватна порака.


Каде пишува поинаку јас не гледам други правила.

Испратено од LYA-L29 преку IT.mk форум апликација
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
:LOL::LOL:
Мислењето е автоматски споено:

Кога веќе се постираат слики од Алија, да не заборавиме дека пред некој ден 4790К процесор на еден член што вреди 100€ на нет, му го проценија за 2500 денари.
Погледнете го атачментот 121002
А тогаш колку проклето треба да кошта 6500, 7500, 8100, 9100 кога нов 10100F кошта 4500 денари?
 
Последна промена:

Jedah

Practice makes perfect
6 ноември 2007
1.205
1.975
Jedah's setup  
Processor & Cooler
AMD RYZEN 5 1600AF 6-Core 3.2 GHz (3.6 GHz Turbo) & CoolerMaster Hyper H411R
Motherboard
ASUS PRIME B450M-K
Storage
SSD: M.2 Corsair NVMe MP510 240GB / HDD: SAMSUNG F1R HE103UJ 1TB / HDD TOSHIBA DT01ACA 1TB
PSU
Cooler Master MasterWatt Lite 700W, 230V, 80Plus, HDB fan, Active PFC
RAM
Kingston 16GB 2666MHz DDR4 CL16 DIMM (Kit of 2) 1Rx8 HyperX FURY Black
Video card
MSI Gaming Radeon RX 570 256-bit 4GB GDRR5
Case
DeepCool Tesseract BF
Mouse
Logitech Optical M100 USB Black
Keyboard
A4Tech A4 KR-85 ComfortKey
Monitor
LG 24'' Full HD IPS Monitor with FreeSync™ (24MP60G-B)
OS
Windows 11
1600AF моментално е вo Сетек 8000ден. - Огласувачот го продава 5200ден. Со ценкање сигурно ќе спушти уште некоја стотка. така да само во паралелниот свет на IT.mk производ кој се продава 40% поевтино од тоа во продавница може да се декларира како скапо.

А тие паралели со Ebay, Алиекспрес, Улан Батор, Камчатка и Ушуаја ви се онака како ви одговара
Незнам со тој пристап одите секаде? Цените ваму биле такви биле онакви... Цената ја одредува локалниот пазар а не пазарот во Кина и Исланд

Јас сваќам дека денес светот е глобално село. Ако успевте да набавите нешто од некаде по подобра цена - Good for you.
Али не значи дека ако некој мора да биде најевтин на планетата земја за цената на производот да му биде релевантна.
Постојат еден куп фактори што ја формираат цената.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
435
819
херцажа
1600AF моментално е вo Сетек 8000ден. - Огласувачот го продава 5200ден. Со ценкање сигурно ќе спушти уште некоја стотка. така да само во паралелниот свет на IT.mk производ кој се продава 40% поевтино од тоа во продавница може да се декларира како скапо.

А тие паралели со Ebay, Алиекспрес, Улан Батор, Камчатка и Ушуаја ви се онака како ви одговара
Незнам со тој пристап одите секаде? Цените ваму биле такви биле онакви... Цената ја одредува локалниот пазар а не пазарот во Кина и Исланд

Јас сваќам дека денес светот е глобално село. Ако успевте да набавите нешто од некаде по подобра цена - Good for you.
Али не значи дека ако некој мора да биде најевтин на планетата земја за цената на производот да му биде релевантна.
Постојат еден куп фактори што ја формираат цената.
Сетек е релевантен извор за актуелна и коректна цена на X производ за локален пазар ?
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.058
3.827
Коментирањето во темите каде нема наведено дека се бара проценка е забрането.

Доколку незнаете колку да го продадете, препораката е да ја побарате малопродажната цена и намалете ја за 20-25%, доколку производот е оштетен, стар намалете повеќе.

Коментирање околу цената е забрането. Ако имате некаква забелешка контактирајте го продавачот по Приватна порака.


Каде пишува поинаку јас не гледам други правила.

Испратено од LYA-L29 преку IT.mk форум апликација

Овде.

" За секој оглас автоматски ќе се креира и тема во соодветниот потфорум во кој ќе биде дозволена дискусија без разлика дали е проценка или едноставно сметате дека цената не е реална или слично... секако истите правила ќе важат и во нив. Со ова се овозможува поголема дискусија кај огласите и можност за интеракција."
 

no_retreat

On your way to fame
22 јануари 2011
460
876
1600AF моментално е вo Сетек 8000ден. - Огласувачот го продава 5200ден. Со ценкање сигурно ќе спушти уште некоја стотка. така да само во паралелниот свет на IT.mk производ кој се продава 40% поевтино од тоа во продавница може да се декларира како скапо.

А тие паралели со Ebay, Алиекспрес, Улан Батор, Камчатка и Ушуаја ви се онака како ви одговара
Незнам со тој пристап одите секаде? Цените ваму биле такви биле онакви... Цената ја одредува локалниот пазар а не пазарот во Кина и Исланд

Јас сваќам дека денес светот е глобално село. Ако успевте да набавите нешто од некаде по подобра цена - Good for you.
Али не значи дека ако некој мора да биде најевтин на планетата земја за цената на производот да му биде релевантна.
Постојат еден куп фактори што ја формираат цената.
И доколку одиме по твоите стапки, да праитме само локални продавници, во жирафа имаш Р5 5500 за 6100 денари, НОВ, со 1 година гаранција.
- Процесор AMD Ryzen 5 5500
Мислам процесоров кога бил актулен чинел околу 6000денари по локалниве продавници, па неможе бе луѓе после 5 години користење да го продавате по иста цена и да правите некого будала овде.
Ова е форум за ентузијасти и секако дека нема да помине туку така ваквиот оглас
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
559
1.332
Битола
Додека вие лаете,членот го има спаковано и продадено.
Можеме да дискутираме,докажуваме,расправаме до утре ако сакате но откако се воведоа тие паричките да вртат над глава некако форумов за купи/продај ми снема смисла.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.286
14.416
Додека вие лаете,членот го има спаковано и продадено.
Можеме да дискутираме,докажуваме,расправаме до утре ако сакате но откако се воведоа тие паричките да вртат над глава некако форумов за купи/продај ми снема смисла.
Нема смисла, затоа сме тука да дискутираме и да направиме да има смисла.
 

gloria borger

On your way to fame
10 мај 2018
435
819
херцажа
Настрана фактот што не сум напишал фиксна цена, процесорот никогаш не коштал толку нов што во секој случај е тотално ирелевантно и иде со важечка гаранција што очигледно си пропуштил да прочиташ.

За R5 3600 шо да ти кажам, има и еднорози ама никој не ги видел.

За други пат би те замолил да отвориш две очи пред да коментираш и да уништиш нечив оглас.
Не знам зошто "важечка гаранција" е болдирано, уште 3 дена гаранција значи практично истечена гаранција. Па уште и нешто као го караш оти пропуштил да прочита, не пропуштил, туку прочитал правилно, поточно дека нема гаранција.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.795
17.348
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&BGB@@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^5@@@@@@@@&P5P#@@@@@@BPPG@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.519
Мислења
964.176
Членови
34.887
Огласи
2.610
Најнов член
aleksimonovski
На врв Дно