1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Ryzen 3300x мислење

Дискусија во форумот 'Генерална ИТ дискусија' започната од Aka1458, 26 Мај 2020.

 1. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  37
  5
  18 Февруари 2020
  Машко
  Шо мислите за процесорчето, и дали ке го донесат во Мк во скоро време? Мислам да го земам доста е ефтин а доста јак.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 2. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  За ефтин треба прво да знаеме цени. Има цени во МК или соседство колку е објавено некаде?

  Моментално бест бај за буџет процесори ти е 1600AF (шо е 6500 денари, 6 јадра 12 нитки ребрендиран р5 2600 со малку помали фреквенции).

  Иначе да, 3300Х зависно од цена треба да е одличен буџет гејминг процесор. Но ако е над 7-8000 денари не вреди се дури има 2600 и 1600АФ на залиха.
   
  На DzoleGTI му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  37
  5
  18 Февруари 2020
  Машко
  Нема зборо ми беше дек на страна е ефтин најв нема многу поскуп да биде и у Мк али не ми е за гејминг толку па затоа мислев и за р7 2700x али ке видам каков буџет ке иам.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
 4. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  За продуктивнпост 1600АФ/2600 е подобро од 3300х.

  3300х е 4 јадра 8 нитки single ccx. Затоа и е препорачан за буџет гејминг.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На StefAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Astro

  Astro
  Guru

  6,785
  9,439
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Who gives a phuck about productivity? Can you jerk with it? Yes you can, good enough :crazy:
   
  На TheMarshal му/ѝ се допаѓа ова.
 6. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,468
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не се согласувам.
  3300X има 15-20% повисок IPC, 10-15% повисока фрекфенција и двојно FPU по јадро. Во мноштво апликации ќе ги ќофта 1600AF/2600.
  Цената ќе му биде 8k и според мене ќе вреди повеќе за парите од 2600.
  AMD Ryzen 3 3300X Review - The Magic of One CCX
  [​IMG]
  Вo просек во апликации е зa влакно побрз од 2600X, притоа на 2600X се користи оверклок на мемориските контролери и Infinity Fabric, т.е. употребена е меморија на 3200MHz што е 10% повисоко од stock 2933MHz.

  Единствени реални сценарија каде 1600AF/2600 се подобри од 3300X се енкрипција и компресија. За останатото се или изедначени или губат. За офис работа, што е многу битно, исто така 1600АF/2600 губат, па така 3300X го гледам како генерално повеќе вреден за парите од Ryzen 5 2600. Oсобено кога ќе се земе севкупната цена на системот 3300X е секако многу подобар избор.

  П.С. Ако веќе сакаш на нашки да се изразуваш threads не се нитки ни витки ни житки туку нишки.

  нишки - резултати од пребарување | Дигитален речник на македонскиот јазик
   
  Последна промена: 27 Мај 2020
  На Speedster, claus, gocetan и уште 8 други им се допаѓа ова.
 7. mkgunner

  mkgunner
  Gaining Experience

  275
  216
  29 oктомври 2008
  Машко
  ИТ сервисер
  Не би бил 1600AF подобар futureproof избор во смисла на гејминг?
  Нели новиве игри ќе бидат оптимизирани за работа на повеќе јадра, па тие 2 јадра плус да бидат од корист кај 1600AF?
   
 8. Goksion

  Goksion
  Intern

  8
  0
  20 Мај 2020
  Машко
  Znaete od prilika koga ke bide na prodazba vo mkd?
   
 9. Astro

  Astro
  Guru

  6,785
  9,439
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Не.
  3300Х има повеќе кеш, побрз, повисока фрекфенција, поголем IPC, Single-CCX со многу намалени латенции.

  Сума сумарум, јас радо ви фрлил две јадра фира за да добијам 4 значително помоќни јадра.
   
  incontempt, gOJDO, toshex и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,712
  14,468
  23 Јануари 2008
  диско денсер
  Не и не. Во догледна иднина, т.е. иднина во која тие два процесори ќе бидат употребливи тоа нема да се случи. Генерално 1600AF нема потенцијал за такво нешто дури и игрите да ефективно користат повеќе тридови од што користат сега.
   
  На mkgunner му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gdamjan

  gdamjan
  On your way to fame

  2,277
  553
  3 Април 2008
  малку оф-топик - но, дај потруди се да користиш интерпункција. луѓе сакаат да прочитаат и да те сфатат што кажуваш, да може да се дискутира.

  никој не те брза да напишеш што повеќе букви за 5 секунди. потроши малку повеќе време за внимателно да напишеш, да им помогнеш на тие што ќе сакаат да ти помогнат.
   
  На tupacan, xhktw, Скоти и уште 5 други им се допаѓа ова.
 12. Aka1458

  Aka1458
  Intern

  37
  5
  18 Февруари 2020
  Машко
  Океј, фала братче.. мило ми е што кажуваш фино и културно. Зборот ми беше дека освен цс го не играм ништо,планирам да дадам до 30-35 илјади за конфигурација и сакам да знам што е најдобра опција..затоа прашувам мислам да купам ryzen 7 2700, затоа што е повеќе за продуктивност за разлика од р5 3600,чија намена е повеќе за гејминг,сепак ги гледам сите опции.


  Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
   
  На gdamjan му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ate97

  Ate97
  Gaining Experience

  41
  63
  29 Април 2017
  Машко
  Software developer
  7584343.png едит: грешка тема гуд меме
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,554
  4,910
  18 Септември 2013
  Машко
  Ете на Гојдо одговорот е проверен со детали и повеѓе факти од мојата претпоставка. Научив и јас. 3300Х ако е до 8К ќе е премија процесорче тогаш.

  Испратено од s8+ преку IT.mk форум апликација
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 15. psyside

  psyside
  Rising Star

  26,948
  27,622
  4 Септември 2008


  7:30
   
  На DzoleGTI му/ѝ се допаѓа ова.
 16. DzoleGTI

  DzoleGTI
  Gaining Experience

  112
  53
  23 Јануари 2014
  Машко
  Не верувам дека 3300 ќе биде нешто WOW за разлика од 2600 и 1600 но ете колку да се извади нешто ново...
   
 17. StefAngel

  StefAngel
  Practice makes perfect

  1,844
  1,207
  28 ноември 2015
  Машко

  View: https://youtu.be/mLYN9aZovi0

   
  На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
 18. TATA_MATA

  TATA_MATA
  Unstoppable

  1,762
  2,110
  25 Март 2013
  Машко
  Не е битно ти во што избираш да веруваш, битни се бројките и фактите. Имаш стотици рецензии на интернет каде 3300X е подобар од 2600.

  И овој развој само ќе расте во годините што идат. Перформансите на процесорите што чинат 500 долари ќе ги имаме за 200 долари за околу две години
   
  На hehexd и toshex им се допаѓа ова.
 19. DzoleGTI

  DzoleGTI
  Gaining Experience

  112
  53
  23 Јануари 2014
  Машко
  5
  10 до 15 фпс каде што овде е обичен 2600 и на 3750 hrz дофека 3300x е оверклокуван .Пореално би било со 2600x ама сепак подобро да се земе понов и за во иднина оваа разлика 5 до 10 % е ништо.И забележи 2600 работи на 50 % оптеретување додека 3300x 70 80 %..
   
 20. Goksion

  Goksion
  Intern

  8
  0
  20 Мај 2020
  Машко
  znae nekoj koga ke dojdi 3300x na prodazba vo mk?
   
 21. StalkeR

  StalkeR
  Unbeatable

  4,212
  4,085
  5 Декември 2009
  Машко
  За 10 тина дена треба да има Анхоч, мислам и Сет.

  Sent from my Mi 9T using Tapatalk
   
Слични теми
 1. rippermkd
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,751
 2. rippermkd
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  340
 3. Marjan Talevski
  Одговори:
  18
  Прегледи:
  1,067
 4. Мино Андревски
  Одговори:
  78
  Прегледи:
  11,605
 5. Ethan
  Одговори:
  17
  Прегледи:
  975
Вчитување...

Сподели

Вчитување...