• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Ryzen 3 2200G

 • Ја почнал/а темата
 • #1

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
542
517
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
Riotoro ghostwriter classic
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
Дали се исплати да го семнам мојот G4560 за Ryzen 3 2200G?
 

Chicco69

Unstoppable
21 април 2016
607
2,780
Зависи од твоите потреби, желби и можности.
Едно е сигурно, Ryzen 3 2200G брише под со Pentium Gold G5400!
View: https://youtu.be/bbxPErctir4

Ерата на dual core процесорите конечно завршува во 2018.:)

~~~~~~~~~~~~~~~~
Да нема недоразбирање, рејзенот брише под со пентиумот токму со дискретна графичка. Интегрираните видеа излишно е да се споредуваат...
Ако се има веќе пристојна графичка, тогаш може да се размислува и за i3-8100. Интелите се сепак побрзи во комбинација со графичка. Сега стануваат уште поатрактивни со новите евтини матични (B360 чипсет).
Бонус е што не бараат брз (скап) рам.
Capture.JPG
Од поскапите варијанти i-5 8400 или Ryzen 2600. Интелот е подобар во игри, рејзенот во продуктивност. Рејзенот има уште една предност, долговечна платформа (до 2020 год.), ама си има проблемчиња со биоси, драјвери, стабилност на меморијата. Интел платформата е постабилна и троши помалку струја...
Нема ништо црно и бело. :hay:
 
Последна промена:
 • Ја почнал/а темата
 • #3

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
542
517
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
Riotoro ghostwriter classic
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
Зависи од твоите потреби, желби и можности.
Едно е сигурно, Ryzen 3 2200G брише под со Pentium Gold G5400!
View: https://youtu.be/bbxPErctir4

Ерата на dual core процесорите конечно завршува во 2018.:)
Па имам 1050ка ми треба малце подобар процесор.Па се размислувам дали r3 2200g ili r3 1200
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,153
569
Скопје
во твојов случај малку подобар е интелот, 100Mhz e разликата во фреквенција кај рајзенот но тие ќе ги надокнади интелот бидејќи има 6М наспроти 4 кеш и во главно интелот има малце подобро јадро. Се зависи колку пари ќе дадеш за плоча, можеш и да разгледаш процесори користени како i7 6700 можно е поевтино да ти испадне наместо нова плоча + процесор.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
542
517
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
Riotoro ghostwriter classic
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
Пред се гарнацијата ми значи.ЗА 12к како што планирам сиг нема да најдам i7 6700 со плоча
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,153
569
Скопје
Пред се гарнацијата ми значи.ЗА 12к како што планирам сиг нема да најдам i7 6700 со плоча
за i7 6700 или 7700 не ти треба плоча можеш со таа што ја имаш затоа ти викам да бараш од тие јас пред два месеца купив 7700 за 9к, ако имаш среќа можеш да најдеш за приближно истите пари, иначе за гаранција за процесор немаш потреба а ако се двоумиш да не е целосно исправен некој од оглас барај си да го пробаш/тестираш
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
542
517
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
Riotoro ghostwriter classic
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
не пошто јас имам Asus h110m-r и затоа прашав.Кога ја купував ми рекова max i3 7100 можеш да стаивш.
 

Boldozer

On your way to fame
2 ноември 2012
1,153
569
Скопје

igor_igor

Unstoppable
2 септември 2012
2,119
3,268
Скопје
igor_igor's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i3-10100F (6M Cache, 3.60GHz, up to 4.30 GHz) + CM Hyper 212 EVO
Motherboard
ASUS PRIME B460M-A
Storage
SSD Kingston A2000 250GB M.2 / HDD Seagate BarraCuda 2TB (ST2000DM008)
PSU
Cooler Master G750M 80 Plus Bronze
RAM
2 x 8GB (16GB) Kingston HyperX FURY RGB 3200MHz DDR4
Video card
SAPPHIRE NITRO+ RX 580 - 8GB DDR5
Case
SAMA Vision III
Mouse
X7 XL-750BH
Keyboard
X7 A4tech G800 MU
Monitor
AOC D2357Ph Led 3D
OS
Windows 10 Pro 64 bit
Ги подржува сите 6-та и 7-ма генерација. :)
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,163
8,366
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
H110 баш таа ја имам со i5 6600 најбоља буџет плоча.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,866
15,165
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Дали се исплати да го семнам мојот G4560 за Ryzen 3 2200G?
Не можеш само процесор да смениш, но најмалку матична и процесор(а јас би рекол и рам меморија). Дали се исплати зависи за која намена ти е ПЦ-то, колку ќе потрошиш на доплата/размена и колку долго планираш да го користиш хардверот кој ќе го купиш.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #12

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
542
517
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
Riotoro ghostwriter classic
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
Не можеш само процесор да смениш, но најмалку матична и процесор(а јас би рекол и рам меморија). Дали се исплати зависи за која намена ти е ПЦ-то, колку ќе потрошиш на доплата/размена и колку долго планираш да го користиш хардверот кој ќе го купиш.
Па комплет плоча и процесор али рамот ме плаши 2133 mhz kingston
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

zipi123

On your way to fame
14 јануари 2016
542
517
ЛИСИЧЕ
zipi123's setup  
Processor & Cooler
Intel I3 9100f+Gigabyte Aorus atc700
Motherboard
Asus Tuf B360-Gaming Plus
Storage
NVMe kingston a1000 240gb+Kingston UV480gb+1TB seagate barracuda
PSU
Riotoro enigma G2 650w 80+ gold Full modular
RAM
2x8gb Gskill SniperX 3000mhz cl16
Video card
SAPPHIRE NITRO+ Radeon RX 580 8GB
Case
Aerocool xpredator x3
Mouse
Corsair Harpoon Gaming
Keyboard
Riotoro ghostwriter classic
Audio
Razer Kraken Tournament Edition
Monitor
Samsung SyncMaster BX2231
OS
Win 10 pro x64
И намената е подобри перформанси во игри(секако ограничен буџет.)
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
9,866
15,165
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

goce03

Practice makes perfect
20 јануари 2015
989
1,683
Skopje
goce03's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4690 & Gammaxx 200T
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
SSD Kingston Now UV300 120GB /HDD 1TB WD 64MB Caviar Blue
PSU
CM Masterwatt lite 700w
RAM
Patriot DDR3 2x8GB 1600MHz
Video card
Sapphire Nitro+ RX 580 8GB
Case
MS Cyclops V
Monitor
Philips 226V4LAB
OS
Win 7 64 bit

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,641
Мислења
829,382
Членови
28,644
Најнов член
Soci#
На врв Дно