1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

ryzen 2600 совет за конфигурација

Дискусија во форумот 'Процесори, матични плочи и меморија' започната од gamon, 11 Февруари 2019.

 1. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  389
  397
  15 Септември 2014
  bekrija
 2. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,598
  4,465
  23 Јуни 2015
  Машко
  1. G.SKILL меморија да си земеш
  2. X470 плоча, далеку подобро ако сакаш да клокаш
  3. Некое солидно ладење на Рајзенот

  Тоа би било тоа.
   
  На toplel му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  389
  397
  15 Септември 2014
  bekrija
  нема да се клока и се оди на бест бај конфигурација цената е битна, а каде има G.SKILL кај нас?
   
 4. SiPy`

  SiPy`
  Unbeatable

  2,598
  4,465
  23 Јуни 2015
  Машко
  Ако не се клока не ти треба меморијата во тој случај. Терај со деловите од првиот пост.
   
  На gamon му/ѝ се допаѓа ова.
 5. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  562
  540
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  Neksio
   
 6. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,728
  3,073
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Нексио. Се слагам и јас со сипи, ма да кингстонот мој од 2666 го возам стабилно на 3133, на В350 плоча, веројатно можам и погоре да му седнам... Енивејс, х470, џи скил и јас би препорачал, ако имаш убав буџет.
   
 7. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  389
  397
  15 Септември 2014
  bekrija
  фала, не земам од фирма без веб сајт и ценовник во 21 век. Да добиеш цени и лагер од нив е исто како да добиеш магнетна резонанца на мој термин.
   
  На Deksa, olikomerc, dimsa и уште 2 други им се допаѓа ова.
 8. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  560
  770
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Плочата е таман, б450 за разлика од ланската поддржува се како Х чипсетот, освен силен оверклок. Но бидејќи земаш 2600 обична, нема ни потреба од Х. За рамот Гскилл е посолиден, но троа поскап. Јас имам слична конфигурација, со Предатор 3000мхз и се Клокува таман.

  Друго важно, МОРАШ да зи земеш афтермаркет кулер. Под терет, на фабрички кулер крева 80-90 степени.
   
  На gamon му/ѝ се допаѓа ова.
 9. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,728
  3,073
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Кажи само за шо намена ти е?
   
 10. VerGer

  VerGer
  On your way to fame

  562
  540
  9 ноември 2016
  Машко
  ИТ
  баш напротив за 5 минути ми враќаат стално на ФБ, чак и коа сум им пишал во 22 навечер и сл .. и имаат најбоље цени , ама ако ти треба веб сајт со неточен лагер бујрум плаќај поскапо
   
  Tomislav96, Necromancer, PC_GAMER и на уште 1 им се допаѓа ова.
 11. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  560
  770
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  Gskill flare 16гб е 12500, 2000 денари поскапо.
  Матична Х е за 4000-5000 поскапа.
  Деловите се подобри, но не мислам дека цената ги оправдува. 6000-7000 денари или 20-30% поскапо топтан е премногу.
   
  На gamon и Psycore им се допаѓа ова.
 12. damil

  damil
  On your way to fame

  638
  547
  2 Јануари 2015
  Машко
  Не зимај, земи си од ддком, амц...
   
 13. RagingDemon

  RagingDemon
  Unbeatable

  6,337
  5,252
  24 Март 2009
  Машко
  Компатибилни се деловите, ако не клокаш топ е.
   
  На gamon му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,591
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Земи ја оваа матична, 500 денари разлика е, подобра подршка има МСИ за XMP меморија:
  MSI B450M GAMING PLUS
  Anhoch PC Market Online - MB MSI B450M GAMING PLUS RYZEN DDR4-3466+ USB3.1 DVI/VGA/HDMI

  BOX кулерот на 2600-ката е што да кажам ... но ќе тера ако не му треба пример за реденрирање или нешто што би ги користело сите 6 јадра.
   
  PC_GAMER, steelseries, gamon и на уште 1 им се допаѓа ова.
 15. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,728
  3,073
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Не знам за какви термални проблеми зборувате. На 2700 кај мене, со сток кулерот, на сток оставен, не одеше над 66-68 при гејминг и/или виртуелки. Откако го клокнав е друга приказна. За на сток фрекфенции, сток кулерот е сосема доволен, дури и на 2600.
   
  На RagingDemon му/ѝ се допаѓа ова.
 16. gremlin

  gremlin
  Practice makes perfect

  2,189
  1,591
  18 oктомври 2009
  Машко
  IT
  Сток кулерот на 2700 и кај 2600 не се исти а и двата се 65W TDP процесори ...
  Нема термални проблеми него со тој кулер 2600-ката би идел накај 70-75 при гејминг ... ќе тера и вака ама лонг терм би земал нешто афтермаркет ...
   
 17. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  560
  770
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  2700 има различен сток кулер. Нема бакарни цевки, само плочка и алуминиум слично на сток интел кулер. Голема грешка од страна на амд. Истиот кулер го има и на 2200г и 2400г. За нив е доволен.
   
 18. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,728
  3,073
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Треба да препроверам пак ама 70-75 степени е далеку од нешто страшно, бар така мислам, секако дека нема да гејма 24/7, и не се страшни температурите. Сепак мислам дека афтермаркет не му е потребен многу многу, ама сепак си одлучува сам.
   
 19. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  560
  770
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  И јас така мислев, но за 3 мин на блендер или солидворкс крева над 85 степени. При играње позахтевни игри крева 80+. За разлика од тоа со CM 412 не надминува 65-70, а со МастерАир 620п не оди над 65. Затоа некое Tower Кулерче ќе му заврши голема работа
   
  На RagingDemon и spiritBreaker им се допаѓа ова.
 20. spiritBreaker

  spiritBreaker
  Unstoppable

  2,728
  3,073
  27 oктомври 2015
  Машко
  g4m3R
  Не сум имал до сега искуство со кулер на 2600,ама ова е добро да се знае за натаму :) колку за референца, јас имам cm ml240l, голема е разликата. Пример, со сток кулерот, на 4.2гхз на сите јадра, на ајдл со сток кулер беше 45, со течново е 32-33. На течното ладење не отиде никогаш над 65-66 дури и при интензивни бенчови, пример прајм95.

  Онтопик : земај си афтермаркет кулер ако ти влага во буџетот :)
   
 21. SpiritBond

  SpiritBond
  On your way to fame

  256
  530
  21 Август 2015
  Машко
  Програмирање
  Сток кулерот е сосема доволен на сток фреквенции на 2600-ка. Мојот пред да го сменам имав 65-68 степени при 2-3 саати играње, на синебенч исто. За подолгите стрес тестови не сум тестирал. Не знам од кај ѓи вадите цифриве над 80+ на играње... Fan curve-oт најверојатно ви бил наместен за потивко колку толку, или пак немате добар проток на воздух во кукиштето.
   
 22. Sludge.Factory

  Sludge.Factory
  On your way to fame

  560
  770
  7 Февруари 2014
  Машко
  Stomatolog
  IMG_20190211_161717.jpg IMG_20190211_161700.jpg IMG_20190211_161705.jpg
  Моја грешка не ни има бакар на него.
  За проток 2 нзхт напред еден горе еден назад во х500и
   
  На gremlin и SpiritBond им се допаѓа ова.
 23. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  389
  397
  15 Септември 2014
  bekrija
 24. ARMac

  ARMac
  Орган

  5,899
  6,528
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Ај со здравје да го играш. Само 8 рам да не се малце? Или буџетот е толку.
   
 25. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  389
  397
  15 Септември 2014
  bekrija

Сподели

Вчитување...