1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Рутет моќен со 100вата има? или усб стик вифи

Дискусија во форумот 'Интернет провајдери' започната од Garfield', 19 ноември 2019.

 1. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  223
  46
  18 Јануари 2019
  Машко
  Здраво дали постои рутер со 100вата?
  Моќен да има пренос на rp-sma за антенна,или што е подобро место рутер да биде на усб стик rp-sma со голема волтажа-повеќе струја постои на
  rp-sma?
  Благодарам

  Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
   
 2. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Пробај во NASA, треба да имат тоа што го бараш.
   
  На stefan_mkd, bicikle, smole и уште 6 други им се допаѓа ова.
 3. Gaston

  Gaston
  Unstoppable

  1,367
  2,439
  9 Февруари 2011
  Чернобил :)
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,661
  6,960
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  Може да се направи со неколку 2N3055.. :D
   
  На Dimitar535, damil, yasho и уште 3 други им се допаѓа ова.
 5. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ќе треба само моќно напојување, сепак 100w не се за потценуење.
   
 6. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,702
  1,161
  16 Јуни 2010
  Машко
  Стварно мислиш дека ке фаќаш Wi-Fi на 1 километар дистанца? Ај размисли како на 100w transmitter на AP, ке вратиш со 0,1w(ако е и толку) трансмитер на wifi на телефон.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  223
  46
  18 Јануари 2019
  Машко
  Пак со антенна која ќе биде врзана на рутерот rp-sma

  Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
   
 8. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,702
  1,161
  16 Јуни 2010
  Машко
  Мислам дека макс дозволено е 100mw за интерна употреба и до 1w надвор за 2.4Ghz. Нека ме поправи некој, ако сум промашил.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  223
  46
  18 Јануари 2019
  Машко
  Но супер ќе биде да се проба тест некако

  Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
   
 10. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,702
  1,161
  16 Јуни 2010
  Машко
  За PtP линкови има многу подобри решенија од 2.4Ghz, зависно што сакаш, поголема дистанца или пак повеќе проток. Ако ова ти е интересно, разгледај го сајтот на Ubiquiti, доволно е да видиш што све продаваат и колко можат проток радијата, чисто да добиеш слика што све е можно.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  223
  46
  18 Јануари 2019
  Машко
  нели е можно оваа со голем проток на струја,еве имам 24dbi parabolic gird antenna,имам приметено дека нема добар range на усб adapter rp-sma,кога е во рутер повеќе има range за вифи,но струјата ептен е малце 5вата.
  Да има уште повеќе струја супер би било.
  Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
   
 12. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Не е можно, ќе има преголеми дисторзии на сигналот и истиот ќе се гуши.
   
 13. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  223
  46
  18 Јануари 2019
  Машко
  а максимум на струја колку ќе може за рутер со rp-sma или усб стик адаптер?
  Имав dlink router со rp-sma,5волти е полначот,го сменив полначот појак од 10волти,рутерот си свети а неможе да се влезе на него 169 ип адреса дава

  Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  6kW
   
  На bicikle му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Garfield'

  Garfield'
  Intern

  223
  46
  18 Јануари 2019
  Машко
  Значи нема,а кој рутер можеш да предложиш за добар со rp-sma,или усб адапатер?

  Sent from my SM-J500FN using Tapatalk
   
 16. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Toa ќе чекаме @HardCorec да се изјасни, он е по рутерите.
   
  На HardCorec и Garfield' им се допаѓа ова.
 17. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,408
  1,101
  2 Јануари 2012
  Машко
 18. Astro

  Astro
  Guru

  6,157
  8,536
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Колку повеќе струја додаваш толку повеќе noise ќе имаш. За 100w сигнал ти треба антена колку зграда
   
 19. krema

  krema
  Professor

  9,805
  9,499
  24 Јуни 2009
  Машко
  Да така е, право пропорционално.
   
 20. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,760
  841
  3 Март 2018
  4г како фаќаш?
   
 21. Oktar

  Oktar
  Epic

  3,411
  10,174
  23 oктомври 2012
  Машко
  Темава е Монти Пајтон, мислам дека треба да се одстрани пред да ја докопаат ботовите и да ја индексираат.
   
  На Zippo, mdeni, Gaston и уште 2 други им се допаѓа ова.
 22. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,702
  1,161
  16 Јуни 2010
  Машко
  Оваа е добро прашање. Претпоставувам дека нема толкави огромни разлики во излезна моќ како тука(100w наспроти 0.1w), а и сигурен сум дека приемниот сигнал кај базните станици се модифицира, засилува, филтрира пред да се прати натаму во системот.
  Wifi (802.11) како што знам од самиот развој нема таква намена и не е испланирано да се користи во вакви ситуации.
   
 23. bicikle

  bicikle
  On your way to fame

  1,760
  841
  3 Март 2018
  И на вифи можеш да направиш засилување на при3мен сигнњл ваљда, зборам теоретски, тоа што нема таква намена нити е замисленпќо така да работи е друг муабет, за подолги растојанија подобро е мовилната мрежа да ја користиш или виртуелна врска, некоја таква комбинација.
   

Сподели

Вчитување...