• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Рутер со 2 wan порти

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Master4e

Intern
11 мај 2007
242
9
ми треба препорака за нешто појак wireless router со 2 wan порти
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Лично разгледував колку компаниите во Македонија располагаат со овој вид на рутери но успеав да најдам само wired dual wan рутер по цена од фантастични 15000 мкд, така да друже кажи од каде ги имаш информациите за D-Link-от и дали воопшто го има во МК.
Поздрав.
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Да Pc box може да го реши проблемот со Dual wan како што е pfsense под FreeBSD и Clarck Connect под Linux, Но сепак, хардверската верзија си е најдобра, сепак рутер си е рутер.Можеби грешам, но сепак други луѓе ми кажувале дека имале проблеми со изведбите на PC.
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
Да Pc box може да го реши проблемот со Dual wan како што е pfsense под FreeBSD и Clarck Connect под Linux, Но сепак, хардверската верзија си е најдобра, сепак рутер си е рутер.Можеби грешам, но сепак други луѓе ми кажувале дека имале проблеми со изведбите на PC.
ke mozes malce da mi objasnis?
 

bons

Gaining Experience
9 април 2007
242
67
Епа најпрово самата цена си го кажува своето, колку ќе те кошта пц-то и колку би те коштало рутерот, е сега, најпрво кога се користи пц-то, при поголеми брзини 30Мbps+ кај овие конфигурации потребно е појак процесор 2Ghz+ и незнам до колку би можел да издржи, и над 256 рам, додека кај Dual Wan/Multi Wan рутерите кој имаат драстично послаби процесори и рам меморија можат да достигнат брзини од приближно 90Мbps(ова се покомерцијални) како и поддршка за приклучување до 8 Wan порти(ова тешко дека е изведливо на пц), но тука Load Balance-от не е решен софтверски(како што е кај пц-то, рутирање на пакетите via proxy), туку кај рутерите е решено на друг начин, ме мрзи да објаснам се еве линк
HTML:
http://www.cisco.com/en/US/tech/tk365/technologies_tech_note09186a0080094820.shtml
па погледни самиот.Но сепак долоку се иде на заштеда на кеш и доколку не е за вржување на сериозни линкови, pc box е речение дефинитивно, но доколку станува збор за посериозен пристап кон сето ова, тука нема размислување.
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
Епа најпрово самата цена си го кажува своето, колку ќе те кошта пц-то и колку би те коштало рутерот, е сега, најпрво кога се користи пц-то, при поголеми брзини 30Мbps+ кај овие конфигурации потребно е појак процесор 2Ghz+ и незнам до колку би можел да издржи, и над 256 рам, додека кај Dual Wan/Multi Wan рутерите кој имаат драстично послаби процесори и рам меморија можат да достигнат брзини од приближно 90Мbps(ова се покомерцијални) како и поддршка за приклучување до 8 Wan порти (ова тешко дека е изведливо на пц), но тука Load Balance-от не е решен софтверски(како што е кај пц-то, рутирање на пакетите via proxy), туку кај рутерите е решено на друг начин, ме мрзи да објаснам се еве линк
HTML:
http://www.cisco.com/en/US/tech/tk365/technologies_tech_note09186a0080094820.shtml
па погледни самиот.Но сепак долоку се иде на заштеда на кеш и доколку не е за вржување на сериозни линкови, pc box е речение дефинитивно, но доколку станува збор за посериозен пристап кон сето ова, тука нема размислување.
појак процесор 2Ghz+ so CISC imas pravo
ama ako se raboti si RISC ili MIPS togas gresis;

до 8 Wan порти (ова тешко дека е изведливо на пц)
Mislam deka gresis; citaj IEEE 802.1Q
ili 3xQuad 1Gb PCI-e (intel nic)

Load Balance-от не е решен софтверски(како што е кај пц-то, рутирање на пакетите via proxy),
znaci hardverski (kako ?!?!?!) togas postoi nekoja masina koja raboti na Round Robin tehnikata..
Znaci mu stiga Pratkata i na nea ima nekolku dupki do nekoi vodat kon drugi patista... :)

рутирање на пакетите via proxy
ima vakvo nesto???
ne sum znael

Но сепак долоку се иде на заштеда на кеш
kakva zasteda? google logo's? or wtf?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,032
Мислења
854,817
Членови
29,640
Најнов член
Hellena09
На врв Дно